Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Gigarko
Posty: 6
Rejestracja: 20 lut 2016, 21:49

Carcassonne - Jak to jest z nowymi edycjami?

Post autor: Gigarko »

Hey. Ogarnia ktoś jak to jest z drugą edycją Carcasonne? Czy zamierzają wydawać kolejne dodatki w tej edycji (i jeśli tak to w jakich odstępach czasu)? Zakupiłem niedawno podstawkę 2.0 i nie wiem czy ją sprzedać i kupić starszą wersję żeby była kompatybilna z dodatkami na których mi bardzo zależy, czy czekać aż do 2.0 będą wydawane nowe. Nie mam problemu z czekaniem, ale chciałbym wiedzieć czy na pewno będą je wypuszczać :)
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Carcassonne - Jak to jest z nowymi edycjami?

Post autor: Shogman »

Będą wypuszczać dodatki 2.0
Do kupienia są już "Kupcy i Budowniczowie" i "Karczmy i Katedry", a zapowiadano ostatnio wyjście trzeciego, "Księżniczka i Smok" :wink:
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne nowa edycja - Księżniczka i Smok zapowiedzia

Post autor: Marcin1974 »

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... nne+edycja

Tutaj masz szybkie porównanie obu wersji. Bierz nową! Dużo czytelniejsze grafiki. Bardziej szczegółowe.

Wybierając wersję skandynawska lub angielską zyskasz 12 kafelkow dodatku Rzeka. Warto!!! W polskiej wersji wycięto je....
Gigarko
Posty: 6
Rejestracja: 20 lut 2016, 21:49

Re: Carcassonne - Jak to jest z nowymi edycjami?

Post autor: Gigarko »

Super, dzięki za odpowiedź :) Zapomniałem o jeszcze dwie rzeczy zapytać, to nie będę już nowego wątku zakładać. Wiesz może skąd wziąć dodatek rzeka do edycji 2.0? Nie mogę nigdzie znaleźć. I czy minidodatek "opat" dostępny w podstawowej edycji 2.0 jest dostępny gdzieś indziej oddzielnie? Bądź podobny cosik?
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Carcassonne - Jak to jest z nowymi edycjami?

Post autor: Shogman »

Rzekę możesz dostać dołączoną od razu do skandynawskiej podstawki, do kupienia np. w mepel.pl, a ten opat pewnie jest z jakiegoś dodatku ze starej edycji, dokładnie nie wiem bo sam mam zaledwie 3 dodatki i to uważam już aż nadto ;)
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Carcassonne - Jak to jest z nowymi edycjami?

Post autor: vincentblack »

Opat to o ile wiem coś zupełnie nowego, dodany by podpromować nową podstawkę. W każdym razie nie był dostępny dotąd w Polsce (nie mylić tego z Opactwem bo to zupełnie coś innego).

Rzeka póki co nie wyszła jeszcze w wersji 2.0, być może pojawi się tak jak pierwotnie w Polsce w zestawie "Hrabia, Król i Rzeka", bo nie sądzę by wracano do praktyki wydawania minidodatków (choć kto ich tam wie...)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Carcassonne - Jak to jest z nowymi edycjami?

Post autor: tomb »

Opat wymaga kafli z ogrodami, które są na razie tylko w nowej edycji. O osobnym wydaniu pod wcześniejsze grafiki nie słyszałem. Planuję zrobić kiedyś samoróbkę.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Gigarko
Posty: 6
Rejestracja: 20 lut 2016, 21:49

Re: Carcassonne - Jak to jest z nowymi edycjami?

Post autor: Gigarko »

Rozumiem, dzięki za odpowiedzi :) To już chyba ostatnie pytanie. Shogman, wspomniałeś że ostatnio zapowiedziano Ksiżęczniczkę i Smoka. Widzę że wydają te reedycje chronologicznie, ale pomijają mini dodatki. Wiadomo może czy zamierzają je później wydać w jakimś zbiorczym wydaniu, lub osobno?
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Carcassonne - Jak to jest z nowymi edycjami?

Post autor: Retro »

Co, kiedy i jak zamierza wydać Bard to się raczej nie dowiemy. Na pytanie czy wydadzą rzekę padła odpowiedź - nie wiemy. To kto ma wiedzieć jak nie wydawca? Ja? To jeżeli o mnie chodzi to wydacie...
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
Gigarko
Posty: 6
Rejestracja: 20 lut 2016, 21:49

Re: Carcassonne - Jak to jest z nowymi edycjami?

Post autor: Gigarko »

Pytam o to czy wydawca udzielił na ten temat jakichś informacji. W świecie planszówek nie jestem tak obeznany. Nie pytam o rzekę, która już wyszła w wersji 2.0 i tak jak Shogman napisał, można ją kupić w wersji skandynawskiej razem z podstawką. Pytam o resztę dodatków, King and Scout, The Cathars oraz Hrabia. Jeśli mają zamiar wydać teraz The Princess and the Dragon, to albo zamierzają pominąć te mini dodatki, albo zamierzają je wydać w przyszłości. Chciałbym wiedzieć czy są jakiekolwiek informacje dotyczące ich planów co do tych minisów.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Carcassonne - Jak to jest z nowymi edycjami?

Post autor: WRS »

Die Katharer to dodatek spielboxa - nic nie zapowiada, by był wydany ponownie.
Dlatego RGG wydało minidodatek Oblężenie (Cult, Siege, & Creativity), a potem HiG (Die Belagerer).
Jeśli w ogóle, to spodziewałbym się reedycji Die Belagerer.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Jeśli dziś środa to premierę ma nowa wersja Carcassonne...

Post autor: tomb »

Carcassonne - klasyk czy ramotka, planszowy majstersztyk czy zabawka dla dzieci? Zdania są podzielone, ale faktem jest, że o tym tytule pewnie każdy forumowicz słyszał, a większość zapewne w jakąś wersję grała. Ja sam bardzo lubię, jednakże wprawia mnie w zdumienie zalewanie rynku kolejnymi odmianami Karkasona.

Stąd ankieta - zaznaczcie, proszę, w jakie wersje i wariacje mieliście okazję zagrać. Na końcu możecie określić, co sądzicie o serii - niestety nie można założyć drugiej ankiety (albo ja tego nie potrafię), więc proszę o wybranie jednej z trzech odpowiedzi.
(Dodatkowo pytanie o dodatki - bo to ważny element całego projektu).

Podaję nazwy angielskie, co wydaje mi się najpraktyczniejsze (+ ewentualną nazwę polskiej edycji). Pominąłem wersje, które nie zawierają nowego materiału lub są poszerzone o nielimitowane dodatki (np. big boksy).

Gdybym coś ominął to dajcie znać.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Jeśli dziś środa to premierę ma nowa wersja Carcassonne.

Post autor: tomb »

Ups, chciałem dopieścić ankietę i przepadły pierwsze głosy. Przepraszam i obiecuję już nic nie grzebać.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Jeśli dziś środa to premierę ma nowa wersja Carcassonne.

Post autor: alagor »

Carcassonne to oczywiście jedna z pierwszych gier jakie poznałem. Od tego czasu minęło kilka lat, ale nadal bardzo lubię układanie kafelków i nigdy nie odmówię partyjki. Odkąd poznałem bardziej rozbudowane pozycje nie jest już grą pierwszego wyboru, ale dosyć często czas wraca na stół. Najchętniej z kilkoma dodatkami. Jest też pierwszym wyborem gdy staram się komuś pokazać nowoczesne planszówki. Do tej roli nadaje się znakomicie, jeszcze się na niej nie zawiodłem w tym temacie :wink:

Mimo wad uważam, że to nadal znakomita gra w swojej kategorii :)

Mam 5 dodatków, może jeszcze coś dokupię :) Jak córka miała 4 lata kupiliśmy Dzieci z Carcassonne i to był strzał w 10, teraz czekamy aż młodsza dorośnie do tej gry. Nie grałem w żadną wariację Carcassonne, ale jak będę miał okazję to chętnie sprawdzę choćby Gorączkę złota.
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Jeśli dziś środa to premierę ma nowa wersja Carcassonne.

Post autor: metyu »

Nie jestem fanem, grałem tylko w podstawkę i na tej podstawie uważam, iż to głupia losowa gra, ALE nie żałuję, że poznałem i nawet mogę czasem zagrać ;)
dixie
Posty: 44
Rejestracja: 29 lip 2014, 09:35

Re: Jeśli dziś środa to premierę ma nowa wersja Carcassonne.

Post autor: dixie »

Mam podstawkę z dwoma dodatkami, Morza Południowe i niedawno grałem w Gorączkę Złota. Te "wariacje" (seria Dookoła Świata") wprowadzają nowe elementy kombinacyjne i nie jest to już tylko zwykłe dokładanie kafelków, które "los przyniesie", tu już trzeba trochę pomyśleć i pokalkulować :twisted: Nie ma przesady w recenzjach opisujących je jako Carcassonne na sterydach.
Nie grałem jeszcze w Gwizdnę :P Wojny, ale po lekturze instrukcji widzę kolejny nowy element: walki (wow).
Może mało wyszukany mechanizm, ale od czegoś trzeba zacząć...

Widząc jak to działa w mojej rodzinie przekonałem się do kafelkowców :lol:
Mamy już Alhambrę (z pierwszym dodatkiem, ale planujemy kolejne) i Zatokę pelikanów.
Jeśli mam namówić całą moją wesołą gromadkę, to najprędzej do tego typu gier. Nie mówiąc o początkujących znajomych.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Jeśli dziś środa to premierę ma nowa wersja Carcassonne.

Post autor: tomb »

Dzięki za głosy. Spodziewałem się surowszego sądu nad starym dobrym Karkason, ale jak widać jest grono osób, które ciągle grywa. Ja sam mam znajomych, dla których ciągle jest to wiodący tytuł w kolekcji.
Sam uważam, że prawdziwa zabawa zaczyna się z dodatkami, a ich modułowy charakter pozwala dobierać je wedle nastroju. Gdybym miał grać w samą podstawkę, to pewnie wybrałbym wersję inną niż klasyczna. Jak napisano wyżej, nowe odmiany to powiew świeżości, ale i starzy Łowcy i zbieracze wydaja mi się lepszą podstawką, niż zwykłe Carcassonne.

Są też edycje wyborne do pojedynków, np. Zamek, ale trzeba pogodzić się ze złamaniem zasady eleganckiego budowania mapy. Tutaj gra polega na ciągłym odcinaniu obszarów rywala, bo łąki i budynki nie muszą być kontynuowane. Zyskuje na tym interakcja.

Dla mnie świat Carcassonne to całe morze różnych sposobów gry.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Jeśli dziś środa to premierę ma nowa wersja Carcassonne.

Post autor: Morgon »

Ja zakupiłem Carcassonne kilka dni temu, jako którąś tam grę z kolei, po graniu w Caylusa, Cywilizacje i inne tytuły o co najmniej średnim stopniu skomplikowania. Grę zakupiłem z myślą o graniu z synkiem, który w wakacje skończy 5 lat, więc można już go oswajać powoli z planszówkami innymi niż klasyczne "rzuć kością i przesuń pionek". I w zasadzie niczego więcej po tej grze nie oczekiwałem. Muszę przyznać, że jak na grę o tak banalnych zasadach zaskoczyła mnie tym, iż pomimo sporej losowości związanej z dobieraniem kafli, jest tu sporo miejsca na kombinowanie. Jest optymalizacja ułożenia kafli np.tak układać miasto by przy okazji wydłużać własną drogę albo zabudowywać klasztor, można układać je tak by szkodzić innym znacznie utrudniając np. ukończenie miasta poprzez dokładanie w sąsiedztwie kafli z drogą zmuszając do znalezienia kafla miasta z odpowiednio dopasowaną drogą, dołączać się do miasta czy drogi "na pasożyta" itd. Chłopi też są ciekawą sprawą by znaleźć moment w którym warto ich już kłaść a kiedy jeszcze nie warto. I czy zawsze warto kłaść "ludzika" żeby się nagle nie obudzić bez ani jednego gdy dociągniemy klasztor? Jestem po około 10 rozgrywkach i uważam, że losowość w tej grze wcale nie przeszkadza dobrym graczom w wygrywaniu. Jedyne co budzi moje wątpliwości to przypadek gdy jeden gracz dociągnie większą ilość klasztorów - dają one sporo punktów, ale z drugiej strony w tym samym czasie inny gracz może ukończyć spore miasto a klasztory też trzeba zabudować, więc nie ma róży bez kolców.
Gra mnie naprawdę pozytywnie zaskoczyła. To już bardziej w Osadnikach z Catanu denerwuje mnie losowość gdy kostka się "popsuje". Tutaj losowość mi nie przeszkadza, albo powiem inaczej - przeszkadza wszystkim graczom tak samo, nie tak jak w Osadnikach, gdzie jednemu może cały czas pomagać a reszta siedzi i się patrzy. Ja grę szczerze polecam. Moim zdaniem lepsza od Osadników.
Nie widzę też żadnej potrzeby kupowania dodatków (w podstawce był Opat i z nim gramy) bo piękno tej gry tkwi również w jej prostocie i komplikowanie rozgrywki sprawi, że zmieni kategorię wagową a tam odpadnie w starciu z silną konkurencją. W kategorii gier lekkich ma naprawdę mocną pozycję.
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Jeśli dziś środa to premierę ma nowa wersja Carcassonne.

Post autor: Andreal »

Mała uwaga, klasztor nieskończony też punktuje, czasami nawet w większym stopniu niż nieukończone miasto. Co do dodatków, naprawdę polecam budowniczych i kupców. Daje fajne możliwości podbierania punktów przeciwnikowi, który ukończył miasto, a budowniczy pozwala na dodatkowy ruch w swojej turze.
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne nowa edycja - Księżniczka i Smok zapowiedzia

Post autor: Marcin1974 »

Zapowiedziany dodatek już jest dostępny w Polsce !!!

http://www.bard.pl/24686,oferta,carcass ... i-smok.htm

Cena podobna jak każdego z nowych dodatków.
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Carcassonne nowa edycja - Księżniczka i Smok zapowiedzia

Post autor: Kosma »

Proponuję założyć osobny wątek dla każdego dodatku i osobny wątek dla każdej wersji językowej dodatku.
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Carcassonne nowa edycja - Księżniczka i Smok zapowiedzia

Post autor: TTR_1983 »

Kosma pisze:Proponuję założyć osobny wątek dla każdego dodatku i osobny wątek dla każdej wersji językowej dodatku.
no, beka :mrgreen:
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Carcassonne nowa edycja - Księżniczka i Smok zapowiedzia

Post autor: Kosma »

Zobacz sobie jak autor tematu jest płodny jeśli chodzi o Carcassone. Jakiś rodzaj marketingu wyczuwam.
Sonne
Posty: 22
Rejestracja: 09 wrz 2015, 15:21
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne nowa edycja - Księżniczka i Smok zapowiedzia

Post autor: Sonne »

Co się jego czepiasz? Nabijasz posty bardziej niżeli autor.
Ja dzięki niemu się dowiedziałem o dodatku i kupiłem. Dziekuje mu za szybkie info i z chęcią czekam na następne.
Jeśli Tobie się nie podoba tej rodzaj gry i informacje o nowych dodatkach po prostu opuść te forum...
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 63 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: krisow »

Wyszedł kolejny dodatek do Carcassonne - druga edycja. Tym razem to 5. Opactwo i Burmistrz. Brakuje 4 w numeracji, co to było w poprzedniej edycji? Wieża? Będzie dodatek nr 4 do drugiej edycji Bardzie?

Do tej pory mamy z dodatków:
1. Karczmy i Katedry
2. Kupcy i Budowniczowie
3. Księżniczka i Smoka
5. Opactwo i Burmistrz

Ciekawa jest też sytuacja z podstawką, którą odkryłem wczoraj ;) W 2015 roku w drugiej edycji polskojęzycznej był tylko dodatek opat, gdy na świecie z podstawką od razu dawano rzekę i opata. Ale teraz, przynajmniej w niektórych sklepach, mamy poprawioną wersję podstawki Carcassonne drugiej edycji (edycja 2016), gdzie w wersji PL jest rzeka i opat, np.: http://am76.pl/produkt.php?idprodukt=31 ... ja%202016)
Ciekawostka i po cichu, bo jakoś nie widziałem informacji o tej poprawce.
ODPOWIEDZ