Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Carcassonne - Owce i Wzgórza

Post autor: Legun »

Właśnie skończyliśmy pierwszą partię (do tego rzeka, karczmy, kupcy i budowniczowie oraz opactwa). Wrażenia bardzo pozytywne:
- pasterze są bardzo sympatycznym elementem, niwelującym problem "beznadziejnych kawałków", można też na nich zarabiać mimochodem,
- winnice podkręciły znaczenie klasztorów,
- wzgórza były bez znaczenia, bo gramy bez przejmowania miast i dróg, natomiast z ostrymi wymaganiami względem rolników, które utrudniają tu rywalizację (żeby dostawić rolnika musi on przylegać do dwóch zamkniętych miast), natomiast znikające pod wzgórzami kafelki faktycznie ograniczają korzyści z pamiętania wszystkich dostępnych kafelków.
Kto wie, czy nie będzie to dodatek, który będę carcassonnowym nowicjuszom polecał w pierwszej kolejności.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Sonne
Posty: 22
Rejestracja: 09 wrz 2015, 15:21
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Sonne »

Witajcie
Szukałem wątku o carcassonne drugiej edycji, ale nie znalazłem, widziałem za to masę błędów w tytule, dlatego szukają jest bardziej uciążliwe. Dużo ludzi nie wpisuje dwóch s i n.

Gdy kupowałem pół roku temu w Gamiko grę Carcassonne, doradzili mi, bym kupił drugą edycję. ( Uważam, że nie popełniłem błędu, bo kafelki mi się bardziej podobają).
Ale niestety do nowej edycji nie ma żadnych dodatków.
Na Facebooku dowiedziałem się w Lipcu, że planują odświeżanie dodatków. Wtedy informację jaką podali, że na jesienni powinny wyjść dwa odświeżone dodatki, w którym będą różowe pionki zamiast szarych.
Tylko, że na FB wpisy tam pojawiające są bardzo rzadko i raczej skierowane do udziału w turniejach.

Zakładam ten temat, bo widzę, że na tym forum znacznie więcej użytkowników, dodatkowo wielu z nich bardzo rozeznanych.
Może, wiecie coś więcej niżeli autor fanpage'a na FB? Kiedy wyjdą owe dodatki, bo z chęcią z dziewczyną byśmy je zakupili, a nie chcemy mieszać starej i nowej edycji?

Dzięki za pomoc
TTR_1983
Posty: 3930
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: TTR_1983 »

2 pierwsze dodatki w nowej szacie wychodzą na Essen:
http://boardgamegeek.com/boardgame/2993 ... cathedrals
http://boardgamegeek.com/boardgame/5405 ... s-builders
spokojnie możesz angielskie wydanie kupić, bo zasady się nie zmieniają.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Przemek Bard.pl »

Polskie pierwsze dwa dodatki trafią do sprzedaży już w październiku :)

Obrazek
Sonne
Posty: 22
Rejestracja: 09 wrz 2015, 15:21
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Sonne »

Znakomicie, dziękuje za odpowiedzi. To ja już czekam :). Będę na bieżąco odświeżał stronę bard aby znaleźć oczekiwane dodatki.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Przemek Bard.pl »

Sonne pisze:Znakomicie, dziękuje za odpowiedzi. To ja już czekam :). Będę na bieżąco odświeżał stronę bard aby znaleźć oczekiwane dodatki.
Polecam również śledzić profil CarcassonnePL na facebooku :) wrzucamy tam najnowsze informacje na temat gry i towarzyszących jej eventów.
TTR_1983
Posty: 3930
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: TTR_1983 »

Sonne pisze:Znakomicie, dziękuje za odpowiedzi. To ja już czekam :). Będę na bieżąco odświeżał stronę bard aby znaleźć oczekiwane dodatki.
Żebyś się nie zdziwił przy odświeżaniu strony aktualizowanej raz na kilka miesięcy :mrgreen:
Sorry, musiałem.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Przemek Bard.pl »

mulek18 pisze:
Sonne pisze:Znakomicie, dziękuje za odpowiedzi. To ja już czekam :). Będę na bieżąco odświeżał stronę bard aby znaleźć oczekiwane dodatki.
Żebyś się nie zdziwił przy odświeżaniu strony aktualizowanej raz na kilka miesięcy :mrgreen:
Sorry, musiałem.
W przygotowaniu jest nowa strona, stąd brak aktualizacji na obecnej, ale niebawem wszystko powinno wrócić do normy :)
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Retro »

A czym różni się edycja druga od pierwszej? I jak je odróżnić?
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Andreal »

Retro pisze:A czym różni się edycja druga od pierwszej? I jak je odróżnić?
Szatą graficzną, pudełka i kafelków terenu.
Poniżej kafelki z pierwszej:
Obrazek

Tu masz kafelki drugiej
Obrazek
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: RunMan »

Bardzo naiwne pytanie: wersje stara i nowa nie będą ze sobą kompatybilne, prawda?
TTR_1983
Posty: 3930
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: TTR_1983 »

RunMan pisze:Bardzo naiwne pytanie: wersje stara i nowa nie będą ze sobą kompatybilne, prawda?
oczywiście... że nie :mrgreen:
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Azriel »

mulek18 pisze:oczywiście... że nie :mrgreen:
Zależy, co ktoś rozumie pod pojęciem kompatybilność. Można łączyć płytki i wszystko oprócz szaty graficznej będzie pasować :P Może niektórym to nie będzie przeszkadzać. Osobiście jestem zawiedziony brakiem "wsparcia" dla starej edycji, gdyż posiadam ją z większością dodatków i musiałbym teraz wszystko jeszcze raz kupować. No cóż, będę grał w to, co mam. A nowa szata zupełnie nie przypadła mi do gustu.
sabats
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2015, 13:36

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: sabats »

A co robi dodatek opat bo nie mogę znaleźć o nim informacji?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: predki »

Ściągnij ze strony Barda instrukcję do nowej wersji to się dowiesz.

A z innej beczki - kolor meepli dla szóstego gracza to teraz różowy. Wszystkie ludziki że starych dodatków są szare więc będzie szaro-różowo ;-)

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: kudlacz135 »

@predki
EDIT:
Kompletnie źle odczytałem intencje najwidoczniej :)
sabats pisze:A co robi dodatek opat bo nie mogę znaleźć o nim informacji?
Na stronie barda coś nie chciało mi się doczytywać najwidoczniej, bo nie znalazłem u nich instrukcji do drugiej edycji z Opatem. Tutaj jest link do instrukcji o którą podejrzewam, że Ci chodzi, bo sam nie mam akurat tego dodatku:
http://www.rebel.pl/repository/files/in ... mistrz.pdf
Ostatnio zmieniony 16 lis 2015, 15:31 przez kudlacz135, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: predki »

Na spacerze z psem trudno wkleja się linki. :D

Chodziło mi o instrukcję do nowej wersji na stronie Barda.
Konkretnie dostępna jest tu:
http://wydawnictwo.bard.pl/?wpfb_dl=142

Ten Opat nie ma wiele wspólnego z dużym dodatkiem Opactwo i Burmistrz.

Trochę off-topic - ruszyła nowa strona Barda i wreszcie mają zebrane instrukcje w jednym miejscu, a nie taki bałagan, jak był przedtem.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: vincentblack »

Cytuję z instrukcji dla tych którym nie chce się sięgać do źródła:
Opat to mini rozszerzenie, które otrzymałeś z grą podstawową. Wprowadza ono ogrody, które mogłeś już zauważyć na płytkach, oraz opatów.

Zawartość i przygotowanie do gry
Mini rozszerzenie zawiera 5 opatów w kolorach graczy. Każdy z graczy otrzymuje opata w swoim kolorze.

Przebieg gry
1. Ułożenie płytki - Płytkę klasztoru lub ogrodu układa się zgodnie ze standardowymi zasadami.
2. Umieszczanie podwładnego LUB opata - Po dołożeniu płytki z klasztorem lub ogrodem gracz może wybrać czy umieści podwładnego, czy opata. Podwładny jest umieszczany zgodnie ze standardowymi zasadami, opat musi zostać umieszczony na właśnie dołożonym klasztorze lub ogrodzie.

Punktacja opata
Jeżeli klasztor lub ogród zajmowany przez opata któregoś z graczy zostanie otoczony przez 8 płytek, gracz ten otrzymuje 9 punktów, tak jak przy standardowej punktacji klasztoru. Jak widać ogrody są punktowane w identyczny sposób jak klasztory, jedyną różnicą jest możliwość umieszczenia tam wyłącznie opata (w ogrodzie nie można umieścić innego podwładnego).
Opat ma również umiejętność specjalną. W czasie swojej tury, podczas wykonywania akcji 2 (umieszczenie podwładnego), jeżeli gracz nie zdecyduje się umieścić podwładnego, może zabrać z planszy swojego opata. Jeżeli to zrobi, otrzymuje tyle punktów, ile w danym momencie jest warty klasztor/ogród, który zajmuje, dokładnie tak jak podczas punktacji końcowej dla tego obszaru. Podczas punktacji końcowej opat jest punktowany tak samo
sabats
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2015, 13:36

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: sabats »

Ok. Bardzo dziękuję za informację

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: bogas »

Azriel pisze: Osobiście jestem zawiedziony brakiem "wsparcia" dla starej edycji, gdyż posiadam ją z większością dodatków i musiałbym teraz wszystko jeszcze raz kupować. No cóż, będę grał w to, co mam. A nowa szata zupełnie nie przypadła mi do gustu.
Nie no, bez jaj. Brak wsparcia? A czego tu jeszcze chcieć? Dodatku numer 1023 pod tytułem "Niewolnica Izaura" i minidodatku "Moda na sukces"? ;)
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Dwntn »

Azriel pisze: Osobiście jestem zawiedziony brakiem "wsparcia" dla starej edycji, gdyż posiadam ją z większością dodatków i musiałbym teraz wszystko jeszcze raz kupować.
Hmm.. A czego dokładnie oczekujesz od wydawnictwa w kontekście wsparcia ? Przecież nie mówimy tutaj o darmowej łatce ulepszającej wersję gry do najnowszej, bo przecież nie mamy do czynienia z oprogramowaniem tylko analogową, fizyczną kopią gry. Zainwestowałeś w dany tytuł i dodatki w jednej edycji, obecnie wyszła nowsza edycja, która jest zupełnie nowym produktem, pomimo faktu zmiany jedynie szaty graficznej. Nie sprawi to nagle że twoja gra staje się mniej grywalna, prawda ?

- K.

--- EDIT ---

Teraz gdy o tym myślę... Odpalić drukarkę i wydrukować na papierze samoprzylepnym "upgrade" kafli do najnowszej edycji i wysyłać za symboliczną opłatą do posiadaczy poprzedniej edycji ... To szaleństwo... ale może się udać. Może nawet załapię się na udział w zyskach wydawcy za pomysł :D
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Azriel »

Nowa edycja mi się nie podoba, więc nawet gdyby takie naklejki były za darmo, to bym ich nie używał ;) Co do wsparcia, to po prostu stwierdziłem, że z chęcią kupowałbym kolejne dodatki, ale ze starą szatą graficzną.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Sztefan »

Nowa podstawka zawiera dodatkowy dodatek, którego nie było w starej edycji.

Jak to jest z nowymi dodatkami. Czy poza zmienioną szatą graficzną zawartość jest dokładnie taka sama jak w starej edycji, czy też są jakieś większe zmiany?
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: predki »

Sztefan pisze:Jak to jest z nowymi dodatkami. Czy poza zmienioną szatą graficzną zawartość jest dokładnie taka sama jak w starej edycji, czy też są jakieś większe zmiany?
Po długich poszukiwaniach udało mi się znaleźć angielskie instrukcje do nowych dodatków 1 i 2.
Wynika z nich, że właściwie od poprzednich różnią się:
1. Nową grafiką, czego nie trudno było się domyślić.
2. Zamiast szarych figurek dla szóstego gracza są teraz różowe.
3. Na niektórych nowych płytkach pojawiają się ogrody dostosowane do mini dodatku Opat.
4. W 1 dodatku jest załączony opat w kolorze różowym.

I to by było na tyle. Zasady raczej nie uległy zmianie, choć nie czytałem jakoś dokładnie.
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Wertigo »

Może mi ktoś wyjaśnić czym rożni się ta edycja skandynawska http://www.planszomania.pl/rodzinne/290 ... awska.html od naszej polskiej drugiej edycji http://www.rebel.pl/product.php/1,606/2 ... olska.html ?
ODPOWIEDZ