Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: predki »

Różnice w wyglądzie biorą się po części z tego, że Carcassonne jest produkowane w różnych fabrykach. Niektóre (w większości podstawki) produkuje Altenburg a dużo, choć nie wszystkie, dodatków Ludofakt. W poprzedniej wersji różnice też były, choć może mniej wyraźne.
mattek
Posty: 11
Rejestracja: 13 wrz 2017, 11:19
Lokalizacja: Silesia

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: mattek »

Wczoraj otrzymałem "Kupcy i budowniczowie". Na krawędzi, po wewnętrznej stronie pudełka napisany jest 2017 rok. Brak różnic w kolorze miast oraz kafelków.
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Marcin1974 »

Oficjalne stanowisko wydawcy to zmiana koloru na życzenie autora gry. Choć pachnie to ściemą. Najważniejsze że kolory już są ujednolicone. Poza Japońskimi Świątyniami i specjalnymi płytkami Spiel.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Quille »

A wiadomo kiedy będzie dostępny "Hrabia, król i rzeka"?
mattek
Posty: 11
Rejestracja: 13 wrz 2017, 11:19
Lokalizacja: Silesia

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: mattek »

Na jednym ze sklepów premiera jest bodajże 10. października.
Ja bym się łasił na samą rzeczkę bo Hrabia chyba trochę przekombinowany.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Quille »

O, dzięki za info :)
A na ile ma sens mieć dwie rzeki? Bo mam podstawkę już z rzeką? To wtedy jakby to było? Rozumiem, że miałabym wtedy dwie rzeki, więc albo połączyć w jedną i od tej dłuuugiej rzeki zaczynać (a jeden zestaw początku i końca rzeki usunąć z gry), albo jedną rzekę wtasować i jak ktoś ją wyciągnie, to układa drugą rzekę gdzie chce? Ciężko mi sobie to wyobrazić.
mattek
Posty: 11
Rejestracja: 13 wrz 2017, 11:19
Lokalizacja: Silesia

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: mattek »

W mojej opinii ogólnie rzeka fajnie urozmaica start, prawie zawsze z nią gramy.
Druga jest o tyle ciekawsza, że ma te rozwidlenie, które kładzie się zaraz za źródłem i wprowadza to więcej możliwości na początku.
Możliwe jest połączenie dwóch zestawów, wtedy jak sam to ująłeś, mamy mega ciek wodny - dla mnie bomba :D
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: TTR_1983 »

Quille pisze:A wiadomo kiedy będzie dostępny "Hrabia, król i rzeka"?
Już jest dostępny.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Quille »

A możesz mi wskazać, gdzie? (może być na priv, żeby nie być posądzonym o reklamę jakiegoś konkretnego sklepu), bo wszędzie gdzie patrzę - rebel, ceneo, sklepy, które regularnie przeglądam - jest tylko stara edycja.
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Retro »

MOJE ZASOBY
--------------------------------------
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Quille »

Dziękóweczka :)
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Marcin1974 »

Dziś wyszedł nowy mini dodatek do nowej wersji. Niestety póki co dostępny jest tylko w ten weekend podczas targów w Lipsku. Jest szansa że pojawi się w przyszłości w sprzedaży za naszą zachodnia granicą. Składa się z czterech podwójnych płytek i kosztuje 10 euro. Tytuł to Rynki w Lipsku.
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Marcin1974 »

Właśnie otrzymałem Big Box nowej wersji i muszę przyznać że warto sprzedać podstawkę i dwa dodatki kupując Big-Box. Po pierwsze wszystkie płytki są jasne (pasują do siebie). Po drugie fajna jedna instrukcja do wszystkich dodatków w tym także mini dodatków. Pudło jest ogromne. Wypraska marnuje sporo miejsca ale i tak po małej reorganizacji zmieściły się także dodatki Księżniczka i Smok, Opactwo i Burmistrz, Święto, Labirynt, Spiel 16, Strażnice, Świta. Jest też miejsce dla około 30 kafelków plus drewno więc na oko zmieszczą się wszystkie duże dodatki :)

Same mini dodatki są bardzo ładnie wydane. Super grafika na Kręgach w Zbożu.

Są też dwie ciekawostki. Plansza punktacji ma laur na polu 0/50 pkt. Po drugie i bardzo ciekawe jest opisanie malutkich elementów grafiki na nowej wersji które widoczne są na wszystkich płytkach. Czyżby planowali je wykorzystać w przyszłości do kolejnych dodatków? Nie widzę innego wytłumaczenia i potrzeby ich opisywania.
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Marcin1974 »

Sprawa opisanych drobnych nowych elementów wyjaśniła się :) Są wykorzystane w najnowszym dodatku Targi w Lipsku, więc pewnie w przyszłości ponownie będą używane w kolejnych dodatkach. Tym samym stara wersja Carcassonne, w której nie ma takich elementów nie będzie zgodna z przyszłymi rozszerzeniami.
Blom
Posty: 17
Rejestracja: 15 paź 2017, 18:23

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Blom »

Mam dwa pytania co do zasad z dodatków.
1. Rzeka
Czy płytka z jeziorem, z dodatku rzeka, ogranicza pole chłopa?
2. Opat i Maszyny Latające
Czy Opat może używać maszyny latającej?
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Marcin1974 »

Trochę dziwne to pytania... Jezioro przecież nie rozdziela niczego i łąka otacza go więc logiczne że nie dzieli pól. Opata można ustawić tylko ba klasztorze lub ogrodzie a przecież nie ma wśród maszyn latających jednego ani drugiego więc chyba logiczne, że Opat nie lata :)
Blom
Posty: 17
Rejestracja: 15 paź 2017, 18:23

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Blom »

Dziwne? Dziwne to mogłoby być to gdybym grał nie mając pewności. Tak myślałem że jezioro nie ogranicza, jednakże osoba z którą gram ma takie wątpliwości. Co do maszyn latających to twoja odpowiedź mnie nie usatysfakcjonowała ponieważ dodatki miksują się ze sobą i nie ma znaczenia to że w samym dodatku "maszyny latające" nie ma opatów. W maszynach latających nie masz "grubasa" a jednak możesz nim latać.
Blom
Posty: 17
Rejestracja: 15 paź 2017, 18:23

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Blom »

Kolejne pytanie dotyczące dodatku PROMY. Czy dokładając klocek z jeziorem najpierw punktuję za skończoną drogę czy najpierw dokładam prom tym samym nie kończąc drogi?
czuczu13
Posty: 2
Rejestracja: 29 paź 2016, 16:42

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: czuczu13 »

A ja mam inne pytanie. Czy to normalne, że rewersy kafelków pomiędzy wydaniami różnią się odcieniami? Najpierw zakupiłem najnowszego BigBoksa, a teraz w moje ręce wpadła "Księżniczka i Smok" (chyba wydanie 2015) i różnica jest wyraźna na tyle, że psuje to radość z rozgrywki. Te z księżniczki są jakby delikatnie zżółknięte i bez problemu można się domyślić, na którym stosie leży właśnie płytka z tego dodatku. Jest szansa, że zakup nowszego wydania wyeliminuje ten problem?

Pomijam już kwestię tego, że same awersy mają inne odcienie nawet w obrębie BigBoksa (minidodatki mają bardziej jaskrawą trawę), ale to mi akurat całkowicie nie przeszkadza :)
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: KozaK69 »

Zamiast liczyć że nowsze wydanie będzie miało "właściwszy" kolor to lepiej zaopatrzyć się w woreczek do losowania kafelków. Powinien być dodany do "Kupców i budowniczych", ale niestety, twórcy BigBoxa postanowili na nim przyoszczędzić.
czuczu13
Posty: 2
Rejestracja: 29 paź 2016, 16:42

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: czuczu13 »

Rozmyślałem takie wyjście, jednak nie wiem, czy taki worek nie wpływa na szybsze zużywanie kafelków. Poza tym jest to bardziej ucieczka od problemu niż jego rozwiązanie. Z kupowaniem kolejnego egzemplarza to z kolei trochę loteria i chyba gra niewarta świeczki. Szkoda, że producent nie jest w stanie zapewnić tak bazowej rzeczy jak nierozróżnialność rewersów.

Bądź co bądź właśnie rozegraliśmy kolejną partię, w której każdy korzystał ze swojego własnego stosu, przez co nie można było się sugerować odcieniem rewersu przy wyborze płytki. Komfort gry był zupełnie inny niż przy pierwszym podejściu, gdzie wszystkie stosy były "publiczne", dlatego bardzo polecam takie rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Quille »

W woreczku kafle szybko się wycierają na rogach i bokach. Za to odkąd mamy wieżę, to gramy z wieżą tylko i sobie bardzo chwalimy.
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: KozaK69 »

Zawsze można zaopatrzyć się w koszulki na kafelki.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Quille »

Niby można, ale z tego co liczyłam, to przy takiej ilości kafelków jak mam (podstawa plus pięć dodatków) wyszłoby to drożej niż zakup dodatku Wieża. Poza tym losowanie z woreczka jest irytujące, bo woreczek zajmuje dużo miejsca na stole, więc trzeba go sobie podawać w czasie gry, a wieża stoi na środku, zajmuje mniej miejsca i fajnie się z niej ciągnie kafelki. Ale wiadomo, co kto lubi :wink:
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Kin@a »

Nigdy do Big Boxów nie dawali żadnych woreczków.
Ja mam BB5 w którym powinny być dwa woreczki (z dodatków 2 i 9).

U mnie do wieży wszystkie kafelki się nie mieszczą.
Koszulki polecam.
ODPOWIEDZ