Gloomhaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Fojtu »

zaki850 pisze:
odmu pisze: U nas mindthief był też zawsze machina do robienia doświadczenia. Cała masa kart bez straty, które po użyciu dają 1 punkt doświadczenia i zazwyczaj kończył z przynajmniej 15 punktami na koniec scenariusza (chyba, że ten mocno nie sprzyjał).
Żeby kosić XPy Mindthiefem bez wyrzucania kart trzeba sobie wrzucić do talii 4x augmenty rozumiem (z których 3 są beznadziejne) i grać z nich górną akcję za 1 ataku i 1 XP (+2 jeśli wrzucisz sobie ten augment dobry)?
Trochę marnowanie potencjału tej postaci wg mnie i zabijanie funu. On ma tyle fajnych kart i możliwości kombinowania, przejmowania przeciwników i epickich akcji, że szkoda go marnować na jakiś attack 3 tylko po to, żeby nabijać XPa.

Ja sobie te 3 augmenty wywaliłem od razu. Mam więcej lostowanych kart i szybciej się exhaustuję, ale jakbym miał tak grać jak wyżej to by mi się gra tą psotacią znudziła po 2 scenariuszach.
Też mam trochę podobne wrażenie. Mindthief najlepsze karty ma raczej bez expa, ja wykręcałem jakieś 7-8 na scenariusz czasami tylko. Za to nie zgadzam się z tym, że pozostałe augmenty są bezużyteczne, niektóre mają bardzo dobre akcje na dol :wink:
zaki850
Posty: 90
Rejestracja: 20 kwie 2008, 14:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: zaki850 »

Racja, ale żal mi było wrzucać jednak te karty do talii tylko dla tej dolnej akcji, a z górnej mieć tak naprawdę attack 1. Zamiast tego mogę np. przywołać armię szczurów albo sprawić, że przeciwnik zwariuje i zaatakuje swoich sojuszników po czym wybuchnie mu łeb. Wybór był prosty. ;)
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Fojtu »

zaki850 pisze:Racja, ale żal mi było wrzucać jednak te karty do talii tylko dla tej dolnej akcji, a z górnej mieć tak naprawdę attack 1. Zamiast tego mogę np. przywołać armię szczurów albo sprawić, że przeciwnik zwariuje i zaatakuje swoich sojuszników po czym wybuchnie mu łeb. Wybór był prosty. ;)
Nie chcąc za dużo zdradzać:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1997 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Ardel12 »

@Fojtu, gram dokładnie w opisany przez ciebie sposób. Podobnie czuję, że iście w expa zabija fun grania tą postacią. Imho bieganie po całej planszy i wyskakiwanie na przeciwników wydaje mi się znacznie przyjemniejsze :D
odmu
Posty: 118
Rejestracja: 23 wrz 2011, 22:18
Lokalizacja: Trzebnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: odmu »

Przecież szczur ma prawie wszędzie punkty doświadczenia. Przeszedłem nim całą kampanię into the unkwown, Ja zazwyczaj gram maksymalnie dwa ulepszenia. Zazwyczaj ulepszenie obrażeń i to chyba bezdyskusyjnie wszyscy potwierdzą, że jest świetne. Na drugim miejscu natomiast leczenie. Jednak grając w składzie brute/scoundrel/mindthief zazwyczaj robiłem za zapasowego tanka i leczenie było niezbędne.
Co do zwykłych kart. Zakładamy dużo statusów, czasem pomogą sojusznicy, więc Submissive Affliction zazwyczaj działa. Fearsome blade zapewnie nam ładny atak z pchnięciem i punktem doświadczenia a i dół co prawda z lostem pozwala zdobyć dodatkowe punkty. Moi dwaj ulubieńcy to perverse edge - atak zasięgowy ze stunem, który generuje lód tworzy idealne połączenie z Frigid Aparition. Oba dają punkty doświadczenia, zapewniają genialny stun i budują nam pule doświadczenia. A mając stamina potion zagramy te karty spokojnie po 3 razy na scenariusz.
Czyli z 10 kart początkowych można łatwo postawić 6 kart bez losta dające doświadczenie przy zagrywaniu. Wystarczy raz odpocząć i podczas scenariusza zbieramy około 10 punktów doświadczenia. Do tego stamina potion to dodatkowe dwa punkciki a jak odpalimy z dwie karty na losta to już 16 punktów. I jesteśmy nadal na pierwszym poziomie ;)
Po wskoczeniu na drugi poziom
Spoiler:
Trzeci poziom to jak dla mnie
Spoiler:
Czwarty poziom był dla mnie najtrudniejszym wyborem
Spoiler:
Na poziomie piątym natomiast
Spoiler:
Ogólnie jednak co jest naprawdę dobre w gloomhaven to to, że nie ma ostatecznych i najlepszych buildów postaci. Ja zagrałem tak, bawiłem się fajnie, ale każdy mógł postawić na inne karty i zagrać całkiem inaczej. Naprawdę świetna sprawa. Ale i tak polecam pograć nakierunkowując się na proponowane przeze mnie karty. Kontrola i zbieranie obrażeń za ekipę też daje fajną satysfakcję :).

A - jak dla mnie strengthen dla szczura był bardzo słabą opcją - nastawiłem się na krótką talię wypakowaną rolling modifierami i podczas ostatniej misji ciekawe było wykonywanie ataków dających 3 statusy wrogom i z modyfikatorem na poziomie +3. Ot nie zawsze, ale od czasu do czasu tak się karty potoczyły. A strengthen w takiej sytuacji dużo nie pomaga.
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Fojtu »

U mnie karty:
Spoiler:
odmu
Posty: 118
Rejestracja: 23 wrz 2011, 22:18
Lokalizacja: Trzebnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: odmu »

Fojtu pisze:U mnie karty:
Spoiler:
Zawiera informacje na temat kart mindthiefa poziomu 4.
Spoiler:
Ostatecznie nie chcę też udowadniać, że mój build jest lepszy. Wszystko zależy od grupy graczy, składu ekipy, celu osobistego, celu bitewnego czy samej struktury misji.
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Fojtu »

Wydaje mi się, że porównywanie kart pomiędzy postaciami ma średni sens. Jasne, że inne postaci mają czasami silniejszą kartę, ale w przypadku szczura wydaje mi się ona bardzo silna, szczególnie, że bije on często postaci z poisonem + np ma strength. Advantage w ataku dodaje pewnie średnio przynajmniej 1. Jak masz blessa w talii, to nagle te ataki po 4 robią się po 5-8 spokojnie, z poisonem nawet więcej.

Oczywiście każdy ma swój styl gry, mnie granie na rambo sprawiało wiele frajdy :)
odmu
Posty: 118
Rejestracja: 23 wrz 2011, 22:18
Lokalizacja: Trzebnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: odmu »

Fojtu pisze:Wydaje mi się, że porównywanie kart pomiędzy postaciami ma średni sens. Jasne, że inne postaci mają czasami silniejszą kartę, ale w przypadku szczura wydaje mi się ona bardzo silna, szczególnie, że bije on często postaci z poisonem + np ma strength. Advantage w ataku dodaje pewnie średnio przynajmniej 1. Jak masz blessa w talii, to nagle te ataki po 4 robią się po 5-8 spokojnie, z poisonem nawet więcej.
Fakt, że porównywanie pomiędzy klasami nie zawsze się tak sprawdza. Dużo kart jest przystosowane pod dane klasy postaci i odpowiednio sprofilowane. Mnie ta karta zachwyca za górną część, bo zawsze z ekipą ścigamy się o to kto więcej zarobi. Jak na karty szczurka faktycznie dół jest jednak niezły. No i to, że jest to dół karty też swoje robi. Czyli nic tylko polecić obie karty czwartego poziomu :).
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Fojtu »

odmu pisze:
Fojtu pisze:Wydaje mi się, że porównywanie kart pomiędzy postaciami ma średni sens. Jasne, że inne postaci mają czasami silniejszą kartę, ale w przypadku szczura wydaje mi się ona bardzo silna, szczególnie, że bije on często postaci z poisonem + np ma strength. Advantage w ataku dodaje pewnie średnio przynajmniej 1. Jak masz blessa w talii, to nagle te ataki po 4 robią się po 5-8 spokojnie, z poisonem nawet więcej.
Fakt, że porównywanie pomiędzy klasami nie zawsze się tak sprawdza. Dużo kart jest przystosowane pod dane klasy postaci i odpowiednio sprofilowane. Mnie ta karta zachwyca za górną część, bo zawsze z ekipą ścigamy się o to kto więcej zarobi. Jak na karty szczurka faktycznie dół jest jednak niezły. No i to, że jest to dół karty też swoje robi. Czyli nic tylko polecić obie karty czwartego poziomu :).
Jakoś u mnie nie ma w ogóle ciśnienia na kasę, ścigamy się bardziej do skrzyń ze skarbami :D
Spoiler:
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Yavi »

Panowie, co Wy na to, żeby założyć osobny temat do rozmów o ukrytej zawartości? Też z tagami spoiler, ale już bardziej kierunkowy?

I skoro o klasach mowa, podrzucam własnoręczny poradnik do Tinkerera na Planszówkach we dwoje ;).
ajvven
Posty: 126
Rejestracja: 30 gru 2015, 11:02
Lokalizacja: Nadolice Wielkie koło Wrocławia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: ajvven »

Hej,

macie jakieś braki w żetonach ? U mnie brakuje na pewno:
Spoiler:
Czy ktoś dostał jakaś odpowiedź na podstawie zgłoszenia na ich stronie - Gloomhaven 2.0 Replacement Request ?
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Fojtu »

Braki w żetonach są o tyle dziwne, że przecież masz x żetonów na jednej wyprasce. Praktycznie niemożliwe, żeby brakowało Ci tylko tych 2.
ajvven
Posty: 126
Rejestracja: 30 gru 2015, 11:02
Lokalizacja: Nadolice Wielkie koło Wrocławia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: ajvven »

Fojtu pisze:Braki w żetonach są o tyle dziwne, że przecież masz x żetonów na jednej wyprasce. Praktycznie niemożliwe, żeby brakowało Ci tylko tych 2.
No wlasnje, ale przeszukalem wszystko i ich brakuje. Moze czesc wyprasek nie byla dobrze wydrukowana...nie wiem. Nie mam ich juz wiec teraz ciezko potwierdzic.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Yavi »

ajvven pisze:Hej,

macie jakieś braki w żetonach ? U mnie brakuje na pewno:
Spoiler:
Czy ktoś dostał jakaś odpowiedź na podstawie zgłoszenia na ich stronie - Gloomhaven 2.0 Replacement Request ?
Sprawdź, czy nie wpadły gdzieś pod wypraskę. Jeśli faktycznie Ci ich brakuje, to zgłoś przez formularz. Nie dostaniesz raczej żadnej odpowiedzi, ale elementy doślą.
Sam zgłaszałem już dawno mailowo i w tym tygodniu dostałem paczkę.
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: YoYo »

Doszły mi wczoraj naklejki do Gloomhaven (zamawiane w PL), tak to wygląda jakby ktoś chciał wiedzieć co tam jest w środku:
Spoiler:
Ukrylem zawartosc jak cos.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2018, 15:22 przez YoYo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: malekith_86 »

YoYo pisze:Doszły mi wczoraj naklejki do Gloomhaven (zamawiane w PL), tak to wygląda jakby ktoś chciał wiedzieć co tam jest w środku:

Obrazek Obrazek

a co to za czerwone naklejki [jakieś wiry? teleporty] co są razem z naklejkami mapy? dolna część lewej planszy naklejek na pierwszym zdjęciu? nie mam takich na oryginalnych naklejkach
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Fojtu »

Te czerwone to pieczęcie na koperty
odmu
Posty: 118
Rejestracja: 23 wrz 2011, 22:18
Lokalizacja: Trzebnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: odmu »

YoYo pisze:Doszły mi wczoraj naklejki do Gloomhaven (zamawiane w PL), tak to wygląda jakby ktoś chciał wiedzieć co tam jest w środku:
Wrzuć w spoiler, bo te naklejki je zawierają ;).
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Sekator »

Jakie tu sa spoilery? To sa dokladnie takie same arkusze jak w normalnej grze, plus naklejki do zaklejenia kopert. Czy cos mi umyka? Te czerwone naklejki osiagniec, ktorych nie ma w 2 edycji, sa tylko do 1.
odmu
Posty: 118
Rejestracja: 23 wrz 2011, 22:18
Lokalizacja: Trzebnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: odmu »

Sekator pisze:Jakie tu sa spoilery? To sa dokladnie takie same arkusze jak w normalnej grze, plus naklejki do zaklejenia kopert. Czy cos mi umyka? Te czerwone naklejki osiagniec, ktorych nie ma w 2 edycji, sa tylko do 1.
Spoiler:
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Sekator »

odmu pisze:
Sekator pisze:Jakie tu sa spoilery? To sa dokladnie takie same arkusze jak w normalnej grze, plus naklejki do zaklejenia kopert. Czy cos mi umyka? Te czerwone naklejki osiagniec, ktorych nie ma w 2 edycji, sa tylko do 1.
Spoiler:
Faktycznie! oglądałem te naklejki jakiś czas temu u znajomego i w ogóle nie zwróciłem na to uwagi :D
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: elayeth »

Czy ktoś zna może linka do książeczki „Town Records” w wersji on-line po angielsku? Jakiś czas temu wziąłem ją ze sobą na wyjazd i gdy po miesiącu prosperity skoczyło, nie mam pojęcia, gdzie się podziała... :?
Ewentualnie byłbym wdzięczny za skan.
Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Yavi »

elayeth pisze:Czy ktoś zna może linka do książeczki „Town Records” w wersji on-line po angielsku? Jakiś czas temu wziąłem ją ze sobą na wyjazd i gdy po miesiącu prosperity skoczyło, nie mam pojęcia, gdzie się podziała... :?
Ewentualnie byłbym wdzięczny za skan.
Z góry dziękuję.
Zawsze możesz spróbować skontaktować się z wydawnictwem, może będą w stanie dosłać Ci książeczkę albo chociaż jakiś plik.
Ja niestety nie pomogę, nie mam jak zeskanować.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: elayeth »

Yavi pisze:
elayeth pisze:Czy ktoś zna może linka do książeczki „Town Records” w wersji on-line po angielsku? Jakiś czas temu wziąłem ją ze sobą na wyjazd i gdy po miesiącu prosperity skoczyło, nie mam pojęcia, gdzie się podziała... :?
Ewentualnie byłbym wdzięczny za skan.
Z góry dziękuję.
Zawsze możesz spróbować skontaktować się z wydawnictwem, może będą w stanie dosłać Ci książeczkę albo chociaż jakiś plik.
Ja niestety nie pomogę, nie mam jak zeskanować.
Dzieki, tak chyba zrobie. Na ten moment tlumacze z jedynej dostepnej wersji w jezyku niemieckim na BGG... i w sumie na dobre wychodzi bo łatwiej skupić uwagę współgraczy...
ODPOWIEDZ