Gloomhaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Azriel »

Moniczka.s pisze:Jasne, ja tylko tak informacyjnie napisałam. Można też zagrać PnP. Tak naprawdę w internecie dostępne są wszystkie materiały .
Jest jeszcze Tabletopia, którą wczoraj poznałem i można tam zagrać za darmo, tylko potrzeba minimum 2 osoby :)
https://tabletopia.com/games/gloomhaven
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: detrytusek »

xan pisze:
Dokładnie, więc Ci, którym będzie bardzo zależało aby nie 'zużyć' swojego egzemplarza mogą wydrukować sobie druga mapkę i naklejać na nie co tylko zechcą i wtedy gra przestanie być legacy. Dlatego dawanie wersji legacy jako minus to szukanie dziury w całym. Ciekawe co by przeciwnicy legacy powiedzieli o grze jakby autor wydał ja tylko w formie scenariuszy bez żadnej kampanii.
Pewnie, że możesz. Możesz nawet sobie wydrukować PnP, a oryginału nawet nie odfoliować. Nic to nie zmienia. Bierzesz i oceniasz grę taką jaką stworzył autor.
To tak jakbyś wyłożył argument dla wszystkich, którzy nie lubią 20 minutowego setupu w grze X (i przez to ją niżej oceniają), że mogą przecież gry nie składać i będzie szybciej. No to nie tak.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Moniczka.s »

detrytusek pisze:
xan pisze:
Dokładnie, więc Ci, którym będzie bardzo zależało aby nie 'zużyć' swojego egzemplarza mogą wydrukować sobie druga mapkę i naklejać na nie co tylko zechcą i wtedy gra przestanie być legacy. Dlatego dawanie wersji legacy jako minus to szukanie dziury w całym. Ciekawe co by przeciwnicy legacy powiedzieli o grze jakby autor wydał ja tylko w formie scenariuszy bez żadnej kampanii.
Pewnie, że możesz. Możesz nawet sobie wydrukować PnP, a oryginału nawet nie odfoliować. Nic to nie zmienia. Bierzesz i oceniasz grę taką jaką stworzył autor.
To tak jakbyś wyłożył argument dla wszystkich, którzy nie lubią 20 minutowego setupu w grze X (i przez to ją niżej oceniają), że mogą przecież gry nie składać i będzie szybciej. No to nie tak.
Na tej samej zasadzie Descent, IA i Arkham horror LCG też są jednorazowe. Przecież powinno się zapisywać w instrukcji postęp kampanii, a jest miejsce tylko na jedną kampanię. Jest też Pathfinder CG, w którym trzeba zaznaczać na kartach rozwój bohaterów. Czy ktoś traktuje te gry jako jednorazowe?
Nakleisz naklejki na mapę? Świetnie, bo wygląda to super! Następnym razem trzeba będzie wydrukować mapę i naklejki, albo po taniości użyć kartki papieru. I tyle. Mi osobiście podoba się opcja z wydrukowaniem i powieszeniem mapy na ścianie. Nie mam swojego zdjęcia, ale na BGG inni wrzucają swoje wersje: https://boardgamegeek.com/article/25178160#25178160

Jak ludzie widzą słowo legacy, to zapala się im wielka czerwona lampka w głowie (żeby nie było, też tak mam). A przecież od zawsze było tak, że w grach z kampanią trzeba było jakoś zapisywać postęp gry.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: detrytusek »

Moniczka.s pisze:
Na tej samej zasadzie Descent, IA i Arkham horror LCG też są jednorazowe. Przecież powinno się zapisywać w instrukcji postęp kampanii, a jest miejsce tylko na jedną kampanię. Jest też Pathfinder CG, w którym trzeba zaznaczać na kartach rozwój bohaterów. Czy ktoś traktuje te gry jako jednorazowe?
Nakleisz naklejki na mapę? Świetnie, bo wygląda to super! Następnym razem trzeba będzie wydrukować mapę i naklejki, albo po taniości użyć kartki papieru. I tyle. Mi osobiście podoba się opcja z wydrukowaniem i powieszeniem mapy na ścianie. Nie mam swojego zdjęcia, ale na BGG inni wrzucają swoje wersje: https://boardgamegeek.com/article/25178160#25178160

Jak ludzie widzą słowo legacy, to zapala się im wielka czerwona lampka w głowie (żeby nie było, też tak mam). A przecież od zawsze było tak, że w grach z kampanią trzeba było jakoś zapisywać postęp gry.
Dokładnie. To nie są gry Legacy. Jeśli oceniasz gry na BGG to robiąc to uwzględniasz wszystkie swoje homerule, które poprawiają Ci rozgrywkę czy oceniasz zawartość pudełka? Słówko Legacy coś za sobą niesie. Z jednej strony większe emocje podczas gry, a z drugiej powiedzmy "jednorazowość". Jednemu to przeszkadza, a drugi jest zachwycony - rozumiem obu.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: DREADNOUGHT2 »

Moniczka.s pisze:
Na tej samej zasadzie Descent, IA i Arkham horror LCG też są jednorazowe. Przecież powinno się zapisywać w instrukcji postęp kampanii, a jest miejsce tylko na jedną kampanię. Jest też Pathfinder CG, w którym trzeba zaznaczać na kartach rozwój bohaterów. Czy ktoś traktuje te gry jako jednorazowe?
Nakleisz naklejki na mapę? Świetnie, bo wygląda to super! Następnym razem trzeba będzie wydrukować mapę i naklejki, albo po taniości użyć kartki papieru. I tyle. Mi osobiście podoba się opcja z wydrukowaniem i powieszeniem mapy na ścianie. Nie mam swojego zdjęcia, ale na BGG inni wrzucają swoje wersje: https://boardgamegeek.com/article/25178160#25178160

Jak ludzie widzą słowo legacy, to zapala się im wielka czerwona lampka w głowie (żeby nie było, też tak mam). A przecież od zawsze było tak, że w grach z kampanią trzeba było jakoś zapisywać postęp gry.
Święte słowa. Jedyny problem z naklejkami to odsprzedanie gry, w sensie zamiast odsprzedać za -35% ceny to trzeba odsprzedać za -50% ceny bo nie ma naklejek i ktoś już musi pisać na kartce a kupi z pocałowaniem ręki bo naklejki i tak by oszczędzał.
A tak naprawdę (z mojego doświadczenia) nigdy nie gra się w planszówkę aż tyle żeby wykorzystać wszystkie naklejki. Pojawia się kolejny tytuł i stary idzie w odstawke.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pan_satyros »

Zakładając posiadanie rabatu, wychodzi tylko 10 zł więcej niż na KS: https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Gloom ... ition/7397
Dla nieposiadających kont walutowych chyba najlepsza alternatywa, no i sklep o uznanej renomie ;)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Pan_K »

pan_satyros pisze:Zakładając posiadanie rabatu, wychodzi tylko 10 zł więcej niż na KS: https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Gloom ... ition/7397
Dla nieposiadających kont walutowych chyba najlepsza alternatywa, no i sklep o uznanej renomie ;)
Rabat nic nie da, bo się nie nalicza na produkty w promocji, o ile pamiętam. :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: cezner »

Stały rabat działa. Nie wiem jak kody rabatowe.
Mam kod z Kuriera PL. i on nie działa a chyba go nie wykorzystywałem...
A , dobra kod nie działa na produkty z promocji.
Czyli podsumowując, GH kosztuje 444 w przypadku gdy ktoś ma maksymalny rabat 11%.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: zioombel »

W Planszomanii też poszli po rozum do głowy i cena to 500 zł.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: kisiel365 »

Jeżeli odpowiedź już padła to przepraszam, ale chciałbym wiedzieć czy mechanizm legacy jest realizowany na zasadzie zmian w komponentach bez możliwości odwrotu jak to miało miejsce w Pandemicu czy można zagrać drugą/równoległą kampanię z drugim składem za pomocą jednej kopii?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Moniczka.s »

kisiel365 pisze:Jeżeli odpowiedź już padła to przepraszam, ale chciałbym wiedzieć czy mechanizm legacy jest realizowany na zasadzie zmian w komponentach bez możliwości odwrotu jak to miało miejsce w Pandemicu czy można zagrać drugą/równoległą kampanię z drugim składem za pomocą jednej kopii?
Odpowiedź krótka - tak można.
Odpowiedź dłuższa: https://boardgamegeek.com/thread/1767908/legacy-aspects

Jeśli chodzi o kampanię równoległą, to może być trochę żonglowania z kartami postaci wybranymi przez graczy, co może wydłużyć setup.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: kisiel365 »

Dziękuję.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pioro »

Jakaś szansa na wersję polskojęzyczną?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pan_satyros »

pioro pisze:Jakaś szansa na wersję polskojęzyczną?
Jak dla mnie zerowa. Cena, ilość tekstu, ciężkość gry, "jednorazowość" - nic nie przemawia za.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Pan_K »

pan_satyros pisze:
pioro pisze:Jakaś szansa na wersję polskojęzyczną?
Jak dla mnie zerowa. Cena, ilość tekstu, ciężkość gry, "jednorazowość" - nic nie przemawia za.
Prawie wszystko to, co wymieniłeś, przemawia właśnie za. Choć nie dla wydawców, a dla graczy ;)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pan_satyros »

Pan_K pisze:
pan_satyros pisze:
pioro pisze:Jakaś szansa na wersję polskojęzyczną?
Jak dla mnie zerowa. Cena, ilość tekstu, ciężkość gry, "jednorazowość" - nic nie przemawia za.
Prawie wszystko to, co wymieniłeś, przemawia właśnie za. Choć nie dla wydawców, a dla graczy ;)
Dla bardzo konkretnej grupy graczy ;) z których lwia część skusi się na ANG wydanie.
Niestety to nie TS, które mimo jednorazowości i sporej liczby tekstów, było opłacalne dla wydawcy.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: rattkin »

Jak by było bardzo opłacalne dla wydawcy, to by nie robili kampanii.

Crowdfunding dziś wypaczył kalkulowaną zasadność wydania. Robi się kampanię (co jest pewnym kosztem, ale niewspółmiernie mniejszym do samej produkcji), jak się zbierze odpowiednia ilość ludzi, to wychodzi gra. W interesie tego co robi kampanię, jest tak ustawić kwoty, by zarobić - jeśli to się udaje, to wszyscy są szczęśliwi i na rynek wychodzi gra, która w normalnych warunkach nie wyszłaby nigdy, bo wydawca byłby niechętny takiemu ryzyku.

Ale i tak, szanse niskie :)
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: xan »

Dziś gra się ufundowała a ja wciąż nie dostałem żadnej ankiety odnośnie addonów do main pledge. Dałem pledge na 124$ i dodatkowo chcę scenariusze solo i kartonowe figurki. Kiedy będę mógł sobie to wykilkac?
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: cezner »

Ciekawe czy wyrobią się z produkcją w terminie. Zamówień na grę jest ponad 35 tyś.
bigbluedragon
Posty: 233
Rejestracja: 03 lut 2017, 01:36
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: bigbluedragon »

xan pisze:Dziś gra się ufundowała a ja wciąż nie dostałem żadnej ankiety odnośnie addonów do main pledge. Dałem pledge na 124$ i dodatkowo chcę scenariusze solo i kartonowe figurki. Kiedy będę mógł sobie to wykilkac?
W updateach pisali, że updatey będą co piątek więc pozostaję czekać na info. Generalnie polecam je czytać bo jest tam też info, że ankiety nie będzie tylko jednak PM (update z 28 kwietnia), więc pewnie do 2 tygodni powinien się pojawić jeżeli chcą zdążyć z produkcją :).
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: xan »

Dzięki, czytam większość updatow ale ten mi jakoś umknął.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 793
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pavel »

Grałem:) Niestety w nie moją, ale dobrze jest w to zagrać i przemyśleć zakup. Nie będę się rozpisywał. Uwielbiam MK, (czytałem przed premierą pewne podobieństwa w systemie walki itp.) dlatego walka dla mnie jest dobra. Spodobała mi się mechanika. Scenariusze ok.Po kilku godzinach grania, miałem odczucie... kurde ile jeszcze przede mną przygody....., co było pozytywne. Natomiast, boje się, że schemat scenariuszy, przynieś od punktu A do punktu B,albo zabij tego w tej grze przy tej długość może zmęczyć. Postacią, którą grałem, dalej może grać jedna osoba. Na moje fajna sprawa. Jakoś elementów dobra.Chociaż naklejki? naprawdę? 2017 rok. Mi osobiście brakuję ilustracji, ale wiem... Nie komentuję kwestii legacy, czy można jeszcze raz itp., bo czytałem wasze opinie i kwestie związane z niszczeniem komponentów, są dla mnie śmieszne. Cena, czy droga?... FFG zrobiłby z tej gry dodatkowo z trzy dodatki. Natomiast bardziej krytycznie podchodzę do samej rozgrywki. lochy, D&D, ale ja wiem gdzie będzie wróg, pułapki itp. Brakuję elementu zaskoczenia, dla mnie duży minus, za stary jestem na to. No i RPG niby, dla mnie ubogi rozwój postaci. Na BGG 10,głównie dzieci :) ja bym dał 9 no i kupuję dla siebie :)To tak w skrócie
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Yavi »

Pierwsze moje zamówienie z KS, mam nadzieję, że okaże się fajne. W sumie nie czytałem za wiele o grze, do instrukcji nie zajrzałem, ale opinie, że to coś, co warto poznać mnie przekonały ;)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: AkitaInu »

Yavi pisze:Pierwsze moje zamówienie z KS, mam nadzieję, że okaże się fajne. W sumie nie czytałem za wiele o grze, do instrukcji nie zajrzałem, ale opinie, że to coś, co warto poznać mnie przekonały ;)
Zależy czego oczekujesz :) Jeśli legacy, łamigłówek, walki na karty, przygody, odkrywania, troche powtarzalności, fabuły - to pewnie się nie zawiedziesz :D
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Yavi »

AkitaInu pisze:
Yavi pisze:Pierwsze moje zamówienie z KS, mam nadzieję, że okaże się fajne. W sumie nie czytałem za wiele o grze, do instrukcji nie zajrzałem, ale opinie, że to coś, co warto poznać mnie przekonały ;)
Zależy czego oczekujesz :) Jeśli legacy, łamigłówek, walki na karty, przygody, odkrywania, troche powtarzalności, fabuły - to pewnie się nie zawiedziesz :D
Oczekuję nie gry, a doświadczenia, jak to podkreślali zagraniczni recenzenci :D Nie jestem wielkim miłośnikiem przygodówek, ale uznałem, że przy takiej pozycji na BGG i takich opiniach warto chociaż w to zagrać. Wyposażyłem się też w zestaw odklejanych naklejek, jak coś gra pójdzie cieszyć kogoś innego, chociaż nastawiam się na coś w stylu cRPG z ciekawą mechaniką i wciągającą przygodą :)
ODPOWIEDZ