Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: fluor »

W Planszomanii już się pojawiła, więc w Planszostrefie też zapewne będzie :)
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: crsunik »

Adam mówił, że będzie dzisiaj lub jutro
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kaimada »

Status do wysyłki.
Zaledwie 3,5 miesiąca opóźnienia.
Good job GF9 :lol:
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kaimada »

Z Warp wychodzi unboxing Star Trek: Ascendancy.
Qa'pla!
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: bukimi »

kaimada pisze:Z Warp wychodzi unboxing Star Trek: Ascendancy.
Qa'pla!
Bardzo fajny artykuł. Czekam na wysyp wrażeń z rozgrywki, bo serię Star Trek uwielbiam, ale jestem w tym uwielbieniu odosobniony w swojej grupie, więc musi tu być coś więcej niż klimat, bym mógł namówić kogoś do partyjki.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kamron6 »

Grałem i pierwsze wrażenie: trzeba uściślić zasady budowania galaktyki (dla mnie za bardzo na oko póki co ;) ), i wydaje mi się że gra jest za krótka (5 ascedancjI), na początku masz 1 + 3 kultury, brakuje Ci więc 17 kultury, kto szybko zdobędzie węzły kulturalne i będzie opóźniał ataki wroga efektywnie ten raczej wygra. Nie wiem jakim cudem niektórzy posiadają wszystkie technologie na koniec gry. Poza tym wrażenia bardzo fajne, pewnie charakter gry zmieni się jak już ją poznamy.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

kamron6 pisze:Nie wiem jakim cudem niektórzy posiadają wszystkie technologie na koniec gry. Poza tym wrażenia bardzo fajne, pewnie charakter gry zmieni się jak już ją poznamy.
jeśli kontrolujesz odpowiednio dużo anomalii jest to do zrobienia.
Swoja droga jest jakiś wątek / blog, gdzie omówiono co wprowadzą zapowiedziane dodatki?
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kamron6 »

http://startrek.gf9games.com/ - tam szukaj o dodatkach

Nawet z fenomenami jest to trudne z prostego powodu - w grze chodzi o zdobycie 17 żetonów kultury. W grze musi być bardzo duży niedobór węzłów kulturalnych, żeby grę tak bardzo się przedłużyła lub gracz musi przeznaczyć jak najwięcej jak się da na badania, olewając budowę i kierowanie flotą.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

kamron6 pisze:http://startrek.gf9games.com/ - tam szukaj o dodatkach
to pierwsze miejsce gdzie sprawdzałem.I chodzi mi o informacje o dodatkach jak Borg czy Dominum a na tej stronie w ogóle nie ma informacji o nich.
kamron6 pisze: Nawet z fenomenami jest to trudne z prostego powodu - w grze chodzi o zdobycie 17 żetonów kultury.
Wygrać można też przez zajecie stolic przeciwników (supremacy victory) a do tego technologie mogą być bardzo przydatne, zwłaszcza jak masz flotę z zaawansowanym maskowaniem.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kaimada »

Nie ma jeszcze żadnych oficjalnych informacji o Borgu i Dominium poza faktem, że będą to rasy NPC.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

kaimada pisze:Nie ma jeszcze żadnych oficjalnych informacji o Borgu i Dominium poza faktem, że będą to rasy NPC.
Chodzilo mi o wszelkie informacje w tym nieoficjalne ;)
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kamron6 »

Takich informacji też nie ma poza tym, że będą. Jak pokopiesz na BGG to może coś znajdziesz.
Ogólnie borg miał być kostką niezależnie latającą po planszy.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: yosz »

Z podsłuchanej rozmowy w Essen: Borg będzie NPC, ale pierwszy gracz który spotka się z Borgiem zostaje zasymilowany i staje się Borgiem. Nie wiem czy będzie możliwość wybronienia się przed asymilacją - dosłownie podsłuchałem rozmowę na stoisku :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kaimada »

yosz pisze:Z podsłuchanej rozmowy w Essen: Borg będzie NPC, ale pierwszy gracz który spotka się z Borgiem zostaje zasymilowany i staje się Borgiem. Nie wiem czy będzie możliwość wybronienia się przed asymilacją - dosłownie podsłuchałem rozmowę na stoisku :)
Sękw tym, że niby gra ma się wtedy zmienić w wszyscy na jednego.
Mało wiarygodny ten podsłuchiwany. Była już dyskusja na BGG na ten temat.
Z drugiej strony Dominium mogłoby wyglądać identycznie, w końcu w zasadzie zasymilowali Kardasjan.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Rocy7 »

Relacja oraz pierwsze wrażenia z gry http://www.gamesfanatic.pl/2016/12/14/s ... h-swiatow/

Okiem klimaciarza

Jeśli jesteś fanem serialu na pewno spodoba Ci się aspekt eksploracji galaktyki i pewna nieprzewidywalność tego, co Cię spotka. W końcu mottem TNG było „To pięcioletnia misja – by odkryć nowe obce światy, by odnaleźć nowe formy życia i nowe cywilizacje, by śmiało podążać tam gdzie nie dotarł żaden człowiek.” Sposób w jaki działa mapa świetnie to oddaje.  Niestety dla mnie Star Trek był też opowieścią o okrętach i załogach, o poświęceniu i wyborach moralnych. Tutaj niestety jest gorzej. Mamy co prawna pierwszą dyrektywę (Federacja nie może kolonizować światów pre-warp), mamy nieufność Romulan (ich umowy handlowe działają z opóźnieniem) i waleczność Kligonów (nie mogą wycofać się z bitwy). Niestety nie ma Kirka, Spocka, McCoya ani Enterprise jako odrębnego okrętu. Oczywiście fani serii, gdy jakiś okręt np. przetrwa fenonem wymagający wyrzucenia 6 dopowiedzią sobie, że to był Enterprise, ale gra sama w sobie skupia się bardziej na skali galaktycznego konfliktu z ekonomią (3 surowce) badaniami naukowymi niż przygodach pojedynczych okrętów i ich załóg.

Mechanika

Mechanicznie nie jest to gra o złożonościTwilight Imperium, choć faza eksploracji w Star Treku jest kilkukrotnie ciekawsza i bardziej emocjonująca. Ascendancy to 4X z duża przewaga eksploracji nad innymi aspektami. Sposób w jaki działa mapa zwiększa regrywalność i wpływa na taktykę. Tutaj musisz stale obserwować kształt galaktyki i dostępne sciezki. Musisz umieć dostrzec okazję, lub ją stworzyć odpowiednim ruchem robiąc nową ścieżkę. Fenomeny są istotnymi punktami na mapie, bo dość znacznie bardzo przyśpieszają rozwój technologiczny. Ciekawie tworzą się też punkty kluczowe, gdzie zbiegają się tunele warp. Oczywiście wiąże się z tym pewna losowość mogąca postawić kogoś w gorszej sytuacji, ale nie przeszkadzała mi ona zbytnio, bo dla mnie była zgodna z duchem uniwersum.

Ekonomia, która nigdy nie była dla mnie kluczowym aspektem w tego typu pozycjach wydaje się w porządku, są 3 surowce, którymi trzeba sensownie zarządzać.

Rozwój technologiczny w wariancie podstawowym jest dość losowy (losowy dociąg kart z talii technologii), na szczęście zasady przewidują alternatywną opcje, gdzie gracz ma większą kontrolę.

Najbardziej zawiódł mnie aspekt walki, jest ona bardzo prosta, każda jednostka to 1 kostka, zaś na rzut wpływasz tylko kupionymi ulepszeniami tarcz i uzbrojenia oraz wynalezionymi technologiami. W trakcie bitwy niestety nie ma żadnych kart, czy jakiś wyborów taktycznych. Pozostaje nadzieja, że któryś z zapowiedzianych dodatków rozbuduje tą kwestię.
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: fluor »

Klimat w grze jest bardzo fajny, eksplorujemy, napotykamy nowe rasy, budujemy gospodarkę naszego państwa (wydaje mi się, że zachowano optymalny bilans pomiędzy prostotą w zarządzaniu a podziałem na 3 podstawowe surowce), a także współpracujemy lub walczymy z sąsiednimi imperiami.

Gra jest zaplanowana na 3 graczy, być może w dwójkę nie byłoby mechanizmu balansującego (bij lidera!), ale to jest do sprawdzenia. W mechanice nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zagrać w dwójkę.

Pomimo umiarkowanego skomplikowania zasad downtime jest znaczący. Gracze wykonują tury w całości jeden po drugim i nawet jeżeli wcześniej zaplanowaliśmy swoje ruchy, to akcje gracza rozgrywającego przed nami często powodują potrzebę modyfikacji planu. Myślę, że z czasem gry poniżej godziny na gracza ciężko będzie zejść, a w pierwszych partiach lepiej liczyć 1,5h.
Trochę obawiam się o dodatki czy jeszcze tego nie wydłużą, bo bez zmian w kolejności rozgrywania faz (albo wykonywania po jednej komendzie naprzemiennie) może być ciężko.

Rozumiem argumenty, że skala gry i sterowanie całym państwem nie do końca pasują do trekowej perspektywy (czy to w serialach czy filmach - podziwialiśmy świat z perspektywy załogi pojedynczego okrętu), ale myślę, że gra wciąż ma bardzo wiele do zaoferowania od strony klimatu.

Zachęcam do lektury krótkiego AAR napisanego po naszej pierwszej pełnej rozgrywce:
Spoiler:
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kaimada »

Sean Sweigart nie żyje.
Główny projektant Star Trek: Ascendancy, ale również wiodąca postać przy wszystkich pozostałych grach GF9, zmarł nieoczekiwanie w czasie Świąt...
Nie wiedziałem gdzie to wrzucić, to wrzucam tutaj. Bardzo smutna wiadomość, z wywiadów z nim wynikało, że był pełen pasji i energii, którą skutecznie pożytkował na tworzenie klimatycznych gier planszowych.
Przykre...

Tak przyziemnie mówiąc to nie wiadomo jak to dalej będzie wyglądało z ST:A. Wiem, że za tym tytułem stał cały zespół, ale z tego co wiem to Ascendancy było tworzone zgodnie z jego wizją i pomysłami. Mam nadzieję, że reszta zespołu czuje świat Star Treka tak jak Sean i dodatki będą swego rodzaju upamiętnieniem Sweigarta.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Muad'Dib »

Czy osoby, który nabyły tę grę otrzymały w środku zestaw dodatkowych kart? Z tego co wiem to chyba cały pierwszy druk powinien je zawierać. Jeszcze trafiłem na info, że cały pierwszy druk ma mieć taki znaczek. Czy ktoś może to potwierdzić? Właśnie zamówiłem grę i miło by było je dostać :)
Spoiler:
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Bludgeon »

Nie wiem o co chodzi ze znaczkiem, ale dodatkowe karty miałem.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 967
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: krecilapka »

Mnie to się fajnie pykało jako przygodówkę kosmiczną :). Eksploracja mniami. Minusem jest jej zbyt duża losowość. To znaczy można np. Dostać na starcie super planetę a przeciwnik straci cała flotę. Ból zwłaszcza na początku rozgrywki. Bo ja sobie zwiększalem wszystko w piorunującym tempie ot tak a ķoleżka odbudowywał flotę do poziomu startowego. Jak już odbudował to znów straciła. Aż się zdziwiłem że chciał grać jeszcze ;). Imo Te kafle powinno się układać że na początku nie można trafić jakiejś chały. No i pomysł że wykonuje się wszystkie swoje akcje zamiast na przemiennie to krok wstecz w czasach nowoczesnych planszówek. Jeden myśliciel optymalizator zastanawiający się nad ruchem z mozołem wiecie wszyscy jak potrafi zamulić. To teraz sobie wyobraźcie że przychodzi jego ķolej i zastanawia się tak 6 razy pod rząd ;).
Gra niewątpliwie z potencjałem. Gdyby ktoś to chciał przerobić na bardziej taktyczne 4x i przyciąć downtime to hicior murowany.
Więc czekam na edycję 2.0 może kiedyś. Póki co giera mnie zarówno rozczarowała (losowość, downtime) jak i zaciekawiła (budowanie planszy, zarządzanie zasobami i ogólnie kosmiczna eksploracja).

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Muad'Dib »

Bludgeon pisze:Nie wiem o co chodzi ze znaczkiem, ale dodatkowe karty miałem.
Chodzi o to, że ze względu na 50 rocznicę Star Treka w zeszłym roku promo karty zostały dodane do pierwszego druku. Stąd ten znaczek, który jest na pudełku i o tym informuje. Chciałem się upewnić czy egzemplarze w polskich sklepach również go mają. Drugi druk ma już ich nie mieć i te karty będą extra płatne. Ten zestaw miałeś jakoś na zewnątrz czy normalnie w środku? Pytam się bo w sklepie są słabo zorientowani co sprzedają :)
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: galthran »

Mam zarówno karty (były wewnątrz pudełka zintegrowane z resztą zawartości) jak i znaczek (nalepkę) na pudle, ale ja zamawiałem z UK
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Bludgeon »

Muad'Dib pisze:
Bludgeon pisze:Nie wiem o co chodzi ze znaczkiem, ale dodatkowe karty miałem.
Chodzi o to, że ze względu na 50 rocznicę Star Treka w zeszłym roku promo karty zostały dodane do pierwszego druku. Stąd ten znaczek, który jest na pudełku i o tym informuje. Chciałem się upewnić czy egzemplarze w polskich sklepach również go mają. Drugi druk ma już ich nie mieć i te karty będą extra płatne. Ten zestaw miałeś jakoś na zewnątrz czy normalnie w środku? Pytam się bo w sklepie są słabo zorientowani co sprzedają :)
Ahaaaa. Mam znaczek na pudle. Karty były w środku.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
whiteraven
Posty: 50
Rejestracja: 09 maja 2015, 10:04

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: whiteraven »

Hmm... A ja karty posiadam mają nawet znaczek, że są z tej edycji, ale znaczka na pudełku nigdzie nie widać...

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: kaimada »

Ręki sobie uciąć nie dam, ale nie sądzę, żeby gdziekolwiek w sprzedaży były egzemplarze z drugiego druku.
Prawdopodobnie wszystkie egzemplarze z dodruku znajdują się w tym samym magazynie w Chinach co dodatki i nie zostały z jakiś przyczyn wysłane GF9 statkiem, czy innym środkiem transportu. Nie wierzę, żeby po pierwszych transportach ta firma odebrała cokolwiek z tej drukarni.
Podsumowując: można brać spokojnie bo na rynku nie ma kopii bez tyg kart.
ODPOWIEDZ