Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: pan_satyros »

Obrazek

Obrazek

Szybka karcianka deckbuildingowa. Pod kątem dobierania kart przypominająca bardziej popularne ostatnimi czasy Star Realms, niż Dominiona (karty draftujemy z wspólnego rzędu i talii).
Walczymy z potworami, rekrutujemy bohaterów - to wszystko zaś daje nam punkty. Ogólnie klimat całkiem niezły, grafiki bardzo nietypowe, acz efektowne. Na kartach trochę tekstu, stąd też kombosy znacznie bardziej złożone i finezyjne, niż w takim SR (często możliwe jest wyłożenie ponad 10 kart, połączone z czyszczeniem tali i kilkoma zakupami, a nawet natychmiastowym ich zagraniem).

Do tej pory ukazało się 5 niezależnych podstawek oraz 3 dodatki. Każda odsłona dodaje jakieś drobne nowe zasady.

Zestawy najlepiej działają w parach:
  • Ascension: Deckbuilding Game + Ascension: Return of the Fallen
    Ascension: Storm of Souls + Ascension: Immortal Heroes
    Ascension: Rise of Vigil + Ascension: Darkness Unleashed
    Ascension: Dawn of Champions + Ascension: Realms Unraveled
Sam - z racji uczulenia na tasowanie i sortowanie - gram w wersję na androida, któa jest przygotowana naprawdę dobrze:
https://play.google.com/store/apps/deta ... sion&hl=pl

Obrazek

(podstawowy zestaw jest darmowy, jednak rozwija skrzydła dopiero mając dalsze dodatki lub boxy - ceny dość niskie, jak na zawartość)

Gra bywa losowa, szczególnie z mechaniką kryształów - dodaną przy okazji Rise of Vigil, jednak mimo wszystko budowanie wielokartowych zagrań jest bardzo satysfakcjonujące. W tej chwili jest to najczęściej odpalana przeze mnie karcianka mobilna.

======

Jeżeli ktoś grywa to przy okazji pytanie: Jak oceniacie Dawn of Champions? Wydaje się, że nowe zasady mogą znacząco wpłynąć na wzrost losowości (słowo klucz pozwalające - bez kosztów - pobrać kartę uzupełniającą miejsce właśnie zakupionej, jeśli tylko ta odpowiada typowi zakupionej).
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: jax »

pan_satyros pisze: Sam - z racji uczulenia na tasowanie i sortowanie - gram w wersję na androida, któa jest przygotowana naprawdę dobrze:
https://play.google.com/store/apps/deta ... sion&hl=pl
Ja dotąd grałem w wersję elektroniczną (podst. + 3 dodatki) i widzę inny minus wersji papierowej: jak zliczać ile siły i ile 'many' już się zużyło a ile jeszcze pozostało - gdy ma się po kilka (czasem kilkanaście) jednego i drugiego i jeszcze to nieustannie zmienia się podczas ruchu gracza - może być problem. Poza tym często są jakieś zazębiające się, triggerowane, kaskadowe efekty - o wszystkim trzeba pamiętać. Gdy telefon tego pilnuje, jest komfort :)

A gra jest przednia :) (co mówi anty-fan deck-buidlingu).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: pan_satyros »

jax pisze:
pan_satyros pisze: Sam - z racji uczulenia na tasowanie i sortowanie - gram w wersję na androida, któa jest przygotowana naprawdę dobrze:
https://play.google.com/store/apps/deta ... sion&hl=pl
Ja dotąd grałem w wersję elektroniczną (podst. + 3 dodatki) i widzę inny minus wersji papierowej: jak zliczać ile siły i ile 'many' już się zużyło a ile jeszcze pozostało - gdy ma się po kilka (czasem kilkanaście) jednego i drugiego i jeszcze to nieustannie zmienia się podczas ruchu gracza - może być problem. Poza tym często są jakieś zazębiające się, triggerowane, kaskadowe efekty - o wszystkim trzeba pamiętać. Gdy telefon tego pilnuje, jest komfort :)

A gra jest przednia :) (co mówi anty-fan deck-buidlingu).
Ano masz rację. Liczenia sporo, toteż tym bardziej polecam najpierw sprawdzić mobilną.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: AkitaInu »

Mam wszystko oprócz najnowszego dodatku (też go pewnie kupie ;))

Generalnie gra jest świetna, ma nawet całkiem fajną zajawkę fabularną co jest żadkością :)

W sumie Pan_Satyros napisał już większość

- swietne grafiki
- proste zasady
- 4 frakcje, 3 typy kart
- podstawka + dodatek - każdy taki set ma dodatkowe mechaniki
- fajna plansza (graficznie)
- świetny deck building ;)

Co do liczenia - żadko się zdarzały sytuacje kiedy ktoś się gubił :) Zdarza się to kiedy gramy np. na więcej punktów honoru (czasami gralismy na 120 :P) - wtedy wychodziły takie mega combosy że hej (np. 15-20 kart wyłożonych :D ) Ale da się ogarnąć. Przy 60 punktach (na 2 graczy) nie ma tego problemu.

Grać można i w osoby ale najlepiej jeżeli te osoby znają grę, inaczej się dłuży - na 2 osoby działa świetnie :)

Ja bardzo polecam, jeden z lepszych deck buildingów jakie znam.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: pan_satyros »

AkitaInu pisze: Generalnie gra jest świetna, ma nawet całkiem fajną zajawkę fabularną co jest żadkością :)
Zgadzam się. Do tego klimat przypomina mi trochę komputerowe Dark Souls, to zdecydowanie cięższy rodzaj fantasy.
A co do apki - zapomniałbym o bardzo dobrym udźwiękowieniu (muzyka alla Heroes of M&M).

Ja już nowy nabyłem i muszę przyznać, że trochę rozczarowuje. Karty ogólnie ok, ale zdolność "rally" mocno wpływa na losowość, szczególnie, że na układ kart w głównej tali nie mamy wpływu.
Marnie, gdy nam rally nie wchodzi zupełnie, a przeciwnik nagle otrzyma taką wartą 7$ za darmo.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: jax »

AkitaInu pisze: Przy 60 punktach (na 2 graczy) nie ma tego problemu.
Ja po wielu probach za ideal uznaje gre do 100pkt. Mniej punktow to krotsza, niesatysfakcjonujaca gra. Nie rozwija do konca skrzydel :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: pan_satyros »

Gdyby ktoś szukał (a gra nie należy do ogólnodostępnych) - do sklepu Mepel.pl dotarł właśnie świetny zestaw na start:

Ascension: Rise of Vigil + Ascension: Darkness Unleashed
http://mepel.pl/pl/searchquery/ascensio ... =ascension
(do tego cena bardzo dobra)

W tym zestawie masa kombosow, szybkie przewijanie talii oraz potwory z ciekawymi bonusami - czyli to co w Ascension najlepsze.

Jeśli ktoś chce zacząć to w sam raz, a później już jak leci. Do tych sprzed ROV nie trzeba nawet wracać.
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: Adalbertus123 »

Czyli podstawek za nic nie mieszać?
Co to są theme packi, które wyskakują na rebelu, po wpisaniu Ascension?
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: Dwntn »

Adalbertus123 pisze:Czyli podstawek za nic nie mieszać?
Można mieszać, ale ulegają rozwodnieniu zasady i niektóre kombinacje kart przestają działać. Najlepiej grać zestawami Core Set +dedykowany dodatek.
Adalbertus123 pisze:Co to są theme packi, które wyskakują na rebelu, po wpisaniu Ascension?
Małe boostery zawierające "tematyczne" zestawy kart. Np. Boss Król Szczurów oraz jego świta - gryzonie przeszkadzajki (nie pamiętam już co dokładnie robiły mechanicznie) albo Troll święty Mikołaj i jego elfy. Zestawy te miały wrpowadzić tematyczny smaczek do rozgrywek i można je traktować jako kuriozum aniżeli dodatek do samej gry.

- K.
Kościel
Posty: 403
Rejestracja: 23 maja 2013, 17:58
Lokalizacja: Ruda Śląska / Ginger Silesia
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: Kościel »

Powiedzcie jakie zestawy polecacie na początek - grałem na apce androidowej i spodobało mi się nie powiem - myślę o zakupie, ale nie wiem jak rozpocząć swoją przygodę z tym tytułem :)
Zapraszamy na naszą stronę: http://sharpgames.pl
Sklep z gadżetami dla graczy: http://meeple.pl
SILESIA ON BOARD
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: Epyon »

A czy Was też okropnie wkurza Realms Unraveled? Na początku wydawał się w porządku, ale z czasem zacząłem kręcić praktycznie nieskończone komba po kilka tysięcy punktów i jakoś mnie to odrzuciło od gry...
W Darkness Unleashed z kolei jest sam miód, świetna mechanika kryształów, bardzo polecam. ;)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: pan_satyros »

Epyon pisze:A czy Was też okropnie wkurza Realms Unraveled? Na początku wydawał się w porządku, ale z czasem zacząłem kręcić praktycznie nieskończone komba po kilka tysięcy punktów i jakoś mnie to odrzuciło od gry...
W Darkness Unleashed z kolei jest sam miód, świetna mechanika kryształów, bardzo polecam. ;)
Bardziej od realms wkurza mnie Champions z mechaniką Rally - przeciwnik czasem za darmochę ciągnie po kilka kart/potworów. Mi jakoś nieczęsto się trafia... bardzo losowe. Sami bohaterowie też mechanicznie jałowi.

Co do najlepszego zestawu na start - zdecydowanie: Ascension: Rise of Vigil + Ascension: Darkness Unleashed
Jak pisałem wyżej w mepel.pl mają sprowadzone na stan w bardzo dobrych cenach.
Najnowszy czyli Realms + Champions jest trochę rozbalansowany, natomiast o starsze trudno z dostępnością, a i niestety nowe edycje wcześniejszych starterów mają inny odcień rewersów od starych edycji dedykowanych do nich dodatków, którym nie zafundowano dodruku. np. w przypadku pierwszej pary CotG i RotF, tylko pierwszy miał dodruk.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: AkitaInu »

Epyon pisze:A czy Was też okropnie wkurza Realms Unraveled? Na początku wydawał się w porządku, ale z czasem zacząłem kręcić praktycznie nieskończone komba po kilka tysięcy punktów i jakoś mnie to odrzuciło od gry...
W Darkness Unleashed z kolei jest sam miód, świetna mechanika kryształów, bardzo polecam. ;)
Kilka tysięcy?? ktorymi kartami? :)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
antsaren
Posty: 86
Rejestracja: 29 sty 2014, 18:46

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: antsaren »

pan_satyros pisze:Co do najlepszego zestawu na start - zdecydowanie: Ascension: Rise of Vigil + Ascension: Darkness Unleashed
W moim wypadku jak gram to tylko w taką kombinację. Do tego stopnia mi się podobało, że sprawiłem sobie wersję papierową, która niestety na razie leży (i poleży bo koszulki z ascension poszły do legendary encounters ;) ). Pozostałe pograłem przez chwilę ale mnie nie wciągnęło. W zasadzie od tej gry polubiłem Deckbuilding bo wcześniej miałem bardzo duże uprzedzenia.:)
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: Epyon »

AkitaInu pisze:
Epyon pisze:A czy Was też okropnie wkurza Realms Unraveled? Na początku wydawał się w porządku, ale z czasem zacząłem kręcić praktycznie nieskończone komba po kilka tysięcy punktów i jakoś mnie to odrzuciło od gry...
W Darkness Unleashed z kolei jest sam miód, świetna mechanika kryształów, bardzo polecam. ;)
Kilka tysięcy?? ktorymi kartami? :)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Adayu, the Serene + Dhartha, the Eternal + Vir, Ephemeral Guru. Dodając do tego przeróżne manewry z dociąganiem kart, przeiwjaniem decku itp., które są obecne w tym dodatku. Ciężkie do zrealizowania, ale możliwe. Może przesadziłem z kilkoma tysiącami, ale tysiąc przekroczyłem i specjalnie zakończyłem kombo, bo mogłem to ciągnąć dalej...
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: gafik »

Czym są zestawy "Year One Collection" czy "Year Two Collection"? Czym jest "Apprentice Edition"? Opłaca się coś z tego wziąć?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: AkitaInu »

gafik pisze:Czym są zestawy "Year One Collection" czy "Year Two Collection"? Czym jest "Apprentice Edition"? Opłaca się coś z tego wziąć?
Year one - pierwsza podstawka plus dodatek plus wszystkie promo, nowa plansza, metalowe pudło, fiolowane karty - taka wypas wersja :)
year two - to samo co wyzej tylko oczywiscie druga podstawka i drugi dodatek :)
Apprentice Edition - bieda-wersja na 2 graczy :)

Ja mam year one i year two - jak możesz i lubisz ascension to kupuj ;) mało tego na rynku jest.
seraf
Posty: 137
Rejestracja: 23 mar 2011, 13:25

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: seraf »

Mógłbyś pokazać fotki? Zaintrygowały mnie szczególnie foliowane karty.
evrard
Posty: 357
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: evrard »

Co do Apprentice Edition nie zgadzam się, że to bieda-wersja. To po prostu dobrze zbalansowana (poza jedną przegiętą kartą) dwu osobowa wersja Ascensiona. Tania, szybka, prosta w zasadach gra dająca sporo możliwości jak na taki rozmiar. Do tego jest znakomitym dodatkiem do większych wersji. Obecnie mam Apprentice Edition zmieszane z Realms Unraveled i póki co, to najlepsza wersja Ascensiona. Z dwu osobowych deck buidlingów zdecydowanie wolę Apprentice Edition od Star Realms.
zuberro
Posty: 54
Rejestracja: 28 lip 2015, 10:53

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: zuberro »

Szukam Rise of Vigil ale chyba jest juz niedostępny, czy znacie moze jakies miejsce gdzie mozna jeszcze kupic ten tytuł? Czy na dzien dzisiejszy jest sens szukac rise + darkness unl. ? Czy moze lepiek kupic cos z nowszych dodatkow na start?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: pan_satyros »

Rise jest bardzo fajny, ale wprowadzona w nim mechanika skarbów potrafi zdenerwować swą losowością.
Polecam Dreamscape. Od kilku dni testuje (kupuje Ascension regularnie w formie mobilnej) i jest to chyba mój ulubiony zestaw.
Realm też bardzo fajne ale czasem kombo przegięte.
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2016, 09:18 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 1 raz.
zuberro
Posty: 54
Rejestracja: 28 lip 2015, 10:53

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: zuberro »

Dzieki za odp. Czy w takim razie moge zaczac przygode z tym tytułem od dreamscape? Czy musze miec do tego podstawkę? Nie gralem jeszcze w Ascension i nie bardzo wiem czy te dodatki sa samodzielne czy powinienem cos jeszcze dokupic.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: pan_satyros »

zuberro pisze:Dzieki za odp. Czy w takim razie moge zaczac przygode z tym tytułem od dreamscape? Czy musze miec do tego podstawkę? Nie gralem jeszcze w Ascension i nie bardzo wiem czy te dodatki sa samodzielne czy powinienem cos jeszcze dokupic.
Tak wystarczy Ci ten zestaw. Posiada wszystkie karty podstawowe (jest samodzielną grą, a nie dodatkiem).
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: Adalbertus123 »

Kupiłem Dreamscape i podstawkę- dobrze się łączą? Na co polować dalej (nowy rzut pojawił się na strefiemtg)?
I jak się sprawdza wariant 6osobowy?
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Ascension: Deckbuilding game (Seria)

Post autor: AkitaInu »

Adalbertus123 pisze:Kupiłem Dreamscape i podstawkę- dobrze się łączą? Na co polować dalej (nowy rzut pojawił się na strefiemtg)?
I jak się sprawdza wariant 6osobowy?
Nowe podstawki podobno się nie łączą tak dobrze jak stare base sety i dodatki. Można experymentować ale na bgg napewno znajdziesz informacje jak najlepiej połączyć

Co do 6 osób ... ja nawet na 4 bym zagrał tylko i wyłacznie z ludzmi ogranymi w tą grę :P
ODPOWIEDZ