Gra o Tron: Gra karciana 2 ed LCG (Nate French, Eric M. Lang)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: kamron6 »

Jeśli gra nie jest mocno losowa / kooperacyjna to zazwyczaj tak jest dla dwóch graczy ;)
Race fot the Galaxy, Mage Knight, Agricola, Labirynt: Wojna z terroryzmem -> losowe moje tytuły, wszędzie musisz mieć gracza, który jest równy z tobą poziomem, inaczej go ograsz / będziesz ograny.

Bardzo mało jest gier, które mają tak niski poziom wejścia, by tylko od inteligencji i chęci zależał wynik gry ("504"?), choć oczywiście w wypadku LCG problem jest widoczny bardziej.

,
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: TOMI »

No niestety :(
W grach planszowych nauczysz się zasad i grasz. Przy trzeciej rozgrywce będziesz jednak mimo wszystko grał na równi bo lista możliwości się kończy.
LCG to niestety "żywa gra".
Dochodzi ogromna różnorodność doboru kart, zależności między nimi plus bonusy z posiadanych dodatków. Masz rację, że tu mocno daje się to odczuć szczególnie nowym graczom, których szanse na wygraną spadają niemalże do zera :((
Ostatnio zmieniony 19 maja 2016, 23:03 przez TOMI, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: tomb »

TOMI pisze:Tu nawet nie chodzi o ilość podstawek bo mam dwie - ale o system.
Znasz dobrze zasady ( i działanie kart) to nowy gracz, nigdy z Tobą nie wygra. Ale potem jak masz te 2 podstawki to okazuje się, że inni mają jeszcze 5 dodatków i to Ty masz problem ;))
Ironia losu
Czyli wszystko działa jak należy. Gra jest na tyle złożona, że premiuje graczy doświadczonych. Daje również przewagę graczom zaopatrującym się w nowe karty, wymuszając ciągłe uzupełnianie kolekcji i modyfikacje talii, a to przecież jest sensem jej istnienia.
Twierdzić, że to wada to jak uważać, że gra jest słaba, bo ma tylko karty, a żadnych figurek i nie jest bitewniakiem. To nie wada, to cecha. Ale żal, że jest jak jest, rozumiem.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: TOMI »

To cecha gry, która moim zdaniem jest niestety jej wadą, szczególnie dla tych którzy chcą sobie kupić i trochę "pograć" :((
Znam wielu którzy kupili tą grę i sprzedali bo albo przerosła ich zapał do ciągłej nauki albo zasobność portfela ;)



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Borwol
Posty: 93
Rejestracja: 21 lut 2012, 18:07

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Borwol »

pchelasso pisze:Wciąż w to nie gram, wciąż czytam Twoje recenzje ;)
Dzięki :) czas może jednak zacząć?

TOMI pisze:To cecha gry, która moim zdaniem jest niestety jej wadą, szczególnie dla tych którzy chcą sobie kupić i trochę "pograć" :((
Znam wielu którzy kupili tą grę i sprzedali bo albo przerosła ich zapał do ciągłej nauki albo zasobność portfela ;)
Dlatego ja szczerze polecam znaleźć sobie trzech kumpli lubiących takie gry, podział po dwa rody na łeb i neutralki losowo po równo i taką zabawę. Naprawdę wiele nikt nie traci. Oczywiście jest pewne ograniczenie, ale dzięki niemu kasa tak nie ucieka i zasad nie trzeba się tak dużo uczyć. Co zaś do ogrywania nowych, to niestety... To cecha wszystkich gier nieimprezowych.
Blog na temat gry `Warhammer 40000: Podbój`:
http://thronesandstars.blogspot.com/
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: szczudel »

Spotkałem się w czasach pierwszej edycji z określeniem "booardgame style" w kontekście Gry o Tron. Chodzi w nim o to, że jedna osoba dostarcza karty dla wszystkich grających. Trzeba założyć, że sama składa decki.

Taki system przy LCG nie sprawdza się z 2 powodów:
1. Obciążenie finansowe dostarczyciela byłoby ogromne
2. Osoba składająca wie jakie karty fabuły mają przeciwnicy a to największy problem.

Rozwiązanie dla niedzielnych graczy widzę jedno. Niech każdy ma swój Zestaw Początkowy. I dzielą sie kartami. Odpuściłbym sobie kupowanie dodatków, chyba, że jakaś karta opęta grającego i musi ją mieć. Skoncentrowałbym się za to na Rozszerzeniach (jak te od Starków). Gra jest świeża, toteż mamy dopiero jedno, ale prędzej czy później każdy wybierze swój ulubiony ród/frakcję i zamiast kupować tony dodatków, uczyć się zawiłości zasad można na Zestawie początkowym i 4 wybranych rozszerzeniach grać w 4 osoby bez jakiegokolwiek znużenia.

Na fakt, że z regularnymi graczami nie ma za bardzo co grać, nie da się nic poradzić. Oni nie robią tego złośliwie, to jest naturalne skoro chcą grać na dobrym poziomie to muszą takie zawiłości znać.

Na Samych 3 Zestawach początkowych rozegrałem z 300 emocjonujących partii, a nawet nie grałem wszystkimi rodami. Teraz się trzeba zastanowić, czy ekipa kumpli uważa, że za 120pln na głowę 300 gier co da jakieś 150-200 posiadów przy piwku to dużo czy mało? Jeśli będziecie chcieli więcej, kupicie rozszerzenia za ponad 100pln na głowę i podwoi się wam ilość kart co zaowocuje całkowitym odświeżeniem gry.

Gra jest zbyt dobra aby ją odpuszczać tylko z powodu typowych wad LCG w kontekście casualowego grania.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Maxxx76 »

Tylko gdzie i z kim w Warszawie można casualowo zagrać? :)
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: szczudel »

Szukaj wśród znajomych. Jak ktoś grę już zna to szansa jest, że ora i to równo.
Mam ekipę do gry w planszówkę GoT, zagrałem z nimi raz w tryb wieloosobowy pierwszej edycji. Spaliłem sprawę bo ich dojechałem w dwie rundy :/. Byłem totalnym noobem, czytałem instrukcję pare razy i wystarczyło.

Ludzie nie lubią dostawać bęcków na dzień dobry. Jeśli zagrasz z kimś i od razu wyjedziesz mu ze skomplikowanymi zasadami - poległeś. Jak w grze wideo - początek musi być łatwy inaczej zrazisz się.
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: szczudel »

Na blogu zamieściłem podsumowanie całego Cyklu Westeros. Podzieliłem go na dwie cześci bo ściana tekstu była przytłaczająca: http://gramyotron.blogspot.com/2016/05/ ... cycle.html - Link do części pierwszej, która linkuje do cześci drugiej.
Jeśli ktoś szuka informacji o tym które dodatki najlepiej kupić to tego nie znajdzie, LCG ma to do siebie, że nigdy nie wiadomo co się kiedy przyda i najlepiej mieć wszystkie. Każdy posiadacz Zestawu Podstawowego będzie mógł a to znaleźć sobie frakcję, której styl gry będzie nam najbardziej odpowiadał. Szczególnie, że wychodzę trochę w przód poza sam cykl.

No i druga rzecz:
W zeszłym tygodniu blog złapał sponsora. Duże to dla mnie wydarzenie, z którego liczę, ze czytelnicy będą mieli korzyść. Jeden bonus udało się już załatwić. Po więcej szczegółów zapraszam do krótkiej (jak na mnie ;) ) notki: http://gramyotron.blogspot.com/2016/05/ ... llami.html
Jeśli ktoś się zastanawia jak tu zaopatrzyć się w dobrej cenie we Wszystkie dostępne wydane karty też powinien się zainteresować notka.
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: szczudel »

Dorobiłem nową sekcję na blogu - FAQ:
http://gramyotron.blogspot.com/search/label/FAQ

Każdy początkujący znajdzie tam coś dla siebie i będzie mógł pytać o zasady w wątku Q&A.
Geez
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2016, 08:12

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Geez »

Witam,

Chce kupić swojemu chrześniakowi dodatek do podstawowej wersji 2 edycji. Czy lepiej zakupić rozszerzenie Wilki Północy czy może jednak jakieś 2-3 zestawy fabularne?

Byłbym przeogromnie wdzięczny za pomoc

Pozdrawiam
pchelasso
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2012, 16:38

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: pchelasso »

Drugą podstawkę jak nie ma ;)
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: szczudel »

Aby dobrze odpowiedzieć na tak postawione pytanie potrzeba odpowiedzieć na dodatkowe pytanie:

Czy Chrześniak ma z kim grać, w sensie czy inni gracze mają swoje karty, czy gra na zasadzie gry planszowej gdzie sam wszystko dostarcza?
Geez
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2016, 08:12

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Geez »

Raczej dostarcza
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: szczudel »

To zdecydowanie kolejny Zestaw Podstawowy. Masz tam karty bez których grać się w dwie osoby po prostu nie da. Na samym (3x)ZP rozegrałem z 500 gier a nawet wszystkimi rodami nie grałem i gra ciągle mnie potrafiła zaskoczyć.

Wilki północy odradzam, bo za bardzo wzmocni się jeden ród i mnogość opcji może być wtedy przytłaczająca. Po dwóch ZP można spokojnie kupować małe dodatki bo one w miarę równo wzmacniają wszystkie rody i gra naturalnie się rozwija. Na jednym ZP gra traci cały strategiczny charakter i jest festiwalem losowości (tak czy siak jest losowa, ale wtedy to już do przesady).
Geez
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2016, 08:12

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Geez »

W takim razie kupię mu dodatkowy, zestaw podstawowy - dodatkowo słyszałem, że bardzo fajny dodatek to droga do winterfell.
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: szczudel »

Nie zalewam tego wątku recenzjami, ale skoro wychodzi nowy cykl to mogę się zareklamować.
Recenzja pierwszego dodatku drugiego cyklu Karcianej Gry o Tron:

http://gramyotron.blogspot.com/2016/07/ ... cross.html
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: szczudel »

No i mamy nowe agendy. Recenzja najnowszego dodatku:

http://gramyotron.blogspot.com/2016/08/ ... ed-to.html

Wygląda na to, ze wreszcie coś drgnie.
Borwol
Posty: 93
Rejestracja: 21 lut 2012, 18:07

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Borwol »

lekkie opóźnienie ale są i nowe wieści z westeros:
http://boardtime.pl/2016/08/wiesci-west ... rnego.html
Blog na temat gry `Warhammer 40000: Podbój`:
http://thronesandstars.blogspot.com/
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: szczudel »

Niepowtarzalna okazja dla wszystkich graczy nie ruszających się z domowego zacisza aby poznać prawdziwe oblicze karcianej Gry o Tron.

Startują zapisy do Jesiennego Turnieju OCTGNowego. Po więcej szczegółów zapraszam na bloga: http://gramyotron.blogspot.com/2016/08/ ... apisy.html

Jedyne w czym granie online jest lepsze od tego na żywo, to fakt, ze tasuje nam komputer :). Ale każdy i tak ma wyrobione zdanie na temat jego skuteczności.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Wallenstein »

Jest jakieś jedno miejsce gdzie można pobrać wszystkie aktualne obrazki?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: szczudel »

Znam takie miejsce dla angielskich kart. Czy to Ciebie interesuje?
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Wallenstein »

Interesuje. Poproszę.
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: szczudel »

https://drive.google.com/drive/folders/ ... jlsamlTWHc

To jest dysk kogoś związanego z OCTGNEm, wszystkie obrazki mają znak wodny FFG, ale w ogóle to nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Wallenstein »

To bez znaczenia, dziękuję.

Czy na Jesiennym Turnieju OCTGNowym można używać kart ENG?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
ODPOWIEDZ