Krasnoludy w opałach / Dwarves in Trouble (Anna Owarzany)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: ChlastBatem »

Bardzo dbacie o polskich graczy/potencjalnych klientów. Powodzenia :wink:
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 261
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: Shimrod »

Gra ciekawi mnie od ubiegłorocznego Essen, ale szczerze mówiąc wolałbym polską wersję polskiej gry...
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
repek
Posty: 178
Rejestracja: 23 kwie 2005, 15:31
Lokalizacja: Kraków

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: repek »

@ChlastBatem
Polscy gracze nie zostaną zapomniani, spokojnie. Sukces w skali międzynarodowej po prostu daje nam znacznie większe możliwości - także w kontekście wydania potem polskiej edycji.

@Shimrod, olszzak
Postaramy się poinformować o tym jeszcze w trakcie kampanii.

Pozdrawiam!
"Jeśli Batman jest taki sprytny, to dlaczego nosi majtki na spodnie?"
marcin8509
Posty: 161
Rejestracja: 10 lis 2014, 12:58
Has thanked: 97 times
Been thanked: 13 times

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: marcin8509 »

Hex games pisze:
Assaultmarine pisze:...oczywiście krasnoludy Zombie :D
Jaram się jak czarownica na stosie :D:D
:), ach ta cenzura.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: Lubel »

Szkoda, że nie ma, przynajmniej na razie, info o wydaniu PL. Wydaje mi się, że gdyby była gwarancja wydania w wersji PL, to wsparcie byłoby jeszcze większe.
repek
Posty: 178
Rejestracja: 23 kwie 2005, 15:31
Lokalizacja: Kraków

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: repek »

Tak jak pisałem wcześniej - postaramy się podać tę informację jak najszybciej. Nie chcemy po prostu podawać informacji, których nie jesteśmy w 100% pewni. To byłoby jeszcze gorsze. :)

Pozdrawiam!
"Jeśli Batman jest taki sprytny, to dlaczego nosi majtki na spodnie?"
wrzesien
Posty: 218
Rejestracja: 15 cze 2016, 11:12

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: wrzesien »

Dodałem wątek do dyskusji o kampanii http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 57&t=44353
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 1 time
Been thanked: 372 times

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: Ciuniek »

Na wstępie muszę oczywiście zaznaczyć, że za karciankami o biciu innych graczy zasadniczo nie przepadam, ale rozumiem, że często są po prostu zabawne a w odpowiedniej sytuacji i towarzystwie można się przy nich dobrze bawić. W końcu taki Munchkin nie jest przecież popularny zupełnie bez powodu.

W Krasnoludy zagrałem z ciekawości, na czterech graczy. Grafiki na kartach - rewelacja, wizualnie to naprawdę kawał świetnej roboty. Nie widziałem jeszcze jak finalnie mają prezentować się kartonowe (ani tym bardziej metalowe) monety, ale już dało się poczuć, że pod względem wydania nie będzie się do czego podobać. Szkoda więc, że ta gra tak bardzo mi się nie podoba.

Najbardziej w oczy rzuciło mi się to, że Krasnoludy są przerażająco oczywiste i kolejne karty pozwalające na wymienianie się monetami między graczami gramy bez zastanowienia. Kto wygrywa? Ten, kto na końcu ma najmniej monet. Komu przekazuję swoje monety? Graczowi, który ma ich najmniej. Proste. Hmm... ale ten gracz mógł zatrzymać na ręce kartę, która zablokuje moje zagranie i nic na stole się nie zmieni? E tam, i tak spróbuję, trzeba przecież bić najmocniejszego.

Każdy dostaje na start 20 monet. To dużo. Szczególnie, że jedną kartą można pozbyć się od 1 do 4 monet (średnio 2-3). Czyli w naprawdę dobrym dociągu i bez kontr zagrywanych przez innych graczy można pozbyć się ich około 12.

Moje zdziwienie budziło też istnienie karty "wszyscy odrzucamy dwie monety". Za każdym razem kiedy ją dociągałem zastanawiałem się, dlaczego miałbym ją zagrać? Jedyna sytuacja w jakiej miałoby to sens, to zagranie kończące grę poprzez odrzucenie mojej ostatniej monety.

Nasza partia wyglądała w następujący sposób: przez cały czas wszyscy mieliśmy niemal tyle samo monet, ich pula się nie zmniejszała, pełna informacja o zasobności sakiewek innych graczy powodowała, że ruchy wykonywaliśmy automatycznie. Nie było ciekawych zagrań. Nie było kombinowania. Było tylko "ja ciebie w pysk, a potem ty mnie".

Munchkina mogę nie lubić, ale widzę, że poza losowym dociągiem kart w mechanice jest tam jeszcze budowanie combosów z ekwipunku zagrywanego na postać i element negocjacji pomiędzy graczami. Krasnoludy w opałach wydają się być grą, do rozgrywania której wystarczy zastosować jakiś prosty algorytm, a później wygrywa gracz, po którego turze dociągnięta zostanie kończąca grę karta ze smokiem. Nie bawiłem się dobrze.
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: Alwirin »

Odnoszę wrażenie, że ta gra znacznie się zmieniła od swego początkowego założenia - i to niestety na gorsze. Nie grałem, ale po przejrzeniu zasad i kart spodziewałem się wrażeń podobnych do tych opisywanych przez Ciuńka: ponieważ wszyscy musimy tylko pozbywać się złota, które jest jawne to od razu zagrywamy nasze karty na aktualnego lidera. To już byłoby może ciekawiej gdyby wygrywał gracz który pierwszy pozbędzie się wszystkich monet, albo najbogatszy gracz w chwili wyjścia karty smoka, a tak... Wcześniej były wspomniane karty wydarzeń/karty smoka i może one miały za zadanie wprowadzić jakąś świeżość do gry?
Hex games
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2015, 23:01

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: Hex games »

Dzięki wielkie za opinie ;) w sumie na ponad 1,5 tys. osób które zagrało już w nasze krasnoludy jako jedyny zwróciłeś uwagę w paru kwestiach do których wcześniej nie było uwag;)

1) Liczba monet jest naprawdę dokładnie przeliczona w stosunku do kart/ich możliwości i optymalnej ilości graczy,
Karta "wszyscy odrzucamy dwie monety" zmniejsza ilość złota i przyspiesza grę. (jest ich w talii 5 więc zmniejsza maksymalnie ilość złota o 10 sztuk).

2)Losowość/bicie lidera graliście w wersję "podstawową" w sumie prezentującą podstawy mechaniki. Docelowa gra zawiera karty wydarzeń/karty smoka które bardzo urozmaicają rozrywkę dodatkowo dochodzą opcjonalne zasady z możliwością oszukiwania i wersja gry z ukrytą ilością złota. a co do kombosów to mamy również karty które pełnią takie funkcję (mnożenie, zbiórki, dorzucanie do puli która później ktoś dostanie w spadku itp.)

Nie było ich w pudełku bo nie wszystkie ilustracje są skończone i nie chcieliśmy wysyłać "prototypowych" szkicowanych kart. Ale wszystkie dodatki i rozszerzenia powstały żeby urozmaicić grę ;)

No i najważniejsze to jest szybki, zabawny filler i jest przeznaczony dla bardziej casualowych graczy ;)

Dla wielbicieli mocniejszych tytułów mamy 3 inne gry które za niedługo ogłosimy.
Z miłości do gier planszowych.

Kawiarnie dla wielbicieli planszówek:
Hex Kraków
Hex Wrocław

Nasze wydawnictwo:
Hex Games
Awatar użytkownika
Narmo
Posty: 11
Rejestracja: 03 gru 2013, 15:42

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: Narmo »

Ciuniek pisze:Najbardziej w oczy rzuciło mi się to, że Krasnoludy są przerażająco oczywiste i kolejne karty pozwalające na wymienianie się monetami między graczami gramy bez zastanowienia. Kto wygrywa? Ten, kto na końcu ma najmniej monet. Komu przekazuję swoje monety? Graczowi, który ma ich najmniej. Proste. Hmm... ale ten gracz mógł zatrzymać na ręce kartę, która zablokuje moje zagranie i nic na stole się nie zmieni? E tam, i tak spróbuję, trzeba przecież bić najmocniejszego.
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że wbrew pozorom w grze można stosować różne taktyki. Owszem, jeśli reszta graczy się uprze, to i tak przegrasz.
Ciuniek pisze:Każdy dostaje na start 20 monet. To dużo. Szczególnie, że jedną kartą można pozbyć się od 1 do 4 monet (średnio 2-3). Czyli w naprawdę dobrym dociągu i bez kontr zagrywanych przez innych graczy można pozbyć się ich około 12.
Czyli nawet jeśli będziesz miał naprawdę dobry dociąg to nie zrzucisz się z tych 20 monet. Czyli nie jesteś w stanie wygrać w jednym ruchu.
Ciuniek pisze:Moje zdziwienie budziło też istnienie karty "wszyscy odrzucamy dwie monety". Za każdym razem kiedy ją dociągałem zastanawiałem się, dlaczego miałbym ją zagrać? Jedyna sytuacja w jakiej miałoby to sens, to zagranie kończące grę poprzez odrzucenie mojej ostatniej monety.
Cóż, jakby nie było, dzięki tej karcie pozbywasz się tak czy siak 2 sztuk złota. To już jest osobista decyzja każdego z graczy czy chce ją rzucić czy nie. W końcu nie ma takiego obowiązku. Zawsze możesz w swojej turze zamiast zagrać kartę ją odrzucić.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 1 time
Been thanked: 372 times

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: Ciuniek »

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że wbrew pozorom w grze można stosować różne taktyki.
Możesz rozwinąć?

A odnośnie dwóch kolejnych akapitów. Interesuje mnie relatywna liczba monet w stosunku do innych graczy. Zagranie karty "wszyscy wyrzucamy po dwie" nie przybliża mnie do zwycięstwa, a sprawia jedynie, że pula monet się zmniejsza, dzięki czemu przy odpowiednim dociągu ktoś jest w stanie pozbyć się wszystkich monet w trakcie swojej jednej tury. Według mnie jedyną sytuacją, w której jest sens zagrywać tę kartę jest ruch kończący grę. Żeby być w stanie tak zagrać, ktoś wcześniej musiałby zmniejszyć pulę monet. I mamy paradoks. ;)
repek
Posty: 178
Rejestracja: 23 kwie 2005, 15:31
Lokalizacja: Kraków

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: repek »

Najpierw szybka reklama. Kampania kończy się we wtorek, 9 sierpnia, o godz. 20:00. Jest już 70k, wszystkie główne cele odblokowane, 1000% zrobione. Jest jeszcze ambitny cel na 100k. Jeśli ktoś ma ochotę wesprzeć, to link jest tu:
https://www.kickstarter.com/projects/he ... in-trouble

--
Narmo pewnie niezręcznie pisać o swojej grze, więc może ja dam przykłady, gdy tę kartę można taktycznie sensownie zagrać. Moja opinia na podstawie jakichś 100+ gier w różnych miejscach i z różnymi ludźmi.

Oczywiście większość graczy gra ją po to, by po prostu mieć mniej u siebie. Czysto casualowy odruch. Ludzi to zazwyczaj cieszy. Zwłaszcza, jak jeden z graczy "jest ukryty" i się nie zrzuca.

Aby zagrać tę kartę taktycznie, nie patrzymy na to, czy wszyscy tracą równo, ale kto gra po kim i jak blisko jest wygranej. Oraz ile kart jest w stosie. I jaka jest sytuacja. :) Na początku gry, jako pierwsza karta, rzeczywiście nie ma wielkiego znaczenia. :)

1. Przykład taktycznego zagrania.

Moja kolej. Mam X monet, kolejny gracz X+10 i 0 kart, a jeszcze kolejny X monet i np. 0-1 kart [pewnie jakąś obronę].
Na stosie jest 5 kart.
Zagrywamy whipa. Kolejnymi dwoma kartami próbujemy pozbyć się jak największej liczby kasy [np. do kolejnego gracza]. Jeśli ostatnie jest "ukrycie" - mamy sporą szansę wygrać, bo nasz główny rywal - ten z równą liczbą monet co ja, będzie dostawał monety od innych graczy, w tym pewnie od kolejnego rywala, który ma x+10.

Kolejny dociąg i koniec gry.

2. Przykład.

Jeśli stos został przetasowany ze Smokiem za pomocą karty z ikonką Tunelu. Im bliżej końca stosu, tym większe prawdopodobieństwo, że w końcu wypadnie smok. Zagrywamy whipy - tyle, ile chcemy, byle mieć najmniej kasy ze wszystkich. Potem zagrywamy dociąg kart [ile mamy] i liczymy na smoka. A potem jeszcze mamy szansę przy dociągu kolejnego gracza na początku tury.

To opcja dla graczy, którym sprzyja RNG [poparte statystyką].

3. Przykład. Gracze zazwyczaj atakują też gracza, który ma najmniej monet. Jeżeli whipem mu pomożemy [np. sami spadamy z 11 na 9, ale on z 7 na 5], to najbliższy gracz najpierw przywali w niego, dając nam szansę, by się przyczaić.

To takie przykłady, które widziałem na stołach lub których sam próbowałem. :)

Pozdrawiam
"Jeśli Batman jest taki sprytny, to dlaczego nosi majtki na spodnie?"
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: AkitaInu »

Czy ktoś zamawiający grę z kicka już dostał swoją kopię? Bo z tymi wysyłkami niby od 30 grudnia to chyba jednak ściema była ... :D
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: Daquan »

AkitaInu pisze:Czy ktoś zamawiający grę z kicka już dostał swoją kopię? Bo z tymi wysyłkami niby od 30 grudnia to chyba jednak ściema była ... :D
Nie dostałem wciąż swojej kopii.
Hex games
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2015, 23:01

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: Hex games »

Hej, jutro wychodzą od nas ostatnie paczki do wspierających z Polski. (Idą kurierem więc będą na następny dzień )
Z miłości do gier planszowych.

Kawiarnie dla wielbicieli planszówek:
Hex Kraków
Hex Wrocław

Nasze wydawnictwo:
Hex Games
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: AkitaInu »

Hex games pisze:Hej, jutro wychodzą od nas ostatnie paczki do wspierających z Polski. (Idą kurierem więc będą na następny dzień )
Chyba jednak nie wszystkie paczki wyszły bo nie mam ani gry ani żadnego trackingu ;)

Drogie Hexy, możecie jakoś skomentować?
Hex games
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2015, 23:01

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: Hex games »

Napisz do nas na kickstarter@hexspot.pl to sprawdzimy Twoją paczkę ;)
Z miłości do gier planszowych.

Kawiarnie dla wielbicieli planszówek:
Hex Kraków
Hex Wrocław

Nasze wydawnictwo:
Hex Games
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: AkitaInu »

Hex games pisze:Napisz do nas na kickstarter@hexspot.pl to sprawdzimy Twoją paczkę ;)
Dzięki za szybką odpowiedź :) mail poszedł.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: AkitaInu »

Dostaliście już może swoje kopie? Ja niestety nie mam żadnej informacji o tym czy nawet została wysłana a podobno miała być wysłana kurierem,

Na maila wysłanego 27 grudnia z resztą też nie dostałem odpowiedzi :/
trnks_
Posty: 32
Rejestracja: 10 lut 2013, 19:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: trnks_ »

Wiadomo kiedy dostępne będą dodatki? Bo z Hexa udało mi się dotychczas odebrać podstawową wersję gry.
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: Daquan »

AkitaInu pisze:Dostaliście już może swoje kopie? Ja niestety nie mam żadnej informacji o tym czy nawet została wysłana a podobno miała być wysłana kurierem,

Na maila wysłanego 27 grudnia z resztą też nie dostałem odpowiedzi :/
Dostałeś swoją kopię? Jeśli tak, to była to poczta czy kurier?
Hex games
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2015, 23:01

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: Hex games »

Hej, wszystkie kopie były wysyłane kurierem DPD, jeśli nie dostałeś swojej gry napisz do nas na kickstarter@hexspot.pl

Możliwe, że Twój pledge manager nie jest uzupełniony.
Z miłości do gier planszowych.

Kawiarnie dla wielbicieli planszówek:
Hex Kraków
Hex Wrocław

Nasze wydawnictwo:
Hex Games
Turnavine

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: Turnavine »

Cóż, po kilkunastu rozgrywkach mogę powiedzieć, ze gra jest przednia pod jednym warunkiem - bierzemy ją za to czym jest czyli za lekką karciankę do pośmiania się między graniem w cięższe tytuły lub po prostu na luźnym spotkaniu.

Kupiłem ją na Essen i od tego czasu wyjątkowo przypadła mojej grupie choć na pewno może być źródłem frustracji - może się zdarzyć, że przez wiele tur nie zagramy żadnej karty, że nie będziemy mogli się długo bronić przed niechcianym złotem, będziemy tylko biernymi obserwatorami - i nie jest to rzadka sytuacja. Dlatego zastanawiam się czy te 4 osoby, które są przewidziane do gry w podstawowej wersji nie są najlepszą liczbą graczy- dzięki temu jeśli mamy pecha nie czekamy długo na swoją turę (dochodzi fakt, że mniej zastanawiamy się jakie karty zagrać i na kogo), a to jest moim zdaniem coś co decyduje o sukcesie takich tytułów. Na początku zastanawiałem się czy nie poszukać dodatków, ale raczej spasuję i pozostanę przy wersji "gołej".
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 74 times

Re: Krasnoludy w opałach - pierwsza gra Hex Games

Post autor: Dziami »

Turnavine pisze: ...może się zdarzyć, że przez wiele tur nie zagramy żadnej karty, że nie będziemy mogli się długo bronić przed niechcianym złotem, będziemy tylko biernymi obserwatorami....
Miałem bodajże 4-5 tur pod rząd, gdzie nic nie zrobiłem. Byłem najblizej wygranej mimo to, a partia skończyła sie remisem moum i kolegi.

No mi delikatnie mówiąc gra nie przypadła do gustu, aczkolwiek nie jestem wielkim fanem imprezowych filerów, chociaż king of tokyo uważam za świetną grę.
ODPOWIEDZ