Evolution / Ewolucja (Dominic Crapuchettes, Dmitry Knorre, Sergey Machin)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: Andy »

U nas też trwa "po-growa" wymiana opinii na temat optymalnych strategii, które rzecz jasna są optymalne tylko przez krótką ewolucyjną chwilę. :wink:

Bardzo podoba mi się recenzja Bartosza na ZnadPlanszy, ale zupełnie nie zgadzam się z opinią Szanownej Małżonki Recenzenta. Jeżeli rzeczywiście „we dwójkę rozgrywka jest zwyczajnie nudna”, to drżę na myśl o tym co się będzie działo w czasie rozgrywek w 3-4 osoby! :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: mikeyoski »

Rozgrywka dwuosobowa może być nudna, jeśli nie będzie mięsożercy. Jeśli się pojawi, to zaczyna się ostra jazda. A wtedy nie jest nudno. Może być frustrująco, jeśli nasze gatunki będą słabe, a przeciwnik błędzie mocny i nas po prostu skonsumuje :-)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: zakwas »

mikeyoski pisze:Rozgrywka dwuosobowa może być nudna, jeśli nie będzie mięsożercy. Jeśli się pojawi, to zaczyna się ostra jazda. A wtedy nie jest nudno. Może być frustrująco, jeśli nasze gatunki będą słabe, a przeciwnik błędzie mocny i nas po prostu skonsumuje :-)
Prostym sposobem jest przeczekanie tury - mięsożerca nie będzie miał co jeść i sobie wymrze dość znacznie, a w następnej turze mamy dwa razy tyle kart co zwykle. ;) Oczywiście może mieć własny gatunek do zjedzenia, itd, ale grając karty jkao drugi gracz można namieszać szyków przeciwnikowi potrzebującemu mięsa. :)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: Bary »

Andy pisze:Bardzo podoba mi się recenzja Bartosza na ZnadPlanszy, ale zupełnie nie zgadzam się z opinią Szanownej Małżonki Recenzenta. Jeżeli rzeczywiście „we dwójkę rozgrywka jest zwyczajnie nudna”, to drżę na myśl o tym co się będzie działo w czasie rozgrywek w 3-4 osoby! :D
Cieszę się, że materiał przypadł do gustu! :) Najpewniej to stwierdzenie u Kamili nie wynika z tego, że nudzi się jej podczas czekania na swoją turę. Jest raczej związane z odczuciem, że jest mniejszy "fun". Wiadomo, przy 3+ zazwyczaj są akcje w stylu: "zjedz jego, on jest cały w tłuszczyku", "po co atakować mnie, gryź tego obok- nie ma rogów i nie umie spierdzielić na drzewo" itp.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: RE.Lee »

Oj tak, wyobrażanie sobie zwierząt na podstawie posiadanych cech jest fajne :wink: Czasami zaskakujące są efekty ewolucji - np stado gigantycznych, tłustych krów (6/6 fat tissue, foraging), które nagle wchodzą na drzewa w obawie przed sforą lisów/łasic (? 6/1 carnivore, pack hunting) :lol:

Wczoraj ufundował KS appki, więc cisnę w wersję beta na Steamie :twisted:
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: Bruno555 »

Jakby ktoś nie potrafił sobie wyobrazić jak wyglądają stworzone przez niego gatunki, to zrobiłem kilka wizualizacji na podstawie gry komp. Spore :D :

Wielkość ciała 6
Spoiler:
Wielkość ciała 5
Spoiler:
Wielkość ciała 4
Spoiler:
Wielkość ciała 3
Spoiler:
Wielkość ciała 2
Spoiler:
Wielkość ciała 1
Spoiler:
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: RE.Lee »

:lol:

Boskie!

Tylko cech nie można dublować :wink:
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: kwiatosz »

O czym myśli roślinożerca gdy napotyka ludzi? Zapraszam do przeczytania mojej recenzji gry Ewolucja :) http://kwiatosz.znadplanszy.pl/2017/10/ ... -ewolucja/
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: mat_eyo »

Ja również naskrobałem kilka słów swoich przemyśleń o Ewolucji. Zapraszam do recenzji:
http://mateyo.znadplanszy.pl/2017/11/05 ... -genetyka/
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: Gry w Bibliotece »

Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: Andy »

mat_eyo pisze:Ja również naskrobałem kilka słów swoich przemyśleń o Ewolucji. Zapraszam do recenzji:
http://mateyo.znadplanszy.pl/2017/11/05 ... -genetyka/
Zajrzałem dopiero teraz i z przyjemnością stwierdziłem, że planszówki to nie jedyne wariactwo, które nas łączy. Gra jeszcze nie istniała, gdy twierdziłem, że nasza Tina jest największym osiągnięciem ewolucji. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 260 times
Been thanked: 274 times

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: roadrunner »

Miałem okazję zagrać w Evolution: Climate. Pozytywne zaskoczenie. Nie słyszałem o niej wcześniej, co pokrywa się z opiniami na wcześniejszych stronach wątku: o tej grze jest cicho. Moim zdaniem niesłusznie, ale po kolei.

Zasady są proste, lecz nie prostackie. Mimo niskiego progu wejścia mechanika wersji Climate sprawia, że trzeba się nadumać, aby optymalnie rozgrywać ruchy i wysoko punktować w danym momencie gry. Podoba mi się forma i zakres interakcji między graczami - można się zabijać nawzajem albo zostać całą grę roślinożercą. Co kto lubi :] Ciekawy motyw, że predatorzy mogą ubijać innych zawodników lub własny gatunek przeznaczony w ten sposób na hodowlę. Różnorodne strategie pokonania rywali mają pewnie wpływ na wysoką ocenę gry na BGG.

Przekrój cech gatunków i nieprzewidywalny układ kart sprawiają, że poszczególne partie różnią się od siebie. Opcja zmian klimatycznych podnosi stronę taktyczną. Jedni gracze się na nie zabezpieczą i przetrwają, inni nie ;) W moim odczuciu Evolution: Climate należy do gier dających fun mniej doświadczonym graczom i miłośnikom ostrych rozkmin.

Lubię to, że gra jest w wersji 5-osobowej do zrobienia w 1,5 godziny i nie ma silnych lagów czasowych. Podczas ruchów sąsiadów mamy czas, by obmyślić ruch lub kogo by tu zjeść :D

Dobre zdanie o samej grze podtrzymuje robiąca klimat strona estetyczna. To najbardziej elegancka graficznie gra, w jaką grałem od długiego czasu. Fotki z Ewolucji ktoś powinien podesłać twórcom np. Santa Marii.

Póki co grałem raz, ale rzadko który tytuł ma u mnie na starcie tak pozytywny odbiór. Duża satysfakcja i przy kolejnej okazji na pewno chętnie zagram znów. Na ten moment gra ma u mnie silne 7/10, które, podejrzewam, z dalszymi partiami może wzrosnąć.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Evolution / Ewolucja

Post autor: as.nielo »

roadrunner pisze: Mimo niskiego progu wejścia mechanika wersji Climate sprawia, że trzeba się nadumać, aby optymalnie rozgrywać ruchy i wysoko punktować w danym momencie gry. Podoba mi się forma i zakres interakcji między graczami - można się zabijać nawzajem albo zostać całą grę roślinożercą. Co kto lubi :]

Zjadać a nie zabijać [emoji6]
roadrunner pisze: Opcja zmian klimatycznych podnosi stronę taktyczną. Jedni gracze się na nie zabezpieczą i przetrwają, inni nie [emoji6]

Widać, że minęła cię przyjemność z zagłosowania na któreś z ekstremów - wszyscy gracze zaczynają swoje gatunki od nowa. Dość frustrujące jeśli zdarza się kilka razy w jednej rozgrywce.
roadrunner pisze: Dobre zdanie o samej grze podtrzymuje robiąca klimat strona estetyczna. To najbardziej elegancka graficznie gra, w jaką grałem od długiego czasu. Fotki z Ewolucji ktoś powinien podesłać twórcom np. Santa Marii.
W całości się zgadzam. Za grafikami w Evolution stoi bardzo utalentowana artystka-biolog.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 260 times
Been thanked: 274 times

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: roadrunner »

'Neutralizować' mogłem napisać :D
Zgadza się, bez skrajności tym razem. Zresztą kolejna świetna opcja. Rzeźbisz, rzeźbisz, a tu bum i trzeba kombinować od nowa. Ekstra!
Za to w pierwszej rundzie mieliśmy trzech mięsożerców na pięciu zawodników. Były konsekwencje.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: as.nielo »

Z drapieżnikami jest zawsze kupa śmiechu i krokodyle łzy, kiedy trzeba wybrać którego z graczy zjeść. Ja chronię się zwykle rozmiarem ale zdarza się, że z dociągniętych kart nic sensownego nie da się zagrać, wtedy jest zgrzytanie zębami i ochota żeby w następnej turze zagłosować na globalne oziębienie :)
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 328
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 209 times

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: skiba »

Wczoraj wbił do mnie przyjaciel, który słynie z tego, że lubi grać w gry niszowe, często wojenne i szuka na lewo i prawo kogoś do partii. Raz namówił nas nawet na High Frontier 4 All mówiąc, że gra nie jest taka ciężka jak mówią. Tym razem wchodząc powiedział, że ma "Evolution: Climate", gra serio prosta i dająca pomyśleć. Przygotowany byłem na kolejny ciężko-gamingowy wieczór i...

Evolution jest mega fajne. Graliśmy w wersję ze zmianami klimatycznymi. Zasady proste, wszystko ogarnięte i już podczas pierwsze partii czułem się swobodnie. Po grze rozkminka: "Może lecieć w dużo gatunków na start? A nieeee, po pojawi się drapieżnik i pozamiatane. No to zróbmy sobie swojego drapieżnika... Ale nie, bo będzie musiał moje gatunki pozjadać. No to może zagrać można było tak, że..."

Czyli gra prosta w zasadach, która dodatkowo daje ogrom możliwości. Składanie combosków z cech gatunków, forsowanie zmian klimatycznych, które odpowiadają moim gatunkom - to wszystko jest bardzo satysfakcjonujące. No i gra jest dość szybka. Z pewnością do niej wrócimy :-)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: Bruno555 »

Evolution Climate to wspaniała gra. Szkoda że po polsku wyszła tylko podstawka. Bo jednak zmiany klimaty dodają dodatkowy poziom kombinowania. Ale zrobiłem spolszczenie kart, może to kogoś zachęci do zakupu gry:
https://boardgamegeek.com/filepage/1440 ... ranslation
Gra ocieka klimatem, w czym pomogają oczywiście piękne grafiki. I ta atmosfera rywalizacji, czającego się zagrożenia kiedy odsłaniamy karty cech - czy pojawi się drapieżnik? I nieustanna próba dostosowania się do zmieniających się warunków żywieniowych i klimatycznych.
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: as.nielo »

Czy jest ktoś, kto ma tą grę i może dla mnie sprawdzić kilka kart?

Pudło stoi już drugi rok nieruszane. Sprzątając na półce z ciekawości zajrzałem co tam w środku. Kiedyś wymieszałem karty z Climate z kartami Flight i bonusami no i po odkurzeniu i poukładaniu przez chwilę miałem kłopot z 6. nadliczbowymi Carnivores... Dopiero po sprawdzeniu instrukcji od Flight skojarzyłem, że ta 6. krwiożerczych wilków wzięła się z dodatku (jedyny "komplet" cech liczący 6 sztuk).

Co mi się jednak nie zgadza, to 14. kart Warning Call, wszystkie z lemurami na drzewkach, na połowie jest ładny różowy kwiatek a na drugiej połowie tylko gałęzie ale na żadnej karcie nie ma ikon klimatu (śnieżki/słońca). O ile pamiętam każda karta w Climate ma jakąś wartość przesunięcia pionka klimatu a na żadnej Warning Call z mojego egzemplarza ich nie ma (UPDATE nie pamiętam dobrze, nie zawsze tak jest). No i jest ich 14 a nie 7. Intrygujące, Watsonie...

Jak to wygląda w Waszych egzemplarzach? :?
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: as.nielo »

Zagadka rozwiązana - dodatkowe 7 Okrzyków Ostrzegawczych z czerwonym kwiatkiem pochodzi z pudełka Evolution - the Beginning. W środku znajdowała się koperta-promka, która miała zachęcić do kupienia Ewolucji.

To trochę dziwna strategia sprzedaży tej gry, żeby wydać na boku jeszcze raz tyle nowych, promocyjnych kart, co w pudełku podstawki. Policzyłem wszystkie traity i wyszło mi 45 (wliczając w to 4 specjalne karty events). Taki deck 350+ kart oferuje niesamowitą głębię możliwości i jeszcze ciekawszą rozgrywkę, porównując do "tylko" 23 (niecałe 300 kart) z edycji sklepowej. Moim zdaniem powinni to wszystko wrzucić do edycji sklepowej a na boku wydać np. karty ze zmienioną grafiką, wersje folied albo te zmieniające mechanikę (jak karty events).
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Evolution / Ewolucja

Post autor: Beskid »

Bruno555 pisze: 19 mar 2021, 11:44 Evolution Climate to wspaniała gra. Szkoda że po polsku wyszła tylko podstawka. Bo jednak zmiany klimaty dodają dodatkowy poziom kombinowania. Ale zrobiłem spolszczenie kart, może to kogoś zachęci do zakupu gry:
https://boardgamegeek.com/filepage/1440 ... ranslation
Gra ocieka klimatem, w czym pomogają oczywiście piękne grafiki. I ta atmosfera rywalizacji, czającego się zagrożenia kiedy odsłaniamy karty cech - czy pojawi się drapieżnik? I nieustanna próba dostosowania się do zmieniających się warunków żywieniowych i klimatycznych.
czy ktoś próbował mieszać polską podstawkę z Conversion Kit?
ODPOWIEDZ