Evolution / Ewolucja (Dominic Crapuchettes, Dmitry Knorre, Sergey Machin)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Evolution

Post autor: evrard »

Zet pisze:Z tego co widzę Evolution Climate to osobna gra - rozwinięcie poprzedniczki. Chyba w takim razie lepiej chyba poczekać na nią?
Dokładnie tak. Niestety spóźniłeś się na kickstartera, ale i tak warto poczekać na normalną wersję. Wszystko wskazuje na to, że Climate będzie o klasę (jak nie więcej) lepszy od tradycyjnego Evolution.
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Evolution

Post autor: RE.Lee »

Evolution: Climate ma 2 wersje - Conversion Kit, czyli czysty dodatek (do grania razem z podstawką, podobnie jak wydany wcześniej Flight), albo podstawka razem z dodatkiem w jednym pudełku, czyli Standalone Expansion. Posiadając tą drugą można bez problemu grać w podstawową wersję Evolution - trzeba tylko ignorować niektóre symbole na kartach i zamiast sadzawki z jedzeniem jest nowa plansza z torem klimatu. Różnica jest więc tylko estetyczna, a cena Evolution: Climate Standalone Expansion będzie chyba podobna do samej podstawki. Podsumowując, chyba faktycznie warto zaczekać. ;) Tym bardziej, że Climate zapowiada się smakowicie, zmieniając grę z kształtowania 2-wymiarowego ekosystemu na 3-wymiarowy.

Kickstarter się skończył, ale można już preorderować u wydawcy wersję retail.
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: Evolution

Post autor: Zet »

A wiadomo coś o dostępności KS exclusives po kampanii?
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Evolution

Post autor: crsunik »

Stretch goals marked Kickstarter Exclusive below will be available in limited quantities at northstargames.com after the campaign is over and rewards have shipped.

Among them, you'll see Oversized Scenario Cards. These are 70x120mm cards, illustrated by the fabulous artist Anna Kryczkowska, each of which changes a fundamental aspect of the game.
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Evolution

Post autor: gaseki »

Z tego co widzę conversion kit to 34 dolary z wysyłką. Grę dzisiaj kupiłem na niemieckim amazonie za 22 funty z wysyłką. Do czasu wydania Climate sobie pogram, a później będę miał update ;)
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Evolution

Post autor: gaseki »

Nie wiem co powoduje, że wydawnictwa zmieniają komuś grę, ale właśnie dostałem niemieckie wydanie Evolution i gra została okrojona do 5 graczy. Po co?
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Evolution

Post autor: RE.Lee »

Żeby była tańsza :) Zresztą autor chyba na BGG też pisał, że gdyby miał robić kolejne wydanie to ograniczyłby liczbę graczy do 5, bo na 6 jest ten szybki wariant i w sumie trochę za dużo chaosu. Chyba są też jednokolorowe szcześcianiki, a nie zielone i brązowe jak w wydaniu angielskim?

Miłego grania! Pamiętaj: zjadanie i głodzenie konkurencji to jest to :lol:
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Evolution

Post autor: gaseki »

Brązowe i zielone, ale inny znacznik pierwszego gracza (stego)
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Evolution

Post autor: RE.Lee »

Faktycznie, i karty mają inny design... Niemcy po swojemu zrobili, ale może gry nie popsuli. :wink:
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
kaspers
Posty: 65
Rejestracja: 10 gru 2015, 00:00
Been thanked: 1 time

Re: Evolution

Post autor: kaspers »

Proszę o pomoc. Gdzie w najatrakcyjniejszej cenie można kupić za granicą Evolution: Climate (w Planszomanii nie gwarantują, że będą mieć do końca roku :/)?
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Evolution

Post autor: melusina »

Może tu?
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Evolution

Post autor: RE.Lee »

Wow, 50 pln mniej niż podstawka na planszostrefie! Gra zacna, po długich a ciężkich dotarła do mnie wersja Kickstarterowa.
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Evolution

Post autor: Bruno555 »

Zrobiłem tłumaczenie kart do Evolution: Climate. Można sobie pobrać tutaj:
https://boardgamegeek.com/filepage/1440 ... ranslation
Może kogoś to zachęci do kupna tej wspaniałej gry. Nie dziwię się że gra już się wyprzedała i nie można jej kupić np. w Planszomani czy Rebelu.
Choć z drugiej strony twórcy narzekają, że gra nie zyskała dużego rozgłosu i nie sprzedali jej tyle ile zakładali. I rzeczywiście o tej grze jest bardzo cicho, choć na to nie zasługuje. Czekam aż któryś z polskich recenzentów weźmie ją na warsztat.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2017, 12:58 przez Bruno555, łącznie zmieniany 1 raz.
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Evolution

Post autor: Haloon »

Popieram. Gra jest świetna. Posiadałem poprzedniczkę - Ewolucję pochodzenie gatunków z dodatkiem. (w zielonym pudełku formatu Fasolek) Tamta gra była hmm... ok. Evolution: Climate ciężko jest przyrównać do tamtego wydania. Łączy je z grubsza mechanika, tematyka. Tak jak Bruno555 powiedział - o grze jest cicho. Decydowanie o zakupie Climatu na podstawie porównań lub recenzji wcześniejszych wersji gry jest bezsensu, gdyż działa to na niekorzyść gry.

Jeżeli chodzi o wykonanie to bajka. Gra jest kolorowa, wydrukowana na dobrej jakości papierze. Aż chce się siedzieć i poprostu oglądać :) Posiada solidną wypraskę - co dla mnie jest ogromną zaletą. W dzisiejszych czasach zazwyczaj dostajemy elementy w woreczkach turlające się po pudełku lub zgiętą w dwóch miejscach tekturkę tak jak np w battlestarze.

Wypraska się przydaje zwłaszcza gry uda się zebrać cały komplet (co, dumnie mogę przyznać, udało mi się ;D )
- Evolution Climate
- Evolution Flight - dodatek wydany do wcześniejszej wersji ale kompatybilny z klimatem
- Zestaw promosów (ok 42 karty cech) wydany przy okazji Flight
- Zestaw promosów (ok 42 karty cech) wydany przy okazji Climate
- plant miniekspansion
- karty scenariuszy

Dodatkowo można zakupić jeszcze stylizowane planszetki graczy, podkładki, pojedyncze cechy (będące promosami - można je znaleźć na BGG, ja widziałem takie trzy)

Powiem jedno - gra jest mega. Zasady są na tyle proste, że Ewolucja sprawdza się u mnie zarówno jako gra imprezowa jak i główne danie na dedykowane mózgożerne posiedzenie ;) Osobiście wolę drugi wariant. Tłumaczenie zasad trwa kilka minut. Zasady są proste. Wisienką na torcie są karty cech zwierząt zagrywane w trakcie gry. Każda cecha modyfikuje zachowanie zwierzęcia - może to dotyczyć sposobu zdobywania pożywienia, obrony, rozmnażania. Zatem zasady gry zmieniają się w trakcie rozgrywki. Wcześniej wyczytałem że gra jest losowa i chaotyczna. W grę można oczywiście grać "na pałę" i coś się ugra. Nie zgadzam się jednak z zarzutami iż gra jest kompletnie nieprzewidywalna i rozgrywka może się toczyć sama. Przy maksymalnym skupieniu gra nabiera rumieńców i staje się genialnym przeniesieniem ewolucji na planszę. Każdy gracz chce by jego gatunki przeżyły i widząc okazję na zniszczenie przeciwnika wykorzysta to. Tylko na początku wydaje się, że Evolucja jest pasjansem z kolorowymi kartami. Nic bardziej mylnego.

Można się zastanowić co w sytuacji gdy jeden z graczy ma gatunki, które wyewoluowały w maszynki do zabijania. Co z graczem, który w poprzedniej turze stracił swoje zwierzęta i teraz zacznie od początku. Czy w nowej turze jego nowe żyjątka nie będą masakrowane przez gracza z wymaksowanymi gatunkami? Otóż nie. (oczywiście jeżeli nie będziemy grać "na pałę"). Mnóstwo cech, zmiany klimatu, wielkość osobników, liczebność populacji wymagają nieustannej adaptacji do obecnej sytuacji. Posiadanie opancerzonego słonia wielkości wieloryba najeżonego kolcami i zębami nie gwarantuje sukcesu. Jeżeli spoczniemy na laurach bardzo szybko możemy go stracić. Grałem już wiele razy i nigdy nie doszło do sytuacji gdy jedna osoba osiągnęła taką przewagę, że reszta graczy mogła tylko grzecznie siedzieć i czekać na koniec gry.

Gra dobrze chodzi na dwie osoby, zasady dla dwojga nie są wciśnięte na siłę ale prawdziwa harcorowa Evolucja zaczyna się przy większej liczbie osób. Najlepiej grało mi się w 3, 4 osoby chociaż jeszcze raz muszę powiedzieć że fajnie grało mi się również w 2 osoby. Z racji tego, że najczęściej gram w gry z żoną jestem wyczulony na mechaniki z grach dotyczące dwóch graczy. Nienawidzę, gdy pojedynek jest wciśnięty do danego tytułu na siłę, tylko po to by zwiększyć sprzedaż. W Ewolucji tego nie ma.

Z racji tego, że żona woła na śniadanie niniejszym kończę moją minirecenzję. :D
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Evolution

Post autor: Bruno555 »

Fajna recenzja;). Zgadzam się z tym co napisałeś. Gra rzeczywiście oddaje rywalizacje w naturze z jaką zmagają się gatunki. Nieustanny wyścig zbrojeń. Np. powstało dużo gatunków wyspecjalizowanych w zdobywaniu dużej ilości jedzenia - napewno odbiło się to na ich słabej obronnie, pewnie zaraz wyewoulują drapieżniki (każdy gatunek może mieć tylko 4 karty cech).
Przy tym trzeba dostosowywać się do zmieniającego klimatu - gdy jest zimno trzeba zapewnić gatunkom cechy pozwalające przeżycie jak 'gęste futro' czy 'hibernacja' lub dodać 'długą szyję' by zebrać trudno dostępne jedzenie którego brakuje w tych trudnych warunkach. Zawsze znajdzie się jakaś nisza.

Co do kart cech Promo to słyszałem że psują trochę balans gry i chyba zostały dodane na siłę dla potrzeb kickstartera. Póki co, wystarczy mi podstawka;)

Przy okazji tłumaczenia znalazłem błąd na karcie pomocy z cechami gatunków. Na karcie Migracja jest napisane że zapobiega utracie populacji z powodu ciepła/zimna o 1 i że można wziąść 2 pożywienia roślinne. A na karcie pomocy: zapobiega utracie 2 populacji i można wziąść pożywienie roślinne lub mięsne.
Poprawiłem to na tłumaczeniu więc Ci co pobierali wczoraj niech pobiorą teraz aktualne:)
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Evolution

Post autor: Haloon »

Do tej pory nie spotkałem się z gatunkiem, który gwarantowałby sukces. Maksymalna liczba cech zwierzęcia 3 (gra na 2 osoby), 4 (na większą liczbę) powoduje, że na każdego znajdzie się ewolucyjny haczyk ;) Spełnieniem marzeń byłby dodatek ze zwierzętami pływającymi.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Evolution

Post autor: Bruno555 »

Spełnieniem marzeń byłby dodatek ze zwierzętami pływającymi

Czytałem że planują taki dodatek:). Lecz dopiero w 2020r.
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Evolution

Post autor: RE.Lee »

Brałbym nawet czysty re-theme wodny, dla samych obrazków :wink:
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 961
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 664 times

Re: Evolution

Post autor: Bart Henry »

Here you are.

Announcing Evolution: The Oceans
We'll deliver the game to North Star in time for Gen Con 2017, and it's likely to Kickstart in 2018.
TL;DR po pobieżnym przeczytaniu: planowana jest osobna gra w klimacie wodnym. Osobna, bo klimat wodny i lądowy są diametralnie różne - ciężko byłoby umiejętnie pogodzić te dwa w jednej grze, zachowując obecny poziom interakcji. Sam grałem tylko w pierwszą edycję i tam są one pomieszane, co nie do końca dobrze działa. ;)

Moje pytanie o polską wersję sprzed prawie dwóch lat nadal bez odpowiedzi. Nie zapowiada się żeby miało się to zmienić. Co więcej, wersja Climate jest niemal niemożliwa do dostania. Czy wiadomo coś o dodruku? Da się to kupić za sensowne pieniądze?
miszcz
Posty: 177
Rejestracja: 14 sty 2011, 08:10
Been thanked: 57 times

Re: Evolution

Post autor: miszcz »

Możecie mi powiedzieć co daje Evolution: Climate Conversion Kit?
Czy zamienia zwykłą Evolution w Evolution Climate?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Evolution

Post autor: Furia »

miszcz pisze:Możecie mi powiedzieć co daje Evolution: Climate Conversion Kit?
Czy zamienia zwykłą Evolution w Evolution Climate?
Dokładnie tak.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Evolution

Post autor: donmakaron »

Ktoś ma doświadczenie w łączeniu Flight z Climate? Wiem, że autorzy nie zalecają łączenia talii a jedynie zastępowanie kart z Climate kartami z Flight, ale interesuje mnie jak bardzo rozchwiana jest gra przy najprostszym połączeniu obu talii.
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Evolution

Post autor: RE.Lee »

Rozrzedzanie talii zwiększa szanse na to, że np. ktoś zrobi combo z "Warning Call" i nikt mu go przez dłuższy czas nie rozmontuje z racji rzadkości "Ambush". Dla mnie już każdy z dodatków z osobna nieco komplikuje bardzo dobry bazowy silnik - oba naraz to trochę overkill :)
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Evolution

Post autor: Bea »

Będzie polskie wydanie a tu tak mało opinii. Watro kupić? Czy gra się sprawdzi jako dłuższy filler?
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Evolution

Post autor: RE.Lee »

Będzie? Miło!

Nadal największym problemem gry jest to, że wygląda na rodzinną grę o dinozaurach, a jest niezwykle bezwzględną grą o przetrwanie. Jak już ktoś ten dysonans pokona to trafia na prawdziwą perełkę.
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
ODPOWIEDZ