Zombicide: Black Plague (R. Guiton, J.-B. Lullien, N. Raoult)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Gari
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2013, 22:20
Been thanked: 1 time

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Gari »

Pytanie odnośnie instrukcji Portalu do Zombicide Black Plague w której jest taki przykład:
Silas strzela ze swoich dwóch Kuszy powtarzalnych
do trzech Szwendaczy towarzyszących Spaślakowi i zalicza pięć
trafień. Pierwsze trzy strzały wystarczają do wyeliminowania
Szwendaczy. Dwa pozostałe ciosy trafiają w Spaślaka, jednak
nie likwidują go na miejscu, ponieważ Kusza powtarzalna zadaje
jedynie 1 Obrażenie .
Moje pytanie: jeżeli dwa trafią w spaślaka któremu potrzeba 2 obrażeń żeby zginął to czemu nie ginie ? Czemu dwa strzały zadają 1 obrażenie ?
longmen76
Posty: 651
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: longmen76 »

Gari pisze:Pytanie odnośnie instrukcji Portalu do Zombicide Black Plague w której jest taki przykład:
Silas strzela ze swoich dwóch Kuszy powtarzalnych
do trzech Szwendaczy towarzyszących Spaślakowi i zalicza pięć
trafień. Pierwsze trzy strzały wystarczają do wyeliminowania
Szwendaczy. Dwa pozostałe ciosy trafiają w Spaślaka, jednak
nie likwidują go na miejscu, ponieważ Kusza powtarzalna zadaje
jedynie 1 Obrażenie .
Moje pytanie: jeżeli dwa trafią w spaślaka któremu potrzeba 2 obrażeń żeby zginął to czemu nie ginie ? Czemu dwa strzały zadają 1 obrażenie ?
Warto napisać stronę w instrukcji ale znalazłem.
Przeczytaj przykład z opisem powyżej i to powinno wyjaśnić sprawę:
• Abominacje muszą otrzymać 3 Obrażenia (lub więcej), aby
zginąć. Ponieważ w podstawowej wersji gry Zombicide: Czarna
Plaga nie ma broni, która zadaje 3 Obrażenia, musicie zniszczyć
potwora używając Smoczego Ognia (patrz strona 35) lub
może tego dokonać Samson używając Broni do walki wręcz,
zadającej 2 Obrażenia w  połączeniu z  jego Umiejętnością
walki wręcz, dającą +1 Obrażenie.
PRZYKŁAD: Silas strzela ze swoich dwóch Kuszy powtarzalnych
do trzech Szwendaczy towarzyszących Spaślakowi i zalicza pięć
trafień. Pierwsze trzy strzały wystarczają do wyeliminowania
Szwendaczy. Dwa pozostałe ciosy trafiają w  Spaślaka, jednak
nie likwidują go na miejscu, ponieważ Kusza powtarzalna zadaje
jedynie 1 Obrażenie.

Wygląda na to, że nie liczy się sumaryczna ilość obrażeń z broni tylko jej skuteczność (obrażenia) czyli jeżeli byś strzelał z dwóch kusz (obrażenie 1) do Spaślaków i uzyskał 5 trafień to nie zabijesz żadnego bo muszą dostać 2 trafienia (czy otrzymać trafienie z broi kótra zadaje 2 obrażenia) - "od razu"
Kal-El83
Posty: 1136
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 238 times
Been thanked: 120 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Kal-El83 »

Mówiąc krótko, zamiast dwa czy trzy razy go „pogilać” trzeba mu sprzedać konkretnego gonga na raz ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Gari
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2013, 22:20
Been thanked: 1 time

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Gari »

Dziękuje za odpowiedzi.
Oznacza to że , Spaślak musi otrzymać 2 obrażenia pochodzące z jednego źródła. Musi otrzymać jedno trafienie z siłą 2 aby go zabić
Wszytko jasne :)
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: YoYo »

Czy ktos wie czy Portal Games rowniez zajmie sie spolszczeniem appki do Czarnej Palgi?

https://boardgamegeek.com/thread/178641 ... -available
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: czeczot »

Da się gdzieś znaleść dodatkowe scenariusze przetłumaczone na polski?
Znalazłem tylko "Smocze Pomioty"
Awatar użytkownika
Skryty Planszoholik
Posty: 119
Rejestracja: 09 mar 2016, 15:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Skryty Planszoholik »

cześc,
czy ktoś mógłby napisać czy ta wersja sklepowa PL Czarnej Plagi to jest gra w pełni kompletna? Pytam bo widzę że jest do tego masa dodatków na bgg, a za tą cenę wolałbym mieć jednak grę kompletną bez potrzeby kupowania dodatków na dłuższy czas.

dodatkowo: ile trwa pojedyncza rozgrywka (czy to zależy od scenariusza?) i jak gra śmiga na 2 osoby?

z góry dzięki za odpowiedzi
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: kozz84 »

Skompletowanie wszystkiego chyba mija się z celem. Gra była wydana poprzez kickstarter, więc jest miliard małych dodatków, które dostali tylko Ci co kupili przedpremierowo i nie są już dostępne. W Zombicide nie grałem, ale sporo czytałem i zastanawiałem się, czy gra warta jest swojej ceny. Ludzie piszą, że Zombicide + Wulfsburg to najlepszy zestaw. Jest również Bosses Abomination i Deadeye Walkers, ale nie wiem czy portal to wyda. Reszta to już przerost formy nad treścią.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: czeczot »

Skryty Planszoholik pisze: 26 mar 2018, 09:36 czy ktoś mógłby napisać czy ta wersja sklepowa PL Czarnej Plagi to jest gra w pełni kompletna? Pytam bo widzę że jest do tego masa dodatków na bgg, a za tą cenę wolałbym mieć jednak grę kompletną bez potrzeby kupowania dodatków na dłuższy czas.
W podstawkę da się grać bez dodatków, niczego jej nie brakuje. W pudełku jest 10 scenariuszy ale na stronie gry znajdziesz kolejnych chyba 15. Do tego sporo scenariuszy fanowskich.
Dodatki to:
Potwory: ptaki, łucznicy itd urozmaicające rozrywkę ale nie wnoszą jakiś ekstra bonusów.
Bohaterowie w zbiorczym pudle z kartami dodatkowych przedmiotów.
Bohaterowie zaprojektowani przez innych autorów z branży ale z tego co znalazłem info to niektórzy maja na starcie przegięte umiejętności i gra robi się za prosta.
Dodatkowe kafle mapy które możesz wykorzystać tylko jak sam sobie tworzysz mapę. Żaden oficjalny scenariusz ich nie wykorzystuje a fanowskiego też takiego nie nalazłem.

Jedynie czego mi brakuje w podstawce to więcej specjalnych przedmiotów. Są niestety tylko 2. Pewnie z czasem trzeba będzie dokupić dodatek który to uzupełni.
W podstawce jest 6 bohaterów i zawsze 6 bierze udział w grze. Do tej gry łącznie można chyba kupić 50 bohaterów (ocalałych). Dla mnie to przesada. Pewnie dla urozmaicenia przydało by się kilku więcej ale ja jakiś czas pomyślę o dokupieniu kolejnych.
Podsumowując podstawka to kompletna gra a żaden z dodatków nie wnosi niczego takiego że trzeba go mieć. Po prostu urozmaicają rozgrywkę.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: czeczot »

Zapomniałem o Wulfsburgu który ma dosyć korzystny stosunek ceny do ilości dodatkowych komponentów: bohaterowie, nowe potwory, nowe kafle mapy, nowa księga scenariusza, nowe przedmioty chyba też specjalne. Do Wulfsburg na stronie gry jest te dodatkowa księga scenariuszy.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: czeczot »

Skryty Planszoholik pisze: 26 mar 2018, 09:36 dodatkowo: ile trwa pojedyncza rozgrywka (czy to zależy od scenariusza?) i jak gra śmiga na 2 osoby?
Scenariusze są od 1 do 3 godzin. Ja gram na 2 osoby. Wtedy każdy gracz kieruje 3 bohaterami.
Mi taka rozgrywka odpowiada. W swojej rundzie masz sporo rzeczy do zrobienia. Na 3 osoby też pewnie było by ok.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Gatherey »

Czyli generalnie Zombicide podstawka (która? BP?) + Wolfsburg daje najwięcej? Ile wtedy wyjdzie scenariuszy i jak z regrywalnością?
Awatar użytkownika
MaxiCas
Posty: 133
Rejestracja: 03 lis 2016, 10:52
Lokalizacja: Milanówek/Warszawa

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: MaxiCas »

W podstawce jest z tego co pamiętam 9 scenariuszy + tutorial, w Wulfsburgu chyba tak samo. Ale CMON ciągle dokłada nowe scenariusze na swojej stronce,
a teraz nawet widzę że dorzucili dwie krótkie kampanie (https://zombicide.com/en/black-plague-quests/). Także o to nie ma co się martwić.
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: kali »

Gatherey pisze: 26 mar 2018, 10:37 Czyli generalnie Zombicide podstawka (która? BP?) + Wolfsburg daje najwięcej? Ile wtedy wyjdzie scenariuszy i jak z regrywalnością?
Wulfsburg jest dodatkiem do Czarnej Plagi.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: czeczot »

Gatherey pisze: 26 mar 2018, 10:37 Czyli generalnie Zombicide podstawka (która? BP?) + Wolfsburg daje najwięcej? Ile wtedy wyjdzie scenariuszy i jak z regrywalnością?
Jesteśmy w wątku Black Plague więc rozmowa chyba dotyczy tej gry :)

Podstawka - 10 scenariuszy
Wolsburg - 10 scenariuszy

Od wydawcy dodatkowo 21 scenariuszy
https://zombicide.com/en/black-plague-quests/

Tutaj jest jeszcze 29 scenariuszy do podstawki
http://zombicide-scenarios.com/?tileset=BP

i 13 do Wolfsburg
http://zombicide-scenarios.com/?tileset=WB

Razem 83 scenariusze. Widziałem też jakieś scenariusze na BGG ale nie wiem czy wszystkie są na tej stronie czy na BGG można znaleść coś jeszcze.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Gatherey »

I one tworzą jakąś fabułę, czy to po prostu misje do zrobienia?
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: kali »

czeczot pisze: 26 mar 2018, 11:29 Razem 83 scenariusze. Widziałem też jakieś scenariusze na BGG ale nie wiem czy wszystkie są na tej stronie czy na BGG można znaleść coś jeszcze.
Tutaj trochę zawyżyłeś. http://zombicide-scenarios.com zbiera scenariusze z różnych miejsc. Są tam głównie scenariusze, które wymieniłeś wcześniej.
Gatherey pisze: 26 mar 2018, 11:36 I one tworzą jakąś fabułę, czy to po prostu misje do zrobienia?
Nie spodziewaj się zbyt wielkiego tła fabularnego. Po prostu zombie atakują i każda misja to walka. Trochę zagadki na planszy, sporo losowości, epickie obrony i chwalebne śmierci.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: czeczot »

kali pisze: 26 mar 2018, 11:38
czeczot pisze: 26 mar 2018, 11:29 Razem 83 scenariusze. Widziałem też jakieś scenariusze na BGG ale nie wiem czy wszystkie są na tej stronie czy na BGG można znaleść coś jeszcze.
Tutaj trochę zawyżyłeś. http://zombicide-scenarios.com zbiera scenariusze z różnych miejsc. Są tam głównie scenariusze, które wymieniłeś wcześniej.
Faktycznie :) Spojrzałem na ilośc ale nie przejrzałem czy to to samo. Czyli łącznie jest około 50 scenariuszy plus to o znajdziesz na BGG o ile się też nie powtarzają.
kali pisze: 26 mar 2018, 11:38
Gatherey pisze: 26 mar 2018, 11:36 I one tworzą jakąś fabułę, czy to po prostu misje do zrobienia?
Nie spodziewaj się zbyt wielkiego tła fabularnego. Po prostu zombie atakują i każda misja to walka. Trochę zagadki na planszy, sporo losowości, epickie obrony i chwalebne śmierci.
Jednak misje wymagają trochę strategi. Nie da się ich przejść na pałę. Czasami trzeba się uzbroić po zęby, czasami szybkie zbieranie celów i ucieczka jest skuteczniejsza.
Matiel
Posty: 147
Rejestracja: 13 mar 2018, 13:02
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Matiel »

A ja mam pytanie, bo zastanawiam sie nad będącym w przedsprzedaży polskim wydaniem Z:BP od Portalu. Jak to jest, że można go zamowić w granicach 280 zł, a używki poprzednich wersji Zombicide potrafią chodzić w znacznie wyższych cenach (o wydaniach KS z dodatkowymi celami nie wspomnę). Aż taka różnica w jakości komponentów w wersjach na nasz rynek, czy po prostu pierwsze wydania gry dorobily sie wartosci "kolekcjonerskiej"? :roll:
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: czeczot »

Wartość kolekcjonerska. Wcześniejsze polskie wydanie zombicide na pewno nie będzie wznawiane.
Zombicide Black Plague po polsku jest identyczne z wydaniem angielskim w wersji sklepowej.
Matiel
Posty: 147
Rejestracja: 13 mar 2018, 13:02
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Matiel »

Chciałem jeszcze zapytać o ilość graczy. Generalnie z tego co wyczytałem to od 1-6 przy czym przy mniejszej liczbie każdy gracz kontroluje wiecej niz jednego bohatera tak? To spoko opcja dla 2-3 graczy, bo każdy ma pod sobą tyle samo figurek. A co przy 4-5 graczach? Czy wówczas jedyna opcja to asymetria- czyli przykładowo ja i kolega Mietek ciśnieniemy dwoma bohaterami, a reszta przy stole ma po jednym? Chyba, że działa to jakoś inaczej i da rade scenariusz pocisąć mniejsza liczbą postaci.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: czeczot »

Tak to wyglada, trzeba się jakoś podzielić nie równo.
W mniej niż 6 bohaterów to nie da się wygrać. Raczej musiał byś dokupić kolejnych bohaterów.
Matiel
Posty: 147
Rejestracja: 13 mar 2018, 13:02
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Matiel »

No to jeszcze musze sie pobić z myślami czy zamawiać czy nie. Z jednej strony gra sie dziewczynie podoba i w sumie w duecie da rade ciekawie pograć, ale z drugiej strony mam też 4 osobową ekipę, ktora na by nie zdzierżyla, że ktoś grałby wiekszą ilością postaci :lol:
Chyba musiałbym jakaś tabelkę dyzurow zrobić :D
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: czeczot »

Ta gra świetnie działa na 2 osoby. Kooperację na 4 osoby to jednak tłum do podejmowania decyzji.
Matiel
Posty: 147
Rejestracja: 13 mar 2018, 13:02
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Matiel »

Oki własny egzemplarz zamówiony :mrgreen:
Naszła mnie jednak jeszcze jedna mała refleksja. W opisie podstawki jest tylko 9 kafli terenu. Czy to aby nie mało? W sensie czy wszystkie scenariusze nie rozgrywają sie w prawie takich samych lokacjach przez co areny walk z zombie szybko sie ogrywają...
ODPOWIEDZ