Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
amandor
Posty: 54
Rejestracja: 16 lip 2015, 10:43
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: amandor »

Zagrałem już kilka partii i wariancie 2 osobowym jak i w większym składzie i mogę śmiało napisać, ze gra jest świetna. w 2 osoby jest dla mnie trochę za szybka i zanim moje trybiki zaskoczą i cała przestępcza machina zacznie działać moja druga połówka już zgarnia 4 kartę i wygrywa grę co jednak nie przeszkadza cieszyć się wywoływaniem burd, przejmowaniem karczm i całą otoczką i klimatem tej gry, który jest genialny :) W więcej osób gra jest już zdecydowanie dłuższa, przez co można sobie więcej rzeczy zaplanować ale też w jednej chwili stracić, czy to przez zmowę reszty współgraczy, czy też w wyniku tumultu żaków ;p Serdecznie mogę polecić tę grę jeśli ktoś tak jak ja jest fanem gier klimatycznych i komu nie przeszkadza pewna losowość wynikająca z kostek.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: evenstar »

Dziękuję bardzo :) Dziś graliśmy totalnie źle :mrgreen:
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: Ginet »

Dla mnie mega klimatyczna gierka... - recenzja na GF 8)
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
amandor
Posty: 54
Rejestracja: 16 lip 2015, 10:43
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: amandor »

Ginet pisze:Dla mnie mega klimatyczna gierka... - recenzja na GF 8)
U mnie jeszcze nie było partii, żeby nie skończyć przed czasem ze względu na tor inwestygacji. Przecież każdy z graczy kończy turę z 2-5 kartami inwestygacji a każda przesuwa znacznik o 1-2 pola więc zazwyczaj grę kończymy w okolicach 3 tury. Gdzieś popełniamy błąd czy po prostu mamy pecha do kostek?
Kacper Ryx
Posty: 61
Rejestracja: 07 mar 2015, 14:47

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: Kacper Ryx »

No ja zagrałem już kilkadziesiąt partii i zawsze kończył nas żeton inwestygacji:) Z tego co się dowiedziałem od autora recenzji, to grali bezpiecznie - rzadko kiedy zabójstwo, zamiast kradzieży żebry, no i grali z dodatkową zasadą magii pozwalającą przerzucać kostki - generalnie unikali inwestygacji jak ognia :) czyli jest to możliwe
'Kacper Ryx i Król Żebraków'

Gra planszowa o porachunkach mafijnych w dawnym Krakowie na motywach powieści Mariusza Wollnego.

Do kupienia w sklepie u Kacpra Ryksa:
http://www.sklep.kacperryx.pl/pl/p/Kacp ... nszowa/435
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: Yavi »

Wow, aż się wierzyć nie chce. U nas każda partia kończy się najechaniem znacznika inwestygacji na znacznik czasu. Wczorajsza gra w pełnym składzie trwała raptem dwie tury, a w pierwszej jeden z graczy zebrał łącznie 7 kart inwestygacji - dwa tumulty zebrały swoje żniwo ;).
Kacper Ryx
Posty: 61
Rejestracja: 07 mar 2015, 14:47

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: Kacper Ryx »

Yavi pisze:Wow, aż się wierzyć nie chce. U nas każda partia kończy się najechaniem znacznika inwestygacji na znacznik czasu. Wczorajsza gra w pełnym składzie trwała raptem dwie tury, a w pierwszej jeden z graczy zebrał łącznie 7 kart inwestygacji - dwa tumulty zebrały swoje żniwo ;).
Takie pytanie - mam nadzieję, że gracz ten nie otrzymał inwestygacji za jedynki rzucone kostkami żaków? Bo tak jak przy rzucie za neutralną karczmę "jedynki" nie są brane pod uwagę - kart inwestygacji nie dostaje ani karczma neutralna, ani żacy, ani tym bardziej gracz rzucający w ich imieniu:)
'Kacper Ryx i Król Żebraków'

Gra planszowa o porachunkach mafijnych w dawnym Krakowie na motywach powieści Mariusza Wollnego.

Do kupienia w sklepie u Kacpra Ryksa:
http://www.sklep.kacperryx.pl/pl/p/Kacp ... nszowa/435
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: Yavi »

Kacper Ryx pisze:
Yavi pisze:Wow, aż się wierzyć nie chce. U nas każda partia kończy się najechaniem znacznika inwestygacji na znacznik czasu. Wczorajsza gra w pełnym składzie trwała raptem dwie tury, a w pierwszej jeden z graczy zebrał łącznie 7 kart inwestygacji - dwa tumulty zebrały swoje żniwo ;).
Takie pytanie - mam nadzieję, że gracz ten nie otrzymał inwestygacji za jedynki rzucone kostkami żaków? Bo tak jak przy rzucie za neutralną karczmę "jedynki" nie są brane pod uwagę - kart inwestygacji nie dostaje ani karczma neutralna, ani żacy, ani tym bardziej gracz rzucający w ich imieniu:)
Nie, nie, graliśmy dobrze. Ale przy rzucie 7 kostkami obrony łatwo o jedynki, a akurat żakom spodobały się dzielnice tego gracza i trochę po nich buszowali ;).
Kacper Ryx
Posty: 61
Rejestracja: 07 mar 2015, 14:47

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: Kacper Ryx »

Yavi pisze:
Kacper Ryx pisze:
Yavi pisze:Wow, aż się wierzyć nie chce. U nas każda partia kończy się najechaniem znacznika inwestygacji na znacznik czasu. Wczorajsza gra w pełnym składzie trwała raptem dwie tury, a w pierwszej jeden z graczy zebrał łącznie 7 kart inwestygacji - dwa tumulty zebrały swoje żniwo ;).
Takie pytanie - mam nadzieję, że gracz ten nie otrzymał inwestygacji za jedynki rzucone kostkami żaków? Bo tak jak przy rzucie za neutralną karczmę "jedynki" nie są brane pod uwagę - kart inwestygacji nie dostaje ani karczma neutralna, ani żacy, ani tym bardziej gracz rzucający w ich imieniu:)
Nie, nie, graliśmy dobrze. Ale przy rzucie 7 kostkami obrony łatwo o jedynki, a akurat żakom spodobały się dzielnice tego gracza i trochę po nich buszowali ;).
Aaa, no to uff:) W takim razie najwyraźniej Juwenalia się udały i bez policji się nie obeszło:)
'Kacper Ryx i Król Żebraków'

Gra planszowa o porachunkach mafijnych w dawnym Krakowie na motywach powieści Mariusza Wollnego.

Do kupienia w sklepie u Kacpra Ryksa:
http://www.sklep.kacperryx.pl/pl/p/Kacp ... nszowa/435
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: Ginet »

Yavi pisze:Wow, aż się wierzyć nie chce. U nas każda partia kończy się najechaniem znacznika inwestygacji na znacznik czasu. Wczorajsza gra w pełnym składzie trwała raptem dwie tury, a w pierwszej jeden z graczy zebrał łącznie 7 kart inwestygacji - dwa tumulty zebrały swoje żniwo ;).
Ano, proszę.
Nam się zdarzały bodaj 1 góra 2 katy inwestygacji na rundę (od osoby). Z tego część albo nie przesuwała znacznika albo przesuwała go ale w odwrotnym kierunku.
Pomysł toru czasu / inwestygacji sam w sobie jest bardzo dobry i aż się dziwiłem, że ten tor jest jakiś taki niewyważony. Najwyraźniej jednak tylko u nas tak się trafiało, że ten żeton inwestygacji się tak wlókł.
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: evenstar »

Czy zanim sie ustawicie na torze akcji macie zaplanowane dokładnie jakie akcje chcecie wykonać w danej rundzie czy idziecie bardziej na żywioł?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: Yavi »

evenstar pisze:Czy zanim sie ustawicie na torze akcji macie zaplanowane dokładnie jakie akcje chcecie wykonać w danej rundzie czy idziecie bardziej na żywioł?
Przede wszystkim - ustawianie się na torze akcji ma miejsce tylko w pierwszej rundzie, później każdy zaczyna na zerze :).
Część akcji można zaplanować - potrzebując kasy wiem, że będą chciał pożebrać lub coś ukraść, niekiedy jestem zdesperowany i zafiksowany na atak na jakąś lokację, ale w dużej mierze należy reagować na to, co dzieje się na planszy.

Przy okazji podrzucam link do recenzji Kacpra.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: evenstar »

Jak to na zerze :?: Przecież tor akcji wyznacza kolejność ruchów :roll:
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: Yavi »

evenstar pisze:Jak to na zerze :?: Przecież tor akcji wyznacza kolejność ruchów :roll:
Licytacja wpływów odbywa się tylko w pierwszej rundzie gry. Później wszystkie lądują na zerze (z zachowaniem kolejności, w jakiej gracze zakończyli rundę) i każdy ma 10 punktów akcji do wykorzystania.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: evenstar »

O matko, to jeszcze źle graliśmy :cry: Ale czy w takim razie w drugiej rundzie już sie nie dostaje kasy za tor akcji :?:
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: Yavi »

evenstar pisze:O matko, to jeszcze źle graliśmy :cry: Ale czy w takim razie w drugiej rundzie już sie nie dostaje kasy za tor akcji :?:
Nie, tylko z posiadanych karczm lub w trakcie tury z akcji żebrania/kradzieży/kart specjalnych :).
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: evenstar »

Ciekawe co jeszcze źle :? Póki co to zauważyłam, że ludziom jakoś ciężko złapać te mechanike..
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: Yavi »

evenstar pisze:Ciekawe co jeszcze źle :? Póki co to zauważyłam, że ludziom jakoś ciężko złapać te mechanike..
Jeśli nie oglądałaś, to rzuć okiem na filmiki z instrukcją - może trochę rozjaśnią. Zawsze możesz też pytać i dojdziemy do tego, czy coś jeszcze źle robicie ;).
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: evenstar »

Hmmm coś mi tu nie pasuje.. Gracz, który jedzie pierwszy w drugiej rundzie bo jest na wierzchu stosu wykonuje wszystkie swoje akcje aż znajdzie sie na polu 10 lub spasuje? Bo nie ma przecież żadnego gracza po drodze, którego mógłby minąć skoro wszyscy zaczynają na 0
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
amandor
Posty: 54
Rejestracja: 16 lip 2015, 10:43
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: amandor »

evenstar pisze:Hmmm coś mi tu nie pasuje.. Gracz, który jedzie pierwszy w drugiej rundzie bo jest na wierzchu stosu wykonuje wszystkie swoje akcje aż znajdzie sie na polu 10 lub spasuje? Bo nie ma przecież żadnego gracza po drodze, którego mógłby minąć skoro wszyscy zaczynają na 0
Wystarczy że zrobi akcje za jeden punkt i już traci inicjatywę. Zawsze jest kolejka gracza który jest ostatni, jeśli kilku graczy jest ostatnich to następny idzie ten z wierzchu.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: Yavi »

evenstar pisze:Hmmm coś mi tu nie pasuje.. Gracz, który jedzie pierwszy w drugiej rundzie bo jest na wierzchu stosu wykonuje wszystkie swoje akcje aż znajdzie sie na polu 10 lub spasuje? Bo nie ma przecież żadnego gracza po drodze, którego mógłby minąć skoro wszyscy zaczynają na 0
Działa złota zasada kolejności opisana w instrukcji (chyba w jakiejś ramce nawet). Aktywy jest zawsze gracz, który jest najbliżej zera. W przypadku, gdy wszyscy zaczynają na 0, pierwsza osoba po ruszeniu się chociaż o jedno pole na torze akcji traci ruch i gra kolejna (ta, której znacznik na stosie zero jest najwyżej).
Kacper Ryx
Posty: 61
Rejestracja: 07 mar 2015, 14:47

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: Kacper Ryx »

Czołem,

Potwierdzam wytłumaczenia moich poprzedników.

Ale dziwię się bardzo, ponieważ rzeczy, o które pytasz są wytłumaczone w instrukcji na samym początku. Co do przygotowania rozgrywki jest to pierwszy omawiany temat na str 9. Co do Złotej zasady kolejności jest ona w złotej ramce na 10 str, a pod nią są jeszcze przykłady, zaczyna ona rozdział o Przebiegu rozgrywki i już na następnej stronie jest omówiona faza gospodarcza, wraz z tekstem pogrubionym "UWAGA! Opisane poniżej czynności gracze wykonują od drugiej tury."

Dodatkowo, na końcu instrukcji jest omówione przykładowe rozstawienie rozgrywki trzyosobowej.

Jeśli posiadasz konto na fb to polub nasz profil i pisz w prywatnej wiadomości swoje pytania, w ten sposób najszybciej dostaniesz odpowiedzi.
Mam nadzieję, że jak najszybciej zagracie podłóg zasad i będziecie mogli czerpać frajdę z samej gry:)

Pozdrawiam!
'Kacper Ryx i Król Żebraków'

Gra planszowa o porachunkach mafijnych w dawnym Krakowie na motywach powieści Mariusza Wollnego.

Do kupienia w sklepie u Kacpra Ryksa:
http://www.sklep.kacperryx.pl/pl/p/Kacp ... nszowa/435
mk20
Posty: 2
Rejestracja: 29 mar 2016, 15:04

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: mk20 »

Witam! Gra zarówno mi, jak i współgraczom bardzo przypadła do gustu. Mi osobiście najbardziej podoba się system punktów akcji oraz obracanie tych dwustronnych kart. Mamy jednak problem z interpretacją treści kilku kart...jedną z nich była karta Tumultu, ale problem został tu wyjaśniony przez autora, więc chciałbym zapytać jeszcze o:

1) Karty zadań - Król Zamtuzów, Lichwiarz i Wódz, a w zasadzie chociaż o jedną z nich, bo prawdopodobnie jedna odpowiedz rozwiąże nasze problemy odnośnie wszystkich tych kart. Np. na przykładzie tej pierwszej, o treści: "Posiadaj najwięcej karczem ze wszystkich graczy i nie mniej niż 3"
No i teraz taka sytuacja: Gramy w 4 osoby. Ja mam 3 karczmy, drugi gracz ma też 3 karczmy, a pozostali gracze mają po 1 karczmie. Czy mam najwięcej i zadanie zostaje wykonane (bo nikt nie ma więcej niż ja)? Czy nie zostaje wykonane, bo skoro drugi gracz ma tyle samo co ja, to znaczy że jednak nie mam najwięcej? Podobnie ma się sytuacja z największą ilością dukatów i największą liczbą zbirów w mieście (karty Lichwiarz i Wódz). Mamy w tym miejscu różne zdania na ten temat..

2) Karta specjalna - Niedźwiedź, o treści "Zagraj podczas burdy, w której bierzesz udział. Do uzyskanej liczby sukcesów dodaj jeszcze jeden". I pytanie: czy podczas burdy muszę wyrzucić najpierw choć jeden sukces, żeby dodał mi się ten z karty Niedźwiedź (ponieważ mam go dodać do uzyskanej już liczby sukcesów), czy w związku z użyciem karty mam ten jeden sukces już na starcie burdy?

Pozdrawiam i proszę o rozwianie naszych wątpliwości!
Kacper Ryx
Posty: 61
Rejestracja: 07 mar 2015, 14:47

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: Kacper Ryx »

Witaj! Cieszę się, że gra się podoba:)

Co do Twoich wątpliwości:

1) W przypadku słowa najwięcej, na którejkolwiek karcie zadania chodzi przewagę bezwzględną, czyli trzeba być samodzielnym liderem.
2) Niedźwiedź to sukces z bazy, nie jest konieczny przy tym sukces na kostkach.

Pozdrawiam i życzę miłych rozgrywek,
Kacper Ryx
'Kacper Ryx i Król Żebraków'

Gra planszowa o porachunkach mafijnych w dawnym Krakowie na motywach powieści Mariusza Wollnego.

Do kupienia w sklepie u Kacpra Ryksa:
http://www.sklep.kacperryx.pl/pl/p/Kacp ... nszowa/435
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Król Żebraków - gra w świecie Kacpra Ryxa

Post autor: Gambit »

Ja tu tak tylko zostawię recenzję i uciekam.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
ODPOWIEDZ