Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: seki »

Przeczytałem odpowiedzi Wasze jeszcze raz i na spokojnie (czy zagladanie na forum w trakcie obiadu to normalne czy nie so konca?). Jednak odpowiedzi nie sa tak jednostronne co pozostawia mój dylemat otwarty. Moze po prostu zakupie je jednocześnie :) chociaż chciałem tego uniknąć .

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: kaszkiet »

Skoro w połowie stycznia wykorzystałeś swój limit wydatków na gry do kwietnia, to równie dobrze możesz wykorzystać go do lipca 2019.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Marco Polo na allegro najtaniej za 109,99+ 15 zeta przesyłka, za pełne pudło i wielgaśną planszę i kilkadziesiąt kostek, w kwietniu tak różowo może już nie być :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
87kris
Posty: 95
Rejestracja: 09 paź 2016, 10:37

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: 87kris »

Obie gry mam i obie bardzo lubię. Nie potrafiłbym wybrać, która podoba mi się bardziej. Na pewno jeśli chodzi o wygląd to MP bo ZB są troszkę szkaradne. Możesz jeszcze rzucić okiem na Grand Austria Hotel, który też jest fajną grą kostkową ale jakoś podszedł mi troszeczkę gorzej niż MP i ZB.
Moja kolekcja => >>link<<
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: seki »

GAH nie biorę pod uwage. Gra wydaje mi sie przeciętna. Nie zaiskrzylo. Co do moich limitow to jak tylko terraformacja przyjedzie zakupiona juz w przedsprzedaży to zrobię zakup na maj :) ale nie wykorzytam limitów do 2019 bo wiem, ze potem nie wytrzymam bez nowych zakupow. Uczucie otwierania nowych gier jest jak narkotyk. Sprawia niebywałą przyjemność. Wole trzymac się swojego limitu i nie wyprzedzac go o.. wiecej niz kilka miesięcy :)

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 251 times
Been thanked: 112 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: hamish »

Również posiadam obie gry i trudno mi zdecydować, która jest "lepsza". Są bardzo różne i mi się ta różność w nich podoba. Gdybym miał wskazać taką istotną cechę, to w MP kołdra jest zdecydowanie krótsza niż w ZB.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: seki »

Biorąc pod uwagę wszystkie wasze opinie i te subtelne różnice w waszych wyborach chyba postawię w pierwszej kolejności na MP. Jesli ciesza podobnie a jest ladniejsza to latwiej zaciagne zone do wspolnej zabawy. A ZB zakupie nieco później.

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
pabellos
Posty: 81
Rejestracja: 28 lut 2016, 23:03
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: pabellos »

Czy któryś z szanownych forumowiczów mógłby napisać coś na temat wariantu solo tej gry, grywalności itp? W recenzjach co prawda nikt na ten temat nie pisał, a w opisach gry jest info, że to gra dla 2-4 osób ale w Dziale "Co kupić" ktoś wymieniał Marco Polo jaka grę z dobrze działającym wariantem solo. Wobec tego zapytowywuję: Czy to pomyłka i ten wariant solo istnieje tak jak Yeti (czyli nie istnieje) czy coś jest na rzeczy?
"Splendor" - pierwsza gra, która spodobała się Żonie (po wielu nieudanych próbach - Rzymianie do domu, Zaginione Miasta). Proszę ekspertów o porady na priv, jaki uczynić następny krok w wprowadzaniu Małżonki w planszówkowy świat...
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Pan_K »

pabellos pisze:Czy któryś z szanownych forumowiczów mógłby napisać coś na temat wariantu solo tej gry, grywalności itp? W recenzjach co prawda nikt na ten temat nie pisał, a w opisach gry jest info, że to gra dla 2-4 osób ale w Dziale "Co kupić" ktoś wymieniał Marco Polo jaka grę z dobrze działającym wariantem solo. Wobec tego zapytowywuję: Czy to pomyłka i ten wariant solo istnieje tak jak Yeti (czyli nie istnieje) czy coś jest na rzeczy?
Wariant solo istnieje (przynajmniej jeden nieoficjalny) i można znaleźć go klikając tutaj. Nie zdążyłem go jednak jeszcze wypróbować, więc nie mogę służyć oceną.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Nidav »

Czy dobrze widzę, że na ten moment w Polsce nie za bardzo da się kupić mini-dodatek z nowymi postaciami? W Niemczech jest dostępny, ale nigdy nic z innego kraju nie kupowałem, więc wolałbym na ten moment nie bawić się w to dla jednego mini-dodatku. Nie byłby ktoś może zainteresowany sprzedażą?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Nidav pisze:Czy dobrze widzę, że na ten moment w Polsce nie za bardzo da się kupić mini-dodatek z nowymi postaciami? W Niemczech jest dostępny, ale nigdy nic z innego kraju nie kupowałem, więc wolałbym na ten moment nie bawić się w to dla jednego mini-dodatku. Nie byłby ktoś może zainteresowany sprzedażą?
Podobno w tym roku miało być polskie wydanie dodatku, ale jak się sprawy mają to nie wiem. Osobiście też bym takowy nabył.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Nidav »

Dr. Nikczemniuk pisze:
Nidav pisze:Czy dobrze widzę, że na ten moment w Polsce nie za bardzo da się kupić mini-dodatek z nowymi postaciami? W Niemczech jest dostępny, ale nigdy nic z innego kraju nie kupowałem, więc wolałbym na ten moment nie bawić się w to dla jednego mini-dodatku. Nie byłby ktoś może zainteresowany sprzedażą?
Podobno w tym roku miało być polskie wydanie dodatku, ale jak się sprawy mają to nie wiem. Osobiście też bym takowy nabył.
Po Twoim poście uznałem za dobry pomysł napisać do wydawnictwa Albi i oto jaką dzisiaj otrzymałem odpowiedź:
Jeśli chodzi o dodatek do Marco Polo są prowadzone rozmowy w tej kwestii, ale decyzje jeszcze nie zostały podjęte. Polecam śledzić co jakiś czas nasz profil na FB, tam informujemy o wszystkich nowościach wydawniczych.
Zatem, cóż, pozostaje mieć nadzieję, że rozmowy prowadzone będą sensownie :)
Awatar użytkownika
Jarzab
Posty: 173
Rejestracja: 19 mar 2011, 21:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Jarzab »

Kiedyś dodatek był dostępny na bgg store. Kosztował majątek $8 plus $3 za koszt przesyłki. Kupiłem w wakacje i dalej mam w folii :)
Moje gry
3trolle.pl - 6%
Mepel.pl - 5%
87kris
Posty: 95
Rejestracja: 09 paź 2016, 10:37

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: 87kris »

Jeszcze do niedawna dodatek był do kupienia na mepel.pl, tam kupowałem swój - można ich popytać o dostępność.
Moja kolekcja => >>link<<
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Nidav »

Jarzab pisze:Kiedyś dodatek był dostępny na bgg store. Kosztował majątek $8 plus $3 za koszt przesyłki. Kupiłem w wakacje i dalej mam w folii :)
Gdybyś uznał, że jednak nie ma co go odpakowywać i lepiej go komuś sprzedać, to nie krępuj się do mnie pisać :D
87kris pisze:Jeszcze do niedawna dodatek był do kupienia na mepel.pl, tam kupowałem swój - można ich popytać o dostępność.
Aż z ciekawości napisałem do mepel.pl - w sumie w moich researchu wyszło, że mepel i planszostrefa sprzedawały tenże dodatek, ale w obu już się skończył.
markus74
Posty: 33
Rejestracja: 04 kwie 2015, 17:44

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: markus74 »

Pan_K pisze: Wariant solo istnieje (przynajmniej jeden nieoficjalny) i można znaleźć go klikając tutaj. Nie zdążyłem go jednak jeszcze wypróbować, więc nie mogę służyć oceną.
Czy ktoś dobrze władający językiem Szekspira byłby w stanie w dwóch trzech zdaniach streścić na czym polega ten wariant ?
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Marx »

Chodzi o ten automaton? Losujesz karty, ktore determinują ruchy przeciwnika.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Marx pisze:Chodzi o ten automaton? Losujesz karty, ktore determinują ruchy przeciwnika.
Brawo - dokładnie dwa zdania :lol:
Ale fakt: na tym to ogólnie polega :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Marx »

Automę wydrukowałem jakiś czas temu i w tym trybie miałem sposobność zagrać raz . W sumie chęć, bo jakoś nadzwyczajnie ten rodzaj rozgrywki mnie nie ujął. Gramy w ustawienie dla dwóch graczy, a nasz "wirtualny" przeciwnik otrzymuje wydrukowany i wylosowany większy arkusz z wytoczoną trasą poruszania się po planszy i miastami, w których umieszcza swoje posterunki. To jakie konkretne akcje wykona w swojej turze określają już kolejne dodatkowe karty, które drukujemy i w każdej turze losujemy dla wirtualnego przeciwnika. Tych kart jest dwadzieścia kilka. Wirtualny przeciwnik nie rzuca kośćmi, a głownie wykłada kości na planszy aby zająć pola i ograniczyć dostęp do wszystkich pól. Gdy nie można wykonać jednej z dwóch akcji na wylosowanej karcie rzucamy kością aby określić liczbę dodatkowych punktów zwycięstwa w ramach rekompensaty. Przeciwnik nie gromadzi surowców i pieniędzy.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: alagor »

Według informacji z BGG na Essen będzie dodatek do Marco Polo.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Tyle że u nas jeszcze nie został wydany dodatek z nowymi postaciami w wersji PL.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Trolliszcze »

Zostawiam dla potomnych (choć tak naprawdę to chcę się tylko pochwalić): jeśli ktoś sądzi, że strategia na klepanie kontraktów zawsze wygrywa, to ja dziś zrobiłem ałtajską ordą 117 punktów po wyłożeniu wszystkich domków. Beat that, Merkatorze! ;)
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: wc »

Strategia na klepanie kontraktów tak "wygrywa", że autorzy musieli ją dopalić 7-punktowym bonusem ;-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: KamradziejTomal »

Tyle że u nas jeszcze nie został wydany dodatek z nowymi postaciami w wersji PL.
Pomijając aspekt finansowy + sprowadzanie z zagranicy to ten dodatek nie potrzebuje spolszczenia. Na kartonikach nie ma żadnego tekstu a zasady można przetłumaczyć i po kłopocie. Ja kupiłem rok temu i jestem bardzo zadowolony (żona jeszcze bardziej bo 2 z nowych postaci to jej ulubione).
Zostawiam dla potomnych (choć tak naprawdę to chcę się tylko pochwalić): jeśli ktoś sądzi, że strategia na klepanie kontraktów zawsze wygrywa, to ja dziś zrobiłem ałtajską ordą 117 punktów po wyłożeniu wszystkich domków. Beat that, Merkatorze! ;)
Mój rekord to 164 ale do dziś nie mam pojęcia jak udało mi się go zrobić. Zrobiony Rashidem. Konieczne było i dotarcie do Pekinu i rozstawienie wszystkich domków i zrobienie góry kontraktów i wykorzystanie niemal wszystkiego co się dało na mapie do punktowania (np. małe miasto z +3PZ zajęte w pierwszej kolejce, karty do punktowania za złoto+wielbłądy, itp.). Myślę że był to zwyczajnie fuks i to, że moja żona nie bardzo jeszcze wtedy MP ogarniała więc praktycznie szalałem po planszy jak chciałem. Kolejny rekord po tym to jakieś 126 pkt. mojej żony. Z ciekawostek jeszcze: to Rashidem mam też niechlubny rekord najniższego wyniku 52 pkt.
Strategia na klepanie kontraktów tak "wygrywa", że autorzy musieli ją dopalić 7-punktowym bonusem ;-)
Tak jak podróżowanie do konkretnego miejsca (Pekin + 10), podróżowanie byle gdzie (chatki +5 +10) i podróżowanie zoptymalizowane (do uktyrych celów)? ;)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Nidav »

Duży dodatek się zbliża! - https://twitter.com/Spieleleiter/status ... 6189657089
Na forum bgg trwają już spekulacje co może być w dodatku na podstawie zdjęć, w wątku zresztą wrzucone jest jeszcze jedno zdjęcie - https://boardgamegeek.com/thread/181400 ... n-sighting
Niezmiennie bardzo lubię Marco Polo i jest to tytuł, który wyciągam przy mniej doświadczonych graczach, zatem trochę się jaram, że będzie dodatek. Ponadto ze zdjęć można wnioskować, że teraz rozgrywka będzie dostępna na 5 osób. Ciekaw jestem tytułu - na polski można to przetłumaczyć jako "Kompani Marco Polo", zatem ciekawe, czy tytuł odnosi się do nowego mechanizmu czy może po prostu będzie sporo nowych postaci. No i na okładce widać napis "Die 1. Erweiterung", czyli "pierwszy dodatek", zatem chyba można się spodziewać, że autorzy planują nie ograniczać się tylko do jednego.
ODPOWIEDZ