Pandemic: Iberia (Jesús Torres Castro, Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Archiwista
Posty: 111
Rejestracja: 16 lut 2015, 10:15
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Pandemic: Iberia (Jesús Torres Castro, Matt Leacock)

Post autor: Archiwista »

Wygląda na to, że Matt Leacock uraczy nas kolejną "wersją" Pandemica

Szczegóły w linku poniżej

https://boardgamegeek.com/boardgame/198 ... mic-iberia
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1526
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 197 times

Re: Pandemic Iberia

Post autor: Furan »

No tak. Limitowana edycja kolekcjonerska. Aha... a tu mi tramwaj jedzie.

Okładka jak mix Pandmii i Finci. Do tego Ostaszewska i Dorociński w rolach głównych. Jak swojsko. :D
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Pandemic Iberia

Post autor: garg »

I znowu mnie mają, bo póki co nie przejechałem się na żadnej Pandemii (nawet tej od innego autora - Contagion). Chyba muszę znaleźć jeszcze jedną pracę... :mrgreen:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic Iberia

Post autor: Szaweł »

God dammit! Następna Pandemia w kolekcji.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
chmur3k
Posty: 28
Rejestracja: 19 wrz 2016, 17:13

Re: Pandemic Iberia

Post autor: chmur3k »

Czy ktoś może miał okazję zagrać już w tą odmianę Pandemica i chce podzielić się wrażeniami? Wersję angielską już można kupić w Polsce, ale polskiego wydania chyba (?) nie będzie.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1526
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 197 times

Re: Pandemic Iberia

Post autor: Furan »

Zagrałem 2 razy solo. Mechanika jest w zasadzie taka sama jak w standardowej Pandemii. Z kilkoma wyjątkami. I to te wyjątki zmieniają odczucia płynące z rozgrywki.

Zupełnie nowa mapa i sposób poruszania: poruszać się trudniej (brak lotów). Mobilność dopiero budujemy za pomocą torów. Tory jednak mają obok gigantycznych plusów - ułatwiają poruszanie - jeden spory minus, ale o tym później.

Nowe postaci: ze względu na charakter mapy i rozgrywki - mają zupełnie inne umiejętności niż te z podstawki i (Legacy i 1. dodatku, 2. jeszcze nie ogrywałem). W sumie - bardzo ciekawe, pasujące do charakteru gry.

Niemożność wynalezienia szczepionki: o! I to zmienia już bardzo dużo, bo warunkiem wygranej jest ,,dowiedzenie się jak najwięcej o danej chorobie", czyli standardowo - odrzucenie 5 kart w danym kolorze w - uwaga! - danego koloru szpitalu. Tylko ,,nauczenie się" nie sprawia, że łatwiej leczyć daną chorobę. Łatwiej dbać o higienę, a więc utrudniać wchodzenie na planszę nowych chorób, ale mimo wszystko nie sprawia to, że mamy DUŻO łatwiej tak jak w podstawowej Pandemii.

Dbanie o higienę: mamy tu mechanizm podobny do kwarantanny z 1. dodatku. Sprytny i potrzebny, zważywszy na niemożność leczenia wielu kostek na raz (tylko jedna na akcję!).

Ruch chorych: to niby wariant, a robi z tej wersji Pandemica zupełnie inną grę. Chcemy stawiać szpitale, ale nie za wcześnie, bo do nich idą chorzy. A jeśli zgromadzi się ich 4 w mieście ze szpitalem, to mamy oubreak i bum - bliżej przegranej. Chcemy stawiać tory, żeby ułatwić poruszanie. Ale i nie chcemy - torami podróżują chorzy i szybciej przepełniają szpitale. :)

Poziom trudności: pierwsza partia z 4 epidemiami - przegrana po nauczeniu się 3 z 4 chorób. Druga z 5 epidemiami: przegrana po nauczeniu się 2 z 4 chorób (tuż przed trzecią). Wydaje mi się, że jest trudniej niż w podstawce, albo to kwestia ogrania.

Klimat: graficznie gra jest świetna. Funkcjonalnie czasami nie - np. karty graczy i karty chorób mają abstrakcyjne plecy, niepotrzebne kolorowe strzałki na planszy (wskazujące rzeczywiste położenie miasta). Klimat jest i do tego zupełnie inny niż w podstawowej wersji. Jakby... gęstszy? Do mnie zdecydowanie przemawia.

... no i te drewniane mikroskopy. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pandemic Iberia

Post autor: Bary »

Furan pisze:Dbanie o higienę: mamy tu mechanizm podobny do kwarantanny z 1. dodatku. Sprytny i potrzebny, zważywszy na niemożność leczenia wielu kostek na raz (tylko jedna na akcję!).
O jakim mechanizmie kwarantanny z pierwszego dodatku mowa?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1526
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 197 times

Re: Pandemic Iberia

Post autor: Furan »

Yyyyyyy... moja ta kulpa. Chodziło mi o kwarantannę z podstawki. :)
edit:
... albo 3. dodatku.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Cook1e
Posty: 15
Rejestracja: 19 mar 2017, 22:23
Lokalizacja: City of damned

Re: Pandemic Iberia

Post autor: Cook1e »

Furan pisze:Yyyyyyy... moja ta kulpa. Chodziło mi o kwarantannę z podstawki. :)
edit:
... albo 3. dodatku.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 19 maja 2017, 12:29 przez Cook1e, łącznie zmieniany 1 raz.
Waaaaaaagh!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pandemic Iberia

Post autor: Bary »

Cook1e pisze:
Furan pisze:Yyyyyyy... moja ta kulpa. Chodziło mi o kwarantannę z podstawki. :)
edit:
... albo 3. dodatku.
Spoiler:
Wrzuć to w spoiler.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Pandemic Iberia

Post autor: jrz8888 »

Czy spodziewacie się, że ktokolwiek zabierze się za polską wersję?
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Pandemic: Iberia (Jesús Torres Castro, Matt Leacock)

Post autor: Rahu »

Czy wie ktoś może czy i gdzie można kupić Iberię?
Lukas82
Posty: 40
Rejestracja: 14 mar 2018, 14:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic: Iberia (Jesús Torres Castro, Matt Leacock)

Post autor: Lukas82 »

Mógłby to Rebel w końcu wydać - byłby komplet Pandemii.
lemon_curry
Posty: 273
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 49 times
Been thanked: 21 times

Re: Pandemic: Iberia (Jesús Torres Castro, Matt Leacock)

Post autor: lemon_curry »

coś o polskiej wersji?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Pandemic: Iberia (Jesús Torres Castro, Matt Leacock)

Post autor: seki »

Zagrałem ostatnio 2x w Iberie i muszę przyznać, że to bardzo fajne odświeżenie podstawowego Pandemica. Nie jest to tak mocna różnica jak w Upadek Rzymu. Z uwagi na podobieństwo mechanizmów nie warto trzymać podstawowego Pandemica i Iberie na jednej półce. Ale z tych dwóch zdecydowanie lepiej mieć Iberie. Graficznie prezentuje się dużo lepiej. Lot zastąpiony został szybkim poruszaniem się koleją, ale wpierw trzeba wybudować tory. Doszła akcja przypominająca kwarantannę. Postacie są bardzo ciekawe. Różne tryby gry sprawiają, że jest większa różnorodność rozgrywek (tryb podstawowy + tryb z ruchem pacjentów do szpitali + tryb ze specjalnymi chorobami, w którym każdy kolor choroby ma specjalne zasady obsługi). Jest trudno. Póki co zagrałem 2x na dwie postacie, z trudnością na 5 epidemii (raz tryb podstawowy i raz z ruchem pacjentów) i oba przegrałem. Generalnie wszystkie zmiany względem podstawowego Pandemica na plus.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Pandemic: Iberia (Jesús Torres Castro, Matt Leacock)

Post autor: warlock »

Czeka na regale, wczoraj mieliśmy zagrać w Iberię, ale ostatecznie wybraliśmy Czas Cthulhu z uwagi na listopadowy klimat :D. Po samej lekturze zasad czuję, że będzie dobrze ;).
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Pandemic: Iberia (Jesús Torres Castro, Matt Leacock)

Post autor: seki »

warlock pisze: 27 lis 2023, 11:29 Czeka na regale, wczoraj mieliśmy zagrać w Iberię, ale ostatecznie wybraliśmy Czas Cthulhu z uwagi na listopadowy klimat :D. Po samej lekturze zasad czuję, że będzie dobrze ;).
Jak chcecie większej odmiany to zagrajcie od razu w ten tryb z ruchem pacjentów. Dochodzą ciekawe decyzje związane z momentem budowy szpitali. Wcześniej budowałem je szybko tak by zwolnić miejsce na ręce (budowa szpitala wymaga odrzucenia karty miasta, w którym go budujemy). W tym trybie choroby zmieniają się w pacjentów, którzy w każdej turze ciągną do szpitala. Przy małej grupie graczy trzeba się mocno napocić by ogarnąć mapę a jednocześnie wracać do szpitala usuwać pacjentów choroby.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Pandemic: Iberia (Jesús Torres Castro, Matt Leacock)

Post autor: warlock »

Nie wyobrażam sobie grać to bez mechaniki migracji :D. Właśnie dlatego kupiłem Iberię - plansza żyje własnym życiem i to ją odróżnia od zwykłej Pandemii ;).

Jeśli okaże się, że gra jest naprawdę fajna to przetłumaczę karty wydarzeń ;).
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10804
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3328 times
Been thanked: 3189 times

Re: Pandemic: Iberia (Jesús Torres Castro, Matt Leacock)

Post autor: japanczyk »

warlock pisze: 27 lis 2023, 11:42 Jeśli okaże się, że gra jest naprawdę fajna to przetłumaczę karty wydarzeń ;).
Jest, IMHO ejst to najlepszy Pandemic, aczkolwiek wciaz szukam Rising Tide, bo tylko w niego nie gralem
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Pandemic: Iberia (Jesús Torres Castro, Matt Leacock)

Post autor: seki »

Ja zawsze lubiłem Pandemic, każdy za inne doświadczenia. Podstawowy Pandemic bez dodatków zdecydowanie najsłabszy. Dodatki fajnie rozwijają. Najlepsze było dla mnie legacy ale to już można klasyfikować w innych kategoriach. Kościana wersja to szybka, emocjonująca turlanka. Wybitna w swojej kategorii. Upadek Rzymu najciekawszy tematycznie, znamy ścieżki którymi płyną chordy barbarzyńców ale ich powstrzymywanie to spore wyzwanie. Ale za całokształt wykonania, mechaniki gry i regrywalność Iberia to dla mnie pół oczka lepsza gra, nie więcej. Jak ktoś Pandemica nie lubi, w Iberii nic go nie przekona.

Co do wydarzeń to wg mnie nie warto bawić się w tłumaczenie. Treść kart jest krótka a wgląd w treść kart dostępna dla wszystkich przy stole.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 606
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 188 times
Been thanked: 171 times

Re: Pandemic: Iberia (Jesús Torres Castro, Matt Leacock)

Post autor: Michito »

Wszystkim, którzy tak jak ja nabyli nieangielską wersję gry, serdecznie polecam:

https://boardgamegeek.com/filepage/2740 ... a-fanowska
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 56 times
Been thanked: 24 times

Re: Pandemic: Iberia (Jesús Torres Castro, Matt Leacock)

Post autor: Luk83bb »

Już skorzystałem tydzień temu. Świetna robota autora - Grześka.
A sam Pandemic? W mojej ocenie najlepszy!
ODPOWIEDZ