AVP / Alien vs Predator: The Hunt Begins (J. Ewertowski, G. Oleksy)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
DEATHLOK
Posty: 285
Rejestracja: 09 cze 2017, 14:17

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: DEATHLOK »

Druga edycja dobrze się sprzedała, aż dziwne, że tu cicho o niej na forum
Kontynuacja konta DREADNOUGHT2
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: yNidhogg »

DEATHLOK pisze:Druga edycja dobrze się sprzedała, aż dziwne, że tu cicho o niej na forum
Za mało u nas fanów gier bitewnych.
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
Awatar użytkownika
pjentaszeq
Posty: 367
Rejestracja: 07 gru 2016, 15:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times
Kontakt:

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: pjentaszeq »

Na szczęście rośniemy w siłę :)
Ja kilka dni temu kupiłem AvP i jak na razie zapoznaję się z zasadami i zaczynam malować figurki ;)
pnq 3d print studio - elementy 3d do gier planszowych

ETSY: https://www.pnq3d.etsy.com
FB https://www.facebook.com/pnq3dprint
IG https://www.instagram.com/pnq3dprint/
robsal
Posty: 43
Rejestracja: 25 lip 2012, 17:58

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: robsal »

kurcze trochę sie zirytowałem :(
http://shop.prodosgames.com/alien-vs-pr ... ounds.html
dla sąsiadów w ich języku produkty robią a w ojczystym nie łaska pdf instrukcji wydać :-(. (dziękuje wszystkim którzy zamieścili linki do materiałów pl włąsnie pracuje nad spolszczeniem swojej kopi gry w wersji 1 + upg. do ver2)
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: Quba40 »

Wczoraj obejrzałem recenzję gry na kanale yt Dice Tower. Wcześniej czytałem kilka recenzji polskich ale żadna z nich nie napisała nic na temat gry we 2 graczy, czy trybu kooperacyjnego, dopiero prowadzący z DT napomknął o takich trybach. Klimat AVP jest mi bardzo bliski, ale najczęściej gram w 2 osoby, tak więc pytanie do zaznajomionych z drugą edycją AVP:
- jak wygląda w praktyce gra na 2 osoby, czy AI może sterować dowolną stroną?
- jak działa tryb solo?
- jak działa tryb kooperacji?
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: orzeh »

Quba40 pisze:Wczoraj obejrzałem recenzję gry na kanale yt Dice Tower. Wcześniej czytałem kilka recenzji polskich ale żadna z nich nie napisała nic na temat gry we 2 graczy, czy trybu kooperacyjnego, dopiero prowadzący z DT napomknął o takich trybach. Klimat AVP jest mi bardzo bliski, ale najczęściej gram w 2 osoby, tak więc pytanie do zaznajomionych z drugą edycją AVP:
- jak wygląda w praktyce gra na 2 osoby, czy AI może sterować dowolną stroną?
- jak działa tryb solo?
- jak działa tryb kooperacji?
Grałem w koop i solo:
AI steruje obcymi, algorytm jest prosty, w czasie grania nawet intuicyjny, dość przewidywalny, trzeba się dobrze w niego wczytać w instrukcji. Przewidywalny nie znaczy prostacki i nie dający radochy, wręcz przeciwnie widząc chmarę obcych napierających na Ciebie czuje się dreszcz emocji i oczami wyobraźni kilka scen z wiadomych filmów przychodzi do głowy.
Tryb solo i kooperacji jest prawie identyczny, AI jest obcymi - my mamy (możemy mieć) "mieszane" drużyny.
W tryb dla dwóch graczy przeciwko sobie nie grałem, sam jestem ciekaw czy wogóle by to działało.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: Quba40 »

orzeh pisze:
Quba40 pisze:Wczoraj obejrzałem recenzję gry na kanale yt Dice Tower. Wcześniej czytałem kilka recenzji polskich ale żadna z nich nie napisała nic na temat gry we 2 graczy, czy trybu kooperacyjnego, dopiero prowadzący z DT napomknął o takich trybach. Klimat AVP jest mi bardzo bliski, ale najczęściej gram w 2 osoby, tak więc pytanie do zaznajomionych z drugą edycją AVP:
- jak wygląda w praktyce gra na 2 osoby, czy AI może sterować dowolną stroną?
- jak działa tryb solo?
- jak działa tryb kooperacji?
Grałem w koop i solo:
AI steruje obcymi, algorytm jest prosty, w czasie grania nawet intuicyjny, dość przewidywalny, trzeba się dobrze w niego wczytać w instrukcji. Przewidywalny nie znaczy prostacki i nie dający radochy, wręcz przeciwnie widząc chmarę obcych napierających na Ciebie czuje się dreszcz emocji i oczami wyobraźni kilka scen z wiadomych filmów przychodzi do głowy.
Tryb solo i kooperacji jest prawie identyczny, AI jest obcymi - my mamy (możemy mieć) "mieszane" drużyny.
W tryb dla dwóch graczy przeciwko sobie nie grałem, sam jestem ciekaw czy wogóle by to działało.
Dzięki za odpowiedzi. Czyli jest wyłącznie AI dla alienów, a nie ma AI dla innych frakcji.
Mam jeszcze jedno pytanie czy można grać kampanię Marines vs Predators a Obcymi steruje AI?
Ostatnio zmieniony 17 sty 2018, 13:25 przez Quba40, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 490
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 34 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: Gothik »

Myślę, że teoretycznie da się tak grać, ale byłoby to zupełnie bez sensu - AI jest tak skonstruowane, że Obcy zeżarliby i jednych i drugich z łatwością, gdyby walczyli przeciwko sobie :)
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: Quba40 »

Gothik pisze:Myślę, że teoretycznie da się tak grać, ale byłoby to zupełnie bez sensu - AI jest tak skonstruowane, że Obcy zeżarliby i jednych i drugich z łatwością, gdyby walczyli przeciwko sobie :)
Dzięki za sugestie, chyba spróbuję przeczytać tą straszną instrukcję aby nabrać choć trochę orientacji i podjąć decyzję ;)
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: orzeh »

Gothik pisze:Myślę, że teoretycznie da się tak grać, ale byłoby to zupełnie bez sensu - AI jest tak skonstruowane, że Obcy zeżarliby i jednych i drugich z łatwością, gdyby walczyli przeciwko sobie :)
Zgadzam się, dla niektórych to większy fun :D
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: Quba40 »

orzeh pisze:
Gothik pisze:Myślę, że teoretycznie da się tak grać, ale byłoby to zupełnie bez sensu - AI jest tak skonstruowane, że Obcy zeżarliby i jednych i drugich z łatwością, gdyby walczyli przeciwko sobie :)
Zgadzam się, dla niektórych to większy fun :D
Przeczytałem zasady, jestem zdziwiony, że tak dużo ludzi na nie narzeka (mówię o 2 edycji), nie wydają się aż tak straszne a wręcz są dla mnie całkiem przystępne. Na pewno nie jest to gra dla osób, które pilnują zasad ale bardziej dla Ameritrashowców nastawionych na przeżycie fajnego klimatu zbliżonego do Obcego 2 :)

Jeśli wejdę w ten system to razem z podstawką od razu kupuję Alien Warriorów i Facehuggerów myślicie, że to zrównoważy na tyle siły Alienów aby można było pokusić się o rozegranie kampanii na 2 osoby?
Kolejny pomysł to wcześniej wspomniana kampania Marinsi vs Predatorzy z AI sterującym Alienami ale bez ich celów oraz systemu spawnowania (jako czynnik choasu, który przeszkadzałby obu graczom).
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 490
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 34 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: Gothik »

Quba40 pisze:
Przeczytałem zasady, jestem zdziwiony, że tak dużo ludzi na nie narzeka (mówię o 2 edycji), nie wydają się aż tak straszne a wręcz są dla mnie całkiem przystępne. Na pewno nie jest to gra dla osób, które pilnują zasad ale bardziej dla Ameritrashowców nastawionych na przeżycie fajnego klimatu zbliżonego do Obcego 2 :)

Jeśli wejdę w ten system to razem z podstawką od razu kupuję Alien Warriorów i Facehuggerów myślicie, że to zrównoważy na tyle siły Alienów aby można było pokusić się o rozegranie kampanii na 2 osoby?
Kolejny pomysł to wcześniej wspomniana kampania Marinsi vs Predatorzy z AI sterującym Alienami ale bez ich celów oraz systemu spawnowania (jako czynnik choasu, który przeszkadzałby obu graczom).
Zasady może złożone nie są, ale brak indeksu i przejrzystej struktury instrukcji sprawia, że szukanie w niej czegoś w trakcie gry to mordęga - lepiej wydrukować sobie z BGG odpowiednie pomoce gracza, podsyłałem na tym forum link parę stron wcześniej.

Dokupienie Warriorów i Huggerów to bardzo dobry pomysł. Co do gry Marines vs Predators to nie rezygnowałbym ze spawnowania Obcych - moim zdaniem pełny skład Marines ma pewne szanse na przeżycie starcia z jednym Predatorem, dwóch zrobi z nich krwawą miazgę. Dlatego Obcy są potrzebni jako przeszkadzajki, żeby Predatorzy nie mogli sie calkowicie skupić na trofeach z ludzi :) Jak już tak bardzo Ci zależy to pokombinuj co najwyżej z mniejszą ilością pingów Obcych, tak, aby obie strony musiały ich uwzględniać jako potencjalne zagrozenie.
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: dziobanes »

IMO granie kampanii na dwóch , nawet z Obcymi sterowanymi przez AI hordy, mija się kompletnie z celem. Kampania jest zbalansowana na 3 myślących graczy, gdzie każdy stara się za wszelką cenę wykonać swoje cele misji, oraz zagrywa karty akcji , których odpowiednie wykorzystanie jest często kluczowe.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: Quba40 »

dziobanes pisze:IMO granie kampanii na dwóch , nawet z Obcymi sterowanymi przez AI hordy, mija się kompletnie z celem. Kampania jest zbalansowana na 3 myślących graczy, gdzie każdy stara się za wszelką cenę wykonać swoje cele misji, oraz zagrywa karty akcji , których odpowiednie wykorzystanie jest często kluczowe.
Nie twierdzę, że nie będę nigdy grał we 3 osoby, ale najczęściej jednak gram ze swoją kobietą przez co muszę mieć solidne argumenty aby móc zainwestować w AVP, tak więc dziobanes nic a nic nie pomagasz :mrgreen:

Po prostu zastanawiam się czy poza trybem 3 osobowym i solo/kooperacją tryb 2 osobowy będzie lepiej działał z pominięciem jednej frakcji czy zastąpieniem Obcych AI z podręcznika? :)
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: dziobanes »

Na 2 osoby polecam tradycyjny skirmish, działa świetnie. Poza tym bardzo fajny tryb budowania mapy przez graczy, gdzie każdy gracz dokłada po jednym kafelku statku, później losuje się cele misji. Ta opcja ma zastosowanie na 2 osoby, oczywiście gramy bez 3 frakcji. Chociaż grałem w tym trybie może ze 3 razy, to mam trochę wątpliwości, czy niektórych celów nie jest czasami łatwiej wypełnić niż innych, ale to mogą być moje odczucia. Można też zagrać razem w kooperacji przeciwko hordzie obcych. Instrukcja mówi o dowolności jeśli chodzi o kombinowanie ze składem, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oddział Marines w sojuszu z rannym Predatorem , próbowali pokonać kolejne fale Obcych :D Ten tryb jest naprawdę świetny, polecam losowanie żetonów, żeby do końca nie było wiadomo, gdzie jaki Obcy grasuje :wink: Co do kampanii , to moim zdaniem ani zastąpienie frakcji trybem AI, ani wyłączenie jej z gry, nie zda egzaminu. Ale możesz sprawdzić sam :D Gra jest bardzooo miodna
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: Quba40 »

dziobanes pisze:Na 2 osoby polecam tradycyjny skirmish, działa świetnie. Poza tym bardzo fajny tryb budowania mapy przez graczy, gdzie każdy gracz dokłada po jednym kafelku statku, później losuje się cele misji. Ta opcja ma zastosowanie na 2 osoby, oczywiście gramy bez 3 frakcji. Chociaż grałem w tym trybie może ze 3 razy, to mam trochę wątpliwości, czy niektórych celów nie jest czasami łatwiej wypełnić niż innych, ale to mogą być moje odczucia. Można też zagrać razem w kooperacji przeciwko hordzie obcych. Instrukcja mówi o dowolności jeśli chodzi o kombinowanie ze składem, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oddział Marines w sojuszu z rannym Predatorem , próbowali pokonać kolejne fale Obcych :D Ten tryb jest naprawdę świetny, polecam losowanie żetonów, żeby do końca nie było wiadomo, gdzie jaki Obcy grasuje :wink: Co do kampanii , to moim zdaniem ani zastąpienie frakcji trybem AI, ani wyłączenie jej z gry, nie zda egzaminu. Ale możesz sprawdzić sam :D Gra jest bardzooo miodna
Dzięki za informację. W zasadzie tryb losowej misji wydaje mi się nawet bardziej atrakcyjny i pasujący do tego czego szukałem w takim tytule. W zasadzie już podjąłem decyzję, teraz muszę poszukać gdzie najkorzystniej zakupić grę ;)
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: walkingdead »

Wybaczcie, że pytam ale o co chodzi?
Czy to jest normalna, kompletna gra?
https://veto-store.pl/gry-bitewne/alien ... d-edition/

Czemu Second edition jest tansze tak duzo od
https://veto-store.pl/gry-bitewne/alien ... oard-game/

?
DEATHLOK
Posty: 285
Rejestracja: 09 cze 2017, 14:17

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: DEATHLOK »

Tak to normalna gra, zawiera 90% zawartosci (kafelki planszy etc) 1szej edycji.

Chodzi o to, ze 1sza edycję dotknęła fala hejtu, była generalnie niewypałem spoznionym o półtora roku. Wydawcy obcieli minimalnie zawartosc, poprawili troche zasady, zeszli Ostro z marzy i odnieśli sukces z 2ga edycja.
Kontynuacja konta DREADNOUGHT2
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: walkingdead »

DEATHLOK pisze:Tak to normalna gra, zawiera 90% zawartosci (kafelki planszy etc) 1szej edycji.

Chodzi o to, ze 1sza edycję dotknęła fala hejtu, była generalnie niewypałem spoznionym o półtora roku. Wydawcy obcieli minimalnie zawartosc, poprawili troche zasady, zeszli Ostro z marzy i odnieśli sukces z 2ga edycja.
Super, dziękuję bardzo! Teraz to jest jasne.
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: sewhoe »

Dodatkowo w 2ed są dużo ładniejsze figurki (IMHO).
karamba
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2018, 20:06

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: karamba »

Ładniejsze czy nie rzecz gustu, bo jakichś wielkich dysproporcji nie ma. Ale wykonane są z innego materiału i tym razem nie są do sklejania tylko od razu gotowa taka cała figurka do grania.
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: sewhoe »

karamba pisze:Ładniejsze czy nie rzecz gustu, bo jakichś wielkich dysproporcji nie ma. Ale wykonane są z innego materiału i tym razem nie są do sklejania tylko od razu gotowa taka cała figurka do grania.
Stąd napisałem IMHO. Są tacy co lubią metale Games Workshopu z lat 80tych, ja jednak oceniam rzeźbę i ilość detali na ich dzisiejszych plastikach jako duży postęp w technologi. Podobnie jest z AvP. Brałem udział w Kickstarterze Warzone wydanego przez Prodos. Od tej pory widzę postęp w Prodosie zarówno w projektowaniu jak i wykonawstwie figurek. AvP druga edycja to spory postęp względem pierwszej jeśli chodzi o rzeźbę a i detal jest bardzo ładny.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: walkingdead »

Dziękuję Wam! Kupuję! :mrgreen:
robsal
Posty: 43
Rejestracja: 25 lip 2012, 17:58

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: robsal »

Skończyłem tłumaczyć zasady AVP bez misji i zostały mi jeszcze tryb 1 gracza. Z racji ze angielskiego nigdy się nie uczyłem a jedynie obycie z grami i popkultura jako taką znajomość jezyka mi zapewniło wspomagałem się googlami.

Może ktoś znający dobrze zasady przejrzy moje wypociny i ewentualni zrobi jakąś korektę. jeśli tak proszę o kontakt na prv
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: AVP - Alien versus Predator od Prodos Games

Post autor: Rocy7 »

Jakie są wrażenia z trybu na 2 osoby?
ODPOWIEDZ