Zamki Szalonego Króla Ludwika (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: rastula »

Super - właśnie dzisiaj myślałem czy gra ukaże się po polsku :)...
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4718
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: BartP »

No to dobrze, że ogłosili, nim kupiłem oryginał. Na pewno nabędę. A może pokusicie się również o Subdivision?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: KubaP »

BartP pisze: A może pokusicie się również o Subdivision?
Pytałem o to, ale podobno gra nie jest tak dobra wcale i dość droga. Nie przymierzają sie do niej i polecają najpierw zagrać u kolegi przed zakupem.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Don Simon »

Kto, kiedy i za ile?
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: TTR_1983 »

kapitalna wiadomość!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Gambit »

Grałbym!
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Paskudnik »

No no, na pewno gra kwalifikuje się do wątku o najładniejszych okładkach - i oczywiście z wielką chęcią ją wypróbuję. Jakoś strasznie lubię łazić po pomieszczeniach zamkowych - jak ktoś wyrósł na Knight Lore, to tak ma :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Trolliszcze »

Rety, jeszcze kilka lat temu nie było szans na tyle fantastycznych, pozytywnych wiadomości. Tyle świetnych tytułów po polsku, że nie wiadomo, co kupić. Ale Zamki... wskakują na wysoką pozycję. Żona uwielbia Suburbię (ja lubię umiarkowanie), a tutaj ten gotowy zamek naprawdę super wygląda - czyli odpada jeden z moich największych zarzutów do Suburbii, że gotowe miasto to wizualnie przypadkowy zlepek kolorowych heksów. Pewnie kupię :D
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: RunMan »

Na BGG dwuczęściowy dziennik projektanta, nie polecam osobom, które nie planują nic kupować w najbliższym czasie ;)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: FortArt »

O co chodzi? Można jakiś link prosić?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: RunMan »

Część I oraz Część II. Generalnie tekst dość długi i miejscami ciężko się czyta, ale mi się strasznie podoba możliwość śledzenia procesu powstawania gry, od pomysłu, poprzez pierwsze prototypy, playtesty itd. Ja po przeczytaniu jeszcze bardziej się napaliłem, a skoro będzie wydanie PL, to nie pozostaje już nic innego jak szykować miejsce na półce ;)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: FortArt »

Wygląda jak mix Suburbii z Książętami Florencji i Factory Fun.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

Ja dzisiaj też pograłam w prototyp i potwierdzam, że są świetne! Na pierwszy rzut oka "Suburbia" tyle, że z innym motywem i faktycznie, mechanika jest "Suburbii", nie ma co tego ukrywać, ale zamki wzbudzają zdecydowanie większą sympatię (choć Suburbię bardzo lubię). Ponownie robisz układankę z elementów, ale tym razem komnat o różnorodnych kształtach, z których musisz stworzyć zamczysko. Do tego są standardowo cele ogólne, tyle że bardziej przyjazne dla gracza, ponieważ punktuje każdy, kto spełnia warunki (również remisujący) i ukryte cele (tzw. bonusy), których najwyraźniej można mieć nieskończoną ilość (mi się chyba najwięcej 6 nazbierało w trakcie jednej rozgrywki). Poza tym ciekawa jest mechanika głównego budowniczego (pierwszego gracza w rundzie), który decyduje o cenie poszczególnych komnat na torze sprzedaży, a następnie pozostali gracze kupują sobie wybrane komnaty płacąc za nie właśnie pierwszemu graczowi. Całkiem to fajne. Grałam dziś w 2, 3 i 4 osoby i w każdej kombinacji mi się podobało. Do tego czas gry jest bardzo dobry. W 4 osoby to jakaś godzinka. Poniżej trochę przykładowej architektury ;-)
Obrazek
ObrazekObrazek
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Scott »

Jelithe pisze:Ja dzisiaj też pograłam w prototyp i potwierdzam, że są świetne! Na pierwszy rzut oka "Suburbia" tyle, że z innym motywem i faktycznie, mechanika jest "Suburbii", nie ma co tego ukrywać, ale zamki wzbudzają zdecydowanie większą sympatię (choć Suburbię bardzo lubię). Ponownie robisz układankę z elementów, ale tym razem komnat o różnorodnych kształtach, z których musisz stworzyć zamczysko. Do tego są standardowo cele ogólne, tyle że bardziej przyjazne dla gracza, ponieważ punktuje każdy, kto spełnia warunki (również remisujący) i ukryte cele (tzw. bonusy), których najwyraźniej można mieć nieskończoną ilość (mi się chyba najwięcej 6 nazbierało w trakcie jednej rozgrywki). Poza tym ciekawa jest mechanika głównego budowniczego (pierwszego gracza w rundzie), który decyduje o cenie poszczególnych komnat na torze sprzedaży, a następnie pozostali gracze kupują sobie wybrane komnaty płacąc za nie właśnie pierwszemu graczowi. Całkiem to fajne. Grałam dziś w 2, 3 i 4 osoby i w każdej kombinacji mi się podobało. Do tego czas gry jest bardzo dobry. W 4 osoby to jakaś godzinka. Poniżej trochę przykładowej architektury ;-)
Spoiler:
Po tej wypowiedzi nabrałem wielkiej ochoty na tę grę, a zdjęcia tylko podsyciły moje żądze :D Uwielbiam "Suburbię", pokocham pewnie i "Zamki..." ;)
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: tomuch »

Wiadomo już kiedy polska edycja?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Yorick
Posty: 67
Rejestracja: 09 mar 2014, 23:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yorick »

Zapytałem i wg. otrzymanych informacji na pewno nie w tym roku - z tego co zrozumiałem okolice końca pierwszego / drugiego kwartału (ale to lepiej niech ktoś z Planszóweczki potwierdzi).
Więc na razie kupiłem wersje angielską :) Pierwsze wrażenia po unboxingu generalnie pozytywne, acz zdziwił mnie mocno brak wypraski na te wszystkie elementy. Po Five Tribes jestem trochę rezbestwiony, ale ewidentnie tutaj by pasował ładny element porządkujący. Dodatkowo - pola główne/wspólne gry (licznik punktów / miejsce na kafelki) są jak na mój gust nieco zbyt cieńkie. Same kafle w sumie ok, choć na bgg niektórzy narzekają że są o 20% cieńsze od tych z Suburbi - nie mam więc nie porównam, ale jak dla mnie wygląda ok.
Może więc polski druk ukaże sie z wypraską i grubszymi tekturkami... a przynajmniej można pomarzyć.
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Tomson »

Zagrałem w Zamki wczoraj na targach Hobby w Poznaniu i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Gra spodobała się zarówno mi jak i mojej dziewczynie. Z informacji uzyskanej od Pana z wydawnictwa planszóweczka.pl dowiedziałem się, że polska wersja pojawi się w przyszłym roku, a sfinansowana ma zostać poprzez akcję na wspieram.to. Dodatkowo w planach jest zmiana szaty graficznej kafli. Widzieliśmy zdjęcia i prezentują się one bardzo dobrze, aczkolwiek ja osobiście nie jestem fanem takiego ingerowania w produkt (wolę aby wyglądało to tak ja sobie twórca wymyślił).
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: TTR_1983 »

oooooooo wpieram.to, tego się nie spodziewałem ;)
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Banan2 »

MisterC pisze:
Tomson pisze:(wolę aby wyglądało to tak ja sobie twórca wymyślił).
Ja podsłuchałem, że twórca jest polską propozycją zachwycony.
Dzięki polskim wydawcom miałem wczoraj na Hobby okazję zobaczyć próbkę nowych grafik. Są zdecydowanie ładniejsze. Te obecne są takie trochę jak z dokumentacji technicznej.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: LordDisneyland »

Banan2 pisze:
MisterC pisze:
Tomson pisze:(wolę aby wyglądało to tak ja sobie twórca wymyślił).
Ja podsłuchałem, że twórca jest polską propozycją zachwycony.
Dzięki polskim wydawcom miałem wczoraj na Hobby okazję zobaczyć próbkę nowych grafik. Są zdecydowanie ładniejsze. Te obecne są takie trochę jak z dokumentacji technicznej.
Pozdrawiam
Czy jest szansa rzucić okiem na tę próbkę?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: rastula »

Czyli może się wcale nie ukazać jak nie wyjdzie zbiórka.
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Alman »

rastula pisze:Czyli może się wcale nie ukazać jak nie wyjdzie zbiórka.
Eeee tam marudzisz - Piwne Imperium i PLO wydane, Magnaci w drodze, dodatek do Teomachii dopiero co ufundowany. Wspieram.to + fajna planszówka to musi się udać.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: palladinus »

Zwłaszcza, że to sprawdzona planszówka, a nie kot w worku, z (ponoć) lepszymi grafikami. Nie może się nie udać, prawda?
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Tomson »

Jakieś tam ryzyko istnieje, zależy też ile muszą uzbierać. Akcja ma ruszyć już w listopadzie.
Czy jest szansa rzucić okiem na tę próbkę?
Wątpię, Pan z wydawnictwa pokazywał grafiki na swoim telefonie. Ale pewnie jak zbiórka ruszy to jakieś zdjęcia wrzucą.
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: tokage »

Przegapiłem wątek- zmylił mnie Tycjan zakładając drugi. Lekko spóźnione odpowiedzi.

Odliczanie w akcji już leci: http://zamkiszalonegokrola.pl/

W temacie grafik - nie potwierdzam, nie zaprzeczam.
palladinus pisze: Zwłaszcza, że to sprawdzona planszówka, a nie kot w worku, z (ponoć) lepszymi grafikami. Nie może się nie udać, prawda?
Taką mamy nadzieję, bo gra jest naprawdę rewelacyjna!
mulek18 pisze: oooooooo wpieram.to, tego się nie spodziewałem
Nie mogę skomentowac inaczej niż...
Obrazek
Yorick pisze:Zapytałem i wg. otrzymanych informacji na pewno nie w tym roku - z tego co zrozumiałem okolice końca pierwszego / drugiego kwartału (ale to lepiej niech ktoś z Planszóweczki potwierdzi).
Ruszamy ze zbiórką, zbieramy przez 60 dni, a po zakończeniu wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią że w maksymalnie 120 dni gra powinna być w Waszych domach :)
Yorick pisze:Pierwsze wrażenia po unboxingu generalnie pozytywne, acz zdziwił mnie mocno brak wypraski na te wszystkie elementy.
Chcieliśmy zrobić z pleksi. Chcieliśmy zamówić u chińczyków. Chcieliśmy z drewna. Kombinowaliśmy jak koń pod górę. Wyszło że woreczki strunowe najwygodniejsze.
Yorick pisze:Same kafle w sumie ok, choć na bgg niektórzy narzekają że są o 20% cieńsze od tych z Suburbi - nie mam więc nie porównam, ale jak dla mnie wygląda ok.
Może więc polski druk ukaże sie z wypraską i grubszymi tekturkami... a przynajmniej można pomarzyć.
Tak jest, kafelki są trochę cieńsze niż w Suburbii, ale jak się tak zastanowić to ciągle są dobrymi, grubymi kawałkami tektury która, o ile nie zeżre wam jej pies to wytrzyma lata. Pamiętajcie że oprócz samego kosztu produkcji - do ceny trzeba doliczyć transport a dodatkowe kilogramy w i tak już nie lekkim pudełku robią różnicę.

Polska edycja będzie dokładnie taka sama jakościowo jak wszystkie inne wersję. Choćbyśmy piruety kręcili to nie mamy możliwości zadziałania w żadną stronę.
Scott pisze:Po tej wypowiedzi nabrałem wielkiej ochoty na tę grę, a zdjęcia tylko podsyciły moje żądze Uwielbiam "Suburbię", pokocham pewnie i "Zamki..."
Zdecydowanie :)

Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ