Zamki Szalonego Króla Ludwika (Ted Alspach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Jabberwocky
Posty: 31
Rejestracja: 03 wrz 2013, 20:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jabberwocky »

BartP pisze: Raczej nieładnie ujawniać szczegóły prywatnej korespondencji, ale - mówiąc ogólnie - Ted jest wg mnie normalny. Uważa, że grafiki są świetne. Co więcej, twierdzi że, ma do nich prawa i możliwe, że ich użyje w przyszłości. Współpracy z nieistniejącą planszóweczką nie zamierza kontynuować nie dlatego, że się obraził, że ucierpiał honor czy coś, tylko wg niego zostały złamane warunki kontraktu i... najwyraźniej uważa, że planszóweczka nie jest dla niego odpowiednim partnerem biznesowym.
Dzięki za info. Pewnie masz rację z tą prawdą leżącą gdzieś pośrodku, ale i tak czegoś nie rozumiem. Ewentualny dodruk oraz dodatek do Zamków i tak po „fuzji” robiłaby Lacerta. A skoro oni w jego oczach są fe, to dlaczego mogli wydać Wilkołaka? No nic, kolejna sprawa do Archiwum X :wink:
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Banan2 »

BartP pisze:Raczej nieładnie ujawniać szczegóły prywatnej korespondencji, ale - mówiąc ogólnie - Ted jest wg mnie normalny. Uważa, że grafiki są świetne. Co więcej, twierdzi że, ma do nich prawa i możliwe, że ich użyje w przyszłości. Współpracy z nieistniejącą planszóweczką nie zamierza kontynuować nie dlatego, że się obraził, że ucierpiał honor czy coś, tylko wg niego zostały złamane warunki kontraktu i... najwyraźniej uważa, że planszóweczka nie jest dla niego odpowiednim partnerem biznesowym.
Niekoniecznie normalny. Jeśli nawet, zakładając hipotetycznie, że planszóweczka jest winna to czy ja, który kupiłem (i dałem zarobić Tedowi) też jestem winny?! Fakty są takie, że nie mogę kupić kompatybilnego dodatku. I autor/wydawca nic w tym kierunku nie robi. Tłumaczenie jest "nie, bo nie".
A jeśli uważa, że grafiki są super to przy wydawaniu następnych gier powinien zatrudnić Agnes a nie wypuszczać kolejne koszmarki :wink: . Byłoby ładniej i zapewne dla niego taniej.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: BartP »

Banan2 pisze:Tłumaczenie jest "nie, bo nie".
Skąd wiesz?
Grafiki są wg niego super, ale mając do wyboru przejrzystość i piękno, wybrał przejrzystość.

Nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że temat jednak można wskrzesić. Może właśnie Lacerta, do tego rzeczowa komunikacja, ustalenie granic, zgoda na to, co poszło źle itd. Jednakże wg mnie rozsiewanie plotek na forum na pewno nie pomogło w utrzymaniu profesjonalnego wydawnictwa, z którym warto współpracować.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: romeck »

Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale o ile dobrze pamiętam problemem było to, że polskie wydanie, z lepszymi grafikami, wyciekło poza nasz kraj, co rozwścieczyło wydawcę. Jakoś nie wyobrażam sobie, aby Lacerta mogła w jakiś sposób zabezpieczyć się przed taką ewentualnością. Takich warunków nikt nie dotrzyma, bo zapewnienie ich nie leży w możliwościach nikogo.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yavi »

romeck pisze:Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale o ile dobrze pamiętam problemem było to, że polskie wydanie, z lepszymi grafikami, wyciekło poza nasz kraj, co rozwścieczyło wydawcę. Jakoś nie wyobrażam sobie, aby Lacerta mogła w jakiś sposób zabezpieczyć się przed taką ewentualnością. Takich warunków nikt nie dotrzyma, bo zapewnienie ich nie leży w możliwościach nikogo.
Tak było, kopie z polskimi ilustracjami pojawiły się na Zachodzie, podobno do oryginalnego wydawcy dotarły nawet skargi w tej sprawie. Jakoś niedawno Lacerta chyba pisała, że nic się nie zmieniło - raczej dodruku nie będzie. Co ciekawe na reddicie i chyba też BGG poruszono ten wątek - opinie były podzielone, część osób pisała, że woli polskie ilustracje, część narzekała na ich kiepską czytelność i deklarowała poparcie dla oryginalnych.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Trolliszcze »

romeck pisze:Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale o ile dobrze pamiętam problemem było to, że polskie wydanie, z lepszymi grafikami, wyciekło poza nasz kraj, co rozwścieczyło wydawcę. Jakoś nie wyobrażam sobie, aby Lacerta mogła w jakiś sposób zabezpieczyć się przed taką ewentualnością. Takich warunków nikt nie dotrzyma, bo zapewnienie ich nie leży w możliwościach nikogo.
Jeśli polskie kopie w USA pochodziły wyłącznie od osób prywatnych - ktoś kupował w Polsce i wysyłał za granicę - to rzeczywiście trudno taki proceder powstrzymać.
Jeśli jednak komuś w Stanach udało się kupić kopię bezpośrednio w sklepie - a kilka sklepów wysyła za granicę - to jak najbardziej można było temu zapobiec, zabezpieczając się odpowiednią umową (sklepy takich umów raczej nie łamią). Nie wiadomo, jak było, ale wyobrażam sobie sytuację, że planszóweczka przez brak doświadczenia takich umów ze sklepami nie zawarła.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: bartekb8 »

Myślę że gdy tylko pierwsze zdjęcia polskich Zamków pojawiły się na bgg nastąpił efekt domina: jedna osoba zachwyciła się i polubiła inny wygląd gry a inni zaczęli się dopytywać dlaczego mają brzydszą wersję i to wystarczyło. Niedotrzymanie warunków umowy pewnie miało duży wpływ na kontynuowanie współpracy ale nie oszukujmy się, wystarczyły te pierwsze zdjęcia i konsternacja ludzi żeby Ted poczuł się nieswojo. A czy to dałoby się powstrzymać? W dobie internetu nie. Mogą mieć zarzuty do Planszóweczki o niedotrzymanie umowy ale koniec końców wyszło jakby obrazili się na wszystkich.
@BartP, nie chcę się spierać bo tak na 100% chyba nigdy się nie dowiemy jak było naprawdę, ale otwarty umysł trzeba mieć w obie strony. Ted równie dobrze mógł Ci powiedzieć jedno a pomyśleć drugie, także jego zdanie nie jest dla mnie wyznacznikiem jedynej słusznej prawdy. A powtarzanie "sloganów" czy "plotek" na forum skądś się jednak wzięło, nie byłoby tego gdyby sprawę zakończono jakoś inaczej.
Ja jestem zniechęcony tym cyrkiem i tyle, i może mi się to nie podobać bo niezależnie od tego co było po drodze, to skończyło się dziwnie. Myślę że Bezier też trochę zawinił, bo pewne rzeczy można było przewidzieć.

...I tak jak mówicie, obie wersje Zamków znalazły uznanie wśród graczy, to nie jest tak że nasze Zamki są lepsze a ich gorsze. Kwestia gustu.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2017, 14:37 przez bartekb8, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Andy »

Yavi pisze:część osób pisała, że woli polskie ilustracje, część narzekała na ich kiepską czytelność i deklarowała poparcie dla oryginalnych.
Kiedy zapytałem na BGG takich dwóch narzekających mądrali, ile razy grali w polską wersję, żaden nie odpowiedział. :wink:
https://www.boardgamegeek.com/article/21214096#21214096
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yavi »

Andy pisze:
Yavi pisze:część osób pisała, że woli polskie ilustracje, część narzekała na ich kiepską czytelność i deklarowała poparcie dla oryginalnych.
Kiedy zapytałem na BGG takich dwóch narzekających mądrali, ile razy grali w polską wersję, żaden nie odpowiedział. :wink:
https://www.boardgamegeek.com/article/21214096#21214096
Ale nie trzeba w sumie grać, wystarczy rzucić okiem na grafiki. Sam wiem, że widząc te z ichnich Zamków nie usiadłbym pewnie nigdy do gry :P.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: bartekb8 »

Yavi pisze:Ale nie trzeba w sumie grać, wystarczy rzucić okiem na grafiki. Sam wiem, że widząc te z ichnich Zamków nie usiadłbym pewnie nigdy do gry :P.
Prawda? Mam tak samo. Ale niech tamci szczycą się tym że ich wersja jest bardziej przejrzysta i klarowna :P
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Budyka »

Yavi pisze:
Andy pisze:
Yavi pisze:część osób pisała, że woli polskie ilustracje, część narzekała na ich kiepską czytelność i deklarowała poparcie dla oryginalnych.
Kiedy zapytałem na BGG takich dwóch narzekających mądrali, ile razy grali w polską wersję, żaden nie odpowiedział. :wink:
https://www.boardgamegeek.com/article/21214096#21214096
Ale nie trzeba w sumie grać, wystarczy rzucić okiem na grafiki. Sam wiem, że widząc te z ichnich Zamków nie usiadłbym pewnie nigdy do gry :P.
Ba! Ja przez to, że przed kampanią na wspieram.to zobaczyłam nieopatrznie, jak wygląda oryginał, olałam wersję rodzimą i w sumie o grze zapomniałam, a wszelkie komentarze jej dotyczące jakoś puszczałam mimo uszu. Ogrom swego błędu odkryłam dopiero stosunkowo niedawno, gdy dostanie w rozsądnej cenie wersji nieprawomyślnej graniczy z cudem :P
Adasiek
Posty: 24
Rejestracja: 04 sty 2017, 23:30

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Adasiek »

Witam.
Kupiłem używana grę I mam problem. Żetony dostałem już wyjęte z wyprasek a w środku była informacja że nie niektóre są niepotrzebne. Przeliczyłem i mam więcej elementów niż podane jest w instrukcji. Jak mogę je podzielić? Jest gdzieś może jakiś dokładny spis elementów?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yavi »

Adasiek pisze:Witam.
Kupiłem używana grę I mam problem. Żetony dostałem już wyjęte z wyprasek a w środku była informacja że nie niektóre są niepotrzebne. Przeliczyłem i mam więcej elementów niż podane jest w instrukcji. Jak mogę je podzielić? Jest gdzieś może jakiś dokładny spis elementów?
Pozdrawiam
Jeśli chodzi o te błędnie wydrukowane, to zastąpione zostały te o rozmiarze 250 (prostokątne, niewielkie), jeśli dobrze pamiętam. Powinno ich łącznie być tyle, ile innych małych komnat i żadne nie powinny się powtarzać. W moim egzemplarzu te nowe mają trochę brzydsze rewersy, po nich można rozpoznać.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: seki »

Yavi pisze:
Adasiek pisze:Witam.
Kupiłem używana grę I mam problem. Żetony dostałem już wyjęte z wyprasek a w środku była informacja że nie niektóre są niepotrzebne. Przeliczyłem i mam więcej elementów niż podane jest w instrukcji. Jak mogę je podzielić? Jest gdzieś może jakiś dokładny spis elementów?
Pozdrawiam
Jeśli chodzi o te błędnie wydrukowane, to zastąpione zostały te o rozmiarze 250 (prostokątne, niewielkie), jeśli dobrze pamiętam. Powinno ich łącznie być tyle, ile innych małych komnat i żadne nie powinny się powtarzać. W moim egzemplarzu te nowe mają trochę brzydsze rewersy, po nich można rozpoznać.
Dodam do wyjaśnienia Yavi, że jeżeli masz z dodatkiem "zamki polskie" czyli w wersji z wspieram.to to powinieneś mieć każdą wielkość komnat o 1 więcej niż wynika to z instrukcji.
Awatar użytkownika
Fiszu
Posty: 197
Rejestracja: 01 mar 2010, 18:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Fiszu »

Adasiek pisze:Witam.
Kupiłem używana grę I mam problem. Żetony dostałem już wyjęte z wyprasek a w środku była informacja że nie niektóre są niepotrzebne. Przeliczyłem i mam więcej elementów niż podane jest w instrukcji. Jak mogę je podzielić? Jest gdzieś może jakiś dokładny spis elementów?
Pozdrawiam
z tego co pamiętam na tych złych była zła wartość liczbowa,
wartość kafelka koresponduje z wielkością, więc jak weźmiesz te małe prostokąciki jak pisał Yavi to się zorientujesz że na jednych jest coś nie tak:-)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yavi »

Fiszu pisze:
Adasiek pisze:Witam.
Kupiłem używana grę I mam problem. Żetony dostałem już wyjęte z wyprasek a w środku była informacja że nie niektóre są niepotrzebne. Przeliczyłem i mam więcej elementów niż podane jest w instrukcji. Jak mogę je podzielić? Jest gdzieś może jakiś dokładny spis elementów?
Pozdrawiam
z tego co pamiętam na tych złych była zła wartość liczbowa,
wartość kafelka koresponduje z wielkością, więc jak weźmiesz te małe prostokąciki jak pisał Yavi to się zorientujesz że na jednych jest coś nie tak:-)
Nie do końca, bo nie wszystkie kafle 250 miały nadrukowany zły rozmiar (450) ;), a dodrukowano je wszystkie. Niektóre więc mogą się powtarzać, dlatego trzeba porównać z innymi małymi i przejrzeć, żeby żadne komnaty się nie powtarzały.
Adasiek
Posty: 24
Rejestracja: 04 sty 2017, 23:30

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Adasiek »

Czy to normalne, że innych rodzajów kafelkow (niż 250) też mam więcej niż podane w instrukcji. Nawet jeżeli wybiorę tylko unikalne, to cały czas jest więcej niż w instrukcji.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Yavi »

Adasiek pisze:Czy to normalne, że innych rodzajów kafelkow (niż 250) też mam więcej niż podane w instrukcji. Nawet jeżeli wybiorę tylko unikalne, to cały czas jest więcej niż w instrukcji.
Zależy o ile więcej :P. Jeśli o jeden, to musisz mieć też dodatek "Polskie zamki", jeśli o więcej, to daj znać, sprawdzę u siebie :p.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: adam_k27 »

Napisz ile masz kafelków z każdego rozmiaru i będzie wszysto jasne

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: premek »

Poniżej jest zawartość dodatku oraz poprawione kafle i errata która była dodawana do wersji na wspieram.to
Spoiler:
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: AnaCross »

Cześć :)
Łączył ktoś może polską podstawkę z angielskim dodatkiem? Nie przeszkadza mi, że awersy będą inne, tylko zastanawiam się czy rewersy też się różnią. Z góry dzięki za odpowiedź :D
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: bartekb8 »

AnaCross pisze:Cześć :)
Łączył ktoś może polską podstawkę z angielskim dodatkiem? Nie przeszkadza mi, że awersy będą inne, tylko zastanawiam się czy rewersy też się różnią. Z góry dzięki za odpowiedź :D
Rewersy dodatku są takie same jak w oryginalnej wersji więc siłą rzeczy różnią się od tych z wersji polskiej. Dodatkowo nie wiem czy nie ma jakichś różnic w np. grubości kafli, czy nie są bardziej matowe itp.
Sam zastanawiałem się kiedyś nad dodatkiem ale odpuściłem. Natomiast gdybyś się kiedyś zdecydowała to napisz jak to wygląda i jak się gra :)
https://boardgamegeek.com/image/3263706 ... ize=medium
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Koziełło »

Czy jakaś dobra duszyczka zechciałaby podrzucić mi zeskanowaną polską kartę pomocy gracza?
A jakby do tego zechciała jeszcze zeskanować naklejkę na zameczek - znacznik pierwszego gracza byłbym bardzo zobowiązany... (tutaj powinna być emotka z kotkiem ze Shreka z takimi ślicznymi proszącymi oczkami...)
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Fiacik »

Koziełło pisze: 11 paź 2018, 10:13 Czy jakaś dobra duszyczka zechciałaby podrzucić mi zeskanowaną polską kartę pomocy gracza?
A jakby do tego zechciała jeszcze zeskanować naklejkę na zameczek - znacznik pierwszego gracza byłbym bardzo zobowiązany... (tutaj powinna być emotka z kotkiem ze Shreka z takimi ślicznymi proszącymi oczkami...)
Proszę.

https://files.fm/u/dpun76gr
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Koziełło »

Fiacik pisze: 14 paź 2018, 19:47
Koziełło pisze: 11 paź 2018, 10:13 Czy jakaś dobra duszyczka zechciałaby podrzucić mi zeskanowaną polską kartę pomocy gracza?
A jakby do tego zechciała jeszcze zeskanować naklejkę na zameczek - znacznik pierwszego gracza byłbym bardzo zobowiązany... (tutaj powinna być emotka z kotkiem ze Shreka z takimi ślicznymi proszącymi oczkami...)
Proszę.

https://files.fm/u/dpun76gr
Dziękuję bardzo, bardzo, bardzo
ODPOWIEDZ