Ukrainian Crisis

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Grisznak
Posty: 88
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:02

Ukrainian Crisis

Post autor: Grisznak »

Gra p'n'p dostępna na Boardgamesgeeku, oparta na tym, co dzieje się obecnie na Ukrainie. Może nie do końca obecnie, bo gra powstała w pierwszej połowie tego roku, a od tego czasu jednak sporo się zmieniło. Niemniej, mamy możliwość stoczenia walki o wschodnią Ukrainę w wymiarze militarnym i politycznym. I zaznaczam, nie jest łatwo wygrać, gdy gra się Putinem...
Ukrainian Crisis jest grą prostą i szybką w rozgrywce, pomyślaną jako 2 osobówka, ale z doświadczenia wiem, że spokojnie można też grać w nią samemu. Jako p'n'p nie zawiera natłoku elementów i nie pożera litrów tuszu, szczególnie tego kolorowego.
Autor pisał, że otrzymał jakiś czas temu propozycję wydania jej drukiem, ale wciąż dostępna jest wersja do pobrania za darmo, którą można znaleźć tutaj: http://brtrain.wordpress.com/2014/03/16 ... an-crisis/
I na koniec, mój zapis przykładowej rozgrywki: http://boardgamegeek.com/thread/1177674 ... ilustrated
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: clown »

Bałbym się umieszczania wątku o tego typu grze na tym forum. Grasują tu poprawni politycznie pacyfiści w różowych sukienkach :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Grisznak
Posty: 88
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:02

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: Grisznak »

Ich ta gra powinna tym bardziej zachwycić - daje bowiem możliwość rozegrania całego kryzysu bez wywoływania wojny.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: clown »

Nie sądzę. Poczytaj komentarze dotyczące planowanego wydania gry Majdan, która dotyczy właśnie pierwszej części wydarzeń:

Czym się kierował autor? Przekazem medialnym!
Zachwyciło go nie wiadomo co – to coś co dziś doprowadziło do wojny. A może by tak poświęcił odrobinę swej uwagi co obecnie się na Majdanie dzieje i jak wrogi stosunek ma do protestujących (z reguły tych samych) obecna władza.
Szkoda moich nerwów na tłumaczenie, zresztą pewnie nie ma komu, bo ta osoba dopełnia tę medialną, ogłupiającą papkę dotyczącą mających tam miejsce nieszczęśliwych wydarzeń.


Nie no, to jest przegięcie. Temat jest zbyt świeży, a wynik działań niepewny. Nie podoba mi się takie myślenie. To nie to, co gry solidarnościowe, gdzie wiadomo przynajmniej jak się skończyło, czy wojenne, które już żyjących uczestników bitew na świecie nie mają.
A ostatni akapit odcinający się od wszelkich emocji i skupiony na zimnej ,,analizie mechanizmów” zalatuje mi socjopatią…
Nie, nie, nie.
Posłuchamy Cię za 10 lat.


Nie wiem jak autor wyobraża sobie partię w tę grę.
- Szkoda, że ten samolot zestrzelili, nie?
- Tak, tak, masz rację. Ale skup się. Teraz twoje tura
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Grisznak
Posty: 88
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:02

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: Grisznak »

Ktoś ma ewidentne problemy z rozróżnieniem gry i rzeczywistości.
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: Borek224 »

Grisznak pisze:Ktoś ma ewidentne problemy z rozróżnieniem gry i rzeczywistości.
Albo własnie chce je rozgraniczyć i nie chce w grze mieć tematów które łączą się bezpośrednio z otaczającą (i niezbyt kolorową) rzeczywistością.
Awatar użytkownika
Grisznak
Posty: 88
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:02

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: Grisznak »

Ale przecież nikt karabinami nie zmusza, żeby w to grać...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: KubaP »

Pełna zgoda, czekam na kolejne tytuły z serii "Zmierz się z rzeczywistością":

"Skrobanka" - od pierwszego razu do wizyty na promie do Szwecji
"Mroczne sutanny" - o sierocińcu sióstr, gracze wcielają się w role chowających się po gmachu dzieci
"Szalony autobus" - rajdówka o jeździe autokarami po francuskich serpentynach

no i hit nad hity, czyli

"TU-154: Lot nad smoleńskim gniazdem" - gra ekonomiczna o paliwie i brzozach.

Rozumiem, że w powyższych tytułach też nie ma nic złego, w koncu gra to gra, nie?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: jax »

Absolutnie nie ma nic złego.

Jeśli ktoś chce chronić swoje zdrowie psychiczne, niech kupuje 'Grzybobranie' - tam nie ma kontrowersjnych treści ;)

Pod pistoletem nikt nikogo nie trzyma.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Grisznak
Posty: 88
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:02

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: Grisznak »

Ty tak na poważnie?
Idąc Twoim tokiem myślenia, nie powinno się robić jakichkolwiek gier z odniesieniami do rzeczywistości, bo za niemal każdym większym wydarzeniem historycznym idą jakieś tragiczne zdarzenia. Zwłaszcza, że w omawianej wyżej grzej nie zestrzeliwuje się żadnych samolotów, nie torturuje przeciwników ani nie urządza pogromów. Jest to symulator polityczny, jakich na świecie wiele, tyle że koncentruje się na Ukrainie.
Polecam zostać przy warcabach i szachach, tak będzie dla Ciebie bezpieczniej.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Ukrainian Crisis

Post autor: Hipke »

A czym ta gra sie różni od innych historycznych bitewniaków, czy gier politycznych? No, może poza czasem, który upłynął od ich istnienia?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: KubaP »

Grisznak pisze:Ty tak na poważnie?
Idąc Twoim tokiem myślenia, nie powinno się robić jakichkolwiek gier z odniesieniami do rzeczywistości, bo za niemal każdym większym wydarzeniem historycznym idą jakieś tragiczne zdarzenia. Zwłaszcza, że w omawianej wyżej grzej nie zestrzeliwuje się żadnych samolotów, nie torturuje przeciwników ani nie urządza pogromów. Jest to symulator polityczny, jakich na świecie wiele, tyle że koncentruje się na Ukrainie.
Polecam zostać przy warcabach i szachach, tak będzie dla Ciebie bezpieczniej.
Ok, dzięki za polecankę, spróbuję tych warcabów i... jak to się nazywa... szachów?

@jax: Moja mama, wiedząc, że lubimy planszówki, kupiła ostatnio Grzybobranie mojej 3-letniej córce na urodziny. Córa zachwycona i uczymy się szybkiego rozpoznawania liczb, a grzyby można zbierać do koszyczka.

Ad meritum:

To kwestia smaku, wyczucia. Jedni nie mają problemu, by turlać kostkami, gdy krew na Ukrainie wciąż się leje, inni widzą w tym jednak pewne nadużycie. Jeśli odrzucimy ograniczenie własnego sumienia, wyczucia, to nie ma absolutnie żadnego problemu. Jak ktoś napisał, pod karabinem nikt tu nikogo nie trzyma. Tylkko na Ukrainie.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: sqb1978 »

A co w tym kontekście z grami odnoszącymi się do 2WŚ?
Niestety takie czasy nastały :( można nie kupować i mieć czyste sumienie. A dziś sumienie i dobry smak to często towar deficytowy.
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2014, 17:52 przez sqb1978, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grisznak
Posty: 88
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:02

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: Grisznak »

To kwestia smaku, wyczucia. Jedni nie mają problemu, by turlać kostkami, gdy krew na Ukrainie wciąż się leje, inni widzą w tym jednak pewne nadużycie. Jeśli odrzucimy ograniczenie własnego sumienia, wyczucia, to nie ma absolutnie żadnego problemu. Jak ktoś napisał, pod karabinem nikt tu nikogo nie trzyma. Tylkko na Ukrainie.
Mówiłem, na tej zasadzie każda gra o polskich powstaniach, od kościuszkowskiego po warszawskie to obrażanie pamięci powstańców itd. Taka już specyfika gier historycznych - oddają pewne wydarzenia, które miały miejsce w rzeczywistości. Sądzę, że ludzie, którzy je tworzą, mają wyczucie - grałem w masę gier wojennych i nie spotkałem się z taką, która np. oddawałaby pod rozkazy gracza jednostki Einsatzgruppen czy komendę nad załogą Oświęcimia lub Dachau. Acz wszystko to musiało się tam obok dziać. Tak samo tutaj - grając nie przeprowadzamy zbrodni, zamachów itd, ale usiłujemy zająć lub obronić Ukrainę, korzystając z opcji politycznych, dyplomatycznych i militarnych. Zresztą, gra nawet nieźle pokazuje, że te ostatnie są najmniej wygodne.
Powiedziałbym, że planszówki są niezwykle grzeczne i poprawne, gdyby je zestawić z komputerowymi strategiami - w takim Civilization możemy wszak bombardować atomówkami miasta czy walić we wroga bronią bakteriologiczną.
"TU-154: Lot nad smoleńskim gniazdem"
Niekończącą się partyjkę tej gry od paru lat rozgrywają niestety nasi politycy...
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Odp: Ukrainian Crisis

Post autor: sqb1978 »

Kolego to co się dzieje na Ukrainie to jeszcze nie historia. To się dzieje teraz, na dodatek w państwie obok. Uważasz, że koszenie hajsu póki temat jest chodliwy jest OK? Kuć żelazo póki gorące?
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: anonim »

Hipke pisze:A czym ta gra sie różni od innych historycznych bitewniaków, czy gier politycznych? No, może poza czasem, który upłynął od ich istnienia?
Właśnie ten czas to jest najważniejsza różnica. Ja nie mam nic przeciwko zrobieniu gry o wojnie Ukraińsko Rosyjskiej 2014 ale za kilka lat a nie teraz gdy ona trwa i ciągle w telewizji słychać o nowych ofiarach.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Awatar użytkownika
Grisznak
Posty: 88
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:02

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: Grisznak »

Uważasz, że koszenie hajsu póki temat jest chodliwy jest OK? Kuć żelazo póki gorące?
Gra jest dostępna za darmo.
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: Harth »

Ciekawe jest podejście "to dzieje się teraz więc gra o tym jest zła ale to co działo się dano jest świetnym materiałem na grę". Nie uważacie że to trochę dziwne dawne konflikty traktować inaczej niż dzisiejsze? Tym bardziej że np. II WŚ, jak dotąd, wyrządziła nieporównanie więcej szkód niż to co się dzieje na Ukrainie. To że żyjemy ileś tam lat po jakimś konflikcie nie powoduje że był mniej "zły". Jeśli więc niektórzy mają pretensje do wydawcy to warto się zastanowić nad swoim ogólnym podejściem do tematyki różnych gier a nie tylko tych o obecnych "szokujących wydarzeniach".
I żeby było jasne nie jestem zwolennikiem tej gry. Ale uważam że każdy człowiek powinien sam zdecydować w co zagra a w co nie. Inaczej będziemy więźniami nie tylko w naszym kraju, ale i w internecie.
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: berni »

Jakiś czas temu poruszany był też aspekt etyczny grania w Listy z Whitechapel, co by nie mówić wydarzenia dosyć ponure. Ale zgadzam się, niech każdy sam osądzi portfelem czy dany temat mu leży, natomiast nie powinniśmy wymuszać poprawności politycznej, autocenzury itp.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1335
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 83 times

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: nahar »

:shock:

Że jeśli gra dotyczy obecnej sytuacji na Ukrainie to jest "zła", a jeśli jest to COIN z Kolumbii lub Afganistanu (patrz odpowiednie tytuły) to jest już ok?

Eeeee jakoś nie ogarniam. :roll:
Pominę już milczeniem gry z I i II wojny - to jak rozumiem dopuszczamy bo było dawno?

Może jakieś ustalimy granice - np min 5 lat od konfliktu i min 1500 km w linii prostej od granic Polski :lol: :lol:

Harth +1
KubaP pisze:Pełna zgoda, czekam na kolejne tytuły z serii "Zmierz się z rzeczywistością":

"Skrobanka" - od pierwszego razu do wizyty na promie do Szwecji
"Mroczne sutanny" - o sierocińcu sióstr, gracze wcielają się w role chowających się po gmachu dzieci
"Szalony autobus" - rajdówka o jeździe autokarami po francuskich serpentynach

no i hit nad hity, czyli

"TU-154: Lot nad smoleńskim gniazdem" - gra ekonomiczna o paliwie i brzozach.

Rozumiem, że w powyższych tytułach też nie ma nic złego, w koncu gra to gra, nie?
Wyda sprzeda, proszę bardzo.
Niestety, lub stety jak kto woli, mamy taki life.
Na każdym bilbordzie i szyldzie szczucie cycem, w TV wiadomo co (Warsaw Wh...), dziwne seriale (Dexter...), dziwne książki (50 coś tam kogoś tam).

Jakoś trzeba żyć.
Wszystko kwestią smaku indywidualnego. Ja już wolę mieć grę o kryzysie na Ukrainie, niż mieć coś do czynienia z wytworami kultury masowej wymienionymi wyżej.

Trochę dystansu chyba nie zaszkodzi....
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: MichalStajszczak »

jax pisze:Jeśli ktoś chce chronić swoje zdrowie psychiczne, niech kupuje 'Grzybobranie' - tam nie ma kontrowersjnych treści
Czyżby?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: lacki2000 »

nahar pisze:Może jakieś ustalimy granice - np min 5 lat od konfliktu i min 1500 km w linii prostej od granic Polski :lol: :lol:
W którymś starym odcinku South Parku padło pytanie: po jakim czasie można się śmiać z 9/11? I chyba Szef (Cheff czy jakoś tak) rzekł, że (chyba) po siedmiu już można.
Ja nie jestem mocno przerażony tematem tej gry p'n'p ale też uważam, że wyszła za wcześnie bo konflikt trwa i nie wiadomo, jakie jeszcze karty pojawią się w grze. No ale zawsze można wydać dodatek :twisted: No i podejrzewam, że gra jest stronnicza (faworyzująca Ukrainę) ale to ostrożna opinia tylko na podstawie opisów z BGG.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: Borek224 »

lacki2000 pisze: Ja nie jestem mocno przerażony tematem tej gry p'n'p ale też uważam, że wyszła za wcześnie bo konflikt trwa i nie wiadomo, jakie jeszcze karty pojawią się w grze. No ale zawsze można wydać dodatek :twisted: No i podejrzewam, że gra jest stronnicza (faworyzująca Ukrainę) ale to ostrożna opinia tylko na podstawie opisów z BGG.
Właśnie jaki jest sens takiej tematyki:
- edukacyjno/historyczny? - konflikt nadal trwa i ciężko o dokładne informacje z obu stron
- propagandowo/polityczny? - tylko czy przy tym nie cierpi gra (jako rozrywka dla dwóch graczy), bo ciężko nie być stronniczym przy takiej motywacji
- skandaliczno/promocyjny? - czyli sprowadzona do pozycji brukowca?

Po co? Jaki jest cel umieszczanie gry w realiach żywego konfliktu?
Awatar użytkownika
Grisznak
Posty: 88
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:02

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: Grisznak »

No i podejrzewam, że gra jest stronnicza (faworyzująca Ukrainę) ale to ostrożna opinia tylko na podstawie opisów z BGG.
Owszem, Ukrainą gra się tu nieco łatwiej, przynajmniej do momentu inwazji zbrojnej. Bo w chwili, kiedy zaczynają się walki, rosyjska przewaga militarna jest widoczna. Dla Ukrainy największym atutem jest tu krótki czas rozgrywki - gdyby grę przedłużyć o kilka tur, to Rosjanie mieliby dużo łatwiej.

Po co? Jaki jest cel umieszczanie gry w realiach żywego konfliktu?
A choćby po to, by pokazać ludziom żyjącym tysiące kilometrów stąd, o co w tym całym konflikcie może chodzić i jak on z grubsza wygląda. Zwracam uwagę, że grę napisał Amerykanin. Dla nich ta wojna to zjawisko równie egzotyczne jak dla nas jakieś wojny w Afryce.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Ukrainian Crisis

Post autor: jax »

MichalStajszczak pisze:
jax pisze:Jeśli ktoś chce chronić swoje zdrowie psychiczne, niech kupuje 'Grzybobranie' - tam nie ma kontrowersjnych treści
Czyżby?
Masz rację. Nie ma bezpiecznych tematów. Aqusaphere skojarzy się komuś z okrętem atomowym Kursk, Russian Railroads z socjalistycznymi planami wieloletnimi i uprzemysłowieniem a Amerigo z odkryciem Ameryki i wybiciem Indian środkowo/południowoamerykańskich. Może Lotti Karotti będzie bezpieczne do zakupu. Jak sądzisz Michale? :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ