Fields of Arle / Pola Arle (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: gregos »

mistrz_yon pisze:Jest w tej grze coś wciągającego, mam jednak z nią jeden problem - uważam, że jest źle zaprojektowana wizualnie.
Nie wiem na czym to polega, ale w Odyna grałem bez problemu od pierwszej gry (sic!), a tutaj większość czasu staram się ogarnąć planszę akcji. Jest moim zdaniem:
(a) zdecydowanie za duża (oko ma trudności w szybkim skanowaniu całości),
(b) różnice pomiędzy sezonami ciepłymi i zimnymi są zbyt mało widoczne (często mylę się w akcjach, bo wydaje się, że dana akcja jest do danego sezonu, a okazuje się do innego)
(c) maniera używania wielkich liter w nazwach pól utrudnia szybkie czytanie

Czy też mieliście podobne obserwacje, czy może tylko ja tak mam i szukam dziury w całym?
Ad. a) Są gry z większymi planszami (np. Scythe) - ja nie zauważam tu problemu. Być może siedzisz na nieodpowiedniej wysokości względem stołu, na którym leży plansza.

Ad. b) Tutaj nie ma możliwości pomylenia akcji. Jeśli jesteś w sezonie letnim, to wszystkich pracowników układasz po lewej stronie, po czym rozpatrujesz tylko akcje dla tej części. To samo z sezonem zimowym. Ponadto o aktualnej porze roku informuje pomarańczowy znacznik rundy, który wędruje naprzemiennie z zielonej strefy na białą itd.

Ad. c) Wielkość liter w ogóle nie wpływa na szybkość czytania, raczej styl czcionki lub charakter pisma mają tu znaczenie.

mistrz_yon pisze:Nie o brak klimatu mi tutaj chodzi, a bardziej o takie drobne braki w projekcie, które składają się na to, że Pola gra się nieco pod górę.
Ja to czuję tak, jakby plansza mnie w tej podróży nie wspierała. Nie chodzi o to, że ona przeszkadza - po prostu wymaga większej uwagi, niż inne gry Uwe. Ale niewykluczone, że się czepiam. Tak czy owak - grać będę.

Jeżeli patrzysz najpierw na znacznik sezonu, a następnie na możliwe do wykonania akcje, to faktycznie gra się pod górkę. :wink:
Może się nie czepiasz, tylko tak to wszystko odbierasz. Jednak pozostań przy postanowieniu i po prostu, nie zwracając uwagi na elementy, które Tobie przeszkadzają, zwyczajnie graj, bo to naprawdę zacna jest gra.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: kmd7 »

Tak, gra jest świetna, tak solo, jak i w duecie. Natomiast spory wybór decyzji do podjęcia łamie moją słabą wolę :D. Zawsze siadając do gry mam zamiar się nie rozdrabniać i rozwijać maksymalnie jedną dziedzinę, a resztę niejako przy okazji. Niestety, ogrom akcji kusi, żeby zrobić to, a potem coś innego i z reguły nie starcza czasu/zasobów. I dlatego po 9 rozgrywkach nie złamałem jeszcze granicy 100 pkt. Ale będę dzielnie walczył, gra jest tego warta.
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Daquan »

Games factory zapowiedziało wydanie Handlu i Herbaty.
Obrazek
Szkoda, że nie zdecydowali się przerysować okładki. Ale z drugiej strony, wydanie tego dodatku to duży ukłon do graczy. Nakład podstawki sprzedawał się dosyć długo. Z tego co rozmawiałem z GF nie planują dodruku na ten moment. Znalazłem precyzyjnie jedną przedsprzedaż: https://www.planszomania.pl/ekonomiczne ... rbata.html
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: ghostdog »

planszostrefa też już ma.
Jestem ciekaw tego dodatku. Na ile będzie zmieniał rozgrywkę?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 942
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 722 times
Kontakt:

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Apos »

Games Factory poinformowało na swoim profilu FB, że dodatek jest już oczekiwany w sklepach.

https://www.facebook.com/gamesfactorypu ... 9450651248

Ja mam natomiast nadzieję znaleźć "Handel i Herbatę" pod choinką :)
Awatar użytkownika
Flogiston
Posty: 235
Rejestracja: 11 lut 2014, 19:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Flogiston »

Ja mam nieco mieszane uczucie co do tego dodatku. Martwi mnie, że większość zawartości będzie po prostu elementami dla trzeciego gracza, które mogę po prostu wyrzucić, bo nie przewiduję rozgrywki w trójkę. Prawdę mówiąc wolałbym dwa osobne dodatki, jeden z pakietem dla trzeciego gracza a drugi z faktycznym rozszerzeniem. Tak czy inaczej na pewno kupię, bo Pola Arle to jedno z nielicznych euro w jakie jestem w stanie grać z przyjemnością :)
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Nadis »

Apos pisze:Games Factory poinformowało na swoim profilu FB, że dodatek jest już oczekiwany w sklepach.

https://www.facebook.com/gamesfactorypu ... 9450651248

Ja mam natomiast nadzieję znaleźć "Handel i Herbatę" pod choinką :)
Przecież prezenty dostają tylko ci, co byli grzeczni...

Też jestem trochę zawiedziona, że taki % dodatku to elementy dla trzeciego gracza. Nie pamiętam, czy graliśmy w cokolwiek we trójkę... No ale, może, może. Fajnie, że został wydany po polsku, biorąc pod uwagę, że nie będzie dodruku podstawki.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Trolliszcze »

Zamierzam w najbliższym czasie przetestować ten dodatek, więc dam znać, jak się sprawdza. Mnie osobiście wydaje się, że rzeczy nowych jest sporo - dochodzą mechaniki, które pozwalają podejść do rozgrywki na zupełnie nowe sposoby (plus ponad 20 nowych budynków też ciekawie mieszających w strategii). Pewnie bez elementów dla trzeciego gracza byłoby nieco taniej, ale i tak uważam, że stosunek ceny do zawartości - nawet po odjęciu elementów dla trzeciego gracza - jest dobry. Szczególnie jeśli spojrzeć na to, jak się ostatnio kształtują ceny dodatków do gier.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: playerator »

To ja mam akurat odwrotnie, możliwość gry w trzy osoby jest powodem, że Pola Arle trafiły właśnie na moją listę zakupów :).

I tu prośba o podzielenie się wiedzą i opinią przez osoby, które zagrały w trzyosobowym składzie. Czy gra we trójkę gra jest równie dobra jak dla dwóch graczy? Czy dodatek nie jest "obcym ciałem" w dobrze działającej mechanice?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 942
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 722 times
Kontakt:

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Apos »

Chciałem tylko pogratulować Rosenbergowi oraz polskiemu wydawcy - Games Factory Publishing - za wypełniony po brzegi dodatek oraz sensowną cenę.
Dostałem na święta "zestaw naprawczy" do Orleans, czyli dodatek Handel i Intryga oraz dodatek do PA Handel i Herbata. Cena podobna obu dodatków, a różnica w ilości elementów oraz wadze pudeł bardzo duża.

Handel i Herbata jeszcze nie ograne, ale po zapoznaniu się z instrukcją nasuwa mi się następujące:
- zaczynami z tytułową herbatą, która przyspieszy start gry, ponieważ tą można wymieniać na surowce
- interesujący aspekt statków oraz handlu - lubię takie elementy w grze, jak w np dodatku Port do Pokoleń
- mechanika osuszania poletek przez budowę rowów, nie wiem jak to będzie działać w praktyce, ale na papierze wygląda to super
- nowe budynki - jeszcze więcej możliwości!

Nie mam zdania o możliwości gry w 3 osoby, głównie i tak będę grał z dziewczyną.
nikczemnik
Posty: 95
Rejestracja: 04 sty 2015, 11:16
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: nikczemnik »

Poleci ktoś jakiś organizer na żetony? Może być nawet jakiś plastikowy byleby sprawdzony że żetony wchodzą.
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: aspo »

A'propos organizerów: jest tu jakiś posiadacz dodatku i drewnianego segregatora z kampanii w.to? Ciekaw jestem, czy dodatek się tam zmieści, czy też będę musiał rozdzielić grę na dwa pudła.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: AkitaInu »

aspo pisze:A'propos organizerów: jest tu jakiś posiadacz dodatku i drewnianego segregatora z kampanii w.to? Ciekaw jestem, czy dodatek się tam zmieści, czy też będę musiał rozdzielić grę na dwa pudła.
Z trudem ale sie miesci :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: tomb »

Właśnie odkryłem, że do Pól pojawiły się minidodatki w postaci nowych żetonów miejscowości, z którymi można handlować. Czy to to rzeczywiście było dostępne na Essen'17, bo jakoś niewielu ludzi na BGG zaznaczyło ich posiadanie?
A może rodzimy Wydawca coś gdzieś napomknął o tychże drobiazgach?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
aigimig
Posty: 406
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: aigimig »

tomb pisze:Właśnie odkryłem, że do Pól pojawiły się minidodatki w postaci nowych żetonów miejscowości, z którymi można handlować. Czy to to rzeczywiście było dostępne na Essen'17, bo jakoś niewielu ludzi na BGG zaznaczyło ich posiadanie?
A może rodzimy Wydawca coś gdzieś napomknął o tychże drobiazgach?
podobno każda z miejscowości dostępnych w tym minidodatku jest dostępna... tylko w tej właśnie miejscowości. więc skompletowanie całego zestawu może wymagać sporej ilości podróżowania :)
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Cezary1916 »

aigimig pisze:
tomb pisze:Właśnie odkryłem, że do Pól pojawiły się minidodatki w postaci nowych żetonów miejscowości, z którymi można handlować. Czy to to rzeczywiście było dostępne na Essen'17, bo jakoś niewielu ludzi na BGG zaznaczyło ich posiadanie?
A może rodzimy Wydawca coś gdzieś napomknął o tychże drobiazgach?
podobno każda z miejscowości dostępnych w tym minidodatku jest dostępna... tylko w tej właśnie miejscowości. więc skompletowanie całego zestawu może wymagać sporej ilości podróżowania :)
Gdyby ktoś posiadał więcej informacji na temat zdobycia tych mini dodatków to jestem zainteresowany tematem
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 556 times
Been thanked: 866 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Galatolol »

Ograł ktoś już na trzech (przy pomocy dodatku)? Pozbyłem się tego tytułu, gdyż na dwóch preferuję inny rodzaj gier, ale teraz rozważam ponowny zakup.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Yavi »

Galatolol pisze:Ograł ktoś już na trzech (przy pomocy dodatku)? Pozbyłem się tego tytułu, gdyż na dwóch preferuję inny rodzaj gier, ale teraz rozważam ponowny zakup.
Kilka partii mamy za sobą. Wydaje mi się, że z Handlem i herbatą jest trudniej: dochodzą nowe akcje i nowe surowce, cała gra skraca się o dwie rundy. No i całość zajmuje jeszcze więcej miejsca niż wcześniej :D. Czas partii pozostał raczej bez większych zmian. Jeśli masz konkretne pytania, to postaram się odpowiedzieć.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1488 times
Been thanked: 1141 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Bruno »

Ja też zagrałem jedną (pierwszą) partię na trzy osoby, dla trzeciego gracza był to pierwszy kontakt z "Polami Arle". Oprócz godzinnego tłumaczenia zasad (z przypominaniem ich sobie samemu w instrukcji ;) sama rozgrywka przebiegała raczej sprawnie i - przy skróceniu liczby rund do 7 - nie trwała chyba dłużej niż rozgrywka 9-rundowa na dwie osoby. Generalnie dodatek nam się podoba - kopanie rowów znakomicie ułatwia pozbywanie się terenów podmokłych i hodowlę zwierząt a herbata/herbata wschodniofryzyjska może uczynić wiele zamieszania - naprawdę można ją fajnie wykorzystać. Fajne są też niektóre nowe budynki. Generalnie rozgrywka trzyosobowa jest bardzo przyjemna, nie czuć za bardzo tego, iż przeciwnik nas "przyblokuje": są 3 pola z "powtórzeniem akcji" (za żywność), ale to też efekt tego, że wg zasad dla 3 osób dużo łatwiej jest korzystać z akcji z "drugiego" sezonu (bo karany za takie zagranie jest tylko drugi gracz, który normalnie w kolejnej rundzie byłby pierwszy; czyli gracz pierwszy i trzeci mogą to zrobić bezkarnie).
Z drugiej strony chyba nie bardzo spodobał nam się pomysł skrócenia gry do 7 rund (sezonów). Niby dostajemy bonusy na początku (jeden "zielony" budynek, rozwinięcie dwóch narzędzi o 1 [+ surowce za rozwój przeciwników] oraz dwukółkę), ale krótszy czas gry spowodował, że żadne z nas np. nie zainwestowało w transport wodny. Nikt nie kupił - oprócz barki znanej z podstawki - żadnego ze statków z dodatku! Nasze przystanie stały kompletnie puste. Zastanawiamy się więc nad wprowadzeniem "hołm rula": brak bonusów na początku, ale przy czasie rozgrywki obejmującym pełne 9 rund/sezonów.

A jakie Wy macie doświadczenia z gry trzyosobowej?

EDIT: Aha, w tym skróconym czasie gry nasze wyniki były wyraźnie niższe niż przy grze dwuosobowej - mieliśmy z żoną po 77 pkt., a kolega debiutant zdobył tylko 58 pkt. (co oczywiście jest też efektem "pierwszego razu").
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
strefamroku
Posty: 22
Rejestracja: 18 kwie 2016, 20:57

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: strefamroku »

Mnie interesują wasze wrażenia z rozgrywek dwuosobowych (z dodatkiem). Moim zdaniem, dodatek działa fajnie. Przede wszystkim herbata/łodzie nie zaburzają rozgrywki, tzn są równie ważne jak elementy z podstawki. Raczej herbatą samą się nie wygra. Trochę przedłużają kołderkę. Dwa razy kończąc partię miałem wrażenie, że dobrze ustawiłem gospodarstwo i nie miałem tego poczucia, że ostatnia runda mnie napadła w „połowie” drogi do sukcesu. Zaliczyłem 142 pkt, i nie wiem czy gdzieś się nie rąbneliśmy po drodze, bo te 147 do 132 pz wydaje mi się podejrzane. Następną partią wróciłem do ok 100, ale też z wrażeniem, że gospodarstwo jest dobrze rozbujane.
Jestem bardzo zadowolony z kupna dodatku.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Quille »

Mam, być może głupie, pytanie: z dodatkiem można grać w trzy osoby, czy trzeba? Innymi słowy: można grać z dodatkiem tylko w dwie osoby?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Trolliszcze »

Można, a nawet należy ;) W dwie osoby nadal gra się pełną liczbę rund (9), więc jest dość czasu, żeby wypróbować wszystkie cudne nowości :D
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: Yavi »

Quille pisze:Mam, być może głupie, pytanie: z dodatkiem można grać w trzy osoby, czy trzeba? Innymi słowy: można grać z dodatkiem tylko w dwie osoby?
Można też we dwoje i wg mnie tak dodatek wypada lepiej :).
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Pola Arle (Fields of Arle) - Uwe Rosenberg

Post autor: brazylianwisnia »

strefamroku pisze:Mnie interesują wasze wrażenia z rozgrywek dwuosobowych (z dodatkiem). Moim zdaniem, dodatek działa fajnie. Przede wszystkim herbata/łodzie nie zaburzają rozgrywki, tzn są równie ważne jak elementy z podstawki. Raczej herbatą samą się nie wygra. Trochę przedłużają kołderkę. Dwa razy kończąc partię miałem wrażenie, że dobrze ustawiłem gospodarstwo i nie miałem tego poczucia, że ostatnia runda mnie napadła w „połowie” drogi do sukcesu. Zaliczyłem 142 pkt, i nie wiem czy gdzieś się nie rąbneliśmy po drodze, bo te 147 do 132 pz wydaje mi się podejrzane. Następną partią wróciłem do ok 100, ale też z wrażeniem, że gospodarstwo jest dobrze rozbujane.
Jestem bardzo zadowolony z kupna dodatku.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
Herbata bardzo dużo daje bo jednak łatwo ją przerabiać i za 1 ulepszona można np ulepszyć 4 narzędzia zamiast 2 co jest bardzo mocne. 2 herbatki z ulepszonymi siekierami czy lopatami to zapas drewna /torfu na większość gry. Wydaje mi się że dużo więcej można teraz zrobić, pewne akcje nie są teraz tak powtarzane jak bez dodatku i dużo fajniej się rozbudowuje.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
ODPOWIEDZ