Dead of Winter: A Crossroads Game / Martwa Zima: Gra rozdroży (Jonathan Gilmour, Isaac Vega)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Dead of Winter: A Crossroads Game / Martwa Zima: Gra rozdroży (Jonathan Gilmour, Isaac Vega)

Post autor: Matio.K »

Gra, która dopiero zostanie wydana, ale już wiem, że pokocham ją całym sercem. Dlaczego? Pisałem o tym tutaj: http://www.plansza.com.pl/2014/07/takic ... zukam.html

- Semi-kooperacja; każdy gra do tej samej bramki, ale z drugiej strony mam swój osobisty cel do wykonania. Przegrać/wygrać mogą wszyscy, albo pojedyncze osoby, które wypełniły cel.
- Zombiaki są dodatkiem, a w zasadzie największym zagrożeniem jest środowisko i inni ludzie.
- Dwadzieścia scenariuszy! [co prawda tylko w postaci kart, ale zakładam, że i tak fajnie wpływa to na różnorodność]
- Kilka trybów zabawy: semi-coop [mięso właściwie], czysty coop, elemination mode [wygra ten, który przeżyje; pozostali odpadają w trakcie zabawy], zdrajca.

Game description from the publisher:

"Crossroads" is a new series from Plaid Hat Games that tests a group of survivors' ability to work together and stay alive while facing crises and challenges from both outside and inside.

Dead of Winter: A Crossroads Game, the first game in this series, puts 2-5 players in a small, weakened colony of survivors in a world where most of humanity is either dead or diseased, flesh-craving monsters. Each player leads a faction of survivors with dozens of different characters in the game.

Dead of Winter is a meta-cooperative psychological survival game. This means players are working together toward one common victory condition — but for each individual player to achieve victory, he must also complete his personal secret objective. This secret objective could relate to a psychological tick that's fairly harmless to most others in the colony, a dangerous obsession that could put the main objective at risk, a desire for sabotage of the main mission, or (worst of all) vengeance against the colony! Certain games could end with all players winning, some winning and some losing, or all players losing. Work toward the group's goal, but don't get walked all over by a loudmouth who's looking out only for his own interests!

Dead of Winter is an experience that can be accomplished only through the medium of tabletop games. It's a story-centric game about surviving through a harsh winter in an apocalyptic world. The survivors are all dealing with their own psychological imperatives, but must still find a way to work together to fight off outside threats, resolve crises, find food and supplies, and keep the colony's morale up.

Dead of Winter has players making frequent, difficult, heavily- thematic, wildly-varying decisions that often have them deciding between what is best for the colony and what is best for themselves
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Curiosity »

Nie wiem, czy rozwieję Twoje wątpliwości, ale raczej nie pokochasz tej gry.
Kooperacja jest czysto umowna i ogranicza się do wspólnego dorzucania kart do "kryzysów". W trakcie rozgrywki każdy działa na własną rękę i żadnej współpracy nie uświadczysz. Po prostu to co zrobi jeden gracz w żaden sposób nie wpłynie na innych graczy. Zresztą za wiele zrobić się nie da: przeszukujesz lokację, albo walczysz z zombiakami.

W grze bardzo przeszkadza system obrażeń, a szczególnie odmrożenia. Jeśli dostaniesz "ranę" od zimna, to już co kolejkę będziesz dostawać kolejną, aż do otrzymania leków. Nie pomoże powrót do obozu i "ogrzanie się" przy ognisku. Jeśli żaden gracz nie ma karty leczącej to może oznaczać koniec gry daną postacią. A jeśli dostaniesz odmrożenie mając w zapasie ostatni punkt życia to już nie żyjesz: w swojej następnej turze stracisz 1HP zanim cokolwiek zrobisz.

Mi się to nie podoba.

Z ciekawych rzeczy: w grze jest system dociągania kart, które realizuje się (lub nie) w zależności od tego co zrobi współgracz (zagraj tę kartę, jeśli ktoś poszedł na stację benzynową, czy do apteki itd.). Można też przebierać w naprawdę sporej galerii postaci, więc nieprędko odczujemy znużenie grania po raz n-ty tym samym bohaterem.

Ja się nie napalam. Jest dużo więcej ciekawszych kooperacji z celami.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 751
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 69 times
Been thanked: 106 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: pingus »

Curiosity pisze: Ja się nie napalam. Jest dużo więcej ciekawszych kooperacji z celami.
Z ciekawości jakich?

Ja tam żałuję, że nie zamówiłem jak było taniej, teraz czekam, aż będzie u nas w sklepach.
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Matio.K »

Curiosity pisze:Nie wiem, czy rozwieję Twoje wątpliwości, ale raczej nie pokochasz tej gry.
Twój opis jest tak dokładny, że odnoszę wrażenie, iż obcowałeś z tym tytułem.

Prawda to, czy po prostu tak wnikliwie przeczytałeś instrukcję? :)
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Curiosity »

pingus pisze:
Curiosity pisze: Ja się nie napalam. Jest dużo więcej ciekawszych kooperacji z celami.
Z ciekawości jakich?
Tak na szybko przychodzą mi do głowy: Battlestar Galactica, Castle Panic i Cutthroat Caverns
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 74 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: TuReK »

Curiosity, dużo grałeś w DoW?
Z pustego i Saruman nie naleje
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: piogal »

Ja zagrałem trzy razy "przedpremierowo" w Poznaniu i całej naszej grupie gra bardzo się podobała. Z zastrzeżeniem, że graliśmy w grupie międzynarodowej i całkowicie po angielsku. Pozwolilo to mega wczuć się w genialny klimat gry, który zdecydowanie jest jej największym atutem - wybory moralne, niespodziewane wydarzenia, decyzje mające wpływ na przyszłą grę, trochę kombinowania w kwestii tego, kto gdzie pójdzie i co zrobi (współpraca wbrew temu co pisze poprzednik jest potrzebna) oraz ciągłe, wiszące nad graczami pytanie: kto jest zdrajcą i czy taki zdrajca wsród nas w ogole jest (bo może go nie być).

Rany o których pisze Curiosity nam w ogóle nie przeszkadzały, a wręcz przeciwnie - łatwość z jaką postacie w naszej grupie giną powoduje jeszcze większe emocje i wywołuje klimat prawdziwej walki o przetrwanie.

Co do samej mechaniki - ta jest poprawna. Zbieranie przedmiotów, wykorzystywanie ich w walce z zombiakami, blokowanie miejsc wejścia zombie itd. Gdyby grę pozbawić klimatu i znaczących elementów fabularnych to byłaby średniakiem. Ale w związku z wymienionymi przeze mnie wcześniej rzeczami - jest bardzo dobra.
Board games are made for FUN, don't you think?
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Matio.K »

piogal pisze:Co do samej mechaniki - ta jest poprawna. Zbieranie przedmiotów, wykorzystywanie ich w walce z zombiakami, blokowanie miejsc wejścia zombie itd. Gdyby grę pozbawić klimatu i znaczących elementów fabularnych to byłaby średniakiem. Ale w związku z wymienionymi przeze mnie wcześniej rzeczami - jest bardzo dobra.
Ok, grałeś trzy razy. Scenariusze mocno się od siebie różnią? Bo raczej nie zmieniają się wtedy karty wydarzen, lokacji etc.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Tycjan »

To chyba powinno Was zainteresować ;) http://www.gamesfanatic.pl/2014/07/08/g ... ntarza-74/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: pan_satyros »

Tycjan pisze:To chyba powinno Was zainteresować ;) http://www.gamesfanatic.pl/2014/07/08/g ... ntarza-74/
PL wydanie mmm :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Curiosity »

Czyli jednak Bard się zdecydował? :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Wallenstein »

Kiedy? Kto? Oby bez błędów.
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 751
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 69 times
Been thanked: 106 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: pingus »

Cudowna sprawa, teraz pluje sobie w brodę trochę mniej, że się spóźniłem na preordery. :)
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: 8janek8 »

Patrząc po wydawcy to raczej Cube.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Curiosity »

8janek8 pisze:Patrząc po wydawcy to raczej Cube.
Jasne, mój błąd.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: janekbossko »

ciekawe kiedy wyjdzie
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 74 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: TuReK »

Wersja en już płynie do europy, zrobiłem preorder u wydawcy, 50$ z wysyłką.
Olewam wydania pl - później, drożej, gorzej.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: janekbossko »

Skad wiesz ze drozej i gorzej?
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: piogal »

Super wiadomosc! Ta gra az sie prosi o polska wersje zwazywszy na tone tekstu na kartach ktory trzeba szybko odczytac w odpowiednim momencie. Tlumaczenie na biezaco zabiloby dynamike gry - chyba ze ktos sie nastawia na granie tylko po angielsku tak jak my to wtedy luz.. W kazdym razie ja sie mega jaram :-)
Matio.K pisze:
piogal pisze:Co do samej mechaniki - ta jest poprawna. Zbieranie przedmiotów, wykorzystywanie ich w walce z zombiakami, blokowanie miejsc wejścia zombie itd. Gdyby grę pozbawić klimatu i znaczących elementów fabularnych to byłaby średniakiem. Ale w związku z wymienionymi przeze mnie wcześniej rzeczami - jest bardzo dobra.
Ok, grałeś trzy razy. Scenariusze mocno się od siebie różnią? Bo raczej nie zmieniają się wtedy karty wydarzen, lokacji etc.
w 3 partiach rozegralismy 2 ale przegladalem inne i sa wystarczajaco zroznicowane. Niektore nastawione na wyzynke zombie , inne np na wyczyszczenie lokacji, przetrwanie, zdobycie zaopatrzenia. Nie pamietam czy zmieniaja sie lokacje ale chyba nie..
Board games are made for FUN, don't you think?
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: piogal »

Nasunelo mi sie jedno pytanko podczas planowania budzetu planszowkowego.. Czy my mamy pewnosc ze gra ukaze sie po polsku? Oprocz tego obrazka nie bylo chyba zadnego oficjalnego info prawda? czy moze jest on rownoznaczny z planowanym wydaniem wersji PL? Moze to glupie pytanie ale az tak mocno w tym swiatku nie siedze..jeszcze ;-)
Board games are made for FUN, don't you think?
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Krwawisz »

To, co wielu przeczuwało, dziś stało się oficjalne :-)

http://www.gamesfanatic.pl/2014/07/15/d ... po-polsku/
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Ardel12 »

Mnie również tytuł bardzo zaintrygował. Choć najpierw sprawdzę go w praniu. Ostatnio kupiłem wystarczająco gier w ciemno (choć wszystkie trafione) by kolejny raz ryzykować.

Teraz czekać na pierwsze recenzje. Polska edycja jeśli będzie dobrze wykonana ma szansę u mnie zagościć. Niech tylko nie popełnią gaf w tłumaczeniu.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: mckil »

No i gra trafia na mój radar.
Do osób które grały: jaki jest ciężar rozgrywki? To tytuł lżejszy, czy jest się nad czym zastanowić? Bo bgg to podaje jakiś kosmos (3.5 z tego co pamiętam).
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 74 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: TuReK »

Angole już grają a reszta Europy na razie dostaje maile o wysyłce :evil:
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Wallenstein »

Wiadomo coś o terminie wydania PL?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
ODPOWIEDZ