The Builders: Middle Ages / Budowniczowie: Sredniowiecze (Frederic Henry)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: asiok »

Jestem po 3 partiach - dwie czteroosobowe, jedna dwuosobowa.
Szybki pasjansik do zagrania z prawdziwą przyjemnością między cięższymi kobyłami.

Dodatkowo - ze względu na łatwość reguł - można zagrać z kompletnie początkującymi w planszówkach ludźmi i spędzą oni czas z przyjemnością.

Dochodzi jeszcze piękne wydanie (lubię puszki ;) ) i... przy najbliższym zamówieniu trafia do mojego koszyka.

I jeszcze raz - żeby nie było nieporozumień. To BARDZO prosta gra i nie można do niej podchodzić na poważnie. Ot - mile spędzone 30 minut.
Myślę że jeśli nie będzie grane za często - będzie trafiało na stół przez długi czas.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Pixa »

asiok pisze: I jeszcze raz - żeby nie było nieporozumień. To BARDZO prosta gra i nie można do niej podchodzić na poważnie. Ot - mile spędzone 30 minut.
Myślę że jeśli nie będzie grane za często - będzie trafiało na stół przez długi czas.
Zgadzam sie, ze pod wzgledem regul jest bardzo prosta. Nie jest jest jednak prostacka i mozna troche pomyslec przy niej. Generalnie polecam.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Grzdyll »

Odświeżam wątek bo się zastanawiam nad tą grą na prezent - jak widzę porównuje się ją głównie do Splendora - mogę prosić o dodatkowe opinie osoby które grały w obie te gry?
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Hiu »

Odnoszę wrażenie, ze już wszystko zostało w tej materii powiedziane... Porównuje sie ja do splendoru bo i tu i tu sie zbiera sety. Poza tym wyszły w podobnym czasie.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Grzdyll »

Serio wszystko? W tym wątku jest tylko jedno takie porównanie (post #40). A wolałbym wyrobić sobie zdanie na podstawie przynajmniej kilku opinii porównujących te dwie gry - chętnie poznam też Twoją :)

Nie chodzi mi oczywiście o opis różnic bo to faktycznie zostało już tu opisane tylko o subiektywne krótkie podsumowanie - która lepsza i dlaczego.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Hiu »

polecam watki z serii "co kupic" - tam to sie przewinelo wielokrotnie.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: adam_k27 »

Budowniczych mam i grałem wielokrotnie w 2, 3 i 4 osoby,a w Splendor grałem raz w składzie dwuosobowym. Podstawowa wada Splendora moim zdaniem to suchość. Klimatu tam jeszcze mniej niż w szachach. Aczkolwiek jest to nwet dosyć przyjemne przekładanie kafelków, ale nie wzbudziło we mnie chęci zagrania po raz drugi. Gra jest dosyć monotonna i chyba na dłuższą mete mało regrywalna. W budowniczych zaś jest klimat - budowania oczywiście. Spodobała sie wszystkim w naszej rodzinie włącznie z dziećmi.
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: htomek »

Ustandaryzujmy zasady. Wysłanie maszyny kosztuje jedną akcję - TAK ?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Nataniel »

htomek pisze:Ustandaryzujmy zasady. Wysłanie maszyny kosztuje jedną akcję - TAK ?
Maszyna to taki robotnik, wysyła się ją za tą samą liczbę akcji co robotnika (czyli 1, 2, 3, itp. - w zależności od liczby innych robotników wysłanych do tej samej budowy w tej samej kolejce).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Pixa »

htomek pisze:Ustandaryzujmy zasady. Wysłanie maszyny kosztuje jedną akcję - TAK ?
Maszyne traktujesz jak robotnika tyle, ze darmowego, wiec uzycie moze kosztowac nawet kilka akcji.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: htomek »

ale jak mam jenda maszyne i kalde juz jej karte to w druiej akcji moge użyć już koljenej maszyny innego rodzaju i teraz czy poslanie jej do tej samej bydowli kosztuje ile wyslanie kolejnego robotniak do tej samej budowli ??
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: asiok »

htomek pisze:ale jak mam jenda maszyne i kalde juz jej karte to w druiej akcji moge użyć już koljenej maszyny innego rodzaju i teraz czy poslanie jej do tej samej bydowli kosztuje ile wyslanie kolejnego robotniak do tej samej budowli ??
Instrukcja:
"(...) Gdy gracz ukończy budowę Maszyny, działa ona jak Robotnik niewymagający zapłaty za pracę "
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: htomek »

To chyba koniec pytań co do Budowniczych.

Jestem co prawda po pierwszej grze i chyba ta gra jest zepsuta :/

Gra do 17sty punktów to zajęcie na 15minut. Wybudowaliśmy z żoną wszystkie budynki w niewiele ponad 30 minut. Mam wrażenie, że nie trzeba liczyć się z tym gdzie jakich budowniczych wsyłasz. Bo jeśli dobrze rozumiem zasady, to kładę budowniczego kończę budowlę i od razu budowniczowie wracają do mnie - tak, że mogę jeszcze zagrać nimi w następnej akcji w tej rundzie? Czy wracają na koniec rundy. Jeśli opcja pierwsza to droga do zycięstwa jest banalna :(

tak czy siak grałem sobie sielsko przez 2/3 gry i byłem pewien zwyciestwa ale ostatecznie zwyciężyła żona 62 do 60 pkt. To mnie zaskoczyło :)

Myślę, że do Bydowniczch trzeba minimum 3 graczy inaczej grając we dwoje mnogość kolorów i łatwość w budowaniu budynków klasyfikuje grę jako miła rozgrywkę dla dzieci.

Nielimitowa ilość budynków w budowie to też zły zabieg, zbieramy 4-5 budynków dających najwięcej monet i tym samym punktów i możemy dokupić po kilka akcji...

Czekam na wasze opinie, zagram jeszcze kilka razy i jak sie nie sprawdzi powędruje do młodszego brata ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Bea »

htomek pisze: Jeśli opcja pierwsza to droga do zycięstwa jest banalna :(
(...) byłem pewien zwyciestwa ale ostatecznie zwyciężyła żona 62 do 60 pkt.
No to jak, banalna czy nie, bo przeczysz sam sobie ;).

Pozwolę sobie jeszcze raz zapytać o koszulki. Jakie? Najlepiej jakby ktoś podał gotowego linka do sklepu, 3 Trolle, żeby nie było pomyłki :).
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: htomek »

...chodzi mi o to, że gra nie wzbudza emocji i niestety wystarcz kompilacja dobrych robotnikow i lecimy z każdą budowlą. Kilka partii w trzy osoby i już trochę lepiej to wygląda ale granie do 17sty to naprawdę szybka rozgrywka. Jako przerywnik - może być.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: adam_k27 »

htomek pisze:
Jestem co prawda po pierwszej grze i chyba ta gra jest zepsuta :/

Gra do 17sty punktów to zajęcie na 15minut. Wybudowaliśmy z żoną wszystkie budynki w niewiele ponad 30 minut. Mam wrażenie, że nie trzeba liczyć się z tym gdzie jakich budowniczych wsyłasz. Bo jeśli dobrze rozumiem zasady, to kładę budowniczego kończę budowlę i od razu budowniczowie wracają do mnie - tak, że mogę jeszcze zagrać nimi w następnej akcji w tej rundzie? Czy wracają na koniec rundy. Jeśli opcja pierwsza to droga do zycięstwa jest banalna :(
Tak budowniczy wracają i od razu można ich wysłać ponownie. Co wcale nie znaczy że jest banalnie. Nie przeoczyliście przypadkiem zasady że dołożenie drugiego budowniczego do budynku w tej samej turze kosztuje już nie jedną, ale 2 akcje, trzeciego już 3 itd.?

Gra do 17 punktów jest krótka bo taka ma być, trzeba się sprężać aby budować jak najszybciej i dobrze się zastanowić czy zaczynać budowę monumentalnej katedry, bo może nam braknąć czasu. Grając zaś bez tego limitu - psujecie grę.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Pixa »

htomek pisze: Jestem co prawda po pierwszej grze i chyba ta gra jest zepsuta :/

Gra do 17sty punktów to zajęcie na 15minut. (...)

Nielimitowa ilość budynków w budowie to też zły zabieg, zbieramy 4-5 budynków dających najwięcej monet i tym samym punktów i możemy dokupić po kilka akcji...
Ta gra to filler - ma trwac wlasnie okolo 20 minut. Gra bez limitu punktowego jest bez sensu, bo cala strategia polega na tym, zeby wybierac dobre budynki i robotnikow, bo czas goni. Nie ma sensu miec wiecej niz 3-4 budynki na stole - kazdy extra to strata akcji. Poza tym pamietasz o tym, ze dolozenie kolejnego robotnika do tej samej budowli w tej samej turze to juz koszt 2 akcji? A jeszcze jednego 3?

Dla mnie gra jest bardzo fajna - mily, dosc lekki przerywnik przy ktorym jednoczesnie mozna troche pomyslec.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
lewander
Posty: 34
Rejestracja: 20 sty 2014, 20:21
Lokalizacja: Legionowo

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: lewander »

Jedyne koszulki jakie pasują znalazłem tutaj http://swanpanasiasleeves.com/swan-card ... -pack.html.
@Bea przeglądaj tematy w zamówieniach zbiorowych, w tamtym roku była przeprowadzona akcja kupowania koszulek w swanpanasia. Chętnie przyłącze się do zamówienia, ale aktualnie nie mają koszulek które mnie interesują (planowana dostawa druga połowa lutego).
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: adam_k27 »

Chronologicznie to raczej prequel a nie 2 część ;)
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Fuser.exe »

Czy można dokupić dwie akcje na raz?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4472
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1424 times
Been thanked: 1100 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: garg »

Fuser.exe pisze:Czy można dokupić dwie akcje na raz?
Oczywiście, tylko każda kolejna kosztuje więcej.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Fuser.exe »

początkowo byłem zachwycony grą i myślałem, że jest bardziej subtelna. po kilku partiach mam wrażenie, że wygrywa zazwyczaj ten, który zgarniej najwięcej robotników za 5 monet. Mając zasoby w formacie 0-2-3-0 na przykład jestem w stanie zasklepić nimi każdą budowę, monety zazwyczaj się znajdą. w zasadzie robotnicy za 2 i często za 3 są brani tylko po to, żeby z talii wyszły 'koksy'.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: DarkSide »

garg pisze:
Fuser.exe pisze:Czy można dokupić dwie akcje na raz?
Oczywiście, tylko każda kolejna kosztuje więcej.
Chyba jednak nie.
"Gracz może ponadto dopłacić, aby wykonać dowolną liczbę dodatkowych akcji. Każda dodatkowa akcja kosztuje 5 Monet."

Może pomyliło Ci się z odwrotną akcją. Zamiana akcji na kasę. Im więcej akcji na raz zamieniasz tym więcej kasy za kolejną dostajesz.

Dla zainteresowanych BGA wypuściło u siebie implementację tej gry. :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Hanako
Posty: 19
Rejestracja: 02 gru 2019, 14:39
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Hanako »

Odświeżam bardzo stary temat :)

Pytanko mam do posiadaczy gry :) czy mógłby mi ktoś napisać po ilu jest poszczególnych robotników?
Moja [narazie mała] kolekcja :)

"KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE."
ODPOWIEDZ