Odbudowa Warszawy 1945-1980 (Piotr Grzymisławski, Łukasz Szopka)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Wydawnictwo FGH
Posty: 95
Rejestracja: 29 sty 2014, 00:58

Odbudowa Warszawy 1945-1980 (Piotr Grzymisławski, Łukasz Szopka)

Post autor: Wydawnictwo FGH »

Odbudowa Warszawy” (tytuł roboczy) to gra planszowa dla 3-5 graczy, w której gracze wcielają się w urbanistów, architektów, inżynierów i budowniczych – członków pracowni projektanckich i realizacyjnych działających w ramach Biura Odbudowy Stolicy. Stają przed nimi zadania wskrzeszenia całkowicie zniszczonej Warszawy, przywrócenie jej prestiżu i znaczenia administracyjnego, reprezentacyjnego, kulturalnego i przemysłowego.

Gra toczy się na przestrzeni trzydziestu lat, dlatego w poszczególnych etapach pojawią się w niej różne zadania urbanistyczne związane z doktrynami politycznymi, tendencjami w architekturze oraz z sytuacją ekonomiczną i rozwojową w Polsce w danym okresie. Jednak przede wszystkim gracze za każdym razem mogą odbudować miasto inaczej niż miało to miejsce w historii. Tylko od nich zależy czy zostanie zrealizowana historyczna odbudowa Warszawy i to, w którym miejscu – jeżeli w ogóle – powstanie Pałac Kultury i Nauki. Gracze mają również do swojej dyspozycji projekty nigdy niezrealizowane, zarówno te z planu sześcioletniego jak i z późniejszych koncepcji urbanistycznych.

W grze pojawia się także element futurystyczny – dla graczy dostępne są projekty dwóch linii metra. Takie plany rzeczywiście istniały w powojennej Warszawie, ale ze względów ekonomicznych nie zostały nigdy zrealizowane. W grze jest to możliwe.


Rodzaj gry: strategiczna/ekonomiczna
Liczba graczy: 3-5
Wiek: 10+
Czas gry: 60-90 min.
Autorzy: Piotr Grzymisławski, Łukasz Szopka
Premiera: październik 2014

Celem gry jest odbudowa Warszawy ze zniszczeń wojennych i rozwój miasta. Gracze mogą pozyskiwać beton, używać materiałów budowlanych pochodzących z gruzu zburzonej Stolicy oraz z różnych funduszy społecznych, z których w tych czasach korzystano podczas odbudowy. Jednak nie tylko rekonstrukcja jest istotna, ale również odpowiednia lokalizacja obiektów na mapie Warszawy i umiejętne delegowanie członków pracowni do pracy.

Jednym z kilku elementów taktycznych w grze jest sprawne zarządzanie kartami projektów i pracownikami. Właściwe wykorzystanie dodatkowych zdolności może być kluczowym działaniem, które nie tylko przyniesie korzyść jednemu graczowi, ale też utrudni pracę innemu. Jednak ani przez chwile nie można zapomnieć o pozyskiwaniu nowych materiałów budowlanych z prefabrykatów i budowie bloków z Wielkiej Płyty.

Sprostasz wyzwaniu i odbudujesz Warszawę?

Zapraszamy na stronę internetową poświęconej "Odbudowie Warszawy" oraz na oficjalny profil na Facebooku.

Link do kampanii na WSPIERAM.TO!
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2015, 15:51 przez Wydawnictwo FGH, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Trolliszcze »

Żeby to było prawdziwe historycznie, to trzeba by jeszcze ten gruz pozyskiwać z ruin innych miast :D
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Veridiana »

Pracownia projektancka bardzie kojarzy się z modą. Może projektowa? :D
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: asiok »

chiapas
Posty: 109
Rejestracja: 14 sty 2008, 20:15
Lokalizacja: warszawa

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: chiapas »

Temat na grę świetny. Ciekaw jestem jak sama gra.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Karit »

eh ale czemu od 3-5? Widząc już taką informację, gry na 99% nie kupię. Czy na prawdę tak trudno zrobić jakiś wariant na 2 osoby?

BTW co do metra to trochę nie prawda że ze względów ekonomicznych, plany istniały i nawet amerykanie mieli nam pomagać, ale ostatecznie wybraliśmy "wspaniały" PKiN od Rosjan (czyli były to względy polityczne)...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: walkingdead »

Zapowiada się dobrze, będę obserwować rezultaty Waszej pracy.
Bardzo jestem ciekawa strony wizualnej gry.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: KubaP »

Karit pisze:eh ale czemu od 3-5? Widząc już taką informację, gry na 99% nie kupię. Czy na prawdę tak trudno zrobić jakiś wariant na 2 osoby?
Gwarantuję Ci, że łatwo zrobić "jakiś wariant na 2 osoby", tyle, że będzie do bani.

Projektant stworzył grę na 3-5 osób i tyle, może gra będzie oparta na licytacji?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: BartP »

A potem się czyta: "już mogli sobie darować, że to działa również na 2 graczy, skoro jest to wyraźnie gra na co najmniej 3 osoby".
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Karit »

KubaP pisze:Projektant stworzył grę na 3-5 osób i tyle
No raczej nie tyle, bo gra nie została jeszcze nawet wydana, ma roboczy tytuł i może ciągle jest testowana. Nie mowie, że coś ma być upychane na siłę tylko jestem ciekaw czy nie było opcji na 2 osoby - a o tym to się może na razie wypowiedzieć tylko autor/wydawca (albo ewentualni testerzy...)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Adam Kwapiński
Posty: 107
Rejestracja: 01 gru 2011, 10:59
Been thanked: 3 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Adam Kwapiński »

Co do wariantu dwuosobowego sprawa jest prosta. Póki co nie jest on wystarczająco satysfakcjonujący. Natomiast nie chcemy go dodawać na siłę - zresztą pisał o tym Kuba. Znamy takie przypadki i mnie one osobiście bardzo irytują. Zresztą mieliśmy też odwrotną sytuację przy Teomachii, która właśnie z tych względów nie pojawiła się w wersji 3-4 osobowej przy polskiej edycji. Dopiero później przyszło nam do głowy rozwiązanie umożliwiające taką rozgrywkę bez utraty grywalności i wielu różnych problemów, które w starej wersji zasad pojawiały się w grze 3 i 4 osobowej (polska instrukcja do gry wieloosobowej zostanie udostępniona jutro). Nad Odbudową jeszcze pracujemy więc na pewno spróbujemy poszukać rozwiązania dla wariantu 2 osobowego. Natomiast wprowadzimy go tylko jeśli nie będzie odbiegał zbytnio jakością od gry wieloosobowej. Na pewno będziemy Was informować o efektach i postaramy się to zrobić.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Karit »

I takie podejmi sie podoba -mam nadzieję że dacie radę, ale nic na siłę :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Andy »

Tak mi przyszło do głowy, że ta gra to raczej "city rebuilding" ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Karit »

KubaP pisze:Serdecznie zapraszam do zapoznania się z przedpremierowym rzutem okiem na grę na głównej stronie serwisu.
Te uwagi do autorów o trybie dwuosobowym, to chyba tak pod wpływem wpisu na forum ;) ?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: KubaP »

Karit pisze:
KubaP pisze:Serdecznie zapraszam do zapoznania się z przedpremierowym rzutem okiem na grę na głównej stronie serwisu.
Te uwagi do autorów o trybie dwuosobowym, to chyba tak pod wpływem wpisu na forum ;) ?
Nie wiem, o czym mówisz :P
Awatar użytkownika
Wydawnictwo FGH
Posty: 95
Rejestracja: 29 sty 2014, 00:58

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Wydawnictwo FGH »

Wpis na blogu FGH dotyczący "Odbudowy Warszawy". Premiera gry już w październiku!

Z pamiętnika wydawcy: Odbudujmy Warszawę.
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

W poniedziałek w pubie Chwila w Warszawie organizujemy otwarte testy gry. Zapraszamy wszystkich chętnych do odbudowywania stolicy od około 18:30. Więcej informacji o tym spotkaniu znajdziecie tutaj.
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Poniedziałkowa partia była bardzo ciekawa!

Przy okazji warto poinformować, bo tego chyba jeszcze nie ogłaszaliśmy światu, że w jednym pudełku każdy znajdzie dwie gry. Postanowiliśmy przygotować dwa warianty zasad - podstawowy i zaawansowany. W wersji familijnej partia 5-cio osobowa skończy się po ok. 60 minutach. Natomiast wersja zaawansowana dla 5 graczy po jakichś 120 minutach. Tym sposobem znacząco obniżyliśmy próg wejścia i w wersji podstawowej zbliżyliśmy się "poziomem trudności" do np. Ticket to Ride. Wersja zaawansowana jest zdecydowanie bardziej wymagająca.

Premiera "Odbudowy" w październiku. Zaczynamy właśnie pierwsze prace graficzne. Będziemy was o postępach informować na bieżąco.
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Kilka zdjęć z grania w "Odbudowę Warszawy" w pubie Chwila w stolicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: kdsz »

Sienio pisze:Obrazek
Zasieciowany sieciarz nie sieciuje ;)
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Zapraszamy na otwarte testy gry od piątku na warszawskiej Avangardzie.
Szukajcie nas w games roomie!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: rastula »

gra brzydka jak efekt odbudowy ;D... (tak, tak wiem , prototyp tylko ;)...


co do kontekstu historycznego dorzucę jeszcze jedną ciekawostkę:



http://www.mowiawieki.pl/index.php?page=artykul&id=1071
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Pora trochę odświeżyć temat :)
Zapraszamy osoby zainteresowane "Odbudową" na zjAvę - tam będzie można zobaczyć i pograć w ten tytuł.
Mam nadzieję, że już niedługo będzie głośno o tej grze - szykujemy coś naprawdę ciekawego!
ODPOWIEDZ