Splendor (Marc André)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Splendor

Post autor: tomb »

Bea pisze:7 Cudów Pojedynek zdaje mi się. Niektóre surowce są raz za darmo raz za 1 monetę.
O, zgadza się. Tyle że tam mnie to nie kłuje - różnica w cenie jest znikoma, tutaj moim zdaniem istotna. Zwłaszcza że różnice cenowe występują na kartach, które - moim zdaniem - przybliżają do zwycięstwa znacznie bardziej niż pojedyncze karty produkcyjne w 7CŚ:P.
KamradziejTomal pisze: Ale wcześniej padło pytanie o karty o tym samym działaniu a różnych kosztach więc Ci takie wskazałem ;)
Różnym kosztem kart w Agri jest kolejność ich zdobywania. To również część kosztu. Taka kara. W Splendorze nie ma kary, nie ma ograniczenia (np. 1 tańsza kopia na gracza), nie ma toru kolejności kupowania kart. Nic.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Splendor

Post autor: hipcio_stg »

Ja się pytam kto wymyśla te chore ceny dodatków? Miasta mają kosztować ~90zł... Miasta były w koszyku must have, ale w tej cenie całkiem poważnie wypada do koszyka throw in za 50zł w promocji... Żeby nową grę szło kupić taniej od dodatku do niej? Złodziejstwo!
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Splendor

Post autor: Wroobel »

Jeśli to SCD w Rebelu to spokojnie będzie można nabyć gdzieś indziej za ok. 70 zł :-)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Splendor

Post autor: hipcio_stg »

94-95zł to cena w sklepach nie-rebelowych! Czylo SCD to 130zł? Kogoś pogięło!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Splendor

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Najlepiej wydane złotówki w przeliczeniu na kilogramy mają gry Uwe Rosenberga :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Splendor

Post autor: hipcio_stg »

Tutaj nawet nie chodzi o ilość kilogramów/100zł. Po przeczytaniu instrukcji wiem, że nie można zaimplementować wszystkich 4 dodatków, bo one się wykluczają. Dwa są ciekawe, dwa średnie. Sama gra jest dobra, ale dodatek to dojenie złotej krowy.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

hipcio_stg pisze:Ja się pytam kto wymyśla te chore ceny dodatków?
Wymyślają je wydawcy? Widocznie jest na nie popyt. Jak popytu nie będzie to może stanieją i wtedy się załapiesz. ;)
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Splendor

Post autor: konradstpn »

Które się wykluczają wzajemnie ? Które uważasz za te ciekawsze ? Po przeczytaniu instrukcji stwierdzam, że mogę wprowadzić 3 moduły( te bez dodatkowych kart) bez fizycznego zakupu dodatku.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2017, 12:19 przez konradstpn, łącznie zmieniany 2 razy.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Splendor

Post autor: hipcio_stg »

Za dobre uważam te z dodatkowymi kartami, oraz z tymi wieżami do blokowania kart i późniejszej wymianie. Słaby wydaje się szlak i tytułowe miasta, które wykluczają wszystkich arystokratów łącznie z 6 promosami, które też kupiłem nie po to aby teraz leżały w pudle. Miasta wykluczają się ze szlakiem.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Splendor

Post autor: Trolliszcze »

Tak to wygląda już od pewnego czasu. Dla mnie granicę przekroczył dodatek do 7 cudów: pojedynku, który (ilościowo) miał bardzo bidną zawartość. Teraz to samo z Domkiem Rebela (jeśli wyrzucić niepotrzebne dla mnie elementy dla piątego gracza, to zostaje tam niewielki stos kart za ~50 złotych), no i ze Splendorem. Najlepsze, co można zrobić, to zagłosować portfelem - do 7 cudów dodatku nie wziąłem, choć grę bardzo lubię, do Domku też nie wezmę, mimo że lubimy wszyscy (za mniej kupię sobie nową grę Domek na drzewie, na którą córka też jest napalona). Nie kupujcie, będzie zalegać na magazynie, to Rebel będzie zmuszony wyprzedawać.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Re: Splendor

Post autor: mmag »

Mnie bardziej rozbraja to, że w pudle, które i tak po raz kolejny jest kilka razy za duże, nikt nie wpadł na to żeby przewidzieć miejsce na elementy z podstawki w wyprasce... Ciekawe czy tym razem projektant uwzględnił przynajmniej możliwość koszulkowania kart, czy wyszło jak zwykle... Czyli jak w podstawowym Splendorze...
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Splendor

Post autor: hipcio_stg »

mmag pisze:Mnie bardziej rozbraja to, że w pudle, które i tak po raz kolejny jest kilka razy za duże, nikt nie wpadł na to żeby przewidzieć miejsce na elementy z podstawki w wyprasce... Ciekawe czy tym razem projektant uwzględnił przynajmniej możliwość koszulkowania kart, czy wyszło jak zwykle... Czyli jak w podstawowym Splendorze...

Też myślałem o wyprasce pod całość. Spokojnie wszystko by się zmieściło.

PS. Ja upchałem karty w koszulkach do podstawowej wypraski, tylko w poprzek po skosie.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Re: Splendor

Post autor: mmag »

hipcio_stg pisze:
Też myślałem o wyprasce pod całość. Spokojnie wszystko by się zmieściło.

PS. Ja upchałem karty w koszulkach do podstawowej wypraski, tylko w poprzek po skosie.
Ja tam zainwestowałem w "organizer" od Mepela: https://mepel.pl/zestaw-organizer-splendor Za piątaka i nagle można brać grę w podróże :D
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Splendor: Miasta

Post autor: tassman »

Dlaczego taka cisza?
Przecie połowa użytkowników już powinna mówić jakie to nudy a druga zachwalać.
Za Rebelem:
Przed Wami cztery rozszerzenia do podstawowej edycji Splendoru. Każde z nich jest niezależnym dodatkiem, które wprowadzają całą gamę modyfikacji! Przekonaj się na własnej skórze, który wariant okaże się być Twoim ulubionym!

Pierwsze rozszerzenie "Miasta" wprowadza płytki miast na miejsce płytek arystokratów, a także zwiększa stopień rywalizacji między graczami.
Drugie rozszerzenie "Placówki Handlowe" to plansza gracza, na której odblokowujemy specjalne moce wraz z rozwojem naszych włości.
Trzeci dodatek "Orient" to całkowicie nowy zestaw kart rozwoju, które wprowadzają do gry zupełnie nowe strategie.
Czwarte rozszerzenie "Twierdze" wprowadza do gry znaczniki, które służą zarówno do spowalniania działań przeciwników, jak i przyspieszania własnych poczynań.
Splendor: Miasta to rozszerzenie do dynamicznej i uzależniającej gry w zbieranie zasobów na kartach i żetonach. Wcielanie się w renesansowych kupców będzie jeszcze bardziej pasjonujące dzięki czterem fascynującym modułom, które skierują rozgrywkę na nowe tory!
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Splendor: Miasta

Post autor: predki »

Może dlatego, że Rebel dzisiaj dopiero zaczął wysyłać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Splendor: Miasta

Post autor: hipcio_stg »

Cena zabiła dodatek. Chyba pierwszy (dodatek do gry którą posiadam) którego nie kupię. Za połowę SCD brałbym jak rogala w piekarni. Tak przejdę sobie do innego działu i zainwestuję kasiorkę w porządną grę.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: Splendor: Miasta

Post autor: cezner »

No cóź. Podstawka dobrze się sprzedała. Trzeba strzyc owce z kasy.
Ludzie kupią.
Cena jest oczywiście absurdalna.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Re: Splendor: Miasta

Post autor: mmag »

Cena dobija. Co więcej - tak jak zazwyczaj lubię kupować dodatki, rozwijać przy ich pomocy podstawki i wydłużać ich żywotność - tak tutaj zupełnie nie czuję tej potrzeby. Splendor dobrze spisuje się jako zamknięta całość i wywiązuje się z powierzonej mu roli. A dodatek - w tym wypadku obawiam się że niepotrzebnie zmodyfikowałby mechanizm gry, gdzie prostota i przejrzystość jest jego największą zaletą. Za mniejszą kwotę może bym i sprawdził jak to działa. Na tę chwilę jednak pas.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Splendor: Miasta

Post autor: Marx »

Jaka scd?
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Splendor: Miasta

Post autor: uyco »

hipcio_stg pisze:Cena zabiła dodatek. Chyba pierwszy (dodatek do gry którą posiadam) którego nie kupię. Za połowę SCD brałbym jak rogala w piekarni. Tak przejdę sobie do innego działu i zainwestuję kasiorkę w porządną grę.
mam dokładnie tak samo. Za to co jest w pudełku cena 50 PLN byłaby wysoka... zwłaszcza, że swojego Splendora kupiłem na jakiejś szalonej przedświatecznej wyprzedaży ze dwa lata temu za 49 PLN.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Splendor: Miasta

Post autor: hipcio_stg »

Marx pisze:Jaka scd?
SCD=129,95zł
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Splendor: Miasta

Post autor: Marx »

hipcio_stg pisze:
Marx pisze:Jaka scd?
SCD=129,95zł
Zerkam i w sklepie, którego właścicielami jest trójka przebrzydłych stworów, cena bez zniżek wynosi niecałe 104zł, z rabatami nieco poniżej 90zł.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Splendor: Miasta

Post autor: Trolliszcze »

Cena w tym sklepie jest taka sama, jak cena podstawki.
I tak mnie zastanawia: kurczę, czy Rebel uznał, że ludzie naprawdę są gotowi zapłacić za dodatek z drobną częścią zawartości podstawki tyle samo, co za podstawkę?
Mam też inną teorię, że to taka zagrywa psychologiczna. Przez jakiś czas cena będzie taka jak podstawki, a potem nagle Rebel zrobi wyprzedaż za 80 złotych i wszyscy się rzucą, bo "tanio jak barszcz" xD
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Splendor: Miasta

Post autor: Marx »

Za nowości płacimy zawsze więcej, wiec to nie może dziwić. Inna sprawa, że Splendor to bestseller, a zatem i Space Cowboys mogli sami podyktować wyższą kwotę.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Splendor: Miasta

Post autor: Trolliszcze »

Nie no, tu nie ma żadnego podatku od nowości. Oba pudła w chwili premiery kosztowały tyle samo - to nie jest tak, że podstawka na początku chodziła za 200 i dopiero teraz taka tania. Trudno powiedzieć, kto chciał za to pudło tak dużo, Space Cowboys czy Rebel, i właściwie nie ma to znaczenia. Liczy się tylko to, że moim zdaniem chcą ZA dużo... Ale to ostatnio stała tendencja, dodatki do 7 cudów: Pojedynku i do Domku też są z mojego punktu widzenia z drogie.
ODPOWIEDZ