Splendor (Marc André)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Splendor (Marc André)

Post autor: evenstar »

Czy ktoś przymierza się może do kupna tej gry http://3trolle.pl/2790-Splendor-edycja-angielska.html ? Wydaje się dość ciekawa..
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Splendor

Post autor: romeck »

Ja się nie przymierzam. :D
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

dobrze wiedzieć :wink:
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Splendor

Post autor: Cin »

evenstar pisze:Czy ktoś przymierza się może do kupna tej gry http://3trolle.pl/2790-Splendor-edycja-angielska.html ?
Się przymierza...
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Czy można gdzieś znaleźć instrukcję? Na BGG nie widzę...

Tak przy okazji znalazłam komentarz Filipa Miłuńskiego : "Splendor is splendid! Most complex simple game, and simplest complex game. Highly recommended for everyone."
A inny komentarz na BGG:"addictive game "

Ja się zaczynam zastanawiać na kupnem, ale poczekam na kolejne opinie i instrukcję.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Splendor

Post autor: Cin »

Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Nataniel »

W przyszły weekend do pogrania na Pyrkonie.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: powermilk »

Ja się przymierzam, ale po polsku (czerwiec tego roku).

A tak mi się pierwsza rozgrywka na prototypie (w sumie angielskiej wersji językowej) podeszła: klik.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Dzięki :)
powermilk pisze:Ja się przymierzam, ale po polsku (czerwiec tego roku).
A polska wersja będzie się czymś różnić? Bo przecież gra jest niezależna językowo.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Nataniel »

Polska wersja nie będzie się niczym różniła - będzie tak samo fajna jak angielska. Porządne karty, ciężkie żetony pokerowe.

A Splendor to jedna z najfajniejszych gier jakie grałem w ciągu ostatnich kilku lat. Na jej premierę czekaliśmy od 2 lat, kiedy to po raz pierwszy Space Cowboys nam pokazało prototyp. To NIE jest jakaś zaawansowana strategiczna czy ekonomiczna gra, to szybka, wciągająca gra w budowanie silniczka i punktowanie go. Na Avangardzie, gdzie ją pokazywaliśmy - chyba wszystkim się podobała, wiele osób wracało zagrać kolejny raz (i kolejny i kolejny).

Dla mnie chyba najważniejsze (to ciekawe, jak się priorytety zmieniają) jest to, że bardzo podoba się też moim dzieciakom (4 i 7 lat). Bardzo łatwo można dać im handicap - np. starszy ma zbudowane od razu 2 karty a młodszy 3 i już trzeba się sporo napocić, żeby z nimi wygrać.

Trochę dodawania i odejmowania, trochę kombinowania, duża frajda z patrzenia, jak to co zrobiliśmy coraz lepiej działa. Można zagrać na luzie, a można bardzo rywalizacyjnie - podkradając innym karty, klejnoty, patrząc co budują, itp.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Splendor

Post autor: noowy »

Wygląda na to, że będzie zakup obowiązkowy.

Jak sprawdza się na 2 osoby?
Jak gra wypada pod względem regrywalności, możliwości kombosowania i różnorodności sposobów na wygraną?
Czy jest szansa, że polskie wydanie będzie tańsze niż angielskie?

Zapowiada się sporo fajnych karcianek na naszym rynku w 2014 - Splendor, Pixel Tactics, Legendy Blue Moon, Imperial Settlers
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

noowy pisze:Wygląda na to, że będzie zakup obowiązkowy.

Jak sprawdza się na 2 osoby?
Jak gra wypada pod względem regrywalności, możliwości kombosowania i różnorodności sposobów na wygraną?
Czy jest szansa, że polskie wydanie będzie tańsze niż angielskie?

Zapowiada się sporo fajnych karcianek na naszym rynku w 2014 - Splendor, Pixel Tactics, Legendy Blue Moon, Imperial Settlers
to ja się dołączam do pytania..
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Splendor

Post autor: Legun »

Nataniel pisze:Można zagrać na luzie, a można bardzo rywalizacyjnie - podkradając innym karty, klejnoty, patrząc co budują, itp.
Czy to jest zabieranie czegoś komuś, czy tylko pozbawianie go mocno spodziewanych korzyści?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: powermilk »

A polska wersja będzie się czymś różnić? Bo przecież gra jest niezależna językowo.
Zależne, niezależne, jakoś przyzwyczaiłem się do gier polskich wydawnictw i ciężko mi grać tytuły, które jeszcze nie wyszły w Polsce (mimo, że umiem język), nawet te niezależne. Taki dziwny jestem ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

powermilk pisze:
A polska wersja będzie się czymś różnić? Bo przecież gra jest niezależna językowo.
Zależne, niezależne, jakoś przyzwyczaiłem się do gier polskich wydawnictw i ciężko mi grać tytuły, które jeszcze nie wyszły w Polsce
A na czym dokładnie polega ta ciężkość jeśli w grze nie ma napisów?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Splendor

Post autor: KubaP »

Może lokalny patriotyzm?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Nataniel »

Legun pisze:Czy to jest zabieranie czegoś komuś, czy tylko pozbawianie go mocno spodziewanych korzyści?
Pozbawianie korzyści. Nie ma bezpośredniej negatywnej interakcji.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: Splendor

Post autor: Furan »

noowy pisze:Jak sprawdza się na 2 osoby?
Jak gra wypada pod względem regrywalności, możliwości kombosowania i różnorodności sposobów na wygraną?
Czy jest szansa, że polskie wydanie będzie tańsze niż angielskie?
Na BGG jest do obejrzenia przykładowa rozgrywka (plejsru). Obejrzałem (więc już się znam i mogę się wypowiedzieć) i jedno co mi przychodzi do głowy, to: ,,ale to już było!". W 7 cudach, w Familii, w Dominionie i pewnie jeszcze w masie tytułów. Aż dziwne, że nikt tego jeszcze aż tak nie uprościł. Chociaż fakt, ma to jakiś swój zaskakujący urok. Kniziowy. Widząc zachwyty Nataniela przychodzi mi na myśl jedno skojarzenie - Zaginione Miasta (swoją drogą, wydałby to ktoś w normalnej cenie i z normalnym rozmiarem kart, tylko bez zmiany tematu!).
Apropos tematu - poza jojczeniem nie wiele mam do powiedzenia. Klejnociki? Serio? :evil:
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Nataniel »

Tak, generalnie grając ma się wrażenie "jakie to wszystko proste". Tak jakby wywalone wszystkie niepotrzebne rzeczy, a pozostawiony tylko absolutny rdzeń, będący mechanizmem wielu eurogier - zbierasz surowce, za surowce kupujesz infrastrukturę, która pozwala Ci szybciej zbierać surowce i kupować punkty zwycięstwa. Ale właśnie w tym tkwi siła i urok tej gry. Nie ma tego całego "ja teraz za 15$ kupuję dwa drewna i kamień, potem za cztery drewna i pensję 13,67$ dla robotników zbuduję przędzalnię, potem wykonam dwieście nieistotnych czynności, aby potem i tak zdobywać punkty prestiżu". Proste, łatwe, przyjemne.

Gra się max 30 min, rozkłada się 30 sekund, zasady tłumaczy 1 minutę. Ja BARDZO zacząłem doceniać takie gry :)

EDIT: Co do tematyki, to Francuzi od dwóch lat poszukiwali dobrej tematyki dla tej gry. Były naprawdę różne pomysły - jakieś gałki lodów, jakieś fantasy smoki, cośtam jeszcze. Ale właściwie wszyscy im mówili, że to jest tak mainstreamowa gra, że musi mieć neutralną tematykę - nie nerdowską, nie infantylną, tylko taką zupełnie dla każdego. No i padło na klejnoty :-) Dla mnie najważniejsze, że zostawili ciężkie pokerowe żetony - fajnie się nimi gra.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

gra zamówiona, czekam na wysyłke :) mam nadzieje, że sie szybko nie znudzi..
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Nataniel pisze: Dla mnie najważniejsze, że zostawili ciężkie pokerowe żetony - fajnie się nimi gra.
A ja jestem ciekawa jak by się sprawdziły prawdziwe klejnociki, np takie jak w Cavernie albo takie jak poniżej. Pewno pięknie by wygladały, ale czy wygodnie by się grało?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Splendor

Post autor: Legun »

Nataniel pisze:Tak, generalnie grając ma się wrażenie "jakie to wszystko proste". Tak jakby wywalone wszystkie niepotrzebne rzeczy, a pozostawiony tylko absolutny rdzeń, będący mechanizmem wielu eurogier - zbierasz surowce, za surowce kupujesz infrastrukturę, która pozwala Ci szybciej zbierać surowce i kupować punkty zwycięstwa. Ale właśnie w tym tkwi siła i urok tej gry. Nie ma tego całego "ja teraz za 15$ kupuję dwa drewna i kamień, potem za cztery drewna i pensję 13,67$ dla robotników zbuduję przędzalnię, potem wykonam dwieście nieistotnych czynności, aby potem i tak zdobywać punkty prestiżu". Proste, łatwe, przyjemne.
Reguły przeczytałem i może nawet zakupię. Gra jest chyba idealnie niebieską konkurencją - na razie nie dostrzegłem najmniejszych nawet współzależności pomiędzy tym, co robią gracze, innych niż znikanie kart bądź klejnotów.
Dodatkowo pewnie będzie mi trochę brakować jakichś minimalnych choćby smaczków. Dobrze, że ilustracje są takie ładne i mają jakąś treść - może na tym będzie się dało budować jakieś słowne dywagacje.
Generalnie jednak pod obydwoma względami ma ewidentne słabości względem San Juan. Tam też zbędne czynności zredukowane są do minimum, natomiast wybór roli zapewnia cudowną żółtą korelację działań graczy, zaś nazwy budynków dodają smaczku, zwłaszcza, że współgrają z ich czysto matematyczną rolą.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Nataniel »

Dzisiaj kilka osób pytało mnie jak Splendor chodzi na 2 osoby, więc zagrałem (a ja generalnie nie lubię grania w 2 osoby :)). I bardzo fajnie, *dużo* bardziej zacięta jest walka, dużo bardziej ma znaczenie rezerwowanie kart i obserwowanie co chce zrobić przeciwnik. Trochę jak z Carcassonne - na więcej osób jest to radosne budowanie, na 2 osoby mordercza rozgrywka :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Splendor

Post autor: Curiosity »

Może oceniam pochopnie, ale cena wydaje się być jednak za wysoka.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Nataniel »

Czy ja wiem? Tyle kosztują gry - cena podobna jak Race for the Galaxy. Porównywalne pudełko, porównywalna liczba kart, dodatkowo fajne znaczniki (żetony pokerowe). Z tego co wiem, Francuzi też dosyć długo szukali kogoś, kto im te żetony tanio wyprodukuje, żeby zmieścić się w zakładanej cenie (30 euro).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
ODPOWIEDZ