For Sale / Na sprzedaż (Stefan Dorra)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

For Sale / Na sprzedaż (Stefan Dorra)

Post autor: mig »

W sumie For Sale to staroć (1997 rok), ale chyba zasługuje, żeby mieć tutaj swój wątek.
http://boardgamegeek.com/boardgame/172/for-sale

Jak dla mnie mistrzostwo świata. Niemal kwintesencja wszystkiego co lekki fillerek powinien mieć - jest dynamika, szybkość (bez większgo problemu 10-15 minut w 4-5 osób), niezłe skalowanie, trochę blefu, licytacja, no i wreszcie - mimo dość dużej nieprzywidywalności - sporo od nas i naszych decyzji zależy.

W skrócie: Licytujemy nieruchomości (o wartości od 1-30) w ten sposób, że pierwszy kto spasuje bierze spośród wyłożonych kart (ich liczba odpowiada liczbie graczy) nieruchomość o najniższej wartości, kolejny odpadający kolejną najsłabszą itd. Każdy pasujący musi zapłacić połowę zaoferowanej kwoty. Zwycięzca licytacji bierze najmocniejszą kartę ale płaci całość zadeklarowanej kwoty. Kiedy talia się wyczerpie wykładane są karty czeków (wartość 0-15.000) w liczbie odpowiadającej liczbie graczy. Każdy w tajemnicy wybiera jedną z kart nieruchomości jakie ma na ręce. Jednocześnie wszyscy ujawniają swoje karty i ten kto dał najwyższą kartę zgarnia najwyższy czek, drugi w kolejności zgarnia czek kolejny itd. Na koniec wygrywa ten kto ma najwięcej kasy w czekach i gotówki zaoszczędzonej z rundy licytacji nieruchomości. Brzmi banalnie ale zabawa jest niesamowita. Moja ekipa (a graliśmy w dwóch różnych składach: 4 i 5 osób) była wprost zachwycona. Wprost nie mogliśmy się oderwać.
Jedno z moich najlepszych odkryć tego roku.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: For Sale

Post autor: WRS »

mig pisze:Każdy pasujący musi zapłacić połowę zaoferowanej kwoty.
Zaokrąglając w górę! (bo zaokrąglanie w dół jest dla słabych...)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: For Sale

Post autor: Zet »

Gdy za pierwszym razem grałem w For Sale, okazało się, że to niekoniecznie jest fillerek. Graliśmy nieprzerwanie, partia za partią jakies 2-2,5 godziny!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: For Sale

Post autor: mig »

Zet pisze:Gdy za pierwszym razem grałem w For Sale, okazało się, że to niekoniecznie jest fillerek. Graliśmy nieprzerwanie, partia za partią jakies 2-2,5 godziny!
hihi :)
u nas było niemal tak samo.
Przed grą:
Ja: "pokażę wam nową grę - zapowiada się fajnie a chciałbym ją w większym gronie przetestować"
X: "no co Ty? - mieliśmy zagrać w coś cięższego"
Y: "o nie, znowu jakaś nowość"
Z: "wygląda bidnie jakoś - jak chcesz coś szybkiego to może chociaż Dobble a nie to coś...?"
Ja: "Chłopaki, tylko jedna partyjka - obiecuję. Zasady to 15 sekund tłumaczenie, sama gra pewnie z 15 minut. Najwyżej przerwiemy w trakcie jak kicha będzie..."

Po pierwszej partii:
X: "Ale mega giera! Za ile kupiłeś?"
Y: "Gramy jeszcze"
Z: "Tak, gramy jeszcze - chociaż jeden raz. Musze się odegrać!"
Ja: "Faktycznie jest świetna. To zagrajmy jeszcze raz, ale chciałbym jeszcze dziś pyknąć w coś innego"

Po drugiej partii:
X: "Wow! Ale emocje. 1$ mi zabrakło i bym wygrał. Jeszcze raz!"
Y: "Gramy, gramy!"
Z: "Najlepsza gra w jaką ostatnio graliśmy. Gramy jeszcze"
Ja: "No, dobrze - do 3 razy sztuka"

Po 7 partii:
X: "Kurde - już nie zdążymy w nic innego. "
Y: "To co - jutro też w to gramy?"
Z: "Tak, jutro też For Sale!"

Taaak... tak z grubsza wyglądała nasza pierwsza sesja z tą grą :)
Pewnie gra może się znudzić - w sumie te mechanizmy są na tyle proste, że muszą być prędzej czy później nużące, ale po ponad 20 partiach ja tego momentu jeszcze na horyzoncie nie widzę.
Dziś przychodzi kolejna ekipa - same forsale`owe świeżynki. I założę się, że historia będzie identyczna jak w opisanym wyżej przypadku ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6452
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 939 times

Re: For Sale

Post autor: Odi »

Dawno, dawno temu popełniłem tę recenzję na GF (forki mi się nie wyświetliły, a Wam?)

Z perspektywy czasu myślę sobie, że chyba wtedy (marzec 2009!) oceniłem For Sale za nisko. To była moja druga recenzja ever i chyba nie chciałem szafować 'piątkami'. A tymczasem do tej pory nie trafiłem na lepszy fillerek (skalowanie, kompaktowość, emocje, prostota zasad). Wydawało się, że szybko się znudzi, że poniekąd schematyczny, że ciągle to samo itp, ale jednak graliśmy w niego wciąż i wciąż, i wciąż...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: For Sale

Post autor: mig »

Odi pisze:Dawno, dawno temu popełniłem tę recenzję na GF (forki mi się nie wyświetliły, a Wam?)

Z perspektywy czasu myślę sobie, że chyba wtedy (marzec 2009!) oceniłem For Sale za nisko. To była moja druga recenzja ever i chyba nie chciałem szafować 'piątkami'. A tymczasem do tej pory nie trafiłem na lepszy fillerek (skalowanie, kompaktowość, emocje, prostota zasad). Wydawało się, że szybko się znudzi, że poniekąd schematyczny, że ciągle to samo itp, ale jednak graliśmy w niego wciąż i wciąż, i wciąż...
Fotki sie wyświetlają bez problemu.
Recenzję przed zakupem czytałem i nie ukrywam, że nieco ostudziła mój zapał ;) Na szczęście uznałem, że zaryzykuję i że te 4/5 to w sumie nie aż tak źle ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: For Sale

Post autor: Legun »

U nas też się gra świetnie przyjęła. Pomysł na każdą z tych licytacji jest świetny, zaś połączenie ich daje kapitalny efekt.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: For Sale

Post autor: sirkozi »

Czym się różni edycja travel od zwykłej? Obie są w jednym ze sklepów na i-szopie, a jedna jest o połowę tańsza.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: For Sale

Post autor: mig »

Z tego co doczytałem to rozmiarem pudełka i jakością (grubością) żetonów monet :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: For Sale

Post autor: sirkozi »

A którą macie wersję? Jak z jakością wykonania? Drogawa mi się wydaje ta zwykła wersja. 90 zł za kilkadziesiąt kart i kilka żetonów?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: For Sale

Post autor: mig »

ja mam zwykłą. Zapłaciłem koło 70zł - też sporo, ale nie żałuję, bo wydatek na pewno się zwróci. Karty są zwykłe - grubość kart to taki standard (grafiki sa klimatyczne, ale zwracaliśmy na nie uwagę tylko na początku), monety dość grube i solidne. Pudełko mogłoby być w zasadzie typowego formatu karcianki od G3.
Ale faktycznie, chyba bardziej opłacalna jest wersja travel.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2013, 22:27 przez mig, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Jarzab
Posty: 174
Rejestracja: 19 mar 2011, 21:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: For Sale

Post autor: Jarzab »

Kupiłem w ten weekend wersję travel. Różnica jest w pudełku - to w wersji podróżnej jest 4 razy mniejsze. Takie jak do Listu Miłosnego, tylko grubsze i tak samo otwierane. Karty są dokładnie takie same jak w większej wersji, za to żetony są super cienkie. W wersji dużej to był gruby karton - w wersji travel to żetony przypominają materiał z jakiego zrobione są karty. Może troszeczkę grubsze. Nie wiem jak z wytrzymałością. Po kilku partiach nie widać żadnych śladów. Kartonowymi grało się wygodniej, ale grubość żetonów nie jest minusem, który psułby przyjemność z rozgrywki. Moim zdaniem cena wersji travel (ok. 35 zł) jest adekwatna do zawartości i jak tylko wyszła ta wersja, to się nie zastanawiałem. Wcześniej powstrzymywała mnie przed zakupem jedynie cena (ok. 90 zł).
Moje gry
3trolle.pl - 6%
Mepel.pl - 5%
zielok
Posty: 98
Rejestracja: 27 sie 2012, 11:13
Lokalizacja: Bobrowniki/Chorzów

Re: For Sale

Post autor: zielok »

Ja kupiłem wersję travel. Karty są w porządku, żetony są cieniutkie (jak na żetony) ale nie czuje z tego powodu żadnego dyskomfortu. Pudełeczko jest fajne i malutkie w którym się wszystko mieści. W moim przypadku zadecydowała cena i jestem zadowolony.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: For Sale

Post autor: mig »

Pojawiła się w sprzedaży ponownie wersja Travel. Znajomi szykowali się na nią od dawna, więc od razu kilka sztuk zamówiłem dla nich. No i trzeba było z miejsca ją przetestować ;)
Wersja podróżna różni się od wersji "normalnej" tylko rozmiarem pudełka i wielkością żetonów. To pierwsze od początku miało być atutem (normalna wersja ma pudełko nie jakoś specjalnie duże, ale i tak jest tam znacznie więcej powietrza niż gry). Tego drugiego (grubości) się nieco obawiałem (czy nie odbije się to za bardzo na wygodzie grania, bo monety są przez połowę gry trzymane w ręku).
Pudełko faktycznie jest rewelacyjne - rozmiar typu Agenci Molocha, czy Straw. Idealne, żeby móc grę stale ze sobą nosić :)
Monety są znacznie cieńsze - niedużo grubsze niż karty do gry. Ale zupełnie nie przeszkadzało to w grze. Zwłaszcza jak po pierwszej grze nieco starły się ostre krawędzie powstałe po wypychaniu monet z wypraski.
Karty jak w "dużej" wersji.
Tak, że jeśli ktoś nie chce inwestować w wersję normalną, potwierdzam że śmiało może kupować niemal o połowę tańszą wersję travel :) Chyba jeszcze jakieś egzemplarze zostały ;)

Aha - niby drobiazg ale w pudełku był jeszcze woreczek strunowy na monety, a po spakowaniu wszystko się ładnie w opakowaniu mieści.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: For Sale

Post autor: sirkozi »

Możesz zdradzić gdzie kupiłeś? Moje ulubione sklepy i i-szop nie znajdują.
Awatar użytkownika
grabash4u
Posty: 348
Rejestracja: 30 sty 2013, 16:11
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 6 times

Re: For Sale

Post autor: grabash4u »

W Planszostrefie są obie wersje -> travel i standard
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: For Sale

Post autor: mig »

Tak, ja kupowałem w Planszostrefie.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: For Sale

Post autor: Ink »

Recenzja polskiego wydania na łamach Games Fanatic
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: For Sale

Post autor: palladinus »

Gra jest doskonała, więc i na naszym blogu Ciekawe Gry bardzo pozytywna recenzja. Oby więcej takich perełek sprzed lat się ukazywało na naszym rynku.
Z zaokrąglaniem to co wydanie to się zmienia podejście, więc każdy niech gra jak mu pasuje :)

Zagrałem w „Na sprzedaż”
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: For Sale

Post autor: Legun »

Wygląda tylko na to, że w nowej oprawie graficznej zabrakło małego smaczku z oryginału (który zauważyła moja córka) - na każdej karcie było tam jakieś zwierzątko.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 87 times

Re: For Sale

Post autor: windziarz44 »

Legun pisze:Wygląda tylko na to, że w nowej oprawie graficznej zabrakło małego smaczku z oryginału (który zauważyła moja córka) - na każdej karcie było tam jakieś zwierzątko.
Za to teraz na każdej karcie jest wycieraczka z napisem Welcome oraz skrzynka na listy.
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: For Sale

Post autor: Wertigo »

Hej mam pytanie o fazę licytacji. Czy kazdy gracz w pierwszej kolejce MUSI zalicytowac czy też od razu może spasowac?
Graliśmy kilka partii gdzie ta licytacja w pierwszej kolejce jest obowiązkowa ale mimo wszystko chciałabym dowiedzieć się czy robimy dobrze.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: For Sale

Post autor: adikom5777 »

Może spasować i zabrać najgorszą kartę
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: For Sale

Post autor: Wertigo »

Mhm czyli graliśmy źle. Ale z drugiej może być tam, że na stole pojawią się zbliżone do siebie karty i wszyscy gracze spasuja w ogóle bez licytowania. Gdzie tu sens? Gdzie logika? [emoji14]
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

For Sale

Post autor: adikom5777 »

Tak może być. Raz się bierze karty bez licytacji, ale cześciej trzeba o nie powalczyć
ODPOWIEDZ