Concordia (Mac Gerdts)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Concordia

Post autor: kaszkiet »

DarkSide pisze:
kaszkiet pisze:Czy Egmont coś deklarował w kwestii wydania po polsku dodatku Salsa?
Na Pyrkonie się pytałem i powiedzieli ze wciąż monitorują sprzedaż podstawki. Zapewne rozważą rozszerzenia jak im się sprzeda odpowienia liczba podstawek.
Czyli nawet jeśli, to trzeba będzie dłużej poczekać.
Dzięki za informację.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Concordia

Post autor: hipcio_stg »

Angielska wersja językowa jest bardzo prosta. W zasadzie podparta ikonografią. Można zrobić ściągę, wydrukować dla wszystkich kafli i trzymać obok forum. Mi się bardzo podoba dodatek i nie przeszkadza mi, że jest anglojęzyczny.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Concordia

Post autor: Marx »

A seria wydawnicza Egmont Geek kończy się tylko na 4 grach? Będzie jakaś kontynuacja, poza możliwością wydania Salsy?
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Concordia

Post autor: kaszkiet »

hipcio_stg pisze:Angielska wersja językowa jest bardzo prosta. W zasadzie podparta ikonografią. Można zrobić ściągę, wydrukować dla wszystkich kafli i trzymać obok forum. Mi się bardzo podoba dodatek i nie przeszkadza mi, że jest anglojęzyczny.
Mi też angielska wersja nie przeszkadza, ale moim współgraczom (którzy mogą być najróżniejsi) już może, a na zabawy ze ściągami nie mam chęci.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Concordia

Post autor: warlock »

Marx pisze:A seria wydawnicza Egmont Geek kończy się tylko na 4 grach? Będzie jakaś kontynuacja, poza możliwością wydania Salsy?
Szczerze mówiąc to wybrali gry dla dość niszowego odbiorcy. Taka Concordia czy Hansa Teutonica to chyba nie będą hity sprzedażowe...
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Concordia

Post autor: Marx »

Concordia? Sam nie wiem, ale to dobra gra i chwalona, wiec moze zle sie nie sprzedaje.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Concordia

Post autor: warlock »

Wiesz, Concordia i Hansa Teutonica mają jedne z najgorszych okładek ever, więc nie wiem na ile przypadkowy przechodzień to kupi :D (a widziałem te gry np. w Media Markt :D). Zatwardziali gracze może i się skuszą, ale jakoś nie widzę, żeby te dwa tytuły były specjalnie często komukolwiek polecane na grupach fejsowych/forum. Z perspektywy biznesowej to raczej "takie se" pozycje, szczególnie, że słabo działają na dwie osoby (Hansa to masakra).
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Concordia

Post autor: Marx »

Pewnie masz rację ;-)

A Concordia doczekała się podrasowanej okładki, chociaż nie w Polsce:
Spoiler:

O niebo lepiej :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Concordia

Post autor: detrytusek »

Marx pisze:Pewnie masz rację ;-)

A Concordia doczekała się podrasowanej okładki, chociaż nie w Polsce:
Spoiler:

O niebo lepiej :-)
Dużo lepiej ale, że gołębie takie cholery to nie wiedziałem...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Concordia

Post autor: Zaan84 »

Nosz.. uparli się na tą babę z tapirem na głowie...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Concordia

Post autor: warlock »

Nawet ten dziadek z okładki się na nią już nie może patrzeć :D Gdzie on patrzy? :mrgreen: Tam się chyba coś ciekawszego dzieje poza kadrem :mrgreen:
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Concordia

Post autor: crsunik »

Patrzy w przyszłość i zastanawia się jakby to było gdyby jej nie było

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Concordia

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

E tam się czepiacie, dla mnie okładka wygląda jak obraz. Jak by powiesić na ścianie to normalnie dzieło sztuki :wink:
Concordia- rzymska bogini zgody, z rogiem obfitości (ta babka z rogiem obfitości jest na kartach). A tam dalej w tle mamy świątynię tejże bogini.
To właśnie dlatego na okładce mamy to co mamy, ale skąd akurat taki temat? Chyba na siłę chciano połączyć szatę graficzną planszy z okładką plus jakieś tematyczne przesłanie itd.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Concordia

Post autor: detrytusek »

Dr. Nikczemniuk pisze:E tam się czepiacie, dla mnie okładka wygląda jak obraz. Jak by powiesić na ścianie to normalnie dzieło sztuki :wink:
Concordia- rzymska bogini zgody, z rogiem obfitości (ta babka z rogiem obfitości jest na kartach). A tam dalej w tle mamy świątynię tejże bogini.
To właśnie dlatego na okładce mamy to co mamy, ale skąd akurat taki temat? Chyba na siłę chciano połączyć szatę graficzną planszy z okładką plus jakieś tematyczne przesłanie itd.
Czyli twierdzisz, że tapirowi ktoś doprawił rogi? ;)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Concordia

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Temat po naszemu wyglądałby tak:
Na okładce gry mamy jak Jezus karmi ludzi podając chleb i rybę, a w tle mamy świątynie w Jerozolimie. Na kartach zamiast imion bóstw z mitologii mamy imiona apostołów.
Tylko że taki temat (Jezus-Concordia) nadal mi nie pasuje do gry ekonomicznej. Wydaje mi się że można było wymyślić coś bardziej sensownego, niż temat który aby zrozumieć to trzeba zajrzeć do internetu albo znać się na rzymskiej mitologii.
Concordia kojarzy mi się z zakładem pogrzebowym który w moim mieście tak właśnie się nazywa :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Concordia

Post autor: Olgierdd »

Miałem okazję zagrać po raz pierwszy, nie lubię długich i ciężkich euro, ale krótka instrukcja i pozytywne recenzje namówiły mnie na partię.

Plusy:
+ Krótka i prosta instrukcja. W trakcie gry nie było żadnych niedomówień, jedynie trzeba było sprawdzić ograniczenia dla Dyplomaty.
+ Mechanika zawiera "pozytywną" interakcję, tzn. ruchy przeciwników nie tylko ograniczają nasze opcje (co jest sensem rozgrywki w prawie każdej grze), ale też otwierają nowe możliwości np. przez mechanikę produkcji w całej dzielnicy.
+ Pomimo prostoty wymaga dobrego planowania, łatwo własną złą decyzją zapędzić się w kozi róg i wymusić mało optymalne zagrania by wyjść na prostą.
+ Jak wyżej wspomniałem, jak na euro grę interakcja jest standardowa. Trzeba patrzeć co robią przeciwnicy, jest wyścig do miast, ponieważ im więcej domków w miastach tym drożej stawiamy swoje. Trzeba obserwować jakie karty kupują i pilnować, by nie punktowali zbyt dużo w jednej kategorii. Nie ma bezpośredniej interakcji, ale nie jest to zupełny pasjans.
+ Nie wiem jak z regrywalnością, ale już w pierwszej grze widać, że jest kilka różnych strategii i wiele zależy od losowego układu na planszy, więc jestem spokojny o ten aspekt.
+ Przyjemna oprawa. Wszystko jest czytelne i neutralne dla oka, najbardziej cieszą znaczniki dóbr w różnych kształtach.

Minusy:
- Wbrew prostocie zasad gra nie jest bardzo przyjazna nieobytym w świecie planszówkowym graczom. Tłumacząc zasady trzeba wyjaśnić działanie kart, jest ich kilka i niektóre mają mało intuicyjne działanie. Kupiec i Kolonista są łatwi w zrozumieniu, ale Trybun lub Prefekt nic nie mówią nowym graczom.
- Brak punktacji w trakcie rozgrywki. Ponownie nawiązując do powyższego, nowy gracz ma słabe pojęcie co ma robić i jak mu idzie w trakcie gry. Doświadczeni gracze również nie mogą łatwo ustalić którzy przeciwnicy są dla nich zagrożeniem. Wiem, że jest wariant z liczeniem w trakcie gry, nie próbowałem go, ale wydaje się on być mało elegancki i komplikujący grę.
- Liczenie punktów jest trochę niewygodne. Lepszym rozwiązaniem byłby notes, niż nieużywany w trakcie gry tor punktacji.
- Pudełko z paskudną okładką i jeszcze niewymiarowe. Nigdzie nie mieści mi się z innymi grami.

Jako eurosceptyk jestem tą grą mile zaskoczony. Znałem dobre opinie zanim do niej zasiadłem, ale spodziewałem się czegoś płytszego, bardziej pasjansowatego i brzydszego. Naprawdę solidna gra, mimo słabego tematu (oklepany handel śródziemnomorski).
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1784
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 72 times
Been thanked: 157 times

Re: Concordia

Post autor: Legun »

Olgierdd pisze:- Pudełko z paskudną okładką
Wiem, że o gustach się nie dyskutuje (tylko się można czasem pośmiać), lecz nie mam wrażenia, że gra odbiega tu szczególnie od standardu. Wolę takie, niż te z cyklu "tania erotomania" czy brzydotę w rodzaju "Nie Blefuj" Fox Games. Natomiast okładka dodatku "Salsa" to już jest rzeczywiście niezwykle paskudna.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 388 times
Kontakt:

Re: Concordia

Post autor: sydonia »

W tym roku pojawią się 2 nowe mapy do Concordii: Egipt i Kreta
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Concordia

Post autor: Chaaber »

A pojawiły się może jakieś plotki co do polskiej wersji salsy? Podstawką jestem zachwycony i chcę więcej :)
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: Concordia

Post autor: Budyka »

Legun pisze:
Olgierdd pisze:- Pudełko z paskudną okładką
Wiem, że o gustach się nie dyskutuje (tylko się można czasem pośmiać), lecz nie mam wrażenia, że gra odbiega tu szczególnie od standardu. Wolę takie, niż te z cyklu "tania erotomania" czy brzydotę w rodzaju "Nie Blefuj" Fox Games.
Dokładnie. Nie wiem, czy coś jest ze mną nie tak, ale mi ta okładka absolutnie nie przeszkadza ;)
A ci, którzy krytykują fryz tej pani powinni się cieszyć, że poprzestali na tym i nie odzwierciedlili makijażu z tamtej epoki, bo to by dopiero była rozpacz ;)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Concordia

Post autor: kaszkiet »

Budyka pisze:
Legun pisze:
Olgierdd pisze:- Pudełko z paskudną okładką
Wiem, że o gustach się nie dyskutuje (tylko się można czasem pośmiać), lecz nie mam wrażenia, że gra odbiega tu szczególnie od standardu. Wolę takie, niż te z cyklu "tania erotomania" czy brzydotę w rodzaju "Nie Blefuj" Fox Games.
Dokładnie. Nie wiem, czy coś jest ze mną nie tak, ale mi ta okładka absolutnie nie przeszkadza ;)
A ci, którzy krytykują fryz tej pani powinni się cieszyć, że poprzestali na tym i nie odzwierciedlili makijażu z tamtej epoki, bo to by dopiero była rozpacz ;)
Myślę, że problem jest w tym, że (szczególnie wśród eurogier) standard okładek gier planszowych ma niski poziom i wielu ludziom opatrzyły się kiczowate bohomazy przodującego na tym polu Klemensa Franza (i nie wypływają im oczy na widok kolejnych) - stąd na ich tle okładka Concordii nie wygląda tak źle. Ale ona dobra nie jest (a okładka dodatku to w ogóle jakieś nieporozumienie).
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: Concordia

Post autor: Budyka »

kaszkiet pisze: Myślę, że problem jest w tym, że (szczególnie wśród eurogier) standard okładek gier planszowych ma niski poziom i wielu ludziom opatrzyły się kiczowate bohomazy przodującego na tym polu Klemensa Franza (i nie wypływają im oczy na widok kolejnych) - stąd na ich tle okładka Concordii nie wygląda tak źle. Ale ona dobra nie jest (a okładka dodatku to w ogóle jakieś nieporozumienie).

Do Klemensa Franza mam akurat dziwny sentyment. Wiem, że są zazwyczaj mniej lub bardziejstraszne, ale je lubię :P A Salsę w istocie lepiej przemilczeć. Zdecydowanie bardziej wolałabym panią z podstawki w innej sytuacji życiowej :P
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Concordia

Post autor: hipcio_stg »

Chaaber pisze:A pojawiły się może jakieś plotki co do polskiej wersji salsy? Podstawką jestem zachwycony i chcę więcej :)
Bierz anglojęzyczną. Jest bardzo prosta. Jeżeli jest bariera językowa to można sobie raz przetłumaczyć na A4 i mieć pod ręką. Na prawdę warto!
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Concordia

Post autor: Chaaber »

Bardziej chodzi o fakt, że mam podstawkę PL i nie chcę kart tak głupio mieszać.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Concordia

Post autor: WRS »

Ale nowych kart nie ma!
Są tylko duże kafle Forum, na które można przykleić polskie tłumaczenie.

Reszta jest niezależna językowo.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ