Gringo

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Gringo

Post autor: FortArt »

Jeśli ktoś przeoczył to jest nowa gwiazda na firmamencie imprezówek: Gringo (w oryginale Skull & Roses).

Wyjątkowo proste zasady. Każdy wykłada na stos przed siebie wybrany jeden z 4 zakrytych kafli (3 są ze słońcem, 1 z księżycem) tak długo aż ktoś nie zacznie licytacji. A licytuje się ile słońc jesteś w stanie odsłonić. Wygrasz licytację to odsłaniasz zaczynając obowiązkowo od własnych kafli, a potem to już czyje masz ochotę. Odsłonisz tyle co obiecałeś to dostajesz żeton tukana. Nie odsłonisz, bo trafisz na księżyc, to tracisz losowo jeden kafel. Wygrywa ten kto ma dwa tukany lub został jako jedyny w grze z kaflami.

Gra na blef i wyczucie intencji innych graczy (co też oni mogli położyć, czy to, że licytują znaczy, że dali słońce czy to podpucha). Jest imprezowo i wesoło. Wadą jest finał gdy ktoś zostaje z jedyną kartą bo po pierwszym jej odsłonięciu wiadomo co ma.

Do zalet należy też cena (<30). Gra do 6 osób, ale Granna gratis wysyła chętnym zestaw dla siódmego gracza, ale jeśli to za mała liczba to można spokojnie połączyć dwa zestawy.
Ostatnio zmieniony 19 paź 2013, 13:04 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Gringo

Post autor: kwiatosz »

Co ciekawe, jeszcze niedawno było najtaniej w Empiku (pewnie dalej jest, bo mają teraz jakieś promocje) - chyba jedyny taki wypadek w historii.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
jenny70
Administrator
Posty: 170
Rejestracja: 19 kwie 2012, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gringo

Post autor: jenny70 »

Hehe, a jeszcze taniej będzie wziąć zwykłą talię 52 kart i sobie zrobić Gringo karciane - to nawet 8 osób zagra z jednej talii :)
No ale fakt, klimat szlag trafi...
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Gringo

Post autor: jax »

Akurat 5-6 graczy (nie mówiąc o 7-8) jest słabą liczbą do tej gry. Rozgrywka jest wtedy zdecydowanie za długa jak na party game. Optimum to 3-4 osoby.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gringo

Post autor: FortArt »

jenny70 pisze:Hehe, a jeszcze taniej będzie wziąć zwykłą talię 52 kart i sobie zrobić Gringo karciane - to nawet 8 osób zagra z jednej talii :)
13 ;)
jax pisze:Akurat 5-6 graczy (nie mówiąc o 7-8) jest słabą liczbą do tej gry. Rozgrywka jest wtedy zdecydowanie za długa jak na party game. Optimum to 3-4 osoby.
Mam odmienne zdanie. Partie w 7 i 8 osób podobały mi się dużo bardziej niż te 4-osobowe. Więcej graczy do obserwacji, jest z kogo słoneczka wybrać. Partie nie trwały długo bo gracze wygrywali dwoma tukanami - przy tylu osobach strategia "dotrwam do końca" ma małe szanse powodzenia.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
jenny70
Administrator
Posty: 170
Rejestracja: 19 kwie 2012, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gringo

Post autor: jenny70 »

FortArt pisze:
jenny70 pisze:Hehe, a jeszcze taniej będzie wziąć zwykłą talię 52 kart i sobie zrobić Gringo karciane - to nawet 8 osób zagra z jednej talii :)
13 ;)
No nie wiem, ja mam znajomych, którym piki mylą się z treflami a kara z kierami...
Ale zawsze można wziąć dwie talie ;)
FortArt pisze: Partie w 7 i 8 osób podobały mi się dużo bardziej niż te 4-osobowe. Więcej graczy do obserwacji, jest z kogo słoneczka wybrać. Partie nie trwały długo bo gracze wygrywali dwoma tukanami - przy tylu osobach strategia "dotrwam do końca" ma małe szanse powodzenia.
Mnie się też bardziej podobały te z liczną obsadą. Bardzo mnie kusi, żeby wykorzystać do tego talię/talie i przy najbliższej okazji zrobić typową imprezówkę....
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Gringo

Post autor: jax »

FortArt pisze: Partie nie trwały długo bo gracze wygrywali dwoma tukanami - przy tylu osobach strategia "dotrwam do końca" ma małe szanse powodzenia.
To już zależy od grupy. U mnie zawsze była - zmienna - grupka zdeterminowanych żeby zdobyć 2 tukany, ale zawsze zdarzała się wystraczająco liczna - też zmienna - grupka 'psujów'. W takich okolicznościach gra się strasznie wlecze. Zgaduję, że w statystycznej grupie też gracze będą przeskakiwali z roli zdobywcy do psuja i na odwrót i gra się będzie przeciągać. Oczywiście zawsze ktoś szczęśliwe może szybko zdobyć te 2 tukany...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Gringo

Post autor: MichalStajszczak »

Poprzednim razem w Agresorze partia trwała chyba mniej niż 5 minut, bo zakończyła się już po 4 rundach. Wczoraj druga partia trwała około pół godziny, bo zakończyła się dopiero w 22 rundzie
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Gringo

Post autor: rattkin »

Sympatyczna, estetycznie wydana "Skull & Roses", w niskiej cenie. Temat zamieniony, doklejony, ale równie dobry jak każdy inny. Gra na 4 osoby wydaje się optimum jeśli chce się w jakiś przewidywalny sposób wygrywać. Dalej to już duża przypadkowosć. Gra się dość przyjemnie, ale sama gra jest tak prosta, że nie wiem czy zniesie próbę czasu. Niemniej jednak, podobała mi się. W kategorii fillerów za grosze, spokojnie pozycja godna polecenia. No, chyba, że ktoś nie lubi Cejrowskiego :P
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gringo

Post autor: mig »

Grę kupiłem od razu jak się pojawiła. No bo i Cejrowski poleca, i kolejny produkt "odnowionej" Granny, i cena fajna.
Trochę na półce poleżała- jakoś nie było okazji, żeby zebrać wiekszą grupę a założyliśmy, że celujemy w skład 5-6 osobowy. No i jeszcze ostatnio zdołowała mnie recka w Gradaniu, gdzie chłopaki zjechali ją równo.
No i wreszcie wczoraj była okazja zagrać. Wcisnąlem ją w program trochę na siłę- bedzie 5 osób, to moze te 20 minut na sprawdzenie sie znajdzie. No i gra okazała sie całkowitym hitem wieczoru, wypierając ze stołu takie tuzy jak For sale, Coup, czy Dobble. Oczywiście w pudełku za dużo nie ma, oczywiście graficznie zrobiona przeciętnie (choc jakość kart/płytek jest rewelacyjna). Oczywiście więcej zgadywania i szczęścia niż dedukcji i czytania ruchów przeciwników. Co nie zmienia faktu, ze wszyscy (łącznie ze mną) byli zachwyceni. Juz dawno żadna gra nas tak nie ubawila.
Wady? Poza ww jeszcze to, że najfajniej gra się ryzykując. No i regularnie ci co sie najlepiej bawili odpadali z gry przed czasem lub zostawali z jedną kartą. I jak na szybki fillerek moze sie za bardzo przeciągnąć (na 5 gier jedną mieliśmy taką dluuugą, ze zaczynało to byc męczące. Ale mimo to było fajnie;) dobrze grać z ekipą którą się dość dobrze zna. Wtedy są szanse na to, żeby nie o ograniczyć szczęście na rzecz dedukcji, bo znając swoje zachowanie i mowę ciała ( i troche rownież strategie grania) mozna łatwiej trafić w słońce. Spodziewałem sie czegoś bardziej Coupowo-Cytadelowego a wyszło zdecydowanie Mafiowe (nie chodzi o podobieństwo gier tylko o przesłanki wykorzystywane do odgadniecia).
Bardzo polecam (zwłaszcza w takiej cenie).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Gringo

Post autor: kwiatosz »

Protestuję, ja dałem jedynkę, pamiętam jakby to było wczoraj :) Dobra gra :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gringo

Post autor: mig »

kwiatosz pisze:Protestuję, ja dałem jedynkę, pamiętam jakby to było wczoraj :) Dobra gra :)
To prawda, ale zachwytu to szczerze mówiąc nie pamietam;)
A Twój głos rozsądku utonął w krytyce Ciuńka i Windziarza ;) z recki utkwiły mi w głowie głownie teksty o tukanach, argumenty, ze dobry produkt nie potrzebuje reklamy kogoś takiego jak WC, talii kart za 3zlote i (słusznej) krytyce klimatu :D
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Gringo

Post autor: kwiatosz »

To w zamian odpowiem, że jeżeli nie masz zestawu dla siódmego gracza, to jest szansa, że Granna Ci go dośle jak do nich na maila uderzysz :) I wtedy masz siedem zwierząt dla siedmiu kontynentów - i sprawę o sprowadzenie zagrożenia katastrofy budowlanej, bo klimat nagle burzy sufity przez 7 kondygnacji ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gringo

Post autor: RunMan »

Grę kupiłem na święta szwagrowi, potem sam grałem ze znajomymi tym co akurat było pod ręką (najczęściej kartami z Cytadeli, gdzie karty królewskie służyła za słońca, a militarne za księżyc ;)). Fajny, szybki filler z masą śmiechu i emocji, które niestety się kończą, gdy ktoś odrzuca kafel księżyca - dany gracz traci większość emocji z gry, gdyż współgracze mogą bardzo szybko zorientować się, że dana osoba ma już same słońca. Być może nieco lepiej będzie gdyby zastąpić układ kafelków 4/1 na 5/2.

Generalnie gra dość sympatyczna, ale nudzi się na tyle szybko, że chyba jednak nie warto kupować jej jako osobnego tytułu, skoro można spokojnie rozegrać partię mając pod ręką talię kart, lub wykorzystując elementy z innych planszówek.

A teraz cool story bro: Jedna z koleżanek była zbyt łatwo 'odczytywana' przez resztę grupy. Stwierdziła, że od tego momentu będzie starać się myśleć, że odkłada kafel z innym symbolem niż w rzeczywistości, tak aby utrudnić nam zadanie. Wygrała licytację, mówi, że zacznie od tych których jest stuprocentowo pewna - odsłania swój kafelek, a tam księżyc ;) Tak mocno wczuła się w strategię 'odwrotnego kafelka', że oszukała samą siebie :lol:
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Gringo

Post autor: mig »

kwiatosz pisze:To w zamian odpowiem, że jeżeli nie masz zestawu dla siódmego gracza, to jest szansa, że Granna Ci go dośle jak do nich na maila uderzysz :) I wtedy masz siedem zwierząt dla siedmiu kontynentów - i sprawę o sprowadzenie zagrożenia katastrofy budowlanej, bo klimat nagle burzy sufity przez 7 kondygnacji ;)
Mam, mam. Antarktyda rządzi - gdy ma się ją w grze zmiana klimatu jest naprawdę porażająca. ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
b3r53rk3r
Posty: 143
Rejestracja: 12 sie 2014, 00:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: Gringo

Post autor: b3r53rk3r »

Ja mam pytanie? Czy zatem gracze wybierają sami sobie kafelki które wykładają czy je losują? Bo jak mi ktoś to pokazywał to losowaliśmy i totalnie mi to nie podeszło... czy zatem graliśmy źle?
Zawsze wybieram czerwone.
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Gringo

Post autor: MichalStajszczak »

b3r53rk3r pisze:czy zatem graliśmy źle?
Źle. Oczywiście gracz moze losować kafelek, ale przepisy tego nie nakazują. Gracz wybiera, który kafelek ma położyć.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gringo

Post autor: FortArt »

Pozwoliłem sobie na "przetematowienie" gry lekko zmieniając pomysł kolegi Roberta. Teraz temat bardziej pasuje do imprezowego charakteru gierki.
Spoiler:
Teraz zamiast wykladania żetonów i odgadywania jakiś słoneczek i księżyców jest stawianie piw i licytacja na to kto ile wypije. Bezalkoholowe jako oszukańcze oznacza porażkę. :)

Zamiast tukanów będą kapsle ;)

Polecam, bardzo tanie komponenty ;)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ