Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
nikczemnik
Posty: 95
Rejestracja: 04 sty 2015, 11:16
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: nikczemnik »

Largo pisze:Jakich podajników do kart używacie? Mam już podstawkę i wszystkie małe dodatki i kart zrobiło się niesamowicie dużo. Ciężko to utrzymać w ryzach.
Chodzi mi bardziej o podajniki, które można kupić, a nie zrobić.
Ten nie ma sobie równych: https://boardgamegeek.com/filepage/1407 ... ehflmmsrsc
Co prawda jest uwzględniony tylko do dodatku SoC włącznie, ale modyfikacja na szerokość/długość to przy tych planach kwestia kilku minut.
Awatar użytkownika
Grimclash
Posty: 12
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:13

Re: Eldritch Horror

Post autor: Grimclash »

Co myślicie o takim gotowym rozwiązaniu do trzymania kart na stole? Można używać oczywiście do różnych gier.
Obrazek
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Eldritch Horror

Post autor: sidmeier »

Grimclash pisze:Co myślicie o takim gotowym rozwiązaniu do trzymania kart na stole? Można używać oczywiście do różnych gier.
Obrazek
Myślę, że to bardziej na narzędzia niż na gry planszowe. Płytkie, słabe, wykonane nie pod karty. A oni miliard dodatków już planują, co chwilę setki kart nowych dają. Ja mówię nie takiej polityce w grach niestety. Wystarczy jak leżą na stole stosiki i można spokojnie przestawiać. Byle dobrze opakowane. Podajniki to kiepski pomysł.
nikczemnik
Posty: 95
Rejestracja: 04 sty 2015, 11:16
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: nikczemnik »

sidmeier pisze:Wystarczy jak leżą na stole stosiki i można spokojnie przestawiać. Byle dobrze opakowane. Podajniki to kiepski pomysł.
Niestety nie ma szans żeby ułożyć "stosik" od czasów 4 dodatku a w zakoszulkowanych kartach to już wszystko się rozsypuje od Gór Szaleństwa. Podajnik to jedyna sensowna opcja jak ktoś chce uniknąć bajzlu na małym stole, chyba, że posiada na prawdę ogromny stół do gier i może sobie porozkładać same małe karty na ~15-20 kupek. FFG do gier w świecie Lovecrafta zawsze wypuszczało masę dodatków i nie wiem czy zakup absolutnie wszystkich jest rozsądny, jak ktoś chce uniknąć chaosu przy setupie i na stole (utrzymanie porządku w pudełkach, co również nie jest łatwym zadaniem, nawet pomijam, kufrom od Warboxa również skończy się miejsce). Ja zakończyłem kolekcjonowanie na SoC i nie mam zamiaru dalej w związku z powyższym, kart jest już tyle, że o jakiejkolwiek powtarzalności w rozgrywkach, nie ma nawet mowy. IMO kupowanie każdego dodatku do tej gry to jak wlewanie 20L wody do 10L garnka, no ale co tam kto lubi :)
Ostatnio zmieniony 25 sty 2018, 09:15 przez nikczemnik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: akahoshi »

sidmeier pisze:(...)A oni miliard dodatków już planują, co chwilę setki kart nowych dają. Ja mówię nie takiej polityce w grach niestety.(...)
Nie bardzo rozumiem czemu nie podoba Ci się polityka wydawania dodatków.
Przecież one są opcjonalne, nie musisz ich kupować. Nie licząc pierwszego dodatku, który był ewidentnym skokiem na kasę (mechanika wycięta z podstawki), to resztę można olać... lub kupić. Twój wybór.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Morgon »

nikczemnik pisze:
sidmeier pisze:Wystarczy jak leżą na stole stosiki i można spokojnie przestawiać. Byle dobrze opakowane. Podajniki to kiepski pomysł.
Niestety nie ma szans żeby ułożyć "stosik" od czasów 4 dodatku a w zakoszulkowanych kartach to już wszystko się rozsypuje od Gór Szaleństwa. Podajnik to jedyna sensowna opcja jak ktoś chce uniknąć bajzlu na małym stole, chyba, że posiada na prawdę ogromny stół do gier i może sobie porozkładać same małe karty na ~15-20 kupek. FFG do gier w świecie Lovecrafta zawsze wypuszczało masę dodatków i nie wiem czy zakup absolutnie wszystkich jest rozsądny, jak ktoś chce uniknąć chaosu przy setupie i na stole (utrzymanie porządku w pudełkach, co również nie jest łatwym zadaniem, nawet pomijam, kufrom od Warboxa również skończy się miejsce). Ja zakończyłem kolekcjonowanie na SoC i nie mam zamiaru dalej w związku z powyższym, kart jest już tyle, że o jakiejkolwiek powtarzalności w rozgrywkach, nie ma nawet mowy. IMO kupowanie każdego dodatku do tej gry to jak wlewanie 20L wody do 10L garnka, no ale co tam kto lubi :)
Po prostu popełniłeś błąd w momencie w którym zakoszulkowałeś karty. Nie ma takiej potrzeby - karty są bardzo dobrej jakości i się nie niszczą. A stosy się nie rozjeżdżają bo są znacznie niższe. Stany zresztą rozkłada się typami żeby szybciej znaleźć, więc jedyne wysokie stosy to zaklęcia i przedmioty. Zgodzę się jednak, że kupowanie wszystkiego nie ma sensu. Trzeba by grać tylko w Eldritcha żeby to wszystko ograć a jest tyle fajnych gier ;)
sngt
Posty: 127
Rejestracja: 26 lut 2014, 21:49
Has thanked: 22 times
Been thanked: 3 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sngt »

Ja również na początku zastanawiałem się nad koszulkowaniem kart, ale potem stwierdziłem, że nie ma to najmniejszego sensu. Przewracające się stosy kart to najgorsze co może być. Jedynie koszulki matowe jakoś dają radę i stos stoi wtedy stabilnie, ale one to tylko do rozmiarów CCG.

Dla mnie najlepszy podajnik to ten na wizytówki, bo zabiera znacznie mniej miejsca niż inne, w których karty leżą na całej powierzchni. Ten https://boardgamegeek.com/filepage/1407 ... ehflmmsrsc jest bardzo ciekawy, ale dla mnie zbyt duży. Wolę mieć większą modularność, bo u mnie duży problem z miejscem jest na stole :)
Moja kolekcja - klik
Awatar użytkownika
Shin Ryu
Posty: 86
Rejestracja: 19 mar 2013, 16:08
Lokalizacja: Piła
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Shin Ryu »

Temat na modyfikacje zasad itp, może ktoś z Was ma jakieś fajne pomysły :)
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 19&t=41749
MamWidelec
Posty: 1
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:06

Re: Eldritch Horror

Post autor: MamWidelec »

Hej,
czy jest ktoś w posiadaniu skanów kart podpowiedzi (te z możliwymi do wykonania w grze akcjami), tak żeby można je było wydrukować?
krzysztof1986
Posty: 42
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:58
Has thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: krzysztof1986 »

Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Breżniew »

arian pisze:Próbowałem jeszcze Bright Future, ale to gra w której solo trzeba chyba prowadzić dwie postaci, co już mi się bardzo nie podoba. Jedną postacią nie widzę szans na wygraną i zastanawiam się jak to wygląda na przykład w takim Eldritch Horror, którego planuję niebawem kupić.
Cytuję wypowiedź ariana z tematu Ogólnie o grach solo
Zmartwię Cię, ale w EH nie będzie inaczej. Grając solo jednym Badaczem dosłownie na nic nie starczy Ci czasu. Zanim dotrzesz do bramy, minie kilka tur. Zanim dotrzesz do wskazówki, miną kolejne tury. Już nie wspominam o potworach, kartach mitów czy efektach z kart spotkań. Grałem tak może ze 2 razy i w obu tych rozgrywkach było bardzo ciężko. Zupełnie nie miałem przyjemności z rozgrywki. Z kolei grając solo na 4 Badaczy jest wg. mnie za dużo na raz do ogarnięcia.
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Morgon »

Solo sensownie gra się na 2 badaczy. Jest jednak trudno, ale jeszcze się ogarnia. Najlepiej gra się w 4 badaczy ale na solo sobie tego nie wyobrażam. Mi generalnie granie solo (odczucia podobne do grania przy kompie) nie sprawia tyle frajdy co granie z innymi ludźmi . Grałem solo w Eldritcha, Runebounda i Robinsona. W sumie ten ostatni najlepiej się do tego nadaje, bo w więcej osób występuje syndrom gracza alfa, a jest to pełny coop gdzie wszystko co posiadamy jest wspólne.
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Eldritch Horror

Post autor: Jolly_Roger »

Eldritch w pojedynkę tylko 2 badaczami. Z tym, że tak jak pisał kolega wcześniej - najfajniej kiedy jest dyskusja i podział obowiązków pomiędzy graczami. Dla mnie najbardziej efektywnie i najłatwiej grało się w 3 osoby.
Faello
Posty: 201
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 24 times
Been thanked: 45 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Faello »

Morgon pisze:Solo sensownie gra się na 2 badaczy. Jest jednak trudno, ale jeszcze się ogarnia. Najlepiej gra się w 4 badaczy ale na solo sobie tego nie wyobrażam. Mi generalnie granie solo (odczucia podobne do grania przy kompie) nie sprawia tyle frajdy co granie z innymi ludźmi . Grałem solo w Eldritcha, Runebounda i Robinsona. W sumie ten ostatni najlepiej się do tego nadaje, bo w więcej osób występuje syndrom gracza alfa, a jest to pełny coop gdzie wszystko co posiadamy jest wspólne.
Sensownie gra się tak od 3 wzwyż (przy czym różnie jest wtedy z poziomem trudności, ale ten można modyfikować na różne sposoby - albo stosując karty definiujące trudność rozgrywki odnośnie ilości graczy z erraty, albo ustawiając sobie łatwiejsze karty z talii mitów).

Wynika to stąd, że mniejsza ilość graczy jest bardziej podatna na wypadki losowe w grze (zwyczajnie przez fakt, że masz mniejszą możliwość reagowania na nie - zwłaszcza, że niektóre się nie skalują).
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: arian »

Breżniew pisze:
arian pisze:Próbowałem jeszcze Bright Future, ale to gra w której solo trzeba chyba prowadzić dwie postaci, co już mi się bardzo nie podoba. Jedną postacią nie widzę szans na wygraną i zastanawiam się jak to wygląda na przykład w takim Eldritch Horror, którego planuję niebawem kupić.
Cytuję wypowiedź ariana z tematu Ogólnie o grach solo
Zmartwię Cię, ale w EH nie będzie inaczej. Grając solo jednym Badaczem dosłownie na nic nie starczy Ci czasu. Zanim dotrzesz do bramy, minie kilka tur. Zanim dotrzesz do wskazówki, miną kolejne tury. Już nie wspominam o potworach, kartach mitów czy efektach z kart spotkań. Grałem tak może ze 2 razy i w obu tych rozgrywkach było bardzo ciężko. Zupełnie nie miałem przyjemności z rozgrywki. Z kolei grając solo na 4 Badaczy jest wg. mnie za dużo na raz do ogarnięcia.
Dziękuję za odpowiedź. To faktycznie trochę słabo, tym bardziej, że oglądając kilka recenzji i czytając o grze nie natknąłem się nigdzie na informację, że gra się kiepsko skaluje, a tak chyba jest, skoro w sumie piszecie, że znacząco zmienia się poziom trudności. Nie zagłębiałem się w mechanikę, ale wyobrażałem sobie, że grając solo będzie po prostu więcej akcji jednej postaci, żeby to jakoś zbalansować. Czyli widzę, że trzeba się przygotować na podobne zmiany trudności jak w Elder Sign. Dobrze, że teraz przynajmniej to wiem, więc nie będzie niemiłego zaskoczenia.

Eldritch kusi mnie klimatem, a ten, wydaje mi się, byłby lepszy, gdybym mógł skupić się na swoim jednym bohaterze. W książkach przeskakiwanie pomiędzy bohaterami lubię, ale już zarówno w grach wideo, jak i w planszówkach taki zabieg psuje mi odrobinę zabawę.
Thomas
Posty: 12
Rejestracja: 31 mar 2014, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eldritch Horror

Post autor: Thomas »

myceK pisze:A ja polecam osobiście to rozwiązanie.

https://cf.geekdo-images.com/images/pic2366203_md.jpg

Kolorowe podstawki do bram w kolarze odpowiadającym znakowi na bramie (na allegro kupiłem za grosze) dobrze liczy się postęp zagłady, lub odczytuje sytuacje na mapie.
Dodatkowo pomalowałem spód podstawek na potwory na czerwono dla tych co wywołują efekty.

Proste rzeczy a gra się o wiele lepiej :)
dopiero zaczynam przygodę z Eldritch Horror i dodatkami Zaginiona Wiedza i Tajemnicze Ruiny. Czy może ktoś mi podpowiedzieć jakie kolory i w jakich ilościach - kupić podstawki na bramy, potwory (chodzi o podstawki inne niż FFG, nie niszczące żeronów potworów i badaczy: https://mepel.pl/plastikowa-podstawka-kolorowa), aby spełniało to swoją rolę i dawało większą przyjemność z gry....z góry dzięki za odpowiedzi
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Eldritch Horror

Post autor: sidmeier »

Thomas pisze:
myceK pisze:A ja polecam osobiście to rozwiązanie.

https://cf.geekdo-images.com/images/pic2366203_md.jpg

Kolorowe podstawki do bram w kolarze odpowiadającym znakowi na bramie (na allegro kupiłem za grosze) dobrze liczy się postęp zagłady, lub odczytuje sytuacje na mapie.
Dodatkowo pomalowałem spód podstawek na potwory na czerwono dla tych co wywołują efekty.

Proste rzeczy a gra się o wiele lepiej :)
dopiero zaczynam przygodę z Eldritch Horror i dodatkami Zaginiona Wiedza i Tajemnicze Ruiny. Czy może ktoś mi podpowiedzieć jakie kolory i w jakich ilościach - kupić podstawki na bramy, potwory (chodzi o podstawki inne niż FFG, nie niszczące żeronów potworów i badaczy: https://mepel.pl/plastikowa-podstawka-kolorowa), aby spełniało to swoją rolę i dawało większą przyjemność z gry....z góry dzięki za odpowiedzi
Nie kupuj automatycznie niczego, ktoś idzie do łazienki i powie ci: "ej, to potwór kazakum", jak będzie w podstawce, bramy mają leżeć, bo ktoś krzyknie: "ej, to Paryż lub Makao", lepiej by leżały płasko, fan z gry jest lepszy, większa tajemnica, a tak ryzyko, że podejrzysz choć przypadkiem. Dziwne rozwiązanie nakładki na bramy czy potwory. One leżą i dobrze gnieżdżą się w kuferkach po składaniu. Na badaczy podstawki masz już w podstawce chyba, więc problem z głowy. Nie ma co kreować sztucznego popytu.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

@Thomas
Badaczy jest maksymalnie 8 na planszy. Bram w podstawce jest 9, wraz z dodatkami dochodzą kolejne, ale na planszy raczej nie ma ich więcej niż 6 (jeśli jest więcej to znaczy, że jesteś po uszy w gów... w tarapatach). Bramy nie są dwustronne, więc mocowanie ich na podstawkach ma jedynie sens, jeśli gracze siedzą z jednej strony stołu (żeby co chwilę każdy gracz nie obracał bram w swoją stronę, by widzieć symbol na bramie). Potworów nie spodziewałbym się na planszy więcej niż kilkunastu naraz, ale ciągłe zakładanie i zdejmowanie podstawek może być uciążliwe i dodatkowo zaciemniać obraz na planszy, gdy będzie dużo stojących elementów.

Podstawki FFG faktycznie są kiepskie, zwłaszcza jeśli ktoś nie lubi niszczyć żetonów. Ja zaopatrzyłem się w 30 takich, jak podlinkowałeś (3 kolory x 10) i bardzo sobie je chwalę. Sprawdzają się świetnie w wielu grach, nie niszczą żetonów i można w nich postawić nawet karty.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Thomas
Posty: 12
Rejestracja: 31 mar 2014, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eldritch Horror

Post autor: Thomas »

sirafin pisze:@Thomas
Podstawki FFG faktycznie są kiepskie, zwłaszcza jeśli ktoś nie lubi niszczyć żetonów. Ja zaopatrzyłem się w 30 takich, jak podlinkowałeś (3 kolory x 10) i bardzo sobie je chwalę. Sprawdzają się świetnie w wielu grach, nie niszczą żetonów i można w nich postawić nawet karty.
właśnie o to chodzi! to sedno sprawy - ochrona żetonów przed zniszczeniem z powodu używania ciasnych podstawek FFG. Na drugim planie są dopiero kolory.
Co do kolorów, to jakie wybrałeś? Wiele kolorów ułatwi sprawę czy nie mają znaczenia? Nie mam teraz przy sobie żetonów bram....
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Czarne, zielone i niebieskie. Kupowałem dawno temu nie pod kątem samego Eldritch, większość mam w uniwersalnym pojemniku z kostkami itp. rzeczami używanymi w różnych grach zależnie od potrzeby :) Do Eldritch idealne byłby niebieskie, zielone i czerwone, wtedy gracze by nie musieli obracać bram na planszy, bo podstawka by informowała o kolorze symbolu.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Najemnik »

Co do podstawek dla potworów, to radzę przemyśleć sprawę. Nieraz (zależnie od Przedwiecznego i Pogłosek) mogą zdarzać się pola, gdzie tych potworów jest całkiem sporo (nawet po 5-6 na jednym polu). Póki są to żetony, to po prostu leżą na sobie, ale jakby były w podstawkach, to umiejscowienie ich wszystkich razem może być problematyczne, zwłaszcza jeśli dojdą na to pole Badacze.
Awatar użytkownika
Shin Ryu
Posty: 86
Rejestracja: 19 mar 2013, 16:08
Lokalizacja: Piła
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Shin Ryu »

Awatar użytkownika
Shin Ryu
Posty: 86
Rejestracja: 19 mar 2013, 16:08
Lokalizacja: Piła
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Shin Ryu »

Premiera "Masek" w US za 3 dni (15.2), a u nas dopiero II kwartał (strona Galakty)?
Jak za dwa miechy dopiero u nas, to trochę lipa.
Może chociaż zasady będą w PDF do obadania...
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sewhoe »

Shin Ryu pisze:Premiera "Masek" w US za 3 dni (15.2), a u nas dopiero II kwartał (strona Galakty)?
Jak za dwa miechy dopiero u nas, to trochę lipa.
Ciesz się jak będzie do czerwca :wink:
Awatar użytkownika
Shin Ryu
Posty: 86
Rejestracja: 19 mar 2013, 16:08
Lokalizacja: Piła
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Shin Ryu »

sewhoe pisze:
Shin Ryu pisze:Premiera "Masek" w US za 3 dni (15.2), a u nas dopiero II kwartał (strona Galakty)?
Jak za dwa miechy dopiero u nas, to trochę lipa.
Ciesz się jak będzie do czerwca :wink:
No tak, zapomniałem że planszówki to nie karcianki i wersje polskie trochę później wychodzą :(
ODPOWIEDZ