Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Morgon »

Pytanie do osób które mają większość/wszystkie dodatki. Jak wygląda wasz ranking Przedwiecznych i Badaczy? Którymi i przeciwko którym lubicie najbardziej grać/są najciekawsi/najlepsi? Prosiłbym o pisanie w nawiasie z jakiego dodatku jest Badacz :)
Frowrya
Posty: 35
Rejestracja: 08 sie 2010, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Frowrya »

Morgon pisze:Pytanie do osób które mają większość/wszystkie dodatki. Jak wygląda wasz ranking Przedwiecznych i Badaczy? Którymi i przeciwko którym lubicie najbardziej grać/są najciekawsi/najlepsi? Prosiłbym o pisanie w nawiasie z jakiego dodatku jest Badacz :)

Charlie Kane zawsze i wszędzie, żeby zmniejszyć poziom trudności gry. Jest on po prostu za dobry. Często grając w 3 osoby dodajemy "niewolnika" w postaci Charliego, jeżeli on zginie Jacqueline wchodzi do gry dodając wskazówki. Ogólnie dość przyjemny jest Luke i Akachi, ale to może przez to ze po prostu lubię taka role. Hastur wydaje się dla mnie najciekawszym przeciwnikiem ze względu na zlozonosc zadań.
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Morgon »

Słaby odzew. Mam wrażenie, że to forum umiera a wszyscy siedzą na grupie na fb.

Badacze, których wymieniłeś, prawie wszyscy są z podstawki. Jak z grywalnością badaczy z małych dodatków?
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

W tej chwili kojarzę tylko jedną postać która mi się podobała aczkolwiek nie pamiętam imienia. Postać przez całą grę ma klątwę (tak, tylko przy 6 ma sukcesy). Jako startowy przedmiot ma talizman pozwalający przerzucać wszystkie kości przy teście. Chyba jeszcze jakiś bonus był przy utracie klątwy typu upgrade umiejętności i dobierz klątwę od nowa.
Pamiętam, że postać wymiatała.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Olgierdd »

Ja nie mam ulubionej postaci, ale pewien archetyp: wysoka wiedza i spostrzegawczość. Przyjemniej gra mi się czarodziejami, bo zaklęcia są na tyle różnorodne, że te same postacie w innych rozgrywkach mogą się rozwinąć na wiele sposobów.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: kastration »

Frowrya pisze:
Morgon pisze:Pytanie do osób które mają większość/wszystkie dodatki. Jak wygląda wasz ranking Przedwiecznych i Badaczy? Którymi i przeciwko którym lubicie najbardziej grać/są najciekawsi/najlepsi? Prosiłbym o pisanie w nawiasie z jakiego dodatku jest Badacz :)

Charlie Kane zawsze i wszędzie, żeby zmniejszyć poziom trudności gry. Jest on po prostu za dobry. Często grając w 3 osoby dodajemy "niewolnika" w postaci Charliego, jeżeli on zginie Jacqueline wchodzi do gry dodając wskazówki. Ogólnie dość przyjemny jest Luke i Akachi, ale to może przez to ze po prostu lubię taka role. Hastur wydaje się dla mnie najciekawszym przeciwnikiem ze względu na zlozonosc zadań.
Nie siadam bez Charliego do gry :lol: Dla mnie lider zdecydowanie, ale fakt, to postać z podstawki.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Frowrya
Posty: 35
Rejestracja: 08 sie 2010, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Frowrya »

Morgon pisze:Słaby odzew. Mam wrażenie, że to forum umiera a wszyscy siedzą na grupie na fb.

Badacze, których wymieniłeś, prawie wszyscy są z podstawki. Jak z grywalnością badaczy z małych dodatków?
Badacze z małych dodatkow tez są niczego sobie ale jednak ci z podstawki są najlepsi.
Skid jest moim zdaniem bardzo dobry, gdyż tak naprawdę niweluje w większości przypadków 1/4 porażek.
Dexter Drake jest także dość często wyciągamy, za to Monterey iJenny sa maszynkami do zbierania przedmiotów. Dość dobra alternatywa do charliego.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Morgon pisze:Słaby odzew. Mam wrażenie, że to forum umiera a wszyscy siedzą na grupie na fb.
Albo mało kto miał okazję ograć porządnie ponad czterdziestu badaczy w konfiguracjach z kilkunastoma Przedwiecznymi i masą innych cudactw w postaci kart preludiów, przygód itp. ;) Ten tytuł rozrósł się już tak bardzo, że naprawdę ciężko go ograć na wylot we wszystkich wariantach, jeśli gra się jeszcze w inne rzeczy. Ja cały czas mam przy każdej rozgrywce wrażenie, że gram z czymś nowym :D
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Trolliszcze »

Otóż to. My np. do każdej partii losujemy po 3 badaczy dla każdego i wybieramy z tej puli (jak ktoś zginie, to z pozostałej puli dwóch itd.). W efekcie przy takiej liczbie badaczy (zgromadziłem prawie wszystko, co ukazało się dotąd po polsku) w każdej grze mamy kompletnie inną kombinację i inne możliwości/emocje, więc osobiście nie jestem w stanie ocenić, kto jest wyjątkowo silny, a kto słaby. Są wyjątki: wiadomo, że Charlie to po prostu inna liga, ale ja akurat nie gram tak jak koledzy, że sobie go biorę do każdej partii, bo uważam, że gra robi się wtedy trywialna i od pewnego moment po prostu nuda. Z drugiej strony jest Rex, którego nie znoszę, mimo że też potrafi natrzepać niebotyczną ilość przedmiotów. Nie wiem, ile musiałbym zagrać partii, żeby mieć wszystkich badaczy dobrze ogranych i móc się wypowiadać na temat ich siły, ale na pewno nie nastąpi to szybko.
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

Jeżeli chodzi o "siłę" badaczy to jak dla mnie w pierwszej kolejności najsilniejsi są ci co potrafią łatwo zdobywać przedmioty. W drugiej kolejności są ci co potrafią "oszczędzać" akcje. Za przykład podam Akachi, która potrafi się przemieszczać po bramach dzięki czemu oszczędza w grze klika do kilkunastu akcji, które normalnie by poszły na ruch.
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: kelvar »

c08mk pisze:Jeżeli chodzi o "siłę" badaczy to jak dla mnie w pierwszej kolejności najsilniejsi są ci co potrafią łatwo zdobywać przedmioty. W drugiej kolejności są ci co potrafią "oszczędzać" akcje. Za przykład podam Akachi, która potrafi się przemieszczać po bramach dzięki czemu oszczędza w grze klika do kilkunastu akcji, które normalnie by poszły na ruch.
U mnie np. Akachi jest jakaś bez szału (kwestia podejścia:D) i zazwyczaj w grze nie wykorzystuje swojego "potencjału".
Taką "uniwersalną" postacią, którą mi się lepiej gra jest Ursula Downs, a w podstawce Leo Anderson.

Polityk tak od 4 graczy wzwyż robi robotę (przy 6 badaczach może praktycznie zajmować się niszczeniem potworów/mnożeniem wskazówek w jednym miejscu i korzystaniem z umiejętności... acz to może zabijać przyjemność z grania nim przy kolejnej partii :D ). Jak dla mnie jest on słabo zbalansowany na korzyść "dużej drużyny"

Ostatnio losowałem postacie i naprawdę ciekawie się gra ekipą bez balansu (np. gra przeciw Syzygium bez postaci z czarami, które ciągle potrzebne były:D, albo wgl gra bez typowych "walczących" w drużynie... trzeba bardziej się głowić, zmieniać role, współpracować aktywnie, a nie na zasadzie "każdy robi swoje"... i każdy w drużynie może mieć inną koncepcję;)

De facto kusi mnie rozszerzenie kolejne (chociaż nie ograłem poprzednich porządnie XD). Bo na razie hula Zakazana Wiedza (od początki), Ruiny (bardzo chwalę za urozmaicenie rozgrywki) i Góry Szaleństwa (z świetnymi badaczami jak dla mnie:)). I teraz mnie zastanawia czy inwestować w coś "dużego" (kraina snów mi się podoba;)) czy jednak któryś z małych dodatków (taniej :D) - i tutaj ze względu na promującego grę Włóczęgę (zaczyna z psem;)) mam ochotę na zainwestowanie w Miasta w Gruzach (jak wyjdą oczywiście;))
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Morgon »

Dzięki za odzew. Póki co mam podstawkę i zaginioną wiedzę. Po wnikliwej analizie wszystkich dodatków zdecydowałem się na zakup Tajemniczych Ruin oraz Miast w Gruzach. Wydaje mi się, że dodają najwięcej nowego i dobrego do gry w stosunku do ceny.

Wie ktoś może kiedy wyjdą Miasta w Gruzach? W sklepach pisze, że pierwsza połowa listopada a mamy już 17...?
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

Galakta zapowiadała na koniec roku. Jest dość dobra szansa, że przed świętami będzie.
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: premek »

W poniedziałek będą :)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Morgon pisze:Dzięki za odzew. Póki co mam podstawkę i zaginioną wiedzę. Po wnikliwej analizie wszystkich dodatków zdecydowałem się na zakup Tajemniczych Ruin oraz Miast w Gruzach. Wydaje mi się, że dodają najwięcej nowego i dobrego do gry w stosunku do ceny.
IMO dobry wybór. Później może Góry Szaleństwa. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Morgon »

Bary pisze:
Morgon pisze:Dzięki za odzew. Póki co mam podstawkę i zaginioną wiedzę. Po wnikliwej analizie wszystkich dodatków zdecydowałem się na zakup Tajemniczych Ruin oraz Miast w Gruzach. Wydaje mi się, że dodają najwięcej nowego i dobrego do gry w stosunku do ceny.
IMO dobry wybór. Później może Góry Szaleństwa. :)
Ciekawy wybór - spotkałem się ze sporą krytyką tego dodatku. Pomijając już to że dodatkowa plansza nie zmieści mi się na stole, trudno się na nią dostać w porównaniu do Piramid i Krain Snów, to najwięcej narzekań jest na Przedwiecznych z tego dodatku. Najczęściej z dużych dodatków proponuje się Pod Piramidami.
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: kelvar »

Druga plansza z Gór Szaleństwa jest bardzo ciekawa i klimatyczna. Dostanie się wcale nie jest trudne, a pozwala wzmocnić mocno bohatera, ale kosztem.poswieconego czasu... Coś za coś - zwłaszcza, że mechanika gry wymaga wysłania tam kogoś (bez 4 badaczy robi sie kłopotliwe).
O badaczach pisałem chyba - jedni z lepiej smigajacych (3 lubię, kolejnych 3 znajomi chwalą... Więc jest super pod tym względem).
Przedwieczni - jeden "długi" (4 tajemnice do rozwiązania, więcej kart mitów itp.).
Drugi bardzo fajny - koszący hipotermią :)
Choć są ogólnie przedwieczni tacy "zwykli" ogólnie (nie wnoszą udziwnień). Ale z dodatku jestem zadowolony (acz mam porównanie z 2 małymi jedynie)
IrasArgor
Posty: 369
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: IrasArgor »

"Najszła" mnie taka myśl. Miasta w Ruinach będą moim czwartym małym dodatkiem do Eldritcha (do tej pory tylko je kupowałem).

Czy grając w konkretny dodatek budowaliście kiedykolwiek talię Mitów składająca się tylko z tych kart zawartych w danym dodatku, czy te karty same w sobie budują jakąś w miarę spójną historię? Zawsze wszystko wrzucałem do wspólnej puli, nigdy nie rozdzielałem dodatków i talii. Zastanawiam się na ile taki układ rzutuje na aspekt klimatyczno przygodowy, chodzi mi o to czy ten element się gdzieś nie rozmywa. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?
Wcześniej nigdy nie czytałem przed grą żadnych kart by nie psuć sobie rozrywki, tylko grzecznie odpakowywałem dodatek i wpasowywałem go w dedykowane "kupki".

Jeśli tak to czy też rozdzielać inne stosy kart, Spotkań, Ekspedycji itp? Ekwipunku, stanów, artefaktów itp czyli wszystkich małych kart raczej nie ma sensu, a może się mylę?
Awatar użytkownika
Shin Ryu
Posty: 86
Rejestracja: 19 mar 2013, 16:08
Lokalizacja: Piła
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Shin Ryu »

http://angryboardgamer.pl/unboxing-eldr ... w-gruzach/

Unboxing najnowszego dodatku. Ktoś z Was już ma, gra?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

@IrasArgor

Tak, mity są z grubsza utrzymane w konwencji danego rozszerzenia, więc jeśli szczególnie chcesz zagęścić tematykę, możesz używać kart z jednego rozszerzenia. Osobiście tego nie robię i mam wszystko wymieszane (różnorodność i wygoda, że nie trzeba nic rozdzielać), wystarcza mi to, że karty spotkań badawczych/specjalnych trzymają się głównego wątku i że kultyści zachowują się specyficznie. Zawsze są jeszcze preludia i przygody, jeśli chcemy podkręcić jakieś aspekty fabuły.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
IrasArgor
Posty: 369
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: IrasArgor »

@Sirafin

Dzięki, spróbuję zrobić eksperyment z Miastami w gruzach i napisze tutaj za jakiś czas czy faktycznie gra się robi bardziej interesująca fabularnie.
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Morgon »

Jestem po pierwszej grze przeciwko Kataklizmowi spod ziemi. Graliśmy w 4 osoby, wygraliśmy. Z 5 katastrof tylko jedna zrobiła większe szkody, w tym tylko jedno dodatkowe miasto zostało zniszczone. Spotkania w zniszczonych lokacjach nie były jakieś straszne. Najgorsza jest zdolność samego Przedwiecznego podczas rozrachunku. Ogólnie mieliśmy dużo szczęścia oraz OP psychopatkę z nożem, która biegała z księgą, z której dostawała zaklęcia podczas odpoczynku. Ogólnie groźny przedwieczny, lepiej unikać grupowania się w jednym mieście gdy zbliża się katastrofa :)
wiolik
Posty: 4
Rejestracja: 27 paź 2017, 15:31

Re: Eldritch Horror

Post autor: wiolik »

Witam!

Powracając do wątku organizatorów :wink:
Zakupiłam Kufer "HORROR ed.2" dedykowany grze Eldritch Horror i jestem bardzo zadowolona!
Mam co prawda tylko dwa dodatki "Krainy Snów" i "Pod Piramidami" ale wszystko pięknie się zmieściło łącznie z planszami i jeszcze miejsca sporo..
Nareszcie wszytko ma swoje miejsce i nie trzeba wyciągać z woreczków karty bo są na swoim miejscu gotowe do grania :)
Do tego wykonanie i szczegóły tego kufra pozytywnie mnie zaskoczyły!
Kufer jest duży i po włożeniu wszystkiego dość ciężki.. Po pomalowaniu i polakierowaniu tylko polepszył się efekt !!
Ale najważniejsze że skrócił się dość mocno czas przygotowania do gry!!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: smalco »

Świetnie polakierowana skrzynka. Też zastanawiam się czy kupić.

Wysłane z mojego Hammer Energy przy użyciu Tapatalka
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Morgon »

Ja kupiłem dwie płyty kartonowo-piankowe 50x35 cm. Zrobiłem z tego wypraskę. W pudle od podstawki zmieściło się wszystko z 3 małymi dodatkami. Koszt 16 zł. IMO szkoda kasy na skrzynie w cenie gry.
ODPOWIEDZ