Burning Suns (Emil Larsen)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: Tolis »

@Dwntn, szczerze nie przypominam sobie ile trwala moja jedyna partia w TI3, ale na pewno nie 15,5 godziny :)
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: Dwntn »

Tolis pisze:@Dwntn, szczerze nie przypominam sobie ile trwala moja jedyna partia w TI3, ale na pewno nie 15,5 godziny :)
Wg moich notatek na BGG całe spotkanie trwało 15,5h, w tym tłumaczenie zasad i krótka przerwa na pizze. Sam czas rozgrywki oszacowalem na 10,5-11,5h. Było to ponad trzy lata temu, ale pamiętam tamta rozgrywkę do dziś ;-)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: schizofretka »

Ja na TI wymagam rezerwacji albo pełnej doby, albo całego (quasi) weekendu. Jak się skończy w sobotę wieczorem w niedzielę zagra się w coś innego, ale dopinanie na siłę, bądź zgroza odejścia graczy eliminują dla mnie cały sens. Tak, partie trwają ponad 12h jak ludzie podchodzą mocno dyplomacyjnie, i owszem, gram kilka razy na dekadę...


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: schizofretka »

Wuj, gra niedostępna zanim jeszcze wyszła na rynek? Nie będzie można jej kupić?

A co do debiutantów: nie ma przeciwskazań, by jako pierwszą grę rzucić się na projektowanie kobyły. Tylko wydać to już powinien doświadczony wydawca...

Ogólnie KS-y cierpią na symdrom 'almost'. Często jest dobry pomysł, świetne wykonanie, gra działa, ale coś zgrzyta i ma się nieodparte wrażenie, że gdyby wydawał to ktoś, kto będzie sprzedawał 'dopiero' gotowy produkt, to dopracowałby go bardziej. Wiele moich KS-ów jest IMO całkiem naprawialnych, ale nie po to kupuję gotową grę, by bawić się w testowanie.

Myślę, że tak jak są firmy specjalizujące się w przygotowywaniu kampanii KS (nie mówiąc o produkcji i fullfilment), tak rynek by zyskał dzięki profesjonalnym, niezależnym grupom testerów. Wysyłasz im grę, grają umówioną liczbę partii (w ciemnych testach), odsyłają ci uwagi o błędach i propozycjach naprawy.

Pożytek nie tylko dla samego projektu, ale również dla kampanii: 'okejka' grupy, która klepnęła wcześniej wydane działające gry byłaby olbrzymim plusem dla kampanii.


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: Dwntn »

schizofretka pisze:dopinanie na siłę, bądź zgroza odejścia graczy eliminują dla mnie cały sens. Tak, partie trwają ponad 12h jak ludzie podchodzą mocno dyplomacyjnie, i owszem, gram kilka razy na dekadę...
Akurat tamten przykład dotyczył rozgrywki w której ja miałem dopiero 2 partie za pasem a pozostali gracze byli świeżynkami.
Późniejsze rozgrywki oraz wprawa jaką nabraliśmy pozwoliła nam zejść do ok 50min. na gracza, co uważam za dobry czas biorąc pod uwagę że obecnie grywamy z oboma dodatkami (choć nie korzystamy z mercenaries, generałów ani kosmicznych min).

Parę negatywnych aspektów TI spowodowało jednak że szukałem długo innego tytułu który pozwoliłby mi czerpać podobną ilość rozrywki co przy TI przy jednoczesnym skróceniu czasu potrzebnego na zagranie jednej partii, zwłaszcza że coraz ciężej jest zebrać 6-8 graczy aby poświęcić całe popołudnie lub noc na rozgrywkę.

Spowodowało to że przez lata testowałem różne opcje, które mniej lub bardziej zalegają mi na półce:

Obrazek

W chwili obecnej mogę jednak śmiało powiedzieć że Burning Suns, choć wciąż w dużej mierze stanowi dla mnie nieodkryte terytorium, powoli plasuje się na drugim miejscu zaraz za Forbidden Stars, jeśli chodzi o substytuty dla TI. Długo szukałem takiej gry i choć jak już zaznaczałem - nie zastąpi mi oryginału, bo TI jest tylko jedne, to gra ma w sobie tyle pozytywnych aspektów, że chce sie do niej wracać. To że produkcja się opóźniła nie robi mi żadnej różnicy - czekając na BS ogrywałem pozostałe gry z powyższego zdjęcia. Obecnie, gdy jest już dostępne, będę częściej ogrywał BS :)

- K.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2017, 17:29 przez Dwntn, łącznie zmieniany 1 raz.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 2016 r

Post autor: schizofretka »

No poza BS mam i lubię to wszystko :) tylko SC sprzedałem bo FS zabiło jakąkolwiek chęć i szansę grania w niego.

6h w TI to śwetny czas, dla nas - przy piwie - to Eclipse i Hegemonic niewiele krócej wychodził, a i FS na początku muliło.

On topic: da to się kupić, czy polować na giełdzie na używkę trzeba?


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: Dwntn »

schizofretka pisze: On topic: da to się kupić, czy polować na giełdzie na używkę trzeba?
Niestety, może być problem z kupieniem, gdyż na chwilę obecną cały zapas gier jaki był przeznaczony do ogólnej sprzedaży został wycofany i przekierowany do wysyłki do USA, gdzie większość gier uległa uszkodzeniu w magazynie z winy lokalnego dystrybutora.

Na chwilę obecną Emil nie planuje także dodruków, bo nie chce kontynuować współpracy z Serbskim producentem gry a nie jest w stanie wyciągnąć od drukarni form do figurek (nie stać go na nowe). Jeśli zatem będziesz miał możliwość odkupić od kogoś egzemplarz BS, radzę zrobić to zanim gra osiągnie ceny kolekcjonerskie jak SC.

- K.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: schizofretka »

znaczy wg umowy foormy nie należą do niego? Jak rozumiem producent dał ciała na całej linii?


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: Dwntn »

schizofretka pisze:znaczy wg umowy foormy nie należą do niego? Jak rozumiem producent dał ciała na całej linii?


Stukał Lucjan Szołajski
Nie pytałem o szczegóły - otrzymałem jedynie taką informację od samego projektanta/wydawcy gry.

- K.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: playerator »

Zakupiłem PnP i wygląda, że było to najlepiej wydane 5 baksów ever. Super sprawa, że po polsku - wielkie dzięki Rocy7 :D

No i mam kilka pytań. W zasadzie mam mnóstwo pytań, ale zadam te najważniejsze.

Dwntn pisze:... nie licząc dodatku, który po wakacjach podwoi tę liczbę ...
Dwntn pisze:... Dodatkowe modele statków oraz alternatywne arkusze planet/ras powinny być dostępne przed końcem sierpnia ...
1. Czy chodzi o Invading Races i Parallel Galaxies, które można już zamówić na stronie wydawcy?


2. Czy Parallel Galaxies lub inne dodatki w przyszłości, będą dostępne także w wersji PnP?

3. Przeczytałem wzmiankę o wariancie solo - wiadomo cokolwiek?

4. Jak się drukuje (sensownie) pojedyncze żetony?

5. Czy ktokolwiek drukował figurki 3D z załączonych plików, są gdzieś jakieś fotki?

6. Czy jakieś pliki do wykonania (oklejenia) pudełka są przewidziane?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: Galatolol »

Odkąd Rocy forsuje tę grę (czyli już kilka lat), mam ją na radarze, więc chyba też się w końcu skuszę na PnP. Jest tam zawarte Burning Suns - Parallel Galaxies?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: playerator »

Galatolol pisze:... Jest tam zawarte Burning Suns - Parallel Galaxies?
Nie, dlatego zapytałem o jego wersję PnP :wink:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: Rocy7 »

playerator pisze: 1. Czy chodzi o Invading Races i Parallel Galaxies, które można już zamówić na stronie wydawcy?

2. Czy Parallel Galaxies lub inne dodatki w przyszłości, będą dostępne także w wersji PnP?

3. Przeczytałem wzmiankę o wariancie solo - wiadomo cokolwiek?

4. Jak się drukuje (sensownie) pojedyncze żetony?

5. Czy ktokolwiek drukował figurki 3D z załączonych plików, są gdzieś jakieś fotki?

6. Czy jakieś pliki do wykonania (oklejenia) pudełka są przewidziane?
1) Z tego co wiem to tak, ale jeszcze nie autor jeszcze nie ma ich fizycznie. Ma je miec w ciagu 3 miesiecy z tego co pamietam. Tylko Parallex Galaxies nie dodaje nic nowego do gry to tylko opcja by np. dwoch graczy gralo ta sama rasa czy ta sama ideologia-rasy z Parallex maja jedynie inne grafiki niz te z podstawki. (W zasadzie ten dodatek mozna sobie samemu zrobic).

2) i 3)

I haven't seen anyone do the 3D models yet, but hopefully soon :)
I'm planning to add the Parallel Galaxies and Invading Races as PnP in the shop, but probably as its own entry (not just in the same bucket of PnP material. To make it easier to update in the future and so on.
No news on solo variant, I need someone else to play around with those ideas (as I'm simply not a solo game creator).
Hopefully soon, I'm still waiting for more photos and news from the manufacturer. It's moving forward albeit slowly.

4) Drukowalem jedynie całe arkusze. Zgłos sie do Planszowy Dobromir z tym pytaniem ;)

5) W Polsce chyba nikt jeszcze nie drukował, moze na BGG .

6) "Oh that's a good idea, I've completely forgotten about that extra thing. Sure. I'll put that on my to do list."

schizofretka pisze:rynek by zyskał dzięki profesjonalnym, niezależnym grupom testerów. Wysyłasz im grę, grają umówioną liczbę partii (w ciemnych testach), odsyłają ci uwagi o błędach i propozycjach naprawy.

Pożytek nie tylko dla samego projektu, ale również dla kampanii: 'okejka' grupy, która klepnęła wcześniej wydane działające gry byłaby olbrzymim plusem dla kampanii.

Stukał Lucjan Szołajski
Rozegralismy ponad 20 partii (wersja print and play i Zun Tzu) wnioski z naszych gier dostal tworca i troche usprawnil gre (wprowadzil poprawki do zasad i finalnych komponentow). Mamy tez pomysl na fanowski dodatek usprawniajacy market i karty taktyki, ale wciaz to testujemy. (choc market juz chodzi spoko).

Obrazek
playerator pisze:Zakupiłem PnP i wygląda, że było to najlepiej wydane 5 baksów ever. Super sprawa, że po polsku - wielkie dzięki Rocy7 :D
nad wersja PL pracowalo 3 osoby Planszowy Dobromir, Krionach i ja (kolejnosc nieprzypadkowa;)
Ostatnio zmieniony 25 lip 2017, 08:37 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: playerator »

Rocy7 pisze:... nad wersja PL pracowalo 3 osoby Planszowy Dobromir, Krionach i ja (kolejnosc nieprzypadkowa;)
Wszystkim serdeczne podziękowania :D


Rocy7 pisze:... Tylko Parallex Galaxies nie dodaje nic nowego do gry to tylko opcja by np. dwoch graczy gralo ta sama rasa czy ta sama ideologia-rasy z Parallex maja jedynie inne grafiki niz te z podstawki ...
Ale na stronie z opisem jest:
SunTzuGames pisze:With Parallel Galaxies, you'll get the following components:

32 new systems to explore and conquer.
10 new factions of the original races (Reavers, Marauders, Sentinels, Champions and more).
Chyba, że zmienione zostały tylko nazwy ras?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 555 times
Been thanked: 866 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: Galatolol »

playerator pisze:Nie, dlatego zapytałem o jego wersję PnP :wink:
Nawet to wytłuściłeś, wtopa :oops:
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: Rocy7 »

playerator pisze:
SunTzuGames pisze:With Parallel Galaxies, you'll get the following components:32 new systems to explore and conquer.
10 new factions of the original races (Reavers, Marauders, Sentinels, Champions and more).
Chyba, że zmienione zostały tylko nazwy ras?
Systemy sa nowe i inne niz w podstawce. W rasach jest inna grafika i nazwa reszta taka sama jak w podstawce.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 2016 r

Post autor: schizofretka »

Co było add-onami w kampanii, względnie exclusives? W znaczeniu, jeśli będę szukać kopii na rynku wtórnym, o co pytać?


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: Rocy7 »

schizofretka pisze:Co było add-onami w kampanii, względnie exclusives? W znaczeniu, jeśli będę szukać kopii na rynku wtórnym, o co pytać?


Stukał Lucjan Szołajski
W zasadzie nic. Wszystkie kopie (te KS i ze sklepu Sun Tzu) są identyczne. Wspierajacy mieli jedynie mozliwosc dokupienia osobno modeli dla pozostalych 5 ras, ale to zmiana wizualna nie mechaniczna.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: schizofretka »

Dzięki. Co do tych modeli: jak rozumiem domyślnie grając rasami bez nich po prostu pożycza się od innej rasy? Ile ten zestaw oryginalnie kosztował w sklepie, by jakoś móc wycenić różnicę?


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: Rocy7 »

schizofretka pisze:Dzięki. Co do tych modeli: jak rozumiem domyślnie grając rasami bez nich po prostu pożycza się od innej rasy? Ile ten zestaw oryginalnie kosztował w sklepie, by jakoś móc wycenić różnicę?


Stukał Lucjan Szołajski
Tak. Te modele mozna bylo dokupic za 8£ od rasy.

Wreszcie mam swój kickstarterowy egzemplarz (wczesniej grałem na print and play) Obrazek
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: gaseki »

Powiem tak - przez odpowiedź na moje zapytanie do autora nigdy nie wesprę niczego co on zrobi. Jeśli jemu nie chce się odpowiednio złożyć pliku do druku, to czemu ja mam to robić? Gra wygląda super, ale...
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: Rocy7 »

Polska wersja print and play jest rowniez w wersji przystosowanej do druku na a4. Jesli ktos potrzebuje plikow w tej wersji prosze o pw.

Sporo elementow z wersji angielskiej sie pokrywa.
Jesli chodzi o angielski print and play w firmacie A4 porozmawiam z tworca.
Ostatnio zmieniony 27 sie 2017, 00:49 przez Rocy7, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: arturpe »

gaseki pisze:Powiem tak - przez odpowiedź na moje zapytanie do autora nigdy nie wesprę niczego co on zrobi. Jeśli jemu nie chce się odpowiednio złożyć pliku do druku, to czemu ja mam to robić? Gra wygląda super, ale...
A w czym jest problem? Przedwczoraj kupiłem wersję PnP z zamiarem powolnego tworzenia

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: gaseki »

arturpe pisze:
gaseki pisze:Powiem tak - przez odpowiedź na moje zapytanie do autora nigdy nie wesprę niczego co on zrobi. Jeśli jemu nie chce się odpowiednio złożyć pliku do druku, to czemu ja mam to robić? Gra wygląda super, ale...
A w czym jest problem? Przedwczoraj kupiłem wersję PnP z zamiarem powolnego tworzenia

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Problem jest taki, że każdy element (np 20mm żeton) jest osobną stroną pdf i twórca stwierdził, że gracze sami sobie mają to poukładać na stronie do wydruku w inDesign czy innym programie tego typu, bo są dwa standardy papieru i każdy chce inne pliki. Wiem cośtam o programach graficznych, ale nie jestem w stanie tak złamać strony, żeby wydruk dwustronny się pokrywał. Czy naprawdę potrzebuję uczyć się obsługi nowych programów, żeby wydrukować grę?
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Burning Suns strategia 4x sci-fi czerwiec / wrzesień 20

Post autor: Rocy7 »

Ogolnie chodzi o to ze tworca nie przystosowal plikow wersji angielskiej do druku dwustronnego w A4 (poniewaz duzo osob korzysta z letter zas druk zleca drukarniom pliki sa w innym formacie).

Ja mam zas takie pliki A4 jedynie do wersji PL.

Sprobuje popytac na BGG czy ktos przerabiał pliki.

Akurat z zetonami nie ma problemu bo te sa przystosowane do A4 i druku dwustronnego w plikach jakie wyslalem Gaseki (zas wersja PL i angielska zetonow jest identyczn). Wiekszy problem jest z kartami, bo ja mam tylko polskie karty dostosowane do druku dwustornnego w A4, Gaseki zas chce angielskie pliki.
ODPOWIEDZ