Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
BartoszKanafa
Posty: 17
Rejestracja: 13 cze 2013, 08:53

Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: BartoszKanafa »

G3 przygotowuje polską wersję gry Evolution: The Origin of Species. W "Ewolucji" łączy się różne cechy zwierząt i hoduje własną populację, dysponując wciąż zmieniającą się ilością zasobów żywności. Można zdominować życie na planecie, regulując liczbę zwierząt w danym gatunku, zdobywając nowe pożyteczne cechy i walcząc z innymi graczami. Zwycięzcą zostaje osoba, która pod koniec gry ma najwięcej punktów zwycięstwa. Punkty te otrzymuje się za zwierzęta, które przetrwały oraz ich cechy charakterystyczne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gra zyskała sobie spore grono wielbicieli, zdobyła również szereg nagród i nominacji.

Bartosz Kanafa, G3
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: KubaP »

Muszę przyznać, że z ciekawością przyglądam się tej grze od poprzedniego albo jeszcze poprzedniego Essen. Ktoś miał może okazję zagrać w anglojęzyczną wersję? Jakieś opinie?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: Bea »

KubaP pisze:Muszę przyznać, że z ciekawością przyglądam się tej grze od poprzedniego albo jeszcze poprzedniego Essen. Ktoś miał może okazję zagrać w anglojęzyczną wersję? Jakieś opinie?
Tu masz wątek: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... on#p435283
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: KubaP »

Bea pisze:
KubaP pisze:Muszę przyznać, że z ciekawością przyglądam się tej grze od poprzedniego albo jeszcze poprzedniego Essen. Ktoś miał może okazję zagrać w anglojęzyczną wersję? Jakieś opinie?
Tu masz wątek: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... on#p435283
Thx!
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 171 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: tomuch »

Ktoś już posiadł może tę grę w polskim wydaniu? Jak prezentują się karty i całość?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: TTR_1983 »

tomuch pisze:Ktoś już posiadł może tę grę w polskim wydaniu? Jak prezentują się karty i całość?
właśnie odebralem. solidne wykonanie, a stosunek jakości do ceny b.dobry. 35 zł za 84 karty to dobra cena. Do tego dwie małe kostki i o ile dobrze pamietam 25 znaczników( takie małe, plastikowe krążki jak do gry w pchełki). Pierwsze wrażenie pozytywne. zobaczymy jak pójdzie rozgrywka :)
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: xel4 »

Odpakowałem i swoją wersje. Karty dość dobrej jakości nie powinny się ścierać. W pudełeczku mam 84 karty 25 znaczników, 2 małe kostki. Pudełko mogłoby być troszkę mniejsze, żeby cała zawartość na latała w środku. Ale czepiam się szczegółów. Instrukcja jak to instrukcja od G3 mała pobawna i przejrzysta;)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: Karit »

Ja osobiście wolał bym jednak karty trochę grubsze, a w instrukcji trochę więcej specyficznych przypadków. Poza tym jest ok jak na taką cenę :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: KubaP »

Słuchajcie, może ja coś źle zrozumiałem, ale czy to jest gra w wykładanie losowych kart, co nie ma absolutnie żadnego znaczenia, bo liczy się wyłącznie to, co mamy w ostatniej kolejce?
Awatar użytkownika
Leander
Posty: 43
Rejestracja: 02 gru 2012, 15:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: Leander »

W tym (http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... on#p435283) wątku jest właśnie o owym felerze mowa. Są też sugestie modyfikacji.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: KubaP »

Leander pisze:W tym (http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... on#p435283) wątku jest właśnie o owym felerze mowa. Są też sugestie modyfikacji.
Hej, dzięki, ale to nie jest "feler". To jest cała mechanika gry. Jestem potężnie rozczarowany, spodziewałem się... nie wiem, czegoś grywalnego. Sprawdzę jeszcze na 4 osoby, może na 2 po prostu nie chodzi.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: Krwawisz »

Na 4 jest to samo ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: KubaP »

Krwawisz pisze:Na 4 jest to samo ;)
No to klops :(
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: Krwawisz »

Tzn gra się może trochę lepiej bo powstaje więcej zwierzaków i nieco więcej się dzieje, ale i tak o wszystkim zdecyduje ostatnia tura. Taka mechanika - jak już sam powiedziałeś.
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: xel4 »

KubaP pisze:Słuchajcie, może ja coś źle zrozumiałem, ale czy to jest gra w wykładanie losowych kart, co nie ma absolutnie żadnego znaczenia, bo liczy się wyłącznie to, co mamy w ostatniej kolejce?
Miałem podobne odczucie na początku, ale teraz nie mogę się z tym zgodzić. Gra nie polega na bezmyślnym zagrywaniu kart, lecz raczej na odpowiedzi na ruch przeciwnika. Zagrałem już trochę partii i moge śmiało stwierdzić, że da się utrzymać zwierzę z pierwszej tury.

Gra jest totalną klapą na dwie osoby. W 4 jest już lepiej, ale wchodzi do gry syndrom, "zjeść lidera"
Nie jest to fenomenalny tytuł raczej lekka, spokojna gierka. Może i nawet dobry tytuł by zarazić kogoś planszówkami:)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: KubaP »

xel4 pisze:
KubaP pisze:Słuchajcie, może ja coś źle zrozumiałem, ale czy to jest gra w wykładanie losowych kart, co nie ma absolutnie żadnego znaczenia, bo liczy się wyłącznie to, co mamy w ostatniej kolejce?
Miałem podobne odczucie na początku, ale teraz nie mogę się z tym zgodzić. Gra nie polega na bezmyślnym zagrywaniu kart, lecz raczej na odpowiedzi na ruch przeciwnika. Zagrałem już trochę partii i moge śmiało stwierdzić, że da się utrzymać zwierzę z pierwszej tury.

Gra jest totalną klapą na dwie osoby. W 4 jest już lepiej, ale wchodzi do gry syndrom, "zjeść lidera"
Nie jest to fenomenalny tytuł raczej lekka, spokojna gierka. Może i nawet dobry tytuł by zarazić kogoś planszówkami:)
Uff, pocieszyłeś mnie. Będę więc walczył dalej o przetrwanie moich tłustych, jadowitych, pływających, dużych, hibernujących i ryjących drapieżników!
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: Krwawisz »

Nie wiem, ja grałem nawet z dodatkiem i to też całkiem dużo razy - i chyba ani razu nie udało mi się utrzymać do ostatniej tury. Może po prostu miałeś szczęście ;-) A szczęście w tej grze się przydaje, bo losowość jest jednak spora i planowania raczej brak.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: Karit »

Ja po rozgrywce 2 osobowej mam dosyć mieszane uczucia. W zasadzie nie opłacało się nam zagrywać więcej niż 2 zwierząt bo zawsze umierały, rozumiem że to losowość kostki , ale trochę mnie to męczyło (najczęściej wypadało nam 1 i 2, a nigdy np 6...). Najefektywniej było dobrze przypakować dwa zwierzaki, aby nikt nie był w stanie ich zaatakować i z duża liczba dodatków wytrzymać z nimi do ostatniej tury. Na sam koniec najlepiej rzucić wszystkie karty jako zwierzęta i liczyć ze uda się je wyżywić, a mając odpowiednie ulepszenia u innych zwierzą jest to całkowicie wykonalne.
Ja swoje wygrywające zwierzęta wyłożyłem w ostatniej turze, największym problemem była dla nas karta pasożyt i ciągłe braki jedzenia, no ale to już wspomniany problem z kostką. Wydaje mi się też że gracz rozpoczynający ma za dużą przewagę w ostatniej decydującej rundzie żywienia. Ciekaw jestem jak by działała zasada że zaczyna zawsze najsłabszy gracz (np z najmniejsza ilością zwierząt) chociaż ciężko było by mi uzasadnić to zasadami realnego świata - tam w końcu zawsze wygrywa silniejszy ;)

PS jak dodatki zmieniają grę?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: Filip z Lublina »

Ja na razie zagrałem pół raza(bo było późno) i mi(a także mojej żonie) podobało się bardzo. Może dlatego, że nie dograliśmy do ostatniej rundy;P
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: xel4 »

Problem jest chyba w tym, że ludzie podchodzą do tej gry jako gry strategicznej, a przecież to proste party game;)
Karit pisze:Ja po rozgrywce 2 osobowej mam dosyć mieszane uczucia. W zasadzie nie opłacało się nam zagrywać więcej niż 2 zwierząt bo zawsze umierały, rozumiem że to losowość kostki , ale trochę mnie to męczyło (najczęściej wypadało nam 1 i 2, a nigdy np 6...)
Kwestia szczęścia ja miałem po 6 nawet raz 12 się zdażyło. To jest natura baybe natura! ;D Dzika i nieprzewidywalna!
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: Karit »

xel4 pisze:Problem jest chyba w tym, że ludzie podchodzą do tej gry jako gry strategicznej, a przecież to proste party game;)
Karit pisze:Ja po rozgrywce 2 osobowej mam dosyć mieszane uczucia. W zasadzie nie opłacało się nam zagrywać więcej niż 2 zwierząt bo zawsze umierały, rozumiem że to losowość kostki , ale trochę mnie to męczyło (najczęściej wypadało nam 1 i 2, a nigdy np 6...)
Kwestia szczęścia ja miałem po 6 nawet raz 12 się zdażyło. To jest natura baybe natura! ;D Dzika i nieprzewidywalna!
W grze 2 osobowej max to (chyba) 8. Zakładając że wszystko bedzie nam wypadać po równo to będziemy mieli 3,4,5,6,7 albo 8 jedzenia. Jeśli ma się po 3 zwierzaki i cześć z nich wymaga dodatkowego żywienia to często może ktoś nam umrzeć :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Leander
Posty: 43
Rejestracja: 02 gru 2012, 15:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: Leander »

Na razie zagrałem na dwie osoby i nie odczułem owego "syndromu ostatniej rundy" - zwierzaczki całkiem miło sobie rosły, choć spotykały je życiowe nieprzyjemności w postaci wyginięcia. Wydaje mi się, że umiejętne stosowanie kooperacji, piractwa i komunikacji pozwala wyżywić nieco większe stadko niż dwie sztuki (podjadanie niebieskich żetonów). Pasożyt jest faktycznie wredną sztuką, a gra przyjemna, zasady proste, choć wcale nie takie banalne. Póki co - jestem zadowolony.
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: Svartisen »

Karit pisze:
PS jak dodatki zmieniają grę?
Wypróbowałem tylko pierwszy dodatek (drugi dopiero wyjdzie w wersji angielskiej). Time to Fly nieco balansuje grę, tak że bardziej opłaca się tworzyć łańcuchy zwierząt połączone komunikacja czy kooperacją niż potworki z 10 cechami. Pozwala równiez na budowanie nowych strategii. Jedyny wkurzający mechanizm ewolucji to powiększanie przepaści pomiędzy najlepszym i najsłabszym graczem. My gramy tak, że nigdy nie można mieć na ręku węcej niż 6 kart.

Pytanie: jaka jest wielkość kart w polskim wydaniu? Ktoś na BGG napomknął że są inne niż wydanie angielskie. Trochę to egzotyczne rozwiązanie, choć się zdarza.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 171 times

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: tomuch »

Svartisen pisze:
Karit pisze:
PS jak dodatki zmieniają grę?
Wypróbowałem tylko pierwszy dodatek (drugi dopiero wyjdzie w wersji angielskiej). Time to Fly nieco balansuje grę, tak że bardziej opłaca się tworzyć łańcuchy zwierząt połączone komunikacja czy kooperacją niż potworki z 10 cechami. Pozwala równiez na budowanie nowych strategii. Jedyny wkurzający mechanizm ewolucji to powiększanie przepaści pomiędzy najlepszym i najsłabszym graczem. My gramy tak, że nigdy nie można mieć na ręku węcej niż 6 kart.

Pytanie: jaka jest wielkość kart w polskim wydaniu? Ktoś na BGG napomknął że są inne niż wydanie angielskie. Trochę to egzotyczne rozwiązanie, choć się zdarza.
A wiadomo, co wprowadzają Kontynenty? Poprawiają coś w rozgrywce?
Ciekawe, czy G3 będzie wydawało dodatki...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Ewolucja: Pochodzenie Gatunków

Post autor: TTR_1983 »

pytałem, mają wydawać tylko nie wiedzą kiedy.
ODPOWIEDZ