Bora Bora (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Bora Bora

Post autor: Tomzaq »

Trolliszcze pisze: mój osobisty rekord to 243, ale partie powyżej 200 nie są zbyt częste (u nas).
:shock: WOW
U mnie wyniki też kształtują się w okolicy 180 - 190 pkt - raz żona dobiła do 200 pkt.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

243 to zacny wynik. Nie pamiętam swojego rekordu. Kilka razy przejechałem dwusetkę, ale chyba nigdy aż tyle. Na ogół kilku punktów brakuje do pełnych dwóch okrążeń.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Bora Bora

Post autor: Trolliszcze »

To był ewenement, wszystko szło po mojej myśli - wychodziły zadania, które już miałem zrobione, więc mogłem się skupiać na "dodatkowych" punktach. Rejestruję wszystkie wyniki - na 32 gry tylko 6 razy przekroczyłem 200 punktów, z tego raz 240+, raz 230+ i raz 220+. Bora Bora to jest akurat taka gra, gdzie maksymalny wynik bardzo zależy od tego, co wychodzi na planszy - można całe życie grać i nie dostać takiego dobrego układu.

Niemniej 180+ jest do osiągnięcia regularnie, chyba w każdych warunkach.
Awatar użytkownika
okiemgekona
Posty: 28
Rejestracja: 09 sie 2013, 09:32

Re: Bora Bora

Post autor: okiemgekona »

na pewno w kazdej konfiguracji można uzyskać wynik powyżej 150 pkt. u nas w różnych wygrany bez różnicy na liczbę graczy ma przeważenie niespełna 200 pkt.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Bora Bora

Post autor: crsunik »

Jak ta gra sprawuje się na dwie osoby?

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Bora Bora

Post autor: tomb »

crsunik pisze:Jak ta gra sprawuje się na dwie osoby?
Bardzo dobrze. Skalowanie to mocna strona tego tytułu.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Bora Bora

Post autor: GeQ »

crsunik pisze:Jak ta gra sprawuje się na dwie osoby?

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
Nie ma nawet o czym rozmawiać. W każdej konfiguracji gra się sprawdza. W 4 jest ciekawiej, ale w 2 wcale nie jest słabo, a wręcz DOBRZE
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Bora Bora

Post autor: Pan_K »

Grałem w kilka gier Felda i każda skalowalna się dobrze na 2 graczy. BB nie jest wyjątkiem :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Bora Bora

Post autor: crsunik »

No to teraz pytanie. Bora Bora czy Trajan :)

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Bora Bora

Post autor: GeQ »

crsunik pisze:No to teraz pytanie. Bora Bora czy Trajan :)

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
Trajan chyba jest trudniejszy - mechanizm mankali potrafi dac w kość. Ja bym go wybrał. Najlepiej jednak kupic obie ;)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Bora Bora

Post autor: Tomzaq »

Zdecydowanie obie, ale jakbym miał wybierać to Trajan. Bora Bora ma jeden minus na początku rozgrywki - losowo dobierane kafle zadań, które determinują w pewien sposób grę (ale poz tym jest fenomenalna) :lol:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Bora Bora

Post autor: BartP »

Swego czasu aktywny był na BGG temat o wygrywającej strategii w Bora Bora. Chodzi o kafel kobiet/mężczyzn dający budowanie o "sile" 3. Że przegięty i lepszy od innych kafli. Oczywiście generalnie koleś i kilku popleczników zakrzyczani, że nie.

Grałem dotąd 2 razy raptem w Bora Bora i w obu grach to był jeden z pierwszych kafli, jakie wziąłem. Dość szybko dołączył do niego drugi kafel dający surowiec. Co turę miałem maszynkę do stawiania kolejnych budynków + bonus z ognia (tak to się nazywa?). Nie grałem jakoś wybitnie, to się prawie samo grało i w obu grach deklasowałem przeciwników. Wiem, mało grałem, blebleble, ale mam poparcie w innych osobach na BGG, co grały więcej. Jak dla mnie ten kafel jest przegięty i jest lepszy od choćby kafla podróże o sile 2. Podróż 2 a budynek 3? No bez porównania. Tym bardziej, że trudniej z podróży i kobiet/mężczyzn uzbierać te dodatkowe 12 punktów na koniec gry. Znacznie prościej zebrać te 12 za wszystkie budynki wybudowane i wszystkie pola zajęte.

Jakieś doświadczenia w tej kwestii? Ja planuję następnym razem grać, że ten kafel daje jednak budynek o sile 2, nie 3. Zobaczę, co wtedy.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Bora Bora

Post autor: tomb »

Nie odczułem mocy tego kafla, ale za mało grałem. Na razie drobne słabości BB, jakie dostrzegłem, to determinizm pierwszych celów oraz to, że w zasadzie obowiązkowo należy zaopatrzyć się w kobietę i mężczyznę.

Btw, rozmowy o domniemanych strategiach wygrywających chowamy w spoiler, czy nie?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Bora Bora

Post autor: Tomzaq »

Pełna zgoda. Jak tylko pojawia kafel babki/faceta z budowaniem za 3 to każdy ten kafel zabiera. O wiele prościej zbudować 6 domów niż postawić 12 chałupek na planszy (6 pkt - zdarza się czasami) i dodatkowo zapełnić 12 kaflami babek/facetów swoją planszetkę (6 pkt - jeszcze nam się nie zdarzyło). Aczkolwiek ze strategią budowania domów można walczyć np. kupując biżuterię za dużo muszelek (idziemy na laski :D) tatuując się (idziemy na facetów :D ) i wysyłając kapłanów do świątyni (idziemy do nieba :lol: ), ale i tak musimy na to patrzeć poprzez pryzmat realizacji zadań z zielonych płytek.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Bora Bora

Post autor: farmer »

BartP pisze:Swego czasu aktywny był na BGG temat o wygrywającej strategii w Bora Bora. Chodzi o kafel kobiet/mężczyzn dający budowanie o "sile" 3. Że przegięty i lepszy od innych kafli. Oczywiście generalnie koleś i kilku popleczników zakrzyczani, że nie.

Grałem dotąd 2 razy raptem w Bora Bora i w obu grach to był jeden z pierwszych kafli, jakie wziąłem. Dość szybko dołączył do niego drugi kafel dający surowiec. Co turę miałem maszynkę do stawiania kolejnych budynków + bonus z ognia (tak to się nazywa?). Nie grałem jakoś wybitnie, to się prawie samo grało i w obu grach deklasowałem przeciwników. Wiem, mało grałem, blebleble, ale mam poparcie w innych osobach na BGG, co grały więcej. Jak dla mnie ten kafel jest przegięty i jest lepszy od choćby kafla podróże o sile 2. Podróż 2 a budynek 3? No bez porównania. Tym bardziej, że trudniej z podróży i kobiet/mężczyzn uzbierać te dodatkowe 12 punktów na koniec gry. Znacznie prościej zebrać te 12 za wszystkie budynki wybudowane i wszystkie pola zajęte.

Jakieś doświadczenia w tej kwestii? Ja planuję następnym razem grać, że ten kafel daje jednak budynek o sile 2, nie 3. Zobaczę, co wtedy.
Moja żona to uwielbia,
więc grałem pi razy oko milion razy.
99% we dwoje.

Raczej nie biorę tego pomocnika od stawiania domków. Czasem, ale generalnie mi na nim nie zależy.
Częściej biorę podróże - bardzo pomagają.
12 domków robię często.
12 pomocników sporadycznie.
6 muszelek prawie zawsze.
9 misji zawsze :).

Wygrywającej strategii ani widu, ani słychu.

PS
Uważamy, że 160-170 punktów na koniec, to dobry wynik.
Poniżej 150 to kiepska partia.
Często przekraczamy 180, ale do 200 nie dochodzimy.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Bora Bora

Post autor: BartP »

Moje wyniki z tych obu partii były w okolicach 185, może trochę więcej. Zaznaczam, że to była pierwsza i druga gra, więc nie jestem w nią koksem. Przeciwnicy byli w okolicach 140 - 160, gra trzyosobowa.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Bora Bora

Post autor: Tomzaq »

Powyżej 180 pkt do bardzo dobry wynik. W grze dwuosobowej z reguły mamy w przedziale 180 -190 pkt, ale rekord żony to 216 pkt :!: :!: mój tylko 201 :cry:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Bora Bora

Post autor: warlock »

Ostatnio zmieniony 24 lis 2016, 12:04 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Bora Bora

Post autor: Pan_K »

warlock pisze:http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/201 ... ona-felda/

Kilka słów na temat gry ;).
Hmmm: jeśli chodzi o
wredną stronę Felda
, to
Nic nie znaleziono
Sznurek się zerwał :(
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Bora Bora

Post autor: warlock »

Już ;). Po aktualizacji daty publikacji daty zmieniła się struktura linku ;).
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

Znakomity artykuł. Świetne pióro, tekst przebogaty w treść, znakomity dobór argumentów. Brawo!
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Bora Bora

Post autor: Pan_K »

Przyłączam się do pochwał. W moim rankingu gier Felda BB stoi bardzo wysoko - od pewnego czasu chyba nawet przegoniła powszechnie niedoceniane, a dla mnie świetne AquaSphere (które po ponad 50 partiach już mi się jednak nieco ograło). Praktycznie ze wszystkim w tekście jestem w stanie się zgodzić, a już najbardziej z kwestią bonusów za "supernormy" na koniec gry.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Bora Bora

Post autor: cezaras »

Bonusy za "supernormy" są kwestią wyboru - dlatego mi nie przeszkadzają.
Tak samo to, że zadania do zrealizowania są rożnego stopnia trudności, też nie jest problemem. Kolejność ich wyboru nie jest losowa, zależy od naszych decyzji, miejsca na torze kolejności.

Ale Bora Bora nie dostanie u mnie nigdy 10tki (chociaż to świetna gra) ze względu na losowy dobór zadań na początku gry. To taki los, który potrafi jednym bardzo dokopać, a innych bardzo forować. Naprawdę jakiś draft byłby o niebo sprawiedliwszy....
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Bora Bora

Post autor: warlock »

Bonusy za "supernormy" są kwestią wyboru - dlatego mi nie przeszkadzają.
Niby tak, ale część z nich będzie wykorzystana w bardzo niewielu procentach gier. Ludzie raczej je olewają, przez co część gry się "marnuje" :)

A tak na marginesie dzięki Panowie za ciepłe słowa ;).
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Bora Bora

Post autor: BartP »

Też uważam, że te dwa superbonosy to jakieś niedopatrzenie. Poza tym - czy tylko mnie? - akcja z kafelków kobiet/mężczyzn zbuduj chatkę o sile 3 jest duuuużo lepsza niż podróżuj z siłą 2 (nazwy akcji wymyślam). Na BGG jest gdzieś wątek o wygrywającej strategii, ludzie generalnie zakrzyczeli autora, ale ja, w swoim znikomym doświadczeniu, się z nim zgadzam. Wczesne combo kafelek dający zasób + kafelek budowania to pewna wygrana. Grając tak, wygrywałem kilkudziesięcioma punktami.
ODPOWIEDZ