Bora Bora (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Bora Bora

Post autor: kmd7 »

@warlock - nie poczytam o Bora Bora, nie ma mowy!
Przeczytałem Twój tekst o Troyes - zdobyłem, zagrałem, polubiłem. Poczytałem o Goa - właśnie patrzę na pudełko z grą.
Boję się co będzie dalej :).
A poważnie - lubię czytać Twoje opowieści o grach. Dla mnie kawał bardzo przyjemnej i rzetelnej lektury, dziękuję.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Bora Bora

Post autor: DarkSide »

kmd7 pisze:@warlock - nie poczytam o Bora Bora, nie ma mowy!
Przeczytałem Twój tekst o Troyes - zdobyłem, zagrałem, polubiłem. Poczytałem o Goa - właśnie patrzę na pudełko z grą.
Boję się co będzie dalej :).
A poważnie - lubię czytać Twoje opowieści o grach. Dla mnie kawał bardzo przyjemnej i rzetelnej lektury, dziękuję.
A widzisz. Ja na szczęście nie mam tego problemu, bo mam już większość gier, które lubi i opisuje warlock :mrgreen:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Bora Bora

Post autor: ChlastBatem »

Niedawno udało mi się w partii dwuosobowej wybudować wszystkie chatki na wyspach! Bez pomocników co stawiają szałasy w fazie kobiety i faceta byłoby ciężko. Przy okazji, ten cel ładnie łączył się z zatrudnieniem wszystkich kobiet/mężczyzn. Niestety synergia nie powiodła się. Aczkolwiek postawienie wszystkich chatek/szałasów uważam za sukces. Partia wygrana. Tak więc da się i na ten sposób wygrać. :D Świetna gra!
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: Tony23 »

minusem imo stawiania wszystkich chatek jest to, ze punktuje na koniec tylko ten co wchodzi jako ostatni, wiec przeciwnik ktory idzie w budownictwo łatwo może zając tylko te tereny najbardziej punktowane
wydaje się, że strategia z budowaniem jest silniejsza- bo praktycznie punktuejmy 2 razy za to samo- zapełnienie wszystkich pól budowniczych i za wybudowanie 6 budynkow
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Bora Bora

Post autor: ChlastBatem »

Tony23 pisze:minusem imo stawiania wszystkich chatek jest to, ze punktuje na koniec tylko ten co wchodzi jako ostatni, wiec przeciwnik ktory idzie w budownictwo łatwo może zając tylko te tereny najbardziej punktowane
wydaje się, że strategia z budowaniem jest silniejsza- bo praktycznie punktuejmy 2 razy za to samo- zapełnienie wszystkich pól budowniczych i za wybudowanie 6 budynkow
Taka sama synergia zachodzi między szałasami, a zatrudnianiem kobiet/mężczyzn (bo przecież trzeba miejsca na nich).
Bardzo ciężko jest również od tak sobie zająć tereny z grubymi rybami. Przecież musimy zachować ciągłość ekspansji to raz, a dwa kołderka w tej grze jest bardzo krótka.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Bora Bora

Post autor: Wincenty Jan »

Jestem po pierwszej partii dwuosobowej. Co tu dużo pisać... Feld! Feld tzn coś przynajmniej bardzo dobrego...
tylko jestem ciekaw jakie są Wasze wrażenia po rozgrywce na trzy i cztery osoby. Czy ostatni gracz bardzo dostaje w tyłek? Czy to zalezy od wielu czynników?
Jak oceniacie rozgrywkę w różnym gronie osób?
Drakonin
Posty: 54
Rejestracja: 17 sie 2015, 19:05
Lokalizacja: Szczecin/Kraków

Re: Bora Bora

Post autor: Drakonin »

Grałem w każdym zestawie i dla mnie najlepiej wypada w 4 osoby, chociaż może to dlatego, że w większość gier 2-4 osobowych wolę grać w gronie 4 osobowym, ale w 2 osoby też bardzo przyjemnie się gra.
Czuć większą interakcję, walkę o kolejność (kupowanie biżuterii - tutaj to raczej jest walka, żeby zebrać 6 sztuk biżuterii do bonusowych punktów, a jeżeli już się raz ominęło to nie ma to takiego znaczenia, a wybór zadania najłatwiejszego dla siebie zawsze jest spoko opcją :D). Przy 2 graczach masz 6 kości i 5 akcji do obstawienia, przy 4 kości jest 12 i 7 akcji więc znacznie bardziej czuć blokowanie możliwych wyborów (niebieski bożek zyskuje na wartości), niższe wyniki na kościach też zyskują na wartości, bo zazwyczaj pozostaniesz z jakąś dobra opcją jeszcze do wyboru.

Ogólnie polecam.
A, że mojej drugiej połówce się bardzo podoba to już w ogóle (barwność wykonania tu też odgrywa rolę) nic tylko grać.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Bora Bora

Post autor: kisiel365 »

Jestem po 3 osobowej rozgrywce (rozpiętość punktowa mniej więcej 130-160) i chciałem się podzielić spostrzeżeniami, więc wykopię złotą łopatą i odgrzeję kotleta.

In plus:
1. Mnogość decyzji, krótka kołderka, limit akcji (3x6), konieczność planowania krótko- i długoterminowego.
2. Konieczność bacznego obserwowania przeciwników i przewidywania ich ruchów, negatywna interakcja niebezpośrednia ale odczuwalna
3. Całkiem regrywalna dzięki losowemu ustawieniu początkowemu i kolejności dostępnych mężczyzn/kobiet/biżuterii/celów
4. Pięknie wykonana (niby pstrokata, ale nie dostałem oczopląsów, a zaciekawiła gapiów). Symbolika w miarę czytelna, chociaż sięgaliśmy do instrukcji. Pomoce gracza na planszy gracza, czyli tak jak powinno być.
5. Spora sałatka punktowa - w zasadzie do końca nie byliśmy pewni, kto wygra. Nie rzuciła mi się jedyna słuszna strategia wygrywająca. W moim odczuciu rozsądna specjalizacja jest nagradzana, ale żal nie skubnąć paru tanich punktów gdzie indziej.
6. Losowość z kostek akceptowalna, w zależności od sytuacji na planszy i celów 3x1 może okazać się lepsze niż 3x6.

Na minus:
1. Częsty paraliż decyzyjny i ciągła optymalizacja, dość często zdarzało się, że przeciwnik pokrzyżował plany i cały misterny plan w ..., czyli następny przestój na analizę. Klepsydra wskazana.
2. Początkowe kafle celów determinują rozgrywkę pierwszych 2 rund i albo pomagają wyciągać punkty z tego co się w pierwszych rundach opłaca lub odciągają od tego (następnym razem chyba zargram z home rule - wylosuj 4-6, zostaw 3)
3. Spore koszty manipulacji kostkami (pozyskanie karty, pozyskanie darów). Brakowało mi lżejszej ale jednocześnie tańszej formy manipulacji (np. dodaj/odejmij 1 z wartości kostki).
4. Dość ciężkie do wytłumaczenia i zrozumienia. Ogólnie czuję to jest gra, w którą trzeba pograć więcej, aby ją docenić, a z drugiej strony brakuje mi w niej elegancji mechaniki i prostoty samozazębiających się zasad.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

kisiel365 pisze:Brakowało mi lżejszej ale jednocześnie tańszej formy manipulacji (np. dodaj/odejmij 1 z wartości kostki).
Istnieje mini dodatek w postaci żetonów pomarańczowego boga. Gracz dostaje taki żeton, gdy wyrzuci dublet na kościach, albo dwa żetony, gdy wyrzuci tryplet. Oddanie takiego żetonu pozwala zmodyfikować rzut na dowolnej kości o 1, przy czym nie wolno modyfikować szóstki na jedynkę, ani na odwrót.

Dodatek ten jest nadal dostępny:
https://boardgamegeekstore.com/products ... -god-tiles
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Bora Bora

Post autor: Tomzaq »

romeck pisze:
kisiel365 pisze:Brakowało mi lżejszej ale jednocześnie tańszej formy manipulacji (np. dodaj/odejmij 1 z wartości kostki).
Istnieje mini dodatek w postaci żetonów pomarańczowego boga. Gracz dostaje taki żeton, gdy wyrzuci dublet na kościach, albo dwa żetony, gdy wyrzuci tryplet. Oddanie takiego żetonu pozwala zmodyfikować rzut na dowolnej kości o 1, przy czym nie wolno modyfikować szóstki na jedynkę, ani na odwrót.

Dodatek ten jest nadal dostępny:
https://boardgamegeekstore.com/products ... -god-tiles
Można go też śmiało wydrukować z BGG :wink:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Bora Bora

Post autor: BartP »

Albo zastąpić czymkolwiek.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Bora Bora

Post autor: hipcio_stg »

Jest też dostępny w Planszostrefie. Ja swój już zakupiłem.
Salsero07
Posty: 22
Rejestracja: 08 mar 2017, 23:18

Re: Bora Bora

Post autor: Salsero07 »

Czy wiadomo o wznowieniu tej gry? Ewentualnie polskie wydanie? Nigdzie jej nie można znaleźć.
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Bora Bora

Post autor: Fuser.exe »

Wystawiłem niegrany egzemplarz w dziale ofert prywatnych :-)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Bora Bora

Post autor: hipcio_stg »

Stało się!

Po ponad dwóch latach zdjąłem Bora Bora z półki wstydu. Pierwsze odczucia są baaardzo pozytywne. Stary Feld nie zawiódł. Na początku przytłaczała mnie ilość małych zasad i ikonografii, natomiast dwie partie wystarczyły, aby gra była klarowna. Wykonanie bez zastrzeżeń. Kolorystyka zdecydowanie nawiązuje do tematu. O dziwo nawet za bardzo sucho nie jest, chociaż obrońcy figurek będą rzucać piorunami :D Temat zazębia się, pasuje do planszy, kolorów, zależności itd. Co do samej rozgrywki to faktycznie na początku paraliż decyzyjny jak w Uczcie dla Odyna. Trochę mało czasu jak w Agricoli. Duża regrywalność ze względu na setup. Domyślam się, że spory handicap mają doświadczeni gracze względem początkujących.

Druga partia z dodatkiem manipulującym kości. Jak dla mnie idealny i konieczny.

Będzie jeszcze wiele razy grane. Polecam z czystym sumieniem.
Awatar użytkownika
margrabius
Posty: 117
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Bora Bora

Post autor: margrabius »

Nie jest tak dobre jak Zamki, ale do kanonu należy. Mózg pali aż miło, ale losowość potrafi dać popalić (realizacja ostatnich celów).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Bora Bora

Post autor: warlock »

Druga partia z dodatkiem manipulującym kości. Jak dla mnie idealny i konieczny.
Wrzucę jeden akapit ze swojej dawnej recenzji Bora Bora, bo moja opinia na temat tego dodatku jest niezmienna:

Spoiler:

ale losowość potrafi dać popalić (realizacja ostatnich celów).
W dwuosobowych Zamkach też potrafi dać popalić jak się okazuje, że chcesz zamknąć gigantyczne miasto, a w ostatniej fazie nie wyjdzie ten jeden budynek, który to umożliwia ;). Na wszystkie moje partie w Bora Bora jeszcze ani razu mi się nie zdarzyło, żebym nie zrobił wszystkich celów w grze, a grałem 14 razy ;).
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Bora Bora

Post autor: Tomzaq »

margrabius pisze: 30 wrz 2019, 07:56 ale losowość potrafi dać popalić (realizacja ostatnich celów).
na ponad 40 partii może ze dwa razy nie udało mi się spełnić wszystkich dziewięciu celów. Więc da się to ogarnąć.
Ostatnio zmieniony 06 lip 2021, 11:12 przez Tomzaq, łącznie zmieniany 1 raz.
Who is John Galt?
Posiadam
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Bora Bora (Stefan Feld)

Post autor: SmallFighter »

Czy zasady rozgrywki dla dwóch graczy bardzo się różnią od tych dla 3 i 4? Dużo jest zmian? Czy można grać w dwójkę postępując wg reguł dla 4? Czy nie da rady?
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Bora Bora (Stefan Feld)

Post autor: Koziełło »

SmallFighter pisze: 27 lis 2019, 13:40 Czy zasady rozgrywki dla dwóch graczy bardzo się różnią od tych dla 3 i 4? Dużo jest zmian? Czy można grać w dwójkę postępując wg reguł dla 4? Czy nie da rady?
Poza setupem (inna ilość kafli akcji) praktycznie żadnych zmian nie ma (na koniec rundy wykładamy jedynie mniej kafelków z celami do wyboru).
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Bora Bora (Stefan Feld)

Post autor: lotheg »

Wczoraj udało się zagrać pierwszy raz w Bora Bora. Kiedyś obejrzałem kawałek jakiegoś gameplayu na YT i nie zachęciło mnie to zbytnio, ale znajomi wyciągnęli na stół, więc postanowiłem dać szansę.
Wow! Jakie pozytywne zaskoczenie. Lubię Felda - Zamki są świetne, chociaż mi się trochę już ograły, Trajan to mój TOP, na pewno TOP10, a może gdzieś do TOP5 albo TOP6 puka, miałem też okazję zagrać ostatnio w Bonfire i trochę Borę będę do Bonfire porównywał.
Po wytłumaczeniu zasad wydawało się dużo tego...a dodatkowo jak to u Felda - dość abstrakcyjnie. Jednak dość szybko wszystko zaczęło się kleić w spójną całość. Dużym plusem jest to, że 90% punktów zdobywamy na bieżąco, więc można planować swoje poczynania na najbliższą rundę albo dość bliski czas. W Bonfire jest odwrotnie, więc wydaje mi się, że trzeba bardziej od początku wiedzieć co chce się robić przez całą grę. Gdy gra nie jest abstrakcyjna to po akcjach można wywnioskować co opłaca się robić, jednak jeśli posuwamy kapłanki ( ;) ) po torze, wkładamy do ogniska, zatrudniamy trolle czy tam inne stworzenia to ciężko o logiczne wywnioskowanie co powinno się opłacać ;) Co nie zmienia faktu, że Bonfire to może być naprawdę świetna gra, ale dla tych co grają regularnie, a nie od wielkiego dzwonu. Ale do rzeczy...bo zjechałem na Bonfire. W Bora Bora gdzieś tam mamy w głowie, że fajnie by było zakupić biżuterię w każdej rundzie albo zapełnić całą wioskę albo zrealizować wszystkie zadania, bo na koniec gry są za to punkty, ale możemy to realizować w miarę na bieżąco - krok po kroku. Oczywiście losowość potrafi trochę napsuć krwi, ale co ciekawe rzuty w okolicach trójki potrafią być najciekawsze, bo teoretycznie same szóstki mogą dać największy wybór, ale jak inni gracze pozajmują pola akcji niższymi kostkami, a my nie mamy boga, który pozwala dołożyć wyższy wynik na kości to możemy być skazani na zmarnowanie kostki :)
Ciekawy jest mechanizm wypychania się na torze bogów, regrywalność wydaje się spora dzięki innemu ułożeniu kafli zadań, kobiet i mężczyzn.
Ważne też, że wydaje mi się, że można usiąść raz na jakiś czas i się dobrze bawić.
8/10
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 176 times
Been thanked: 53 times

Re: Bora Bora (Stefan Feld)

Post autor: Siersciu »

Czy coś wiadomo o jakichś dodrukach tej gry albo nowym wydaniu?
venez
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2020, 05:56
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Bora Bora (Stefan Feld)

Post autor: venez »

Siersciu pisze: 12 lis 2021, 15:56 Czy coś wiadomo o jakichś dodrukach tej gry albo nowym wydaniu?
No właśnie! Rozglądam się za nią od dłuższego czasu i nic nie widzę.
Jeśli ta gra jest tak genialna, że nikt nie chce się jej pozbyć, to dlaczego nie ma dodruku? :)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Bora Bora (Stefan Feld)

Post autor: hipcio_stg »

venez pisze: 30 gru 2021, 03:26
Siersciu pisze: 12 lis 2021, 15:56 Czy coś wiadomo o jakichś dodrukach tej gry albo nowym wydaniu?
No właśnie! Rozglądam się za nią od dłuższego czasu i nic nie widzę.
Jeśli ta gra jest tak genialna, że nikt nie chce się jej pozbyć, to dlaczego nie ma dodruku? :)
To jedna z tych gier co to jest bardzo dobra, ale ze złym marketingiem. Kto kupił nie sprzeda (bo gra jest bardzo dobra), a na dodruk nie ma szans. Widać nawet po wątku, że hajpu na grę tyle co na kaszankę. Z czasem będzie z tego mały biały kruk dla eurosucharów.
wicherek
Posty: 32
Rejestracja: 07 maja 2020, 20:55
Has thanked: 13 times
Been thanked: 8 times

Re: Bora Bora (Stefan Feld)

Post autor: wicherek »

Według Felda warto wstrzymać się z zakupem https://boardgamegeek.com/thread/244932 ... 1#35262421
ODPOWIEDZ