Keyflower (Sebastian Bleasdale, Richard Breese)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Keyflower

Post autor: BartP »

Gra ma ocenę 7.3, czyli chyba dobrze. Ale fakt, Keyflower ma średnią 8.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: Zefireq »

BartP pisze:Gra ma ocenę 7.3, czyli chyba dobrze. Ale fakt, Keyflower ma średnią 8.
A jest to ocena zasłużona? W obu przypadkach?
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: piton »

Mam oba tytuły, ale KeyLondon sprzedaję (w atrakcyjnej cenie ;) ) Obie gry mają ten sam silnik, ale Londyn jest zdecydowania okrojoną/uproszczoną wersją Keyflowera.

Keyfower jest grą dla graczy, Londyn już mi podchodzi bardziej pod grę familijną.
W Londynie pewne mechanizmy zostały uproszczone żeby nie dawać aż takiej strategicznej głębi i tym samym przyspieszyć rozgrywkę, szybciej wejść świadomie do gry. Pewnie dlatego ludzie to nazywają filerkiem.
Keyflower ma dużo więcej głębi, dużo więcej możliwości punktowania, więcej miejsc na ciekawe strategie, wredne zagrania, w naszych partiach gra rzadko wybacza błędy. Jednak do pełni potencjału trzeba sporo pograć. W Londynie jest mniej możliwości kombinowania/punktowania, używanie kafli oraz ich rozwijanie(upgrade) zostały mocno uproszczone i przez to jest moim zdaniem łatwiej pewne rzeczy ogarną i zaplanować w porównaniu z protoplastą.
Londyn nie jest złą grą, bo jest opary na genialnym pomyśle i mechanice z Keyflowera. Większość ludzi słysząc, że pewne rzeczy zostały okrojone, a nie dodane nowe koncepcje, po prostu po niego nie sięgnie. Ja po Essen kupiłem Londona, bo liczyłem na szybsze granie, które faktycznie dostaliśmy, ale brakuje mi tam głębi i ciężaru rozgrywki z Keflowera.

Gdyby Rysiek Breese wydał te gry w odwrotnej kolejności to by dopiero zarobił ;) Tylko chłop najpierw wydał wersję hard, a po latach wersję light. Normalnie biznesowy strzał w stopę ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Keyflower

Post autor: ENDryu »

piton pisze:Gdyby Rysiek Breese wydał te gry w odwrotnej kolejności to by dopiero zarobił ;) Tylko chłop najpierw wydał wersję hard, a po latach wersję light. Normalnie biznesowy strzał w stopę ;)
Z perspektywy gamera tak, ale żeby dotrzeć do mas i casuali, to raczej strzał w dziesiątkę ;)

Nie mogę się doczekać, żeby rozegrać w końcu partię w Keyflowera, bo kampania na Wspieram.to tuż, tuż :roll:
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Keyflower

Post autor: Dwntn »

pawelpiotrm pisze: mam pytanie:
1) czy zastanawialiście dlaczego na bgg ta gra jest tak nisko London (około miejsca 1900) a Keyflower tak wysoko pierwsza 30.

Dodam, że będę w tę grę grał raz na 2 miesiące więc o rezgrywalność aż tak bardzo się nie martwię.
Odpowiedź już padła - Keyflower jest na rynku od kilku lat i ma ogromną rzeszę fanów. Key to the city jest na rynku od kilku miesięcy, więc jest naturalnym że jego pozycja w rankingu tak mocno różni się od pierwowzoru. Raczej nie spodziewałbym się aby zawędrował wyżej niż do pierwszej 500-tki. To nie jest jakaś szczególnie dobra gra ;)
pawelpiotrm pisze:mam pytanie:
2) część użytkowników pisze, że jest to w porównaniu z Keyflowerem filerek? Co o tym myślicie?
Nie grałem więc ciężko mi się wypowiedzieć. Biorąc jednak pod uwagę że podstawka Keyflower ma stosunkowo proste zasady i jest ich niewiele, raczej spoglądałbym na KttC:L z podejrzliwością.
pawelpiotrm pisze:Dodam, że będę w tę grę grał raz na 2 miesiące więc o rezgrywalność aż tak bardzo się nie martwię.
Jeśli będziesz grywał tak rzadko, to raczej nie polecam kupowania własnego egzemplarza. Na BGA można pograć za darmo.
ENDryu pisze: Nie mogę się doczekać, żeby rozegrać w końcu partię w Keyflowera, bo kampania na Wspieram.to tuż, tuż :roll:
Keyflower jest dostępny na Boardgame Arena za darmo. Jest to jedna z lepiej wykonanych gier na tym portalu i gra się naprawdę bardzo dobrze +jest w pełni spolonizowana :)

- K.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Keyflower

Post autor: wirusman »

Kiedy gra wpada na wspieram.to ?
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Keyflower

Post autor: Marx »

Czerwiec słoneczko, czerwiec.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Keyflower

Post autor: wirusman »

Marx pisze:Czerwiec słoneczko, czerwiec.
Ale kampania nie miała zacząć się w styczniu?
Awatar użytkownika
reguuu
Posty: 142
Rejestracja: 11 gru 2014, 18:10
Lokalizacja: Chorzów

Re: Keyflower

Post autor: reguuu »

W czerwcu to już raczej będzie na półkach :)
Czacha Games pisze: Mamy rowniez wstepny termin Keyflower + 2 dodatki -planunemy start kampanii około 20 lutego - do konca marca. Gra bedzie produkowana w europie w kwietniu wiec realny termin wysylek to czerwiec - idealnie przed wakacjami.

Zespół Czacha Games
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: Elemele »

wirusman pisze:
Marx pisze:Czerwiec słoneczko, czerwiec.
Ale kampania nie miała zacząć się w styczniu?
Czacha Games pisze:a w czerwcu absolutna bomba - gra wyczekiwana od lat - 26 miejsce w rankingu BGG - słynny na całym świecie "Keyflower" wraz ze wszystkimi dodatkami dodatkami
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Keyflower

Post autor: Marx »

Zgadza się, kampania marzec-luty. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
he1885
Posty: 71
Rejestracja: 12 wrz 2012, 19:16
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Keyflower

Post autor: he1885 »

Ogromny plus dla wydawcy, że zdecydował się wydać Keyflowera, bo dobrych gier nigdy dość.
To jest rewelacyjna gra, a skomplikowana jest przede wszystkim ze względu na trudne wybory, czyli to co Tygryski lubią najbardziej.

Fajnie, że więcej osób po nią sięgnie dzięki polskiemu wydaniu. :) Czego osobiście nie rozumiem, bo jest niezależna językowo, a na BGG chyba jest polska instrukcja. Można było cieszyć się Keyflowerem od dawna.

Jeżeli chodzi o średnie wyniki, to w mojej grupie osoba, która zwycięża zazwyczaj ma pomiędzy 55-60 pkt. Raz udało mi się zrobić 75 pkt., ale to raczej wyjątek.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Keyflower

Post autor: Dwntn »

he1885 pisze: Jeżeli chodzi o średnie wyniki, to w mojej grupie osoba, która zwycięża zazwyczaj ma pomiędzy 55-60 pkt. Raz udało mi się zrobić 75 pkt., ale to raczej wyjątek.
Hm, a na ile osób gracie ? U nas przy grze na trzy osoby przeważnie 75pkt to najniższy wynik. Na komplet 6 osób grałem tylko raz, więc ciężko mi porównać. Przy trzech osobach przeważnie kończymy ok 80-90pkt.

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
Czacha Games
Posty: 783
Rejestracja: 30 lis 2015, 15:14
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 48 times
Been thanked: 269 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: Czacha Games »

wirusman pisze:Kiedy gra wpada na wspieram.to ?

Koniec lutego :) - kampania podstawki wraz z 2 dodatkami: Farmerzy i Kupcy
Zapraszamy na : http://czachagames.pl
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Keyflower

Post autor: Khag »

W mojej opini bardzo dobrze, że bedzie ta kampania. Zawsze zwróci to uwage wydawnictw, że polacy też grają w gry i należało by dawać spolszczoną instrukcje. Sama w sobie kampania ma ten plus, że będą dostepne dodatki od ręki.
Poznań i okolice.
he1885
Posty: 71
Rejestracja: 12 wrz 2012, 19:16
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Keyflower

Post autor: he1885 »

@Dwntn 4-5 osób, ale bardziej niż euro o budowaniu miasta, gra przypomina Chaos w Starym Świecie. :)
Awatar użytkownika
Racuszny
Posty: 21
Rejestracja: 26 gru 2014, 22:54
Has thanked: 5 times

Re: Keyflower

Post autor: Racuszny »

Czy ktoś byłby chętny na grę przez Board Game Arena? Prawie nikt z moich znajomych nie przepada za Keyflowerem i pudełko sobie leży na półce przez większość czasu :<
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Keyflower

Post autor: michalldz90 »

Chetnie zagram. Odezwe sie jutro na PW :)

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Czacha Games
Posty: 783
Rejestracja: 30 lis 2015, 15:14
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 48 times
Been thanked: 269 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: Czacha Games »

Kampania ruszyła! Po niecałych dwóch dniach udało się zebrać już 44%. To bardzo dobry start - liczymy na Was. Keyflowera wraz z dodatkami Farmerzy oraz Kupcy możecie wspierać na:

https://wspieram.to/keyflower

EB trwają do poniedziałku do godz. 23:59 - gorąco zachęcamy i polecamy tę kultową grę!!!
Zapraszamy na : http://czachagames.pl
Awatar użytkownika
Czacha Games
Posty: 783
Rejestracja: 30 lis 2015, 15:14
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 48 times
Been thanked: 269 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: Czacha Games »

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą recenzją oraz gameplayem od Tomka z Gambit TV

https://www.youtube.com/watch?v=gHRyesOoT-Y
Zapraszamy na : http://czachagames.pl
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Keyflower

Post autor: Tomzaq »

Na wyprasce z bonusowymi kaflami dwa razy wydrukowano kafle gawędziarza i kupca. Wg BBG są to pojedyncze kafle. Pytanie czy polski wydawca zrobił prezent wspierającym bo było wolne miejsce na wyprasce i wydrukował podwójnie, czy orygnalnie w zestawie są dwa kafle i oba należy wmieszać kafli z danego sezonu?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Keyflower

Post autor: errorr »

Tomzaq pisze:(...) dwa razy wydrukowano kafle gawędziarza i kupca. (...)
dodatkowo kafle różnią się delikatnie ilustracjami :)
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Keyflower

Post autor: dave8 »

Te domki to straszny szajs - najsłabszy punkt tej gry (jeśli chodzi o wykonanie).
Mieszczą wam się wszystkie do insertu?
Ja nie daję rady tego upakować (meeple w woreczku też niestety wystają).
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Keyflower

Post autor: rafaelus »

Jakie domki?
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Keyflower

Post autor: Furan »

Strzelam że idzie o parawaniki :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
ODPOWIEDZ