Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Pan QnshT
Posty: 102
Rejestracja: 18 paź 2015, 14:55
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Pan QnshT »

tak, miło że przepisałeś mi to co sam przeczytałem w instrukcji ale ciągle nie stanowi to dla mnie jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie. może inaczej zapytam: czy akcja przekształcania terenu (jednego kafelka) zawsze jest wiązana z budową osady ?
Hex Map Generator
Zaufani z forum:
Spoiler:
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Terra Mystica

Post autor: ChlastBatem »

Pan QnshT pisze:tak, miło że przepisałeś mi to co sam przeczytałem w instrukcji ale ciągle nie stanowi to dla mnie jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie. może inaczej zapytam: czy akcja przekształcania terenu (jednego kafelka) zawsze jest wiązana z budową osady ?
Po pierwsze, to nie jest odpowiedni dział na zadawanie pytań odnośnie zasad. Po drugie, zachęcam przeczytać ponownie instrukcję gdyż znajduje się tam odpowiedź na Twoje pytanie. Zacytowałbym ale ta metoda Ci się nie spodobała więc odpowiem: zależy skąd dostałeś te łopaty, np. za żetony bonusów albo zaklęcia: jest wyraźnie napisane "wykonaj akcję #1" czyli przekształcanie + budowanie osady.
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Terra Mystica

Post autor: EMI_NAT »

Pan QnshT pisze:... mini dodatkiem do TM, czy ktoś wie gdzie na dzień dzisiejszy można go jeszcze dostać? osadę ?
znalazłem na BGG:
http://www.zmangames.com/store/p130/Ter ... nsion.html
za 5$ tylko nie wiem ile przesyłka

co do dodatku TM Ogień i lód - można zamówić na stronie producenta: dodatek 800 koron + chyba 200 koron za przesyłkę
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Terra Mystica

Post autor: kamilpr »

Gdzie można dostac dodatek Ogień i Lód lub Mini dodatek ?

Podstawke mozecie kupic tutaj - http://aleplanszowki.pl/ekonomiczne/358 ... stica.html bo ktoś pytał.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Nidav »

Czy ktoś orientuje się w jakim formacie są planszetki ras? Rozważam wydruk paru frakcji stworzonych przez graczy na BGG i nie wiem jak poprosić pana w drukarni, żeby to dobrze ogarnął :D
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GeQ »

Nidav pisze:Czy ktoś orientuje się w jakim formacie są planszetki ras? Rozważam wydruk paru frakcji stworzonych przez graczy na BGG i nie wiem jak poprosić pana w drukarni, żeby to dobrze ogarnął :D
podeślij link do tych fanowski frakcji :)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Nidav »

Trzeba poprzeglądać forum BGG w kwestii ogarnięcia zasad, bo są troszkę porozsiewane - https://boardgamegeek.com/boardgame/120 ... /forums/69 ale parę ciekawych (Golemy chociażby) jest w tym wątku - https://boardgamegeek.com/thread/153458 ... on-fluctus oraz w galerii użytkownika Grovast - https://boardgamegeek.com/images/user/393993/grovast.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica

Post autor: norkbes »

Terra Mystica: Project Gaia premiera Essen 2017... Oby. Pomysł nowej gry osadzonej w kosmosie wykorzystującej mechanikę TM wygląda smakowicie.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica

Post autor: Majek10 »

norkbes pisze:Terra Mystica: Project Gaia premiera Essen 2017... Oby. Pomysł nowej gry osadzonej w kosmosie wykorzystującej mechanikę TM wygląda smakowicie.
W zeszłym roku w Essen widziałem jak ogrywany był prototyp.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Terra Mystica

Post autor: bukimi »

Majek10 pisze:
norkbes pisze:Terra Mystica: Project Gaia premiera Essen 2017... Oby. Pomysł nowej gry osadzonej w kosmosie wykorzystującej mechanikę TM wygląda smakowicie.
W zeszłym roku w Essen widziałem jak ogrywany był prototyp.
2 lata testów :shock: Muszą (jak zwykle) przykładać wielką wagę do balansu.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
bartek_wola
Posty: 33
Rejestracja: 16 gru 2007, 22:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: bartek_wola »

Posiada ktoś może instrukcje PDF do Terra Mystica Ogień i Lód?
Wujek Google nie pomaga, nie mogę jej nigddzie znaleźć.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2016, 20:07 przez bartek_wola, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bartek_wola
Posty: 33
Rejestracja: 16 gru 2007, 22:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: bartek_wola »

bartek_wola pisze:Posiada ktoś może instrukcje PDF do Terra Mystica Ogień i Lód?
Wujek Google nie pomaga, nie mogę jej nigddzie znaleźć.
Już nieważne, znalazłem. :)
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tony23 »

Czy rasa zmiennokształtnych w rozgrywce 3osobowej, gdzie na dodatek jeden z przeciwników gra tą rasą ze smokami nie jest przesadzona ?

zmiana terenu za 3 many na praktycznie każdy teren z wyjątkiem jednego, daje to 2 pkt i praktycznie wyklucza potrzebę użycia łopat wydaje się nieźle OP, jedynie dobrze ogarnąć przepływ many by nie trzeba było zbyt często jej wyrzucać
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Nidav »

Tony23 pisze:Czy rasa zmiennokształtnych w rozgrywce 3osobowej, gdzie na dodatek jeden z przeciwników gra tą rasą ze smokami nie jest przesadzona ?

zmiana terenu za 3 many na praktycznie każdy teren z wyjątkiem jednego, daje to 2 pkt i praktycznie wyklucza potrzebę użycia łopat wydaje się nieźle OP, jedynie dobrze ogarnąć przepływ many by nie trzeba było zbyt często jej wyrzucać
W zasadzie była oficjalna errata względem zmiennokształtnych i rzecznych ludzi - nie mogę jej znaleźć, ale tu jest nowsza wersja angielskiej instrukcji - http://www.zmangames.com/uploads/4/7/1/ ... rd_web.pdf. Zmiennokształni muszą wydać jeden punkt zwycięstwa, by wziąć sobie punkt many do trzeciego naczynia oraz muszą wydać 5 many, a nie trzy, żeby korzystać z umiejętności twierdzy. Raz tylko nimi grałem i ogólnie wydali mi się wtedy zbyt OP, ale grałem na błędnych zasadach. Rzeczni ludzie za to muszą płacić 1 gold za odblokowanie terenu innego, niż pozostałych graczy, oraz 2 golda za tereny pozostałych graczy. Swoją drogą warto wspomnieć, że w polskiej instrukcji nie piszą przy Akolitach, żeby ten spadek o 3 lub 4 na torach kultu brać z jednego toru - co w wyżej podanej instrukcji jest wyboldowane.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GeQ »

Nidav pisze:
Tony23 pisze:Czy rasa zmiennokształtnych w rozgrywce 3osobowej, gdzie na dodatek jeden z przeciwników gra tą rasą ze smokami nie jest przesadzona ?

zmiana terenu za 3 many na praktycznie każdy teren z wyjątkiem jednego, daje to 2 pkt i praktycznie wyklucza potrzebę użycia łopat wydaje się nieźle OP, jedynie dobrze ogarnąć przepływ many by nie trzeba było zbyt często jej wyrzucać
W zasadzie była oficjalna errata względem zmiennokształtnych i rzecznych ludzi - nie mogę jej znaleźć, ale tu jest nowsza wersja angielskiej instrukcji - http://www.zmangames.com/uploads/4/7/1/ ... rd_web.pdf. Zmiennokształni muszą wydać jeden punkt zwycięstwa, by wziąć sobie punkt many do trzeciego naczynia oraz muszą wydać 5 many, a nie trzy, żeby korzystać z umiejętności twierdzy. Raz tylko nimi grałem i ogólnie wydali mi się wtedy zbyt OP, ale grałem na błędnych zasadach. Rzeczni ludzie za to muszą płacić 1 gold za odblokowanie terenu innego, niż pozostałych graczy, oraz 2 golda za tereny pozostałych graczy. Swoją drogą warto wspomnieć, że w polskiej instrukcji nie piszą przy Akolitach, żeby ten spadek o 3 lub 4 na torach kultu brać z jednego toru - co w wyżej podanej instrukcji jest wyboldowane.
Ależ mnie zszokowałeś - mam Ogień i Lód od początku i nic nie wiedziałem o Erracie :evil: :shock: :evil:
całe szczęście Zmiennokształtni i Rzeczni Ludzie bardzo rzadko wkraczali do akcji, ale jednak.
Jednocześnie dzięki za oświecenie :wink:

Riverwalkers:
You have to pay 1 Coin when you unlock a new terrain on your Terrain cycle — 2 Coins if it is another player's Home terrain. (The Starting terrain is free.) As normal, sacrificing Power to get Coins is only permitted in Phase II (Actions). If you gain a Priest in Phase I (Income), you can unlock a terrain with Coins you earn as income now or Coins you have saved from a previous round. If you gain a Priest in Phase III (Cult Bonus), you can only unlock a terrain with Coins you have saved from a previous round.

Shapeshifters:
The cost of using the Stronghold ability is increased to 5 Power / 5 Power tokens.
Using the Stronghold ability (changing your Home terrain into another terrain type) no longer gives you any Victory points.
You lose one VP when you receive a new Power token using your Faction ability. So when another player takes Power during your build action, you may choose to lose 1 VP and get a new Power token into bowl III. You may also choose to not lose 1 VP, and then get nothing. (When other players refuse to take Power, you gain 1 Power as before, and this is free).
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Terra Mystica

Post autor: ChlastBatem »

Czy ktoś może orientuje się czy sklep ihrysko normalnie funkcjonuje? Próbuję od paru dni nawiązać kontakt mailowy. Bez odpowiedzi. Na podane numery nie da się również dodzwonić (numer nie istnieje...). Wiem, że parę osób z forum kupowało u nich dodatek do TM. Chciałbym też zakupić ale wolę się upewnić o koszta wysyłki i o polską wersję.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Terra Mystica

Post autor: ChlastBatem »

Wybaczcie za post pod postem.
Niestety nie ma możliwości zamówienia z Czech czy Słowacji. Głównie, zwyczajnie brak towaru albo kontaktu (ach ten profesjonalizm). Tak więc popadłem w chandrę. Jednak niezbyt długo ubolewałem nad tym, gdyż dzisiaj rozwiązanie pojawiło się pod nosem.
Dla niezorientowanych: klik do koszyka

PS: Jaram się.
Jabberwocky
Posty: 31
Rejestracja: 03 wrz 2013, 20:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Terra Mystica

Post autor: Jabberwocky »

Wszystko super, ale teraz ominą Cię m.in. Vodochodci i Pani Draku. Nie wiem zatem, czy gra jest warta świeczki :wink:
Chociaż muszę przyznać, die Drachenmeister brzmią groźnie... :D
adelaide
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2017, 12:37

Re: Terra Mystica

Post autor: adelaide »

Wydaje mi się, że Terra Mystica jest teraz dość mało popularna. Zupełnie niesłusznie. Bardzo ciekawa planszówka. Fajny klimat. Na początku wydaje się może trochę skomplikowana,ale opanowanie zasad nie zajmuje dużo czasu. Bardzo dobre podpowiedzi na obrazkach, dobre wykonanie. Także polecam.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GeQ »

adelaide pisze:Wydaje mi się, że Terra Mystica jest teraz dość mało popularna. Zupełnie niesłusznie. Bardzo ciekawa planszówka. Fajny klimat. Na początku wydaje się może trochę skomplikowana,ale opanowanie zasad nie zajmuje dużo czasu. Bardzo dobre podpowiedzi na obrazkach, dobre wykonanie. Także polecam.

Ja mam wrażenie, że nigdy nie była wyjątkowo popularna. Jej minusem jest wysoki próg wejścia - to gra szczególnie dla doświadczonych graczy. Mało tego musi trafić na podatny grunt wielbicieli euroSUCHARÓW - ale jest to tak dobre jak suche :mrgreen:
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: Elemele »

A czy wiadomo coś, żeby jakiś polski wydawca sięgnął po tą grę? Chętnie bym kupił, ale taką prawdziwie polską wersję z dodatkiem.
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Terra Mystica

Post autor: malekith_86 »

Elemele pisze:A czy wiadomo coś, żeby jakiś polski wydawca sięgnął po tą grę? Chętnie bym kupił, ale taką prawdziwie polską wersję z dodatkiem.

przecież zarówno podstawka jak i dodatek były wydane po polsku
fakt dodatek jest niedostępny ale to ewentualnie pytanie powinno być o dodruk
adelaide
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2017, 12:37

Re: Terra Mystica

Post autor: adelaide »

Potwierdzam, ja mam polską wersję.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GeQ »

Elemele pisze:A czy wiadomo coś, żeby jakiś polski wydawca sięgnął po tą grę? Chętnie bym kupił, ale taką prawdziwie polską wersję z dodatkiem.
prawa do gry po stronie polskiej ma Bard - ale nie wiem czy planowany jest dodruk - bo nakład chyba się wyczerpał.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica

Post autor: norkbes »

adelaide pisze:Wydaje mi się, że Terra Mystica jest teraz dość mało popularna. Zupełnie niesłusznie. Bardzo ciekawa planszówka. Fajny klimat. Na początku wydaje się może trochę skomplikowana,ale opanowanie zasad nie zajmuje dużo czasu. Bardzo dobre podpowiedzi na obrazkach, dobre wykonanie. Także polecam.
W najnowszej edycji ligi światowej w TM zgłosiło się prawie 1100 uczestników (za bgg).

Co do dodruku, to bodaj w 2016 był anglojęzyczny i co istotne już z erratą (poprawionymi planszami dwóch ras). Chwała Adamowi z planszostrefy za ściągnięcie tego dodatku (rozumiem, że to końcówka pierwszego wydania, z niezbalansowanymi shapeshifters i riverwalkers ale umówmy się, dla grania pozaturniejowego to naprawdę bez znaczenia) - sam naprawdę duży wysiłek wkładam, żeby się nie skusić bo tłumaczę sobie, że podstawka ma tyle do zaoferowania, że na dodatek przyjdzie jeszcze czas. Szczerze mówiąc, nie wiem czy wytrwam... A póki co, wszystkich chętnych zapraszam [kolejny raz] do naszej forumowej ligi, naprawdę fajnie się gra na snellmanie.
ODPOWIEDZ