Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Terra Mystica

Post autor: ChlastBatem »

Czyli jeśli dobrze rozumiem, owe przeliczenia punktowe dla ras nie są poparte oficjalnym stanowiskiem autora. To niedobrze.

Argumenty typu "graj normalnie w domowym zaciszu" do mnie nie przemawiają, ponieważ zazwyczaj nasze końcowe wyniki są bardzo zbliżone do siebie. Po drugie rozpiętość tego balansu punktowego sięga aż do +18 punktów, co moim zdaniem to kolosalna różnica (w szczególności, że miałem partie gdzie ktoś wygrał przewagą w postaci 2 punktów). Kolejny kwestia jest taka, że jak ktoś ma czerpać przyjemność z gry skoro ma świadomość, że gra najsłabszą rasą i raczej nie ma co liczyć na zwycięstwo bo jest na wstępie -x punktów. Oczywiście nie zaprzeczam, że gra się dla przyjemności i emocji, ale każdy stara się zwyciężyć, gdyż taki jest zamysł rozrywki.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Trolliszcze »

W TM ras się nie losuje, tylko wybiera - jeśli jesteś niepewny swoich umiejętności grania Fakirami, to ich po prostu nie wybieraj i problem z głowy. Fakirowie mają swoją niszę i można nimi osiągać dobre wyniki, wszystko zależy od: układu kafli punktowania, dostępnych kafli bonusów i wyboru ras przez innych graczy. Niestety, z uwagi na ich słabości zwykle lepszym wyborem będą inne rasy, a układy premiujące Fakirów zdarzają się rzadziej (więc są rzadko wybierani). Co nie zmienia faktu, że w rozgrywkach topowych graczy można znaleźć partie wygrywane tą rasą.

Przeliczenia punktowe są nieoficjalne z prostego powodu: siła ras w tej grze nie jest stała. W zależności od tego, jak wygląda początkowy setup, nawet silne rasy mogą sporo stracić, a z kolei słabsze sporo zyskać. Gdyby się ślepo trzymać tych przeliczeń i przyznawać graczom na starcie określone punkty, to mogłoby się okazać, że przy odpowiednim układzie słabsza rasa nagle jest OP, bo nie dość, że jej pięknie siadł układ, to jeszcze na starcie dostała dodatkowe punkty.

Oficjalne stanowisko autorów co do postrzeganych dysproporcji sił między poszczególnymi rasami jest znane od dawna i podane w instrukcji do dodatku: licytacja. Jeżeli uważacie, że rasy są niezbalansowane, licytujcie je - na podstawie oceny układu początkowego powinniście umieć ocenić, które rasy są warte dużo punktów i za które warto zapłacić. W ten sposób dysproporcje wyrównają się naturalnie. Oczywiście niewykluczone, że zalicytujecie niewłaściwie (przelicytujecie/zapłacicie za mało), ale wtedy pretensje już tylko do siebie.

Na podstawie własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że nie ma w tej grze słabego koloru - w każdym kolorze są dobre frakcje, więc nigdy nie ma się poczucia, że np. z ostatniego miejsca nie zostało już nic dobrego. Fakirowie i Elfy są postrzegani za słabsze rasy, ale np. tak byli też postrzegani Alchemicy, a widziałem, że w ostatnim turnieju na smellmanie grali nimi najsilniejsi gracze (i wygrywali). Wszystko zależy od aktualnej mety i układu początkowego poszczególnych partii.

Reasumując: grajcie. Mam wrażenie, że im mniej doświadczeni gracze, tym więcej obaw i narzekań na balans. Na snellmanie gra się od lat turnieje bez dodatkowych udziwnień, bez licytacji, bez przyznawania dodatkowych punktów - i wszystko pięknie działa. Ok, Fakirowie są rzadko wybierani. Jest 13 innych ras do wyboru.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GeQ »

ChlastBatem pisze:Czyli jeśli dobrze rozumiem, owe przeliczenia punktowe dla ras nie są poparte oficjalnym stanowiskiem autora. To niedobrze.

Argumenty typu "graj normalnie w domowym zaciszu" do mnie nie przemawiają, ponieważ zazwyczaj nasze końcowe wyniki są bardzo zbliżone do siebie. Po drugie rozpiętość tego balansu punktowego sięga aż do +18 punktów, co moim zdaniem to kolosalna różnica (w szczególności, że miałem partie gdzie ktoś wygrał przewagą w postaci 2 punktów). Kolejny kwestia jest taka, że jak ktoś ma czerpać przyjemność z gry skoro ma świadomość, że gra najsłabszą rasą i raczej nie ma co liczyć na zwycięstwo bo jest na wstępie -x punktów. Oczywiście nie zaprzeczam, że gra się dla przyjemności i emocji, ale każdy stara się zwyciężyć, gdyż taki jest zamysł rozrywki.
Słuchaj, jeżeli nie grasz z mistrzami Terra Mystica, którzy na pierwszy rzut oka widzą, że ich rasa prawdopodobnie jest 3 punkty w plecy, to nie ma obawy, że gra będzie zepsuta. Pamiętaj, że wiele zależy od rozstawienia początkowego. Poza tym skąd wiadomo w co pójdą przeciwnicy? jak się rozwiną? w którym kierunku ruszą z ekspansją? czy cię świadomie przyblokują, czy wyjątkowo zagracie pod siebie.
My na przykład mamy zwyczaj losowania ras - to co mi się trafiło tym gram (grałem dotychczas ponad 30 razy i jeszcze nie trafiłem na szarą rasę Krasnoludy/Gnomy), chociaż kusi mnie spróbować wybierać rasę. ale moja ekipa nie ma ogranej Terry, więc mogłoby to być jeszcze bardziej losowe niż ciągnięcie frakcji z woreczka :) Poza tym niedługo przyjdzie poznawać Gaję, a tam znowu 14 ras :)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
RadeXxX
Posty: 9
Rejestracja: 11 kwie 2016, 13:54

Re: Terra Mystica

Post autor: RadeXxX »

Witam. Ktoś się orientuje gdzie kupię dodatek ogień i lód oraz ten z targów z 2015 r?
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Argue »

na i-szopie widzę tylko dostępną wersję niemiecką z: https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Terra ... iecka/7139

Mamy w kolekcji tylko podstawę, 3 partie rozegrane, póki co mogę stwierdzić, że gra ma naprawdę dobrze dopracowane i zbilansowane mechanizmy zdobywania punktów. Szkoda tylko, że szata graficzna jest taka, a nie inna. Mogliby ją unowocześnić, dla mnie pachnie trochę latami 90-tymi :)
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Terra Mystica

Post autor: as.nielo »

Dałem się dzisiaj na to namówić i powiem to tak... Od teraz zasługuję na order „przetrwałem w Terra Mystica”. Skąd ten sarkazm?
Graliśmy w podstawkę, w której jakimś zbiegiem okoliczności znalazło się kilka tokenów z rozszerzeń. Lubie wszelkie resource managers/worker placement i wyrosłem na fantasy ale Terra Mystica mi kompletnie nie podeszła.
Za dużo tutaj klocków i ikonografiki a za mało opowieści. Powiedzcie mi, co gdyby jakiś domek wpadł podczas gry i zniknął w czeluściach pod stołem?
Zdecydowanie wole zagrać w Lordsów z Waterdeep.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Terra Mystica

Post autor: gregos »

as.nielo pisze:Graliśmy w podstawkę, w której jakimś zbiegiem okoliczności znalazło się kilka tokenów z rozszerzeń.
Skoro nie umiecie zrobić odpowiedniego setupu do gry, to czego spodziewałeś się po rozgrywce.
as.nielo pisze:Powiedzcie mi, co gdyby jakiś domek wpadł podczas gry i zniknął w czeluściach pod stołem?
Hmmm??? :shock: Ale, że co, nikt z Was nie zorientowałby się, że czegoś brakuje na jego planszetce?
as.nielo pisze:Zdecydowanie wole zagrać w Lordsów z Waterdeep.
Pewnie tak, bo Terra Mystica, to zdecydowanie trudniejsza gra.
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Terra Mystica

Post autor: harrison »

as.nielo pisze:a za mało opowieści
hm, może dlatego, że to suche jak pieprz Euro? :roll:
as.nielo pisze:Powiedzcie mi, co gdyby jakiś domek wpadł podczas gry i zniknął w czeluściach pod stołem?
opcjonalnie można kupić organizer
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Terra Mystica

Post autor: as.nielo »

oragnizer nie pomoże kiedy elementy się pogubią to było sedno mojego pytania :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tomzaq »

as.nielo pisze:oragnizer nie pomoże kiedy elementy się pogubią to było sedno mojego pytania :)
Często gubisz elementy z gier?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Terra Mystica

Post autor: RunMan »

as.nielo pisze:Ta gra jest kiepska a nie trudna.
https://www.youtube.com/watch?v=pWdd6_ZxX8c ;)
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Terra Mystica

Post autor: as.nielo »

Tomzaq pisze:
as.nielo pisze:oragnizer nie pomoże kiedy elementy się pogubią to było sedno mojego pytania :)
Często gubisz elementy z gier?
Jedna z lokacji na których organizujemy nasze meetup’s ma niebezpieczne kratki od wentylacji podłogowej zaraz obok każdego stołu. Raz do takiej kratki wpadł nam miedziak z Terraformacji Marsa. I co, po miedziaku. Pół biedy robotnicy i magia, Trade house i te mniejsze osady trudno czymś zastąpić a niechybnie wpadłyby w tę dziurę na zatracenie.

A wracając do Twojego pytania... Nie. A to dlatego, że takie klocki omijam z daleka.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Fojtu »

W ogóle co to za idiotyczny argument? W dużej ilości gier jak zgubisz element podczas gry, to może być z tego problem. Akurat małe elementy w TM są jeszcze dość proste do zastąpienia, porównując z innymi grami. Nie mówiąc o tym, że jak zgubisz to tymczasowo możesz wziąć komplet innego koloru, bo i tak grasz tylko 5 maks.
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Sebs »

Takich argumentow jeszcze nie slyszalem [emoji23] gra jest slaba bo ma male elementy a my gramy kolo kratki w podlodze. Moze faktycznie zamist w TM graj w tych Lordsow, tam wystarczy ze umiesz czytac i mozesz grac bez zbednego myslenia.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Trolliszcze »

Ludzie, to jest klasyczny troll post (a ja akurat wiem o czym mówię) - do pośmiania się i zapomnienia. Takich głupot nikt przecież nie pisałby poważnie.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica

Post autor: norkbes »

Na BGG pojawił się wątek dotyczący oficjalnego wariantu gry 2os dla TM. Być może ma to związek z planowanym dodrukiem dodatku Fire&Ice (Bard chce dodrukowywać ale ciągle rozmawia... Ja cierpliwie czekam). Szanse na to, żeby w nowym wydaniu dodatku pojawiły się nowe mapy (Loon Lakes, wzgl. Fjords, wzgl. mapa dedykowana grom 2os) są niewielkie ale nowy wariant może stanowić jakąś alternatywę dla pierwotnego wariantu.

Ja ciągle preferuję oryginalne zasady gry 2p. Ewentualnie granie na dwie ręce z transferem mocy ograniczonym tylko do budynków przeciwnika, progami dummy na torach kultów i wynikiem końcowym będącym prostą sumą z dwóch ras każdego gracza.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica

Post autor: norkbes »

Nowy dodatek na horyzoncie? BGG BGG
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2316
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 565 times
Been thanked: 907 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Galatolol »

Zyczyłbym sobie dodatek, który przemieni tory kultów w coś jak w Projekcie Gaia. Wtedy miałbym spokój ducha, bo to dla mnie jedyna w nim lepsza rzecz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Trolliszcze »

Prawdopodobieństwo jest prawie zerowe, bo to by też zmieniło funkcjonalność plansz graczy (z powodu kopania i żeglugi). No i chyba nie po to robili nową wersję z nowymi rozwiązaniami, żeby po chwili upodabniać do niej starą... Zresztą, TM jest uwielbiana i zaszła tak wysoko w rankingu BGG z tymi nieszczęsnymi kultami, które np. ja uważam za bardzo fajne.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2316
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 565 times
Been thanked: 907 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Galatolol »

To nie musiałoby być dokładne skopiowanie (zresztą technologii w PG jest chyba więcej niż kultów w TM). Żegluga i kopanie mogą zostać jak były, niech kulty się po prostu czymś różnią między sobą.
Salvadore21

Re: Terra Mystica

Post autor: Salvadore21 »

ArniK pisze:A ja z trochę oryginalnym pytaniem do graczy, którzy już znają tę grę. Nie grałem, przymierzam się i tak mnie zastanawia dlaczego jest tyle ofert sprzedażowych gry, która jest oceniana jako jedna z najlepszych na BGG? Dlaczego Waszym zdaniem ludzie mogą się chcieć pozbyć tej gry? Jest wiele tytułów "gorszych", które zniknęły z rynku i mało jest ofert ich odsprzedaży (dla przykładu Filary Ziemi), a ta gra co chwila pojawia się w całkiem rozsądnych pieniądzach do kupienia.
Ktoś, coś?

To jest Bardzo EURO GRA.
Niby fajna. Ale jednak strasznie EURO.
Żona uwielbia, a dla mnie nieco przynudna.
Po kilkudziesięciu grach stwierdzam, że brakuje mi w niej tego łał. Ot zagrać można, ale opcje wielkie nie są.

Ps. W dobrej cenie warto mieć :-)
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Terra Mystica

Post autor: gregos »

Salvadore21 pisze:Po kilkudziesięciu grach stwierdzam, że brakuje mi w niej tego łał. Ot zagrać można, ale opcje wielkie nie są.
Oj słabiutka ta gra, skoro tylko kilkadziesiąt partii ugrałeś. 8)
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GeQ »

Salvadore21 pisze:
ArniK pisze:A ja z trochę oryginalnym pytaniem do graczy, którzy już znają tę grę. Nie grałem, przymierzam się i tak mnie zastanawia dlaczego jest tyle ofert sprzedażowych gry, która jest oceniana jako jedna z najlepszych na BGG? Dlaczego Waszym zdaniem ludzie mogą się chcieć pozbyć tej gry? Jest wiele tytułów "gorszych", które zniknęły z rynku i mało jest ofert ich odsprzedaży (dla przykładu Filary Ziemi), a ta gra co chwila pojawia się w całkiem rozsądnych pieniądzach do kupienia.
Ktoś, coś?

To jest Bardzo EURO GRA.
Niby fajna. Ale jednak strasznie EURO.
Żona uwielbia, a dla mnie nieco przynudna.
Po kilkudziesięciu grach stwierdzam, że brakuje mi w niej tego łał. Ot zagrać można, ale opcje wielkie nie są.

Ps. W dobrej cenie warto mieć :-)
To jest gra, która dopiero pokazuje prawdziwe oblicze przy 4-5 graczach. Ścisk na planszy i konkurowanie o tereny dają miód gry. A powiązanie dobrej ekspansji z dobrą ekonomią to już wyzwanie dla zaawansowanych - ale daje niesamowitą satysfakcję.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Ruteq
Posty: 11
Rejestracja: 12 cze 2016, 20:50
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica

Post autor: Ruteq »

Cześć
poszukuję mini dodatku do Terra Mysticki Erweiterungsbogen ( https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... rungsbogen ).
W polskich sklepach które sprawdzałem jest niedostępny. Czy ktoś z użytkowników forum może się orientuje czy można go gdzieś zamówić w rozsądnej cenie - może jakieś zamówienia zbiorowe, drukarnie, sklepy online zagraniczne (z pominięciem amazona gdzie chodzi po 30usd+przesyłka).
Z góry dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2316
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 565 times
Been thanked: 907 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Galatolol »

Plotki o kolejnym dodatku się potwierdzają:

https://boardgamegeek.com/thread/199119 ... evelopment
There will be new stuff, like a new set of favor tiles,on top of that technology tiles (thus the working title "age of innovation" - still the same fantasy setting, just a few years later in the world of Terra Mystica (no Steampunk)), new factions: with variable basic abilities and variable Stronghold abilities. These are not compatible with any of the original or fire and ice factions, they are the next generation with more variance.
Żetony technologii sugerują coś à la Projekt Gaja.
ODPOWIEDZ