Craftsmen (Krzysztof Matusik)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: Dabliu »

matoozik pisze:Obrazek
Kowal ma nieproporcjonalnie krótką prawą rękę.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: zedd »

matoozik pisze:Oto prototypowe pudełko.
Jak zwykle zachęcam do komentowania i krytykowania :)
Hej, jest przozwoicie tylko nudno pod względem sprzedażowym. Naprawdę musi być wszystko w brązie? Dodatkowo nic się nie dzieje na niej :(
Duże gry muszą krzyczeć "kup mnie i wydaj na mnie nierozsądnie pieniądze" (nie muszą, ale lepiej im się powodzi jak jednak krzyczą), albo chociaż obiecywać dobrą zabawę. Niech Kowal uderza w kowadło młotem kując miecz, niech w tle pędzi jakaś karoca zaprzężona w konie. No i kolory, ściągając to z półki nawet jak będzie genialną grę to laikowi nie sprzedasz gry w sepii...

Obrazek Obrazek

Źródło obrazu pochodzi z lizadry.webd.pl - ma to coś wspólnego z nigdyś istniejącym wydawnictwem Lizardy ?
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: solkan »

lacki2000 pisze:Te ludziki prezentują postawę roszczeniową - bardziej wyglądają na grupę podmiejskich zbirów niż pracowitych rzemieślników :)
Wyglądają prawie jak pacjenci w poczekalni POZ w Polsce AD 2013.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: jolietjake »

Przepraszam za lekki offtopic!
konev pisze:
matoozik pisze: Zapytanie wysłałem do 6 wydawnictw z czego 3 były zainteresowane.
Ostatecznie zdecydowałem się na G3.
Od doświadczonych autorów słyszałem, że dużym błędem jest wysyłanie gry do kilku wydawnictw. Zainteresuje się kilku i jest problem, bo niektórym trzeba po propozycji odmówić. .
Tak z ciekawosci: czemu to błąd i gdzie tkwi problem?
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: Dabliu »

jolietjake pisze:Przepraszam za lekki offtopic!
konev pisze:
matoozik pisze: Zapytanie wysłałem do 6 wydawnictw z czego 3 były zainteresowane.
Ostatecznie zdecydowałem się na G3.
Od doświadczonych autorów słyszałem, że dużym błędem jest wysyłanie gry do kilku wydawnictw. Zainteresuje się kilku i jest problem, bo niektórym trzeba po propozycji odmówić. .
Tak z ciekawosci: czemu to błąd i gdzie tkwi problem?
Taki scenariusz:
Wysyłasz grę pt. "Gra" do dwóch wydawców - do wydawcy X i do wydawcy Y.
Obaj wydawcy, zarówno X jak i Y po jakimś czasie odpowiadają, że zapoznali się z prototypem, przetestowali go wstępnie i uznali, że chcą "Grę" wydać. Proponują ci takie a takie warunki.
Bardziej podobają ci się warunki wydawcy X, więc wydajesz "Grę" u niego. Wydawca Y widzi wydaną "Grę" u wydawcy X, więc uznaje, że zrobiłeś go trochę w bambuko, tylko marnując jego czas.
Po roku opracowujesz nową grę pt. "Nowa Gra". Od razu wysyłasz prototyp do sprawdzonego wydawcy X, ale tym razem nie jest on zainteresowany twoim projektem.
Wysyłasz więc prototyp do wydawcy Y, ale ten, nauczony już, że nie warto marnować na ciebie czasu, z góry odrzuca projekt i zostajesz z niczym.

To oczywiście uproszczony scenariusz :wink: ale podobnie ma się rzecz na rynku powieściowym.
Z grubsza chodzi o to, żeby nie palić za sobą mostów. Bo wydawcy to nie są jakieś bezduszne korporacje, tylko ludzie kierujący niedużymi firmami, którzy zapewne cenią swój czas i drugi raz nie spojrzą nawet na gościa, który już ich raz "wystawił".
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: Bea »

Dabliu pisze: Wysyłasz więc prototyp do wydawcy Y, ale ten, nauczony już, że nie warto marnować na ciebie czasu, z góry odrzuca projekt i zostajesz z niczym.
A może właśnie zaproponuje lepsze warunki, nauczony tym, że kiedyś inne wydawnictwo go ubiegło lepiej płacąc za tak fajną grę?
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: Dabliu »

Bea pisze:
Dabliu pisze: Wysyłasz więc prototyp do wydawcy Y, ale ten, nauczony już, że nie warto marnować na ciebie czasu, z góry odrzuca projekt i zostajesz z niczym.
A może właśnie zaproponuje lepsze warunki, nauczony tym, że kiedyś inne wydawnictwo go ubiegło lepiej płacąc za tak fajną grę?
To chyba musiałaby być naprawdę fajna gra. Tak fajna, jak kontener banknotów :wink:
Zdecydowanie bezpieczniej jest wysyłać grę/książkę do jednego wydawcy na raz. Nie weźmie, to zaproponujesz innemu. Trwa to dłużej, ale nie generuje dodatkowych problemów.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: matoozik »

Dabliu pisze:To chyba musiałaby być naprawdę fajna gra. Tak fajna, jak kontener banknotów :wink:
Zdecydowanie bezpieczniej jest wysyłać grę/książkę do jednego wydawcy na raz. Nie weźmie, to zaproponujesz innemu. Trwa to dłużej, ale nie generuje dodatkowych problemów.
Ośmielę, się z tym nie zgodzić :) Wydawcy są chyba świadomi faktu, że nie są sami na rynku. Każdy wydawca jeżeli chce wydać grę podaje swoją propozycję, a autor wybiera najkorzystniejszą - tak działa wolny rynek. Jeżeli wydawca się obrazi, bo jego propozycja została odrzucona - świadczy to o braku profesjonalizmu z jego strony :)
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: matoozik »

Dabliu pisze: Wysyłasz więc prototyp do wydawcy Y, ale ten, nauczony już, że nie warto marnować na ciebie czasu, z góry odrzuca projekt i zostajesz z niczym.
Nie zostajesz z niczym, zawsze możesz wydać grę u wydawcy, który wcześniej wydał już twoją grę. Zresztą nie sądzę, aby twój scenariusz zakładał istnienie dwóch wydawców na rynku :)
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: Dabliu »

matoozik pisze:
Dabliu pisze: Wysyłasz więc prototyp do wydawcy Y, ale ten, nauczony już, że nie warto marnować na ciebie czasu, z góry odrzuca projekt i zostajesz z niczym.
Nie zostajesz z niczym, zawsze możesz wydać grę u wydawcy, który wcześniej wydał już twoją grę.
Mój przykład zakładał, że:
Dabliu pisze:Po roku opracowujesz nową grę pt. "Nowa Gra". Od razu wysyłasz prototyp do sprawdzonego wydawcy X, ale tym razem nie jest on zainteresowany twoim projektem.
matoozik pisze:
Dabliu pisze:To chyba musiałaby być naprawdę fajna gra. Tak fajna, jak kontener banknotów :wink:
Zdecydowanie bezpieczniej jest wysyłać grę/książkę do jednego wydawcy na raz. Nie weźmie, to zaproponujesz innemu. Trwa to dłużej, ale nie generuje dodatkowych problemów.
Ośmielę, się z tym nie zgodzić :) Wydawcy są chyba świadomi faktu, że nie są sami na rynku. Każdy wydawca jeżeli chce wydać grę podaje swoją propozycję, a autor wybiera najkorzystniejszą - tak działa wolny rynek. Jeżeli wydawca się obrazi, bo jego propozycja została odrzucona - świadczy to o braku profesjonalizmu z jego strony :)
Eeee... Tak by było, gdyby wydawców było więcej niż wannabe autorów. A chyba jest na odwrót...

Ale nie będę się o to spierał. Takie są zwyczajowe reguły rynku powieściowego, i to konkretnie na poletku fantastycznym, gdzie prawie wszyscy się znają. Nie mam pojęcia, czy z planszówkami jest tak samo.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: matoozik »

Pyrkon 22-24 marzec 2013

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: Trolliszcze »

Dabliu pisze:To oczywiście uproszczony scenariusz :wink: ale podobnie ma się rzecz na rynku powieściowym.
Osobiście sprzeciwiam się takiemu podejściu. Autor ma produkt (lub usługę), który chce sprzedać, wydawca to kupiec, który może zaoferować dowolną cenę. W każdej innej branży jest rzeczą całkiem normalną, że wygrywa ten, kto da najlepsze warunki, a pozostali muszą się obejść smakiem - nieważne, czy chodzi o handlowanie zapałkami, czy budowę autostrad. Ale tylko w branży książkowej biedni wydawcy obrażają się na autorów za marnowanie ich czasu. Ciekawe, ile tego czasu autorowi tak naprawdę poświęcili, bo z mojego doświadczenia wynika, że maszynopis parę miesięcy leży odłogiem, a jak ktoś się w końcu weźmie za czytanie, to ile tak naprawdę czasu na to potrzebuje? Kilku godzin? W przypadku książek złych prawdopodobnie kilkunastu minut, żeby odrzucić. To co, te parę miesięcy leżenia też uznamy za czas zmarnowany? Jeśli już, to chyba dla autora...

Rozumiem, Dabliu, o czym mówisz, też znam całkiem nieźle realia, ale IMHO trzeba raczej uświadamiać wydawcom, że nie są świętymi krowami. A opisywana sytuacja wzięła się stąd, że ktoś się zdecydował na wydanie sporej liczby książek wątpliwej jakości, oczywiście kosztem autorów. Jak masz do zaoferowania produkt dobry, który generuje kasę, to wydawca szybko przestaje się dąsać; jak nie masz, to po prostu nie powinno być cię na rynku - smutne, ale prawdziwe.

Ja od dłuższego czasu tłumaczę głównie dla jednego wydawcy - bynajmniej nie ze strachu, tylko z tej prostej przyczyny, że mnie wydawca szanuje i oferuje świetne warunki pracy. Inna rzecz, że jak mam trochę więcej wolnego czasu i zgłoszę się do dawnych pracodawców, to dają zlecenia z pocałowaniem ręki, o ile oczywiście mają. Rynek polskiej fantastyki to po prostu zaścianek i kołtuneria, w czym wielką zasługę ma wydawnictwo, które sam znasz doskonale.

Ad rem: na rynku planszówkowym można znaleźć przykłady wielu płodnych autorów, którzy wydają swoje gry w konkurencyjnych wydawnictwach, i chyba nikt im z tego tytułu problemów nie robi. Znaczy, da się.
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: matoozik »

Całkiem nowa wersja pudełka.

Obrazek
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: Banan2 »

IMHO zdecydowanie ładniejsze. Ja bym jedynie poprawił/zmienił pierwszą literę tytułu. Nie za bardzo wygląda to na C. Za dużo zawijasów.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: mat_eyo »

Kolorystycznie dużo lepsza ale te domki... są brzydkie i pikselowate niestety.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: BartP »

Nom, mnie też się za bardzo nie podoba, tytuł można odczytać jako "Graftsmen", a domki po pierwsze mało ładne, po drugie wygląda jak nudne, mocno przeciętne euro, którym nie warto się interesować.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: Trolliszcze »

Ja mam takie odczucie, że ta okładka nie oddaje dobrze klimatu/motywu przewodniego gry. Dla przykładu wklejona wyżej okładka Smallworlda robi to doskonale: jest mały kawałek ziemi, oderwana wysepka, na której gnieżdżą się wszyscy bohaterowie - czyli właśnie taki mały, ciasny świat. Niby ten obrazek kuźni (czy co to tam jest) ma jakiś związek z tematem, ale mnie by się bardziej widzieli zapracowani, zlani potem rzemieślnicy (czy nawet jeden rzemieślnik, kowal unoszący młot z morderczym wysiłkiem malującym się na twarzy, coś w tym stylu). W tej chwili wygląda to trochę tak, jakby grafik rzucił na tę okładkę coś zupełnie przypadkowego.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: KubaP »

Pikseloza pewno wynika z tego, że to prewka. Co do okładki, to nie jest ona myląca - to przecież jest euro. Oczywiście, pewno mogliby zrobić okładkę w stylu SmallWorld :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: BartP »

Wiem, że to euro, ale wygląda jak takie odlane ze sztancy, nudne i wtórne (po okładce jeno).
Cierń
Posty: 600
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: Cierń »

Kolorystyka - duzy plus, przyciąga wzrok. Co do wyglądu jak typowe Euro - pasuje do gry jak ulał :). Tylko te C - wyglada jak Cr w jednym - dziwna sprawa...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: mat_eyo »

KubaP pisze:Pikseloza pewno wynika z tego, że to prewka.
Poprzednia wersja okładki też raczej finalną nie była a grafiki nie były aż tak rozpikselozowane. Co do tytułu i zbyt fikuśnego C to popieram, na początku w ogóle nie spojrzałem na napis ale faktycznie ciężko go rozszyfrować.
Jako podsumowanie powiem, że nie wiedząc nic o tej grze to z tą okładką w sklepie z półki bym jej nie ściągnął nawet żeby przeczytać opis na odwrocie pudełka (nie mówiąc już o zakupie w ciemno).
Ostatnio zmieniony 27 mar 2013, 08:30 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Artrem
Posty: 39
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: Artrem »

1. Poprzednia wersja pudełka była zdecydowanie lepsza - bardziej przemawiała do wyobraźni.
2. Pierwsza litera tytułu oczywiście do wymiany.
3. Nazwisko umieściłbym przy dolnej krawędzi na środku.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: rastula »

gra wygląda super

jeśli cena będzie "polska" ;) - to skuszę się na pewno :)
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: matoozik »

Cena będzie zdecydowanie "polska" :)
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Craftsmen - kolejny worker placement ;)

Post autor: matoozik »

Oto ostateczna wersja pudełka:

Obrazek

Dostępna jest również instrukcja.
Zapraszam do lektury :)
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
ODPOWIEDZ