Seria Timeline

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Seria Timeline

Post autor: Myszaq36 »

Witam,

Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek informacje to proszę o wyjaśnienie jak wygląda sytuacja z Timeline w Polsce, bo troszkę się już pogubiłem.

Aktualnie wiem, że:
Sprzedawana była angielska edycja Timeline: Inventions (109 kart) - w sklepach jest już do dłuższego czasu niedostępna.
Na lipiec 2012 miała być angielska premiera Timeline: Discoveries (109 kart) - w Polsce jeszcze nie widać; preorder'ów również brak.
Natomiast na wrzesień 2012 planowano kolejną część Timeline: Events (109 kart) - nic nie wiem czy data jest aktualna.

Tymczasem pojawiła się od Rebel'a jakaś gierka o tytule Timeline (220 kart).

W związku z wydarzeniem mam kilka pytań:
Co to jest ta edycja Rebela ??
Czy to jest jakiś mix Inventions + Discoveries ??
Czy jest to jakieś pojedyncze wydanie czy będą jeszcze następne dodatki (oryginalna seria TimeLine ma liczyć 6 części - oprócz 3 wymienionych wyżej w planach są Monuments, Arts & Literature, Music) ??
Rozumiem, że łączenie Rebela z oryginalnym TimeLine nie jest możliwe ?

Ponadto:
Czy angielskie wersje Timeline pojawią się jeszcze w Polsce (nie ukrywam, że oryginalne wydanie wygląda znacznie lepiej od Rebela - metalowa puszka a ponadto w oryginale karty są oznaczone odpowiednim kolorem - tło przy dacie - co wskazuje z której serii pochodzi wydarzenie. W łatwy sposób możemy wybierać zestawy do gry - Rebel dał wszystko na jeden kolor - zółty.

Z góry dziękuję za odpowiedz na którekolwiek pytanie :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Timeline

Post autor: Epyon »

Zawartość pudełka:
220 dwustronnych kart wynalazków, odkryć, wydarzeń historycznych, budowli i dzieł sztuki.
Mi to wygląda na wybór kart ze wszystkich części gry.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Timeline

Post autor: bartek_mi »

Zadalem te same pytania w watku premierowym i zostaly bez odpowiedzi.

Imho:
- to jest hybryda
- karty sa inne wiec nie ma laczenia
- mam nadzieje, ze ktos sprowadzi wersje anglo dodatkow (poki co sa preorderze na zachodzie)
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Timeline

Post autor: Myszaq36 »

Epyon pisze:
Zawartość pudełka:
220 dwustronnych kart wynalazków, odkryć, wydarzeń historycznych, budowli i dzieł sztuki.
Mi to wygląda na wybór kart ze wszystkich części gry.
Ta teoria raczej odpada - 3 ostatnie części jeszcze nie wyszły (nie widzę nigdzie nawet daty premiery). Dlatego nie wiadomo jeszcze jakie karty tam się pojawią.
Wymieniając Budowle i Dzieła Sztuki Rebel miał chyba na myśli te kilka przykładowych kart, które są dodane do 3 pierwszych części, tak aby zaprezentować co będzie w kolejnych.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Timeline

Post autor: Nataniel »

Myszaq36 pisze:Co to jest ta edycja Rebela ??
Czy to jest jakiś mix Inventions + Discoveries ??
To jest dokładnie ta wersja: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/128664/timeline
Zawiera 3 pierwsze dodatki (Inventions, Discoveries, Events) w jednym pudełku, ma trochę mniej kart (nie wszystkie karty z 3 dodatków) i tekturowe pudełko, ale jest znacznie tańsza i posiada dodatkowo płytę CD z grą (gdzie znajdują się wszystkie karty z 3 dodatków).
Myszaq36 pisze:Czy jest to jakieś pojedyncze wydanie czy będą jeszcze następne dodatki (oryginalna seria TimeLine ma liczyć 6 części - oprócz 3 wymienionych wyżej w planach są Monuments, Arts & Literature, Music) ??
W zależności od przyjęcia gry - będziemy rozpatrywali wydanie kolejnych dodatków.
Myszaq36 pisze:Rozumiem, że łączenie Rebela z oryginalnym TimeLine nie jest możliwe ?
Nie jest możliwe łączenie z wersją w metalowym pudełku.
Myszaq36 pisze:Czy angielskie wersje Timeline pojawią się jeszcze w Polsce (nie ukrywam, że oryginalne wydanie wygląda znacznie lepiej od Rebela - metalowa puszka a ponadto w oryginale karty są oznaczone odpowiednim kolorem - tło przy dacie - co wskazuje z której serii pochodzi wydarzenie. W łatwy sposób możemy wybierać zestawy do gry - Rebel dał wszystko na jeden kolor - zółty.
Prawdopodobnie będziemy sprowadzali dodatki w wersji z metalowym pudełkiem, jednak w bardzo małych ilościach.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Timeline

Post autor: Myszaq36 »

Nataniel pisze: Prawdopodobnie będziemy sprowadzali dodatki w wersji z metalowym pudełkiem, jednak w bardzo małych ilościach.
Nie ukrywam, że byłby to miły gest w stronę osób, które zakupiły pierwszą część "wersji w metalowym pudełku" i z niecierpliwością czekają na kolejne :)
Dla takich osób zakup aktualnie wydawanej wersji Rebela mija się z celem, gdyż karty się powtarzają.

Jeśli chodzi o sprzedaż metalowej wersji to chyba nie było najgorzej - w Polsce raczej nie ma już sklepu gdzie byłaby dostępna. Zakładam wiec, że wszystko się rozeszło. Z drugiej strony rozumiem, że produkt nie jest z najwyższej półki cenowej i wartość marży zapewne nie zachwyca, co może zniechęcać do sprzedaży.

Kończąc dziękuje za wyjaśnienie wszystkich kwestii.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Timeline

Post autor: Nataniel »

Myszaq36 pisze:Nie ukrywam, że byłby to miły gest w stronę osób, które zakupiły pierwszą część "wersji w metalowym pudełku" i z niecierpliwością czekają na kolejne :) Dla takich osób zakup aktualnie wydawanej wersji Rebela mija się z celem, gdyż karty się powtarzają.
Za jeden kolejny dodatek musiałbyś zapłacić ok 50 PLN, a za całą nową grę zawierającą 3 dodatki - 70 PLN :-) Zresztą dodatki poza Inventions nie były w ogóle dostępne w dystrybucji w Europie, więc trudno powiedzieć czy i kiedy będa dostępne.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Timeline

Post autor: BartP »

A ominęliście część kart z jakiegoś konkretnego powodu (np. błędy lub kontrowersyjne daty) czy tak po prostu by było mniej?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Timeline

Post autor: Nataniel »

To decyzja francuskiego wydawcy.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Timeline

Post autor: bartek_mi »

Patrzac na karty na bgg czesc jest dla nas (na oko) bezuzyteczna - inna strefa kulturowa (i historyczna).
Z tego samego powody granie w gry "triviowe" amerykanskie jest slabawe.
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Timeline

Post autor: Myszaq36 »

Nataniel pisze: Za jeden kolejny dodatek musiałbyś zapłacić ok 50 PLN, a za całą nową grę zawierającą 3 dodatki - 70 PLN :-)
Kart jest 220 więc liczbowo wychodzi, ze mamy tylko 2 "dodatki" (oryginalna wersja ma 109 kart) :) Zatem płacimy około 70zł za 220 kart, które oryginalnie można kupić za około 100zł (2 dodatki po 109 kart, każdy po 50zł). Niezwykle złudna to jednak oszczędność - kupując wersje za 70zł nie mamy już możliwości jej dalszej rozbudowy. W Timeline jest to kluczowy aspekt, gdyż gra ma dramatycznie niską regrywalność. 1 dodatek 109 kart bardzo szybko się nudzi a jego opanowanie to kwestia 20-25 gier. Prawdziwa zabawa zaczyna się zapewne dopiero po 4-5 dodatku gdzie łączna liczba kart sięga kilkuset i nie pozwala na ich łatwe i szybkie opanowanie. Tymczasem 220 kart to jak na Timeline zwyczajnie mało - zwłaszcza jeśli chcielibyśmy cieszyć się taką grą dłużej. Dlatego byłem dosyć zdziwiony, że taka edycja się pojawiła - zwłaszcza, że karty się powtarzają i w konsekwencji nie może być ona łączona z dotychczasowymi wersjami :/
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Timeline

Post autor: MichalStajszczak »

bartek_mi pisze:Patrzac na karty na bgg czesc jest dla nas (na oko) bezuzyteczna - inna strefa kulturowa (i historyczna).
To jest problem przy "lokalizacjach" wielu gier typu quizowego albo takich jak Pictionary czy Activity.
bartek_mi pisze:Z tego samego powody granie w gry "triviowe" amerykanskie jest slabawe.
Dla Amerykanów łatwe może pytanie o liczbę "home runs" jakiegoś znanego baseballisty, a trudne to np. stolica Finlandii.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Timeline

Post autor: MichalStajszczak »

Myszaq36 pisze:jego opanowanie to kwestia 20-25 gier
Czy to mało czy dużo? Chyba w żadną grę quizową nie zdarzyło mi się tyle partii w ciągu jednego roku, więc jak dla mnie to nie jest problem.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Timeline

Post autor: BartP »

No bez przesady, gra o wynalazkach, odkryciach i wydarzeniach nie ma 100 obcych kulturowo nam "rzeczy". Dziwna decyzja z tą edycją.
Po namyśle będę jednak polował na amerykańskie wersje. Więcej kart to jednak więcej kart.
Jeszcze a propos dramatycznie niskiej regrywalności - po 20-25 partiach rozegranych w niedużych odstępach czasu, duuużo gier się znudzi. Gra nie jest superregrywalna, ale te 109 kart starcza mi na razie, choć rzecz jasna zawsze lepiej mieć dwa razy więcej ;].
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Timeline

Post autor: Myszaq36 »

U mnie jest taki "problem", ze moja "Pani Domu" bardzo lubi Timeline :) W konsekwencji zasiadamy czasem do niego na około 2h, co daje jakieś 10 partii. Niestety raz mieliśmy takie 3 dni z rzędu, co dało około 30 partii. Gra została opanowana niemal do perfekcji (już tylko pojedyncze karty sprawiały problemy) :/ Na koniec dla utrudnienia rozdawaliśmy nawet po 10 kart na rękę ale i tak nie było już takiej zabawy jak wcześniej. Dlatego grę odłożyliśmy na półkę, gdzie leży do dzisiaj i czeka na kolejne dodatki :)
Ze względu na tą sytuacje, sądzę ze 1 dodatek, 109 kart, to tylko aperitif. 220 kart z aktualnego wydania może daje troszkę więcej zabawy ale karty szybko będą się powtarzały - zwłaszcza, że część z nich jest skopiowana z pierwszego dodatku. Chęć zbudowania większego seta zwyciężyła i będę szukał jakiegoś "wujka z ameryki" co by mi wysłał 2 kolejne dodatki jak już będą tam dostępne.
Poza tym komplet podzielonych tematycznie 4-5 dodatków to potężna zabawka dla dzieci, które mogą w przyjemny sposób opanować 500-600 dat (a tu już dosyć dużo). Te wydanie 220 kart jakoś mnie nie przekonuje. Wygląda to bardziej na jakieś spory i podziały u Francuzów. Mając wcześniej zaplanowaną serię 6 części i będąc już na półmetku nie widzę najmniejszego sensu w wydaniu takiej hybrydy :/
Tibi
Posty: 123
Rejestracja: 23 lis 2009, 19:16
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Timeline

Post autor: Tibi »

Czesc, ostatnio napadlo mnie zeby przepisac timeline na flasha. Temat ktory zalozylem w dziale planszowki na komputerze:

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =9&t=20149

i link do pierwszej bety gry

http://osczasu.ugu.pl/

Bede bardzo wdzieczny jesli zerkniecie i wypowiedzie sie w temacie który podalem!

pozdrawiam
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Timeline

Post autor: Matio.K »

Recenzja przekrojowa na Board Times: http://www.boardtime.pl/2012/11/timelin ... ojowa.html
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Timeline

Post autor: bartek_mi »

Na Funagain dostepne sa juz 3 dodatki do timeline po angielsku (byly bo Discoveries juz jest Out of Stock)
Czy ktos planuje je zwiezc do Polski? Nowe 330 kart by sie przydalo...
Nataniel pisze:Prawdopodobnie będziemy sprowadzali dodatki w wersji z metalowym pudełkiem, jednak w bardzo małych ilościach.
Nataniel jakies plany w tym kierunku?
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Timeline

Post autor: Nataniel »

Niestety na razie nie.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Timeline

Post autor: szutek »

Trochę miesięcy upłynęło od premiery. Powoli noszę się z zakupem, lecz powiedzcie, jak to naprawdę jest z regrywalnością tej gry (wersji 220 kart). Wymienione w tym temacie opinie nie są zbyt przychylne pod tym kątem, ale może po upływie czasie więcej osób ma coś w tej kwestii do powiedzenia.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Timeline

Post autor: TTR_1983 »

Zagrałem wiele razy i mi się nie znudziło. Zapamiętać dat też nie zapamietałem, bo jest tego za dużo. Co prawda niektóre daty się zna, ale mimo to i tak największe znaczenie ma co się dostaje na rękę, bo są karty łatwe i są też b. trudne.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Timeline

Post autor: ChlastBatem »

Witam,

znalazłem parę aukcji na eBay-u Timelina w puszce. Może ktoś będzie zainteresowany to zrobimy wspólnie większe zamówienie aby nie płacić tyle za przesyłkę. Gdyż przesyłka kosztuje tyle co gra. Ktoś chętny?

http://www.ebay.pl/itm/Timeline-Inventi ... f10&_uhb=1
http://www.ebay.pl/itm/Timeline-Inventi ... aa2&_uhb=1
http://www.ebay.pl/itm/Timeline-Inventi ... 082&_uhb=1
http://www.ebay.pl/itm/Timeline-Diversi ... 534&_uhb=1
http://www.ebay.pl/itm/Timeline-Diversi ... 769&_uhb=1
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Timeline

Post autor: BartP »

A nie lepiej kupić w planszomanii?
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Timeline

Post autor: bartek_mi »

BartP pisze:A nie lepiej kupić w planszomanii?
Lepiej. Sam tak zrobilem... (+1 z amazona uk jak wysylka byla za darmo)
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Timeline

Post autor: ChlastBatem »

BartP pisze:A nie lepiej kupić w planszomanii?
Nie wiedziałem o tym fakcie :D Wielkie dzięki, ułatwiłeś mi życie.
ODPOWIEDZ