Malowanie planszówkowych figurek

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Gromb »

A ja używam klasycznego zestawu: Pojemnik z tofi fi plus nasączony ręcznik papierowy i papier do pieczenia. Działa bez zarzutu.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: 13thSON »

Cześć, mam pytanie i mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. Zaznaczam, że nigdy nie malowałem figurek. Znalazłem tak pomalowane figurki do Blood Rage https://boardgamegeek.com/image/3687937 ... e=original i sam chciałbym to zrobić z moimi. W komentarzu pod zdjęciem osoba, która pomalowała figurki pisze, że używa jedynie farbek Citadel Shade. I tu się pojawiają moje pytania.
Czy to możliwe, że ktoś użył jedynie białego podkładu i 1 koloru Citadel Shade na armię (w tym przypadku klan) + dry brushing + lakierowanie ? Czy da się pomalować figurki na jeden kolor w ten sposób, czy lepiej normalnie podkład, farba i shade ?
Czy ktoś może polecić gdzie można zakupić jakąś tanią figurkę do pomalowania (żeby popróbować zanim się zawezmę za Blood Rage) ?
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: carlos »

13thSON pisze:Cześć, mam pytanie i mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. Zaznaczam, że nigdy nie malowałem figurek. Znalazłem tak pomalowane figurki do Blood Rage https://boardgamegeek.com/image/3687937 ... e=original i sam chciałbym to zrobić z moimi. W komentarzu pod zdjęciem osoba, która pomalowała figurki pisze, że używa jedynie farbek Citadel Shade. I tu się pojawiają moje pytania.
Czy to możliwe, że ktoś użył jedynie białego podkładu i 1 koloru Citadel Shade na armię (w tym przypadku klan) + dry brushing + lakierowanie ? Czy da się pomalować figurki na jeden kolor w ten sposób, czy lepiej normalnie podkład, farba i shade ?
Czy ktoś może polecić gdzie można zakupić jakąś tanią figurkę do pomalowania (żeby popróbować zanim się zawezmę za Blood Rage) ?
Tak, to możliwe. Jednak Shade również trzeba dobrze nałożyć (tak żeby nie było zacieków). W przypadku takiej małej gamy kolorów do wyboru poprawki będą w praktyce niemożliwe do zrobienia bez ponownego położenia podkładu.
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: 13thSON »

Dobrze nałożyć... A powiesz jak i czym najlepiej ?
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: carlos »

13thSON pisze:Dobrze nałożyć... A powiesz jak i czym najlepiej ?
Pędzelkiem?

Jeśli chodzi o to jak uniknąć zacieków to kilka rad:
1. Nie nakładać zbyt dużej ilości shade'a/washa.
2. Po nałożeniu pozbyć się jego nadmiernej ilości z miejsc w których nie jest pożądany.
3. Obserwować czy farbka nie spłynie z zagłębień i nie zrobi zacieku.

Ogólnie polecam pooglądać filmiki o malowaniu figurek np. Sorastro. Wtedy możesz ocenić czy jednak nie chcesz żeby figurki wyglądały zdecydowanie lepiej niż po nałożeniu samego washa.
Malowanie figurek nie jest trudne, ale trzeba cierpliwości i sporo praktyki.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

A ten efekt nie jest zrobiony za pomocą Quick Shade od Army Painter? Z tego co widziałem do tej pory to efekt bardzo podobny.
Nałożenie koloru bazowego -> maczenie w Quick Shade -> wytrząchanie nadmiaru -> lakierowanie bezbarwne po wyschęniu.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Gromb »

O to... to... to... Cierpliwości i praktyki.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: carlos »

KamradziejTomal pisze:A ten efekt nie jest zrobiony za pomocą Quick Shade od Army Painter? Z tego co widziałem do tej pory to efekt bardzo podobny.
Nałożenie koloru bazowego -> maczenie w Quick Shade -> wytrząchanie nadmiaru -> lakierowanie bezbarwne po wyschęniu.
Masz napisane na bgg w jaki sposób to zostało "pomalowane".
Army painterem zrobiłby zapewne to samo (chociaż ja osobiście preferuję washe od citadela).
Daetorian
Posty: 222
Rejestracja: 03 cze 2016, 09:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Daetorian »

Weekend minął mi pod znakiem Nurgla :)
Spoiler:
Spoiler:
theChrobotek
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2017, 21:45

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: theChrobotek »

Cześć,
mam głód wiedzy więc pytam: czym różni się Glaze Medium od Lahmian Medium?
Sorastro używa ich naprzemiennie, jak choćby tutaj https://www.youtube.com/watch?v=f4ToPspvN1k&t=886s
Daetorian
Posty: 222
Rejestracja: 03 cze 2016, 09:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Daetorian »

theChrobotek pisze:Cześć,
mam głód wiedzy więc pytam: czym różni się Glaze Medium od Lahmian Medium?
Sorastro używa ich naprzemiennie, jak choćby tutaj https://www.youtube.com/watch?v=f4ToPspvN1k&t=886s

Zasadniczo to jest dywagacja między różnicą Glaze vs Shade"

"A glaze is a thin mostly transparent layer of paint that modifies the colour underneath enhancing or modifying particular hues since the glaze acts as a filter for light.

A wash is when a very diluted paint is applied so that it gets deposited in folds and low points on the miniature. The opacity is determined by how much paint gets deposited so its generally used as a shading technique."
theChrobotek
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2017, 21:45

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: theChrobotek »

no dobrze, to z Glaze Medium stworze Glaze a z Lahmian Medium- washa.
A to nie jest przypadkiem tak: lahmian medium+farbka= glaze
lahmian medium+farbka+woda=wash?
Jeszcze krąży opinia, że Lahmian Medium to po prostu Glaze Medium, tylko stworzony przez GW. Tak jak washa przechrzcili na shade'a.

Próbuję usystematyzować co już wiem :)


A jeszcze, co z blendowaniem? Lepszy Glaze czy Lahmian?
Daetorian
Posty: 222
Rejestracja: 03 cze 2016, 09:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Daetorian »

lahmian medium+farbka - shade na 100%
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: carlos »

Wg mnie glaze medium i lahmian medium dzialaja podobnie.

Glaze możesz zrobic rozwadniając mocno farbę.
theChrobotek
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2017, 21:45

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: theChrobotek »

ze strony GW: " Lahmian Medium is a colourless medium which can be mixed with a Layer paints to create glazes to apply to your models"

a z kolei:

"Glaze medium will allow the pigment to sit on the surface of the saturated paint till it drys, where as lahmium medium will allow the pigment to rest in the crevasses"

dlatego potrzebuje pomocy doświadczonych, bo zgłupieć można

a rozwodniona farbka,bez żadnego wspomagacza, nie straci na pigmentacji?

i nadal pozostaje do wyjaśnienia, co do blendowania :)
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: carlos »

Bo z Lahmian Medium bez problemu glaze'a zrobisz, ale wg mnie lepiej dodać wtedy wody (odrobinę większą część lub tyle samo co lahmian medium).

Pigmentu nie straci, będzie po prostu dużo słabiej kryło... a o to przecież chodzi.
Nie kupuj obu. Weź tylko Lahmian (wg mnie działa najlepiej i zrobisz nim wszystko co chcesz).
Nałożenie samego Lahmian Medium jest dodatkowo pomocne gdy chcesz np. zmatowić figurkę.

Blendowanie możesz zrobić nawet bez medium (samymi farbkami). Wszystko zależy jakie efekty są konieczne do uzyskania.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: misioooo »

Glaze - glazura, jak na pączku :)
Shade - wpada w "zacienione" miejsca.

Glaze - utrzymuje się na powierzchni.
Shade - spływa do kącików i zagłębień.

Glaze - to "rozjaśnienia" czy wyeksponowania "sterczących" powierzchni na figurce.
Shade - do przyciemnienia miejsc, które powinny być zacienione.

Glaze medium z farbą - robi Glaze'a
Lahmian z farbą robi Shade'a (Washa)

Farbka z wodą - wash, spływa w zagłębienia, nie trzyma się na "wypukłościach".

Można posłuchać/obejrzeć czym to się różni i jak działa np tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=fzSQcRiRHbA
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
theChrobotek
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2017, 21:45

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: theChrobotek »

no dzięki. Lahmian juz mam i tak nieśmiało próbuję blendować. Tylko ten Glaze mnie cały czas ciekawił.

A teraz idźmy dalej...zmatowić figurkę przy użyciu Lahmian Medium? Możesz rozwinąć? :)
Ostatnio zmieniony 23 sty 2018, 13:40 przez theChrobotek, łącznie zmieniany 1 raz.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: misioooo »

theChrobotek pisze:no dzięki. Lahmian juz mam i tak nieśmiało próbuję blendować. Tylko ten Glaze mnie cały czas ciekawił.

A teraz idźmy dalej..."zmatowić figurkę"? Możesz rozwinąć? :)
Jak naciapasz ją już błyszczącym lakierem - to na to jeszcze jakiś matowy/satynowy lakier :) I przestanie się błyszczeć jak psu jajca
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: carlos »

Do zmatowienia figurki: matowy lakier (nie wszystkie matowe lakiery (przynajmniej z nazwy) dają 100% matowe wykończenie) lub lahmian medium.

I teraz odniosę się do tego co napisał @misioooo. :)
Lahmian z farbą robi Shade'a (Washa)
Jak zalejesz nim figurkę to będzie wash, ale z lahmian medium bez problemu zrobisz też glaze. Tylko nie walisz kompletnie zmoczonym pędzlem po figurce.
Farbka z wodą - wash
j.w.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: misioooo »

carlos pisze:Do zmatowienia figurki: matowy lakier (nie wszystkie matowe lakiery (przynajmniej z nazwy) dają 100% matowe wykończenie) lub lahmian medium.

I teraz odniosę się do tego co napisał @misioooo. :)
Lahmian z farbą robi Shade'a (Washa)
Jak zalejesz nim figurkę to będzie wash, ale z lahmian medium bez problemu zrobisz też glaze. Tylko nie walisz kompletnie zmoczonym pędzlem po figurce.
Farbka z wodą - wash
j.w.
No tak, bo shadem też figurkę pomaluję jak dam go mało :) Tylko po co się spinać - glaze i wash są do dwóch różnych rzeczy i tak najprościej je uzywać - nie potrzeba super umiejętności etc :) Ja tam washe kupuję gotowe (lubię army paintery, mam komplet kolorów), gleza nie używam w ogóle ;)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: carlos »

misioooo pisze: No tak, bo shadem też figurkę pomaluję jak dam go mało :) Tylko po co się spinać - glaze i wash są do dwóch różnych rzeczy i tak najprościej je uzywać - nie potrzeba super umiejętności etc :) Ja tam washe kupuję gotowe (lubię army paintery, mam komplet kolorów), gleza nie używam w ogóle ;)
Ale przecież farbka wymieszana z lahmian medium różni się w konsystencji od washa i nie ma żadnej trudności w użyciu takiej "mikstury" jako glaze. :)
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: sewhoe »

A to nie będzie tak, że jak rozcieńczysz kolor bazowy z Lahmian Medium i pomalujesz krawędzie to osiągniesz Glaze, a jak rozcieńczysz "Lahmianem" kolor ciemniejszy od bazowego, tak aby zrobił się zarazem dość mocno rozwodniony, to skupiając się na zagłębieniach otrzymasz shade?
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vaski »

A czy Lahmian Medium sprawdzi się jako opóźniacz wysychania farby? Temat dotyczy Wet Blending?
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Arkhon »

A to nie jest tak... i chyba Sorastro o tym też wspominał...

Że w odróżnieniu od lahmian medium (gw) - glaze medium (v) opóźnia znaaacznie schniecie farby i nadaje sie to blendingu?
ODPOWIEDZ