Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Seasons

Post autor: warlock »

To fakt, downtime i księgowość dokucza wtedy, gdy jako jedyni znamy grę i sami musimy kontrolować "przepływ kryształów" i sprawdzać, czy wszyscy grają poprawnie i czy aby na pewno pamiętają o wszystkich efektach. Jak czwórka ogarniętych graczy siądzie do stołu to gra się o niebo lepiej. Ale nadal sporo przesuwania kostek nas czeka niestety ;).

U mnie Seasons bardzo zyskało z czasem, obecnie to u mnie dycha - zawsze z wielką przyjemnością siadam do tej gry. Ma jakiś nieziemski magnetyzm (to zapewne przez fantastyczny wygląd ;)).
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Seasons

Post autor: donmakaron »

Yavi pisze:Działać działa, ale... We troje jest jeszcze okej, w komplecie już słabiej. Ciągnie się i trwa zbyt długo. Pod tym względem przypomina mi Osadników: NI.
Nie wiem jak z dodatkami, może trochę to naprawiają.
E tam... myśmy zawsze grali w 4 osoby i downtime nigdy nie był problemem. Wiadomo - pomyśleć trzeba i warto, zwłaszcza w drafcie, ale to nie znaczy że Seasons ma problem z downtimem. Nie wypada gorzej niż inne gry. Brać i się nie zastanawiać, to naprawdę jedna z lepszych, choć trochę niedocenionych, gier na rynku.
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: wok »

Ja osobiście też bardzo lubię Seasons. Zamuła na 4 graczy może być lekko odczuwalna, kiedy grasz z 3 nowymi graczami. I tak np. w drafcie ty znasz karty na pamięć a oni muszą wszystkie przeczytać, także w oczywisty sposób zajmuje im to dużo mniej czasu. Jest to jednak nieporównywalnie szybsza gra niż Osadnicy:NI gdzie musisz mieć przemyślany dokładnie cały ruch do przodu, krok po kroku. W seasons ruchy są krótsze i wszystko bardziej śmiga. (co nie znaczy, że nie lubie osadników). Zdecydowanie polecam na dowolną liczbę graczy. Tylko jedna uwaga. Jak będziesz ogrywał grę to zacznij sobie spokojnie od podstawki, a dopiero jak ją już trochę ograsz wprowadzaj dodatki.(jak zresztą przy większości gier)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Seasons

Post autor: DarkSide »

wok pisze:Tylko jedna uwaga. Jak będziesz ogrywał grę to zacznij sobie spokojnie od podstawki, a dopiero jak ją już trochę ograsz wprowadzaj dodatki.(jak zresztą przy większości gier)
I to na początek nawet nie cała talia z podstawki :) Zresztą w instrukcji są opisane różne poziomy zaawansowania.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: wok »

DarkSide pisze:
wok pisze:Tylko jedna uwaga. Jak będziesz ogrywał grę to zacznij sobie spokojnie od podstawki, a dopiero jak ją już trochę ograsz wprowadzaj dodatki.(jak zresztą przy większości gier)
I to na początek nawet nie cała talia z podstawki :) Zresztą w instrukcji są opisane różne poziomy zaawansowania.
Ja osobiście pierwszy raz grałem od razu ze wszystkimi kartami (i tak też wrzucam innych od razu na głęboką wodę) : ). Choć oczywiście dużo zależy od poziomu zaawansowania graczy.
SirSowa
Posty: 133
Rejestracja: 11 lis 2013, 09:32
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Seasons

Post autor: SirSowa »

Z racji tego, że z moja grupą grywam raczej rzadko i do tego w różne tytuły, mocno cenimy swój czas i w draft się nie bawimy.
Zmodyfikowałem nieco reguły i rozdaję po 12 kart, każdy przegląda, 3 odrzuca, a z reszty standardowo buduje "roczniki" :)

I tak, gra jest mocno niedoceniana choć akurat moi znajomi ją sobie chwalą :)
Moja Kolekcja
Dotychczasowe transakcje:
- Zakup World of Warcraft: The Board Game - Dzieniu; Lords of Hellas - virco; Fanowskie dodatki do 7 Wonders - aigimig
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Seasons

Post autor: crsunik »

Czyli nie bać się i na 4 też grać? Przekonaliście mnie :)
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Seasons

Post autor: RunMan »

Moim zdaniem można - w początkowych partiach, kiedy nie będziecie znać jeszcze kart, to każdy będzie je mozolnie doczytywał - ale to samo działoby się przy dwóch graczach. Gdy już zna się karty (myślę, że te z podstawki to kwestia ~5 gier) to wszystko zaczyna hulać znacznie płynniej. Gra w pełnym składzie będzie oczywiście trwać dłużej niż we dwójkę, ale powinniście zamknąć się w 90min.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Seasons

Post autor: crsunik »

A jeszcze z ciekawości. Znacie jakieś gry (może coś nowszego) o podobnym charakterze / rozgrywce?
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Seasons

Post autor: Ravn »

Nie gralem jeszcze w te gre, ale chcialem kupic i po obejrzeniu kilku recenzji sie zastanawiam, czy to co slysze nie brzmi "dziwnie" (z braku lepszego slowa).

Tak sobie mysle, jest w grze iles tam kart (nie wiem, 100 powiedzmy), a w czasie gry na 2 graczy bierzemy 2x9=18 i z nich draftujemy. Cal reszta lezy odlogiem. Czy nie czuc tu jakiegos takiego marnotrawienia pozostalej ilosci kart? Albo koniecznosci wielokrotnej rozgrywki aby poznac wszystkie karty i mozliwe komba?

W innych grach mamy ustalona talie i nia gramy (powiedzmy 30-60 kart) i szansa na powtorzenie sie jest wieksza. Zreszta wiemy co mamy. Nawet w ccg/lcg mamy ogolem potezna baze kart, ale talia jest jednak mala i sami ja skladalismy, wiec karty sa znane. A tutaj troche losowanie na slepo i potem graj tym co dostales. Kojarzy mi sie z jakims draftowaniem losowych boosterow i potem granie nimi turnieju w Magica (moze blednie rozumuje dlatego czekam az mi ktos wyjasni).

Ja chyba wole jak mam x kart do wyboru i musze poznac zaleznosci miedzy nimi, synergie i fajne komba. A tutaj (czy tez w Terraformacji- tez znam ją tylko z recenzji) czuje ze mam bardzo duza pule dostepnych kart, ale do zagrania wybieram z nich tylko garstke i czesto otrzymujac karty na reke zupelnie nie wiem co z nimi zrobic. Czy ktos ma takie odczucia podczas gry? Czy są one zasadne? Czy gra sie w to sensownie?
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Seasons

Post autor: Cin »

W Seasons w trakcie gry zdobywa się kolejne karty. Ale fakt, w dwie osoby całej talii nie przerobisz.
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: Seasons

Post autor: AnaCross »

Tak naprawdę w podstawce Seasons masz 30/50 (w zależności od tego na którym poziomie grasz) kart każda po dwie sztuki. Potem dobiera się karty w trakcie gry, czy są karty które umożliwiają Ci podejrzenie kilku kolejnych kart ze stosu i wybranie jednej. Dlatego wbrew pozorom karty poznaje się wszystkie dosyć szybko :)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Seasons

Post autor: donmakaron »

Pod koniec gry kazdy gracz ma zagrane zazwyczaj kilkanaście kart i kilka odrzucił w trakcie rozgrywki. Nie pozna się przy pierwszej rozgrywce wszystkich kart, ale Seasons robi z tego zaletę dzięki zdolnościom kart i draftowi właśnie.

tap tap tap
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Seasons

Post autor: Ravn »

Okej, przekonaliscie mnie, zakupie te gre ;)
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: wok »

Dodam jeszcze, że istnieją 2 istotne różnice w stosunku do np. MTG jeśli chodzi o draft. Po pierwsze zakładasz, że używasz wszystkich rodzajów energii więc sytuacje, że przez całą grę nie wyłożyłeś karty, bo nie miałeś danej many odpadają. Poza tym poziom kart jest tutaj równiejszy (tj. nie ma kart lub nawet kombosów), które Ci zawsze wygrają grę. Jasne, że niektóre karty są trochę lepsze niż inne, ale różnica jest dużo mniejsza (przynajmniej wg. mnie). Dlatego troszkę inaczej grasz - nie czekasz przez całą grę czy Ci dojdzie ta karta której właśnie teraz potrzebujesz, żeby wygrać, tylko optymalizujesz to do czego masz dostęp.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: Munchhausen »

Przed chwilą udało mi się ustanowić swój osobisty rekord: 426 punkty na koniec. Wersja podstawowa bez dodatków. Najlepsze, że przeciwnik nie był łosiem i zakończył partię z bardzo przyzwoitym wynikiem 224 punktów. Mało tego: wyciągnął +40 punktów za same przedmioty, ale z uporem maniaka aktywował swoje karty przy moich dwóch wróżkach. Generalnie swoje najwyższe zdobycze punktowe zawsze osiągałem przy pomocy Sakiewki Io albo dwóch. Jeżeli kogoś ciekawi partia, to powtórka jest dostępna na BGA: tutaj zostawiam link.

Obrazek
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: Bary »

Szybkie pytanko. Warto koszulkować Pory Roku, czy raczej karty są dobrej jakości i nie zużywają się szybko? Pytam, bo widzę, że bez koszulek wejdą mi do pudła podstawki także dodatki, a z nimi już będzie ciężko.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Seasons

Post autor: warlock »

Zakoszulkowałem wszystkie karty (podstawka + dodatki) w grube matowe ultra pro , zmieścisz wszystko do pudełka z podstawki (razem z wypraską ;)). Jak wrócę do domu wieczorem postaram Ci się pokazać metodę spakowania całości ;).

Karty sprawiają wrażenie słabych jakościowo (jak w 7 Cudach Świata). Ale nie wiem, jak szybko by się zużyły. Chętnie bym zdjął koszulki z tej gry bo tasowanie tego stosu kart to koszmar. Ale Seasons jest tak ładne że żal mi zniszczyć karty :D
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: Bary »

Czyli jednak trzeba będzie wrzucić wszystko w jakieś protektory. Faktycznie, gra zbyt ładnie wykonana, żeby ryzykować zniszczenie kart. Szkoda tylko, że producent nie zrobił nieco głębszych miejscówek na karty w wyprasce. Prosta sprawa, a rozwiązałaby sprawę w najbardziej elegancki sposób.
warlock pisze:Jak wrócę do domu wieczorem postaram Ci się pokazać metodę spakowania całości ;).
Oo super, w takim razie czekam na fotkę. :) Dzięki!
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Seasons

Post autor: donmakaron »

Też polecam koszulkowanie. Tasuje się dużo, międli w łapach, szkoda kart. A jak upchnie się część dodatkowych kart (Repliki, startowe konfiguracje i takie tam) pod wypraską, to karty jako tako mieszczą się w wyprasce nawet w grubych pancerniakach od FFG.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Seasons

Post autor: warlock »

Repliki i startowe konfiguracje pakujesz do dwóch osobnych woreczków strunowych i kładziesz obok siebie na wyprasce (nie trzeba ich dawać pod), obok nich kładziesz rozłożone w miarę równomiernie planszetki startowe graczy i dwie instrukcje z dodatków. W tej dużej przegródce na planszetki umieszczasz na stosie wszystkie karty, które nie zmieściły się w dedykowanych slotach,a obok nich w woreczkach upychasz wszystkie żetony (akurat się mieszczą). Na wierzch kładziesz instrukcję z podstawki i wszystko się pięknie domyka ;).
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: Bary »

warlock pisze:Repliki i startowe konfiguracje pakujesz do dwóch osobnych woreczków strunowych i kładziesz obok siebie na wyprasce (nie trzeba ich dawać pod), obok nich kładziesz rozłożone w miarę równomiernie planszetki startowe graczy i dwie instrukcje z dodatków. W tej dużej przegródce na planszetki umieszczasz na stosie wszystkie karty, które nie zmieściły się w dedykowanych slotach,a obok nich w woreczkach upychasz wszystkie żetony (akurat się mieszczą). Na wierzch kładziesz instrukcję z podstawki i wszystko się pięknie domyka ;).
Świetnie pomyślane! (Nie klikać, jak nie oglądacie na bieżąco Walking Dead. :P)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Seasons

Post autor: EsperanzaDMV »

Hej, od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem Seasons! Przeczytałem wszystkie kilkanaście stron wcześniej tego tematu (serio). Za mną dopiero kilka partii, ale już wiem, że gra zdecydowanie trafiła w mój gust i będzie często wracać na stół, głównie w wariancie dwuosobowym (ale czteroosobowy też przetestuję). Gra jest śliczna, a to zawsze ułatwia trafienie w moje gusta ;)

Mam w związku z tą grą trochę pytań:
1) Jak jest z dostępnością tej gry? Dużo o niej słyszałem, zawsze przyciągała mój wzrok śliczną oprawą wizualną, ale nigdy się nie wczytywałem o czym jest i na czym polega. Dostałem ją w wymianie, ale bardziej na zasadzie "o, ten tytuł znam, poproszę" niż wiedząc co to za gra i na czym polega. Kiedy zacząłem się wczytywać o co w niej chodzi, uświadomiłem sobie, że... ta gra jest już praktycznie wyprzedana, w żadnym sklepie już podstawki nie ma, czy to pierwszego wydania Seasons czy drugiego jako Pory Roku.
Pytanie: jak jest z dostępnością dodatków? Nie ukrywam, że lubię uzupełniać gry, ale mam do tego pecha. Najpierw wyprzedano cały nakład "Nie bój nic!" do Small World zanim zdążyłem ograć podstawkę (dodruk w bliżej nieokreślonej przyszłości), później "7 Cudów Świata: Panteon" w identycznej sytuacji (ale tu przynajmniej niedługo będzie wydany dodruk), boję się że skoro podstawka już się wyprzedała, to i dodatki do Seasons to kwestia czasu. Czy ma ktoś jakieś informacje albo doświadczenie w temacie dostępności dodatków do Seasons? Nie ukrywam, że wolałbym najpierw trochę ograć tę grę i się z nią oswoić zanim wydam kasę na dodatki, ale z drugiej strony jeśli niedługo mają zniknąć ze sklepów... A chociażby poprawione karty w pierwszym dodatku sprawiają, że poważnie myślę nad dodatkiem.

2) Pytanie pierwsze automatycznie prowadzi do drugiego. Czy każdy dodatek "Zaczarowane Królestwo" zawiera poprawione karty? Dostałem wersję pierwszą, z Seasons na okładce, i pewnie bym się nawet nie zorientował że są błędy na kartach gdyby nie to forum. Chcę kupić dodatek z tymi dodatkowymi, naprawionymi kartami w zestawie, ale nie każdy sklep pisze na swojej stronie, czy takie karty faktycznie znajdują się w pudełku... Czy orientuje się ktoś czy była tylko jedna partia tego dodatku i każdy egzemplarz posiada tych pięć naprawionych kart? Nie będę pisał o który konkretnie sklep mi chodzi, napisałem maila do sklepu ale boję się, że sklep też nie będzie wiedział, a właśnie na tych naprawionych kartach najbardziej mi zależy!

3) Czy posiada ktoś zdjęcia/informacje, jak w wyprasce komponują się karty w koszulkach, np. Mayday Standard (63,5x88)?

4) Jest mi ktoś w stanie powiedzieć, dlaczego w pudełku jest tyle pustego miejsca? Głównie chodzi mi o to, że pudełko mogło by być o połowę cieńsze, a i tak wszystko by się doskonale zmieściło... To już taki sprytny zamysł, by od razu dodatek/dodatki się zmieścił(y) w jednym pudle? :P Przyznam, że szczerze tego nie rozumiem, ta główna komora gdzie są planszetki graczy jest absurdalnie wielka i mieści się w niej głównie powietrze.

5) Czy oprócz błędów na kartach w pierwszej wersji gry (Kociołek Żarłoka, Przeklęta Rozprawa z Arus, Potępiona Dusza Onysa, Bożyszcze Kompanów oraz Równowaga Isztar), są w grze jeszcze jakieś błędy językowe? Na czym w ogóle polegają te błędy, na kartach jest zła treść a w instrukcji w opisach jest już prawidłowa?

6) Lords of Xidit - jak rozumiem, to zupełnie inna gra, połączona jedynie światem z Seasons. Ale te dwie dodatkowe karty z tamtego pudełka, czy faktycznie urozmaicają jakoś grę czy to po prostu "chwyt marketingowy"? Pytam, bo np. do 7 Cudów Świata: Pojedynek zdobyłem obydwie promo (Messe i Statuę Wolności) i lubię wiedzieć, że gra jest możliwie najbardziej kompletna ;) Można je jakoś zdobyć inaczej, czy tylko kupując całą grę? Swoją drogą, warto?

7) Pytanie jeszcze o zasady - co się dzieje w przypadku remisu punktowego? Nie ma na ten temat nic w instrukcji, albo przeoczyłem. Jest drugie kryterium by rozstrzygnąć kto wygrał? Rzadka sytuacja, ale może się zdarzyć.

8 ) Zastanawiam się, czy na pewno chcę ewentualnie kupić oba dodatki. Z jednej strony mamy "Zaczarowane Królestwo" z dużą ilośią nowych kart, znacznikiem pierwszego gracza (który naprawdę by się przydał, w anglojęzycznych recenzjach widzę, że w Stanach taki znacznik w formie pionka był już dodawany od początku) oraz przede wszystkim co dla mnie najważniejsze - z poprawionymi kartami, z drugiej z tego co czytam tu na forum znajduje się w nim bzdurny wariant z umiejętnościami. Po drugiej stronie mamy "Ścieżkę Przeznaczenia" z czymś co mnie od samego początku zachwyciło - czarną kością... I jestem w kropce. Który dodatek wybrać? Może jakaś podpowiedź? Chociaż pewnie i tak skończy się, że kupię za jakiś czas oba - pod warunkiem, że jeszcze będą w sklepach...

Z góry dzięki za ewentualne (p)odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 771
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 143 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: raphaell7 »

EsperanzaDMV pisze:1) Jak jest z dostępnością tej gry? Dużo o niej słyszałem, zawsze przyciągała mój wzrok śliczną oprawą wizualną, ale nigdy się nie wczytywałem o czym jest i na czym polega. Dostałem ją w wymianie, ale bardziej na zasadzie "o, ten tytuł znam, poproszę" niż wiedząc co to za gra i na czym polega. Kiedy zacząłem się wczytywać o co w niej chodzi, uświadomiłem sobie, że... ta gra jest już praktycznie wyprzedana, w żadnym sklepie już podstawki nie ma, czy to pierwszego wydania Seasons czy drugiego jako Pory Roku.
Pytanie: jak jest z dostępnością dodatków? Nie ukrywam, że lubię uzupełniać gry, ale mam do tego pecha. Najpierw wyprzedano cały nakład "Nie bój nic!" do Small World zanim zdążyłem ograć podstawkę (dodruk w bliżej nieokreślonej przyszłości), później "7 Cudów Świata: Panteon" w identycznej sytuacji (ale tu przynajmniej niedługo będzie wydany dodruk), boję się że skoro podstawka już się wyprzedała, to i dodatki do Seasons to kwestia czasu. Czy ma ktoś jakieś informacje albo doświadczenie w temacie dostępności dodatków do Seasons? Nie ukrywam, że wolałbym najpierw trochę ograć tę grę i się z nią oswoić zanim wydam kasę na dodatki, ale z drugiej strony jeśli niedługo mają zniknąć ze sklepów... A chociażby poprawione karty w pierwszym dodatku sprawiają, że poważnie myślę nad dodatkiem.
Dodatki są dostępne w sklepach i będą do momentu aż... znajdą nabywców. Co do podstawki:
Rebel - plany wydawnicze na 2017 rok pisze:
seki pisze:Rebel pisał, że nie ma w planach dodruku Pory Roku. Czy ktoś się orientuje czy w ogóle nie będzie już dodruku bo Rebel rezygnuje z tego tytułu czy poprostu data jest nieznana ale kiedyś ten dodruk nastąpi?
Pory Roku są uzależnione od chęci wznowienia wydania na innych rynkach - jeżeli znajdą się chętni to nasz dodruk jest zamówiony (to świetna, ale trochę nieodkryta pozycja). Jeżeli chętni współwydawcy się nań nie zdecydują, to dla samej polskiej edycji dodruk niestety nie zostanie uruchomiony.
EsperanzaDMV pisze:2) Pytanie pierwsze automatycznie prowadzi do drugiego. Czy każdy dodatek "Zaczarowane Królestwo" zawiera poprawione karty? Dostałem wersję pierwszą, z Seasons na okładce, i pewnie bym się nawet nie zorientował że są błędy na kartach gdyby nie to forum. Chcę kupić dodatek z tymi dodatkowymi, naprawionymi kartami w zestawie, ale nie każdy sklep pisze na swojej stronie, czy takie karty faktycznie znajdują się w pudełku... Czy orientuje się ktoś czy była tylko jedna partia tego dodatku i każdy egzemplarz posiada tych pięć naprawionych kart? Nie będę pisał o który konkretnie sklep mi chodzi, napisałem maila do sklepu ale boję się, że sklep też nie będzie wiedział, a właśnie na tych naprawionych kartach najbardziej mi zależy!
Tak, każdy. Nie ma edycji bez poprawionych kart :)
EsperanzaDMV pisze:3) Czy posiada ktoś zdjęcia/informacje, jak w wyprasce komponują się karty w koszulkach, np. Mayday Standard (63,5x88)?
Polecam przejrzeć galerię na BGG. Nie powinno być problemu, gorzej jak będziesz chciał zakoszulkować karty z dodatków (prosta przeróbka inserta powinna pomóc, zdjęcia na BGG).
EsperanzaDMV pisze:4) Jest mi ktoś w stanie powiedzieć, dlaczego w pudełku jest tyle pustego miejsca? Głównie chodzi mi o to, że pudełko mogło by być o połowę cieńsze, a i tak wszystko by się doskonale zmieściło... To już taki sprytny zamysł, by od razu dodatek/dodatki się zmieścił(y) w jednym pudle? :P Przyznam, że szczerze tego nie rozumiem, ta główna komora gdzie są planszetki graczy jest absurdalnie wielka i mieści się w niej głównie powietrze.
Mogłoby byc, ale jest to standardowy rozmiar, to i miejsca trochę zostało. Gdyby było o połowę mniejsze, mógłby być problem z pomieszczeniem dodatków.
EsperanzaDMV pisze:5) Czy oprócz błędów na kartach w pierwszej wersji gry (Kociołek Żarłoka, Przeklęta Rozprawa z Arus, Potępiona Dusza Onysa, Bożyszcze Kompanów oraz Równowaga Isztar), są w grze jeszcze jakieś błędy językowe? Na czym w ogóle polegają te błędy, na kartach jest zła treść a w instrukcji w opisach jest już prawidłowa?
Nie wydaje mi się, żeby miały tam być jakieś błędy. Instrukcja pierwszej edycji zawierała parę błędów, ale zostały one poprawione w drugiej edycji. Można sobie ściagnąć instrukcję i porównać. Co do wymienionych kart:
Potępiona Dusza Onysa. Było: "Na koniec gry tracisz 3 kryształy". Ma być: "Na koniec rundy tracisz 3 kryształy".
Kociołek Żarłoka. Drugi efekt powinien mieć ikonę "stały efekt" oraz informację, że po zebraniu 7 żetonów poświecasz Kociołek.
Przeklęta Rozprawa z Arus. Zdanie "Odrzuć wszystkie żetony energii, aby poświęcić Przeklęta Rozprawę z Arus" zostałe zmienione na efekt stały o treści "Gdy poświęcasz Przeklętą Rozprawę z Arus, odrzuć wszystkie żetony energii ze swoich zasobów."
Równowaga Isztar i Bożyszcze kompanów z gry podstawowej nie zawierały błędów, zostały przeprojektowane na potrzeby dodatku Zaczarowane Królestwo.
EsperanzaDMV pisze:6) Lords of Xidit - jak rozumiem, to zupełnie inna gra, połączona jedynie światem z Seasons. Ale te dwie dodatkowe karty z tamtego pudełka, czy faktycznie urozmaicają jakoś grę czy to po prostu "chwyt marketingowy"? Pytam, bo np. do 7 Cudów Świata: Pojedynek zdobyłem obydwie promo (Messe i Statuę Wolności) i lubię wiedzieć, że gra jest możliwie najbardziej kompletna ;) Można je jakoś zdobyć inaczej, czy tylko kupując całą grę? Swoją drogą, warto?
Można zdobyć tylko kupując Lords of Xidit, ewentualnie znajdując osobę, które kupiła Lords of Xidit i nie potrzebuje tych 2 kart (ja tak zrobiłem). Zwykłe promki, wiele nie wnoszą. Można sobie odpuścić, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że spośród paru dostępnych promek, to jedyne wydane po polsku.
EsperanzaDMV pisze:7) Pytanie jeszcze o zasady - co się dzieje w przypadku remisu punktowego? Nie ma na ten temat nic w instrukcji, albo przeoczyłem. Jest drugie kryterium by rozstrzygnąć kto wygrał? Rzadka sytuacja, ale może się zdarzyć.
Strona 9: W przypadku remisu, wygrywa ten z remisujących, który przywołał więcej kart mocy.
EsperanzaDMV pisze:8 ) Zastanawiam się, czy na pewno chcę ewentualnie kupić oba dodatki. Z jednej strony mamy "Zaczarowane Królestwo" z dużą ilośią nowych kart, znacznikiem pierwszego gracza (który naprawdę by się przydał, w anglojęzycznych recenzjach widzę, że w Stanach taki znacznik w formie pionka był już dodawany od początku) oraz przede wszystkim co dla mnie najważniejsze - z poprawionymi kartami, z drugiej z tego co czytam tu na forum znajduje się w nim bzdurny wariant z umiejętnościami. Po drugiej stronie mamy "Ścieżkę Przeznaczenia" z czymś co mnie od samego początku zachwyciło - czarną kością... I jestem w kropce. Który dodatek wybrać? Może jakaś podpowiedź? Chociaż pewnie i tak skończy się, że kupię za jakiś czas oba - pod warunkiem, że jeszcze będą w sklepach...
Kup oba :)
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: pan_satyros »

Na większość pytań odpowiedź już masz, poniżej moje 3 grosze ;)
EsperanzaDMV pisze:
3) Czy posiada ktoś zdjęcia/informacje, jak w wyprasce komponują się karty w koszulkach, np. Mayday Standard (63,5x88)?
Wypraska bez problemu zmieści karty w koszulkach Mayday, również te z dodatków, wystarczy odpowiednio je ułożyć. Ja mam zapakowane wszystkie dodatki i podstawkę w jedno pudełko - bez wyjmowania wypraski i jakichkolwiek modyfikacji.

4) Jest mi ktoś w stanie powiedzieć, dlaczego w pudełku jest tyle pustego miejsca?
Patrz wyżej - na dodatki.

8 ) Zastanawiam się, czy na pewno chcę ewentualnie kupić oba dodatki.
Może nasz tekst pomoże: http://pelnapara.znadplanszy.pl/2015/01 ... niej-trwa/
ODPOWIEDZ