Chaos in the Old World / Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Fegat »

Podstawka chaosu jest na takie mocne 6/7 na 10. Z dodatkiem bez problemu 8 na 10 ;)
Moim zdaniem przy tej cenie dodatku nie warto grać bez niego.
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Deathhammer »

A moim zdaniem gra jest doskonała i bez dodatku. Nie jest potrzebny, chyba że macie 5 gracza.
andy h
Posty: 75
Rejestracja: 16 lut 2014, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: andy h »

Deathhammer pisze:A moim zdaniem gra jest doskonała i bez dodatku. Nie jest potrzebny, chyba że macie 5 gracza.
Dokładnie!
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Pastorkris »

andy h pisze:
Deathhammer pisze:A moim zdaniem gra jest doskonała i bez dodatku. Nie jest potrzebny, chyba że macie 5 gracza.
Dokładnie!
Dokładnie :)
nikczemnik
Posty: 95
Rejestracja: 04 sty 2015, 11:16
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: nikczemnik »

Zastanawiam się nad zakupem gry, mam jednak pytanie odnośnie przeciętnej długości partii. Jaka ona jest dla 2,3 i 4 graczy?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2813
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Ink »

nikczemnik pisze:Zastanawiam się nad zakupem gry, mam jednak pytanie odnośnie przeciętnej długości partii. Jaka ona jest dla 2,3 i 4 graczy?
Na 2 w ogóle nie jest, bo nie ma nawet takiego oficjalnego wariantu. W zasadzie to jest pozycja do grania w pełnym składzie.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: ariser »

Tak jak Ink napisał - gra niegrywalna w 2 osoby, niby grywalna, ale niewarta wyciągania na 3 osoby.
Odpowiadając na pytanie: dla 4-5 graczy: 1.5 -2h przy niezłym ograniu.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: grabol »

nikczemnik pisze:Zastanawiam się nad zakupem gry, mam jednak pytanie odnośnie przeciętnej długości partii. Jaka ona jest dla 2,3 i 4 graczy?
Sporo zasad i dość złożony przebieg tury (dodatkowo skomplikowany przez dodatek) dlatego pierwsze 2-3 rozgrywki, do czasu zorientowania się w przebiegu gry mogą trwać nawet do 3-4 godzin. Później około 30 min. na gracza. Gra trwa zazwyczaj 5-6 tur. Grywalna jedynie w pełnym składzie. Frakcje są asymetryczne, każdą z nich gra się nieco inaczej i w dość określony sposób, co niektórzy gracze upatrują za minus. Ja nie mam wrażenia aby gra mniej jakoś szczególnie ograniczała, znając mocne i słabe strony mojej frakcji staram się grać tak aby maksymalnie wykorzystać jej atuty. W trakcie gry jest sporo blefu, wyczekiwania przeciwników, chytrych zagrań, co jest bardzo satysfakcjonujące. Minusem z mojego doświadczenie jest duży kingmaking (nie znam lepszego polskiego odpowiednika tego slowa), często pojawia się sytuacja kiedy gracz, który ma najmniejsze szansę na zwycięstwo, poprzez swoje zagrania w ostatniej turze decyduje o tym kto spośród pozostałych zwycięży. Daje to z drugiej strony spore pole do negocjacji i rozwija aspekt gry ponad stołem.

Dodatek komplikuje i wydłuża rozgrywkę. Rozszerzając możliwości strategiczne każdej frakcji tak na prawdę utrudnia grę, sprawia że staję się ona bardziej taktyczna niż strategiczna i zaburza balans. Wprowadza też nową talię opcjonalnych wydarzeń, które są moim zdaniem zbyt silne i dodatkowo niszczą balans, ponieważ ofiarą takiego silnego wydarzenia może stać się np tylko jeden z graczy, który do końca rozgrywki jest już tylko asystą. Podstawka jest zbalansowana niemal idealnie. Opinie o dodatku są jak widać bardzo podzielone.
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2017, 22:14 przez grabol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Pastorkris »

Podstawka tylko na 4 osoby. Dodatek 4-5. Średni czas przy graczach gdzie każdy kiedyś już zagrał 75 minut. Z nową osobą 1,5h.
Ogólnie gra jest dość krótka, więc nie wiem skąd te 3,4 godziny powyżej... Ktoś strasznie musiał się przy niej nacierpieć przez ten czas :)
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: grabol »

Pastorkris pisze:Podstawka tylko na 4 osoby. Dodatek 4-5. Średni czas przy graczach gdzie każdy kiedyś już zagrał 75 minut. Z nową osobą 1,5h.
Ogólnie gra jest dość krótka, więc nie wiem skąd te 3,4 godziny powyżej... Ktoś strasznie musiał się przy niej nacierpieć przez ten czas :)
3-4 godziny podczas nauki przy pierwszych 2-3 grach. Później 30 min. na gracza. W 75 min. jeszcze nie daliśmy rady ale 1,5 godziny we czterech zdążyło sie.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Pastorkris »

grabol pisze:
3-4 godziny podczas nauki przy pierwszych 2-3 grach. Później 30 min. na gracza. W 75 min. jeszcze nie daliśmy rady ale 1,5 godziny we czterech zdążyło sie.
Zrozumiałem co napisałeś :) Jednak wciąż, zaskoczył mnie czas pierwszych partii. Wg. mnie aż tak źle nie ma, no chyba, że czytaliście instrukcję razem z rozkładaniem.
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: RE.Lee »

Zgadzam się z przedmówcami - optymalnie 4 i 5 graczy. W 3 jest różnie, w zależności od tego, kogo się wykluczy (polecam Khorna, robi się z tego trochę Euro). Na 2 osoby grałem raz - Slaneesh vs Tzeentch. Było ok, choć nie na tyle, żeby powtarzać eksperyment ;)

Jak nikt nie umie grać to może i 3 godziny są możliwe.

Jak ktoś tłumaczy to ok 2.

Jak wszyscy ogarniają to ~1,5 godziny, choć i w godzinkę się udało ze sprawną ekipą.
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
nikczemnik
Posty: 95
Rejestracja: 04 sty 2015, 11:16
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: nikczemnik »

Wielkie dzięki za szybkie i rzeczowe odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 252 times
Been thanked: 113 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: hamish »

Powiem szczerze, że grałem w każdą z możliwych konfiguracji. Przy trzech graczach jest jakby taki niedosyt i często jednemu jest łatwiej odskoczyć, zaś kolegom ciężej jest go dogonić. Przy czterech wszystko chodzi doskonale, pod warunkiem, że w grze udział biorą potęgi z podstawki (moje obserwacje). Zaś przy pięciu graczach... gra sunie jak po szynie. Płynna rozgrywka, wzajemne pilnowanie i Rogaty Szczur, który doskonale wpisuje się w samą grę, a na którego reszta musi uważać.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: TuReK »

jeszcze 3 godziny na humble bundle jest paka z książkami do rpgowego warhammera, można sobie klimat podkręcić na maksa :)
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: duulamon »

Witam.
Czy widział ktoś w sieci skany kart do dodatku? Umyśliłem sobie żeby proxy zrobić.
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: koczkodan »

a to przypadkiem nie mialo byc dodruku chaosu? mimo braku licencji od gw.
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Fiacik »

koczkodan pisze: 26 mar 2018, 13:10 a to przypadkiem nie mialo byc dodruku chaosu? mimo braku licencji od gw.
Skąd takie info? Nie.
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: koczkodan »

tak mi switalo w glowie stad pytanie. no nic mowi sie trudno jest tyle dobrych gier. trzech stow za uzywke chaosu na pewno spekulantom nie dam.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Pastorkris »

W weekend miałem okazję znów zagrać w najlepszą grę na (Starym) Świecie :) Slaneesh dwa razy górą, dwa razy na punkty. Przy pierwszej partii było bardzo ciasno, bo ścigał się z Nurglem o pierwsze miejsce. W drugiej znów to był wyścig z czasem bo Tzeench był o jeden obrót koła od wygrania. Niestety, nierozważnie zrujnował (Tzeench) region gdzie "różowy" dorzucił coś od siebie i przez te dodatkowych 5 ptk. przebił barierę 50ciu :) Ku mojej uciesze. Świetnie się grało, jak zawsze!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Olgierdd »

Również w weekend grałem w Chaos, z kartami z dodatku. Tak jak nigdy nie daję się ponieść negatywnym emocjom, tak tym razem serio się zdenerwowałem i zawiodłem, ponieważ prawie udało mi się wygrać na kręcenie Nurglem (w mojej grupie to wciąż niezdobyte osiągnięcie) :) Powstrzymał mnie zupełnym przypadkiem Slaneesh zagrywając na przeczekanie kartę za 0 do regionu, w którym potrzebowałem obu miejsc. Nikt się tym regionem nie interesował, miałem tylko 1 figurkę na planszy w innym miejscu, więc nikt nie spodziewał się :)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2318
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 565 times
Been thanked: 907 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Galatolol »

Jestem po kolejnej partii, z dwoma nowicjuszami, i wszystkim się podobało (choć wciąż jestem jedyną osobą niemającą problemu z odróżnieniem fazy walki, dominacji i zepsucia...). Dopiero w piątej grze widziałem zwycięstwo "na kółku".

Też mam powszechny problem z odpadającymi symbolami chaosu ("wiatrakami") u kultystów. Może ktoś wie, gdzie można dostać jakieś sensowne zamienniki tych figurek? Widziałem, że ludzie potrafią używać ludków do WFB, ale nie jestem (jeszcze) aż takim psychofanem tej gry, ponadto wówczas trzeba by powiększyć planszę.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: grabol »

Odetnij wszystkie antenki i problem z głowy.
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Budyka »

Kurczę, nie wiem, jak ja to robię, ale moi kultyści trzymają się dzielnie jak nasi pod Kircholmem :) Za to pudełko mam dla odmiany zdezelowane.
Olgierdd pisze: 28 mar 2018, 08:37 Również w weekend grałem w Chaos, z kartami z dodatku. Tak jak nigdy nie daję się ponieść negatywnym emocjom, tak tym razem serio się zdenerwowałem i zawiodłem, ponieważ prawie udało mi się wygrać na kręcenie Nurglem (w mojej grupie to wciąż niezdobyte osiągnięcie) :) P
U nas to się też jak do tej pory nie zdarzyło. Ogólnie to jakoś źle mi się gra Nurglem z nowymi kartami. Za bardzo go, według mnie, osłabili. Wolałam efekt kuli śnieżnej z podstawki ;)
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Re: Chaos w Starym Świecie

Post autor: Morgon »

Ja dla odmiany, po zmianie kart na te z dodatku nie mogę dojść do ładu że Slaneeshem. Gra mi się zauważalnie trudniej. Nurglem w sumie też. Za to nowe karty Khorna są świetne. Tzeench ma ciut lepiej, ulepszenie z zasłanianiem karty wroga swoją jest mega. Generalnie z kartami z dodatku trzeba trochę mocniej się wysilić. Podstawką gra się swobodniej.
ODPOWIEDZ