Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Mage Knight

Post autor: Gatherey »

Właśnie kupiłem MK z głównym zamysłem grania solo - czy macie może jakieś protipy przed rozpoczęciem rozgrywki, które ulepsza rozgrywkę lub na które należy zwrócić uwagę, bo się o nich zapomina?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Mage Knight

Post autor: Fojtu »

Protip nr1: O czymś i tak na pewno zapomnisz, trzeba się z tym trochę pogodzić przy pierwszych 5 partiach w MK, szczególnie, jeżeli jesteś solo i nikt Cię nie pilnuje z zasadami. Jak coś sobie przypomnisz w trakcie gry to jedź po prostu dalej i olej pomyłkę. Ja już trochę gier mam za sobą, a i tak zdarzają mi się wpadki od czasu do czasu.

Na pewno warto obejrzeć jakiś filmik. Gra jest zadziwiająco prosta jak się tylko zobaczy to w akcji, główna tudność wynika z pamiętania wszystkich pierdół podczas walki, poza tym jest luzik, robisz ruch i jedną akcję i tyle.

Pierwszą grę proponowałbym Ci zagrać bez "zegara". Niepotrzebnie tylko będziesz miał większy upkeep, a tak jak mówiłem, pewnie i tak po drodze gdzieś oszukasz, więc zegar nie ma większego znaczenia. Oczywiście wtedy nie nadużywaj jego braku, ale to już kwestia bycia fair wobec samego siebie i pytania co szukasz z rozgrywki.

Na pierwszą partię chyba najprostrzy jest smok, przynajmniej ja mam takie wrażenie. Daje sporo kryształów na grę i ma dość spoko ulepszoną kartę dla początkującego. Dla mnie super wybór na pierwszą partię.
dżodżo
Posty: 114
Rejestracja: 13 lip 2017, 19:12
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Mage Knight

Post autor: dżodżo »

Dodam jeszcze:
-może oczywiste, ale bezwględnie należy zagrać scenariusz wprowadzający, trzymać w czasie gry otwarty game waltkhrough i czytać o każdym odkrywanym kafelku.
- przed kolejnymi rozgrywkami - już w normalne scenariusze - przeczytać właściwą, pełną instrukcję. Polecam też wątek na bgg o często zapominanych zasadach: https://boardgamegeek.com/thread/740856 ... ssed-rules
- podpisuję się też pod obejrzeniem filmu z rozgrywki - najlepiej autorstwa Ricky Royal - ma serie filmów ze scenarusza wprowadzającego, zwykłego i z dodatków.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Mage Knight

Post autor: c08mk »

Ja na początku zapominałem o tym co jest na kaflach, tzn. jakie korzyści można uzyskać z poszczególnych hexów i przygód z nimi związanych. Podobnie ze skillami na żetonach.
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Mage Knight

Post autor: Haloon »

Tylko tak informacyjnie. Kupilem Shades of Tezla i można śmiało kupić, nie ma problemu z kolorem kart i wielkością żetonów. Jest wszystko ok. Poprawlili w dodruku.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Mage Knight

Post autor: pinata »

Haloon pisze:[...] nie ma problemu z kolorem kart i wielkością żetonów.
A kolor rewersów żetonów?

W moim egzemplarzu SoT, pomimo poprawnej wielkości żetonów, nadal widać czy nadchodzi wróg z tego dodatku, bo żetony z Tezli mają wyraźnie inny odcień.

I czy Vampiric Dragon ma ikonę "ząbka"? W pierwszych paczkach poprawkowych jej zabrakło.

Jeżeli rewersy są takie same, to napisz w którym sklepie kupiłeś SoT.
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Mage Knight

Post autor: Haloon »

pinata pisze:
Haloon pisze:[...] nie ma problemu z kolorem kart i wielkością żetonów.
A kolor rewersów żetonów?

W moim egzemplarzu SoT, pomimo poprawnej wielkości żetonów, nadal widać czy nadchodzi wróg z tego dodatku, bo żetony z Tezli mają wyraźnie inny odcień.

I czy Vampiric Dragon ma ikonę "ząbka"? W pierwszych paczkach poprawkowych jej zabrakło.

Jeżeli rewersy są takie same, to napisz w którym sklepie kupiłeś SoT.
Vampiric Dragon ma ząbęk. Do rewersu kart nie ma co się czepiać. A co do żetonów to przy świetle sztucznym widać różnicę. Dla mnie mało się rzuca w oko ale dla gracza z dobrym wzrokiem będzie to zauważalne. Dla mnie to nie będzie większym problemem, żetony losuję zazwyczaj z woreczków a jak nie mam worka to mam zwyczaj ;) odwracać głowę.
ChandlerBong
Posty: 39
Rejestracja: 18 lis 2016, 03:20

Re: Mage Knight

Post autor: ChandlerBong »

Na brytyjskim amazonie można aktualnie dorwać dodatek Lost Legion w dobrej cenie - 34f, chyba warto? :)
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Mage Knight

Post autor: stalker7 »

34 z przesyłką czy bez? nówka czy używana?
u nas można dostać za 187 zł
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Mage Knight

Post autor: kinioo »

stalker7 pisze:34 z przesyłką czy bez? nówka czy używana?
u nas można dostać za 187 zł
Przesylka darmowa tylko w UK.

Nowka.

Dobra cena; jednak jak doliczysz koszty przesylki do Polski, robi sie podobnie do ceny zakupu w Polsce.

K.
Sorki za brak polskich znakow....
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Mage Knight

Post autor: stalker7 »

no to lepiej wesprzeć Pana Adama :wink: :mrgreen:
ChandlerBong
Posty: 39
Rejestracja: 18 lis 2016, 03:20

Re: Mage Knight

Post autor: ChandlerBong »

nówka, na terenie UK wysyłka darmowa , nie wiem jak z wysyłkami zagranicznymi.

Próbuję sprawdzić ile wyniesie koszt wysyłki do Polski ale amazon w ogóle nie przyjmuje mi polskiego adresu. Także okazja to jest raczej dla ludzi mieszkających na terenie UK lub takich, którzy mają możliwośc przez kogoś sobie zamówić itd.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Mage Knight

Post autor: Gatherey »

A czy Shades of Tezla warto? O kranga nie pytam, bo kolejna figurka i postać mi średnio potrzebna - chodzi mi głównie o jakieś nowe rzeczy typu scenariusze, wrogowie itd.
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Mage Knight

Post autor: dziobanes »

Gatherey pisze:A czy Shades of Tezla warto? O kranga nie pytam, bo kolejna figurka i postać mi średnio potrzebna - chodzi mi głównie o jakieś nowe rzeczy typu scenariusze, wrogowie itd.

Moim zdaniem warto. Dużo ciekawych scenariuszy, potworków. Ja jeszcze nie ograłem dobrze Lost Legion (Volkare ciągle mnie beszta :roll: ) , wg mnie Tezla ma naprawdę ciekawą zawartość.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Mage Knight

Post autor: Gatherey »

Ok, dalej będę męczył temat, bo gra jest mega i bardzo mi siadła. Jako, że w podstawce są bodajże dwa typowe scenariusze do grania solo, wiem, że niektórzy graja wszystkie. I teraz pytanie do tych osób - jak należy zmodyfikować setup (rundy, kafle itd), żeby to jako tako szło? Grałem wczoraj full conquest i zamiast 6 rund grałem 8 i udało mi się zdobyć oba miasta w ostatniej rundzie. Domyślam się, że to słaby wynik, ale chciałbym się dowiedzieć, czy jest jakiś lepszy na to sposób.
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Mage Knight

Post autor: Alwirin »

Scenariuszy konfrontacyjnych bym wcale nie zmieniał na wersję solo. Tylko zamiast tego śrubował poziom trudności scenariuszy solo (podbijanie poziomów miast lub nawet zwiększanie liczby miast). Poza tym na bgg był fanowski scenariusz o poszukiwaniu Graala grywalny także solo - miła odskocznia od podbijania miast polegająca na mieleniu talii artefaktów :wink:
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Mage Knight

Post autor: arqueek »

Ja generalnie posiadam wszystkie dodatki, mimo to najczesciej grywam zwyczajny podboj, nawet bez Volkaira. Jasne, kazdy scenariusz zagralem raz badz dwa. Mimo to wystarczajaco duzo zabawy sprawia mi podboj.

Jesli srednio sobie radzisz w podboju to polecam pograc w opuszczone kopalnie. Wg mnie jest prostszy do nauki gry.
A gdy juz poznasz MK na tyle, by podboj zrobic w 3 dni, zastanow sie nad zwiekszeniem poziomu trudnosci ;) To nie jest prosta gra nawet na standardowym ustawieniu.

Jesli chodzi o shadow of tezla. Dochodza tam bodajze jedynie 3 kafelki terenu. Do tego sporo nowych przeciwnikow, po pokonaniu ktorych dostaniesz jednorazowe przedmioty. Do tego tez zetony cmentarzy, ktore sie ustawia na mapie, dwa kolejne Miasta (tak, miasta zetony). No bardzo prosta w opanowaniu postac. Niemal samograj ;) brakuje natomiast nowych kart umiejetnosci, co jest najwieksza bolaczka dodatku. Nie ma chyba tez jednostek, ktore mozna zrekrutowac, ale nie jestem tego pewien, kupowalem Tezle zaraz po premierze.
Generalnie dodatek wprowadza jeszcze wiecej zasad, dlatego polecam kupic/wprowadzic dopiero, gdy bedziesz dobrze zaprzyjazniony z podrecznikiem ;)
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Mage Knight

Post autor: Gatherey »

Czy zauważył ktoś, żeby kafle terenu się wyginały? Po wyjęciu z pudełka LL i zagraniu z nimi jednej gry, nie mogę ich zmieścić z powrotem, bo są tak wygięte. Ktoś się spotkał i ma pomysł jak temu zaradzić? Z terenem z podstawki mam tak samo :?
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Mage Knight

Post autor: stalker7 »

pomysł taki, aby wywalić wypraskę ;)
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Mage Knight

Post autor: Gatherey »

Mam to drewno z geekmoda, ale też się już ledwo tam mieści, a mam wrażenie, że z tym będzie tylko gorzej.
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Mage Knight

Post autor: EMI_NAT »

Hej, o temacie niezgodności dodatku SoT słyszałem ale zakupiłem LL i w moim przypadku zauważalnie widać różnicę w kolorystyce kart jednostek podstawowych, żetonów: potworów czy też umiejętności oraz terenów (kolorystyka we wszystkich rodzajach jest mniej nasycona, to ... widać!!!).
Też tak macie :(
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Mage Knight

Post autor: crsunik »

Możesz zdjęcie wrzucić?
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 172 times
Been thanked: 139 times

Re: Mage Knight

Post autor: woytas »

EMI_NAT pisze:Hej, o temacie niezgodności dodatku SoT słyszałem ale zakupiłem LL i w moim przypadku zauważalnie widać różnicę w kolorystyce kart jednostek podstawowych, żetonów: potworów czy też umiejętności oraz terenów (kolorystyka we wszystkich rodzajach jest mniej nasycona, to ... widać!!!).
Też tak macie :(
I co z tego? Graj, nie przyglądaj się, tylko graj.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Mage Knight

Post autor: c08mk »

W SoT był problem, bo zrobili mniejsze żetony i było widać, że zaraz się pojawi przeciwnik z SoT. Na szczęście to naprawili.
Odcienie są inne ale jak mam żetony w stosie to nie poznaję czy ten na górze jest jaśniejszy czy ciemniejszy.
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Mage Knight

Post autor: stalker7 »

EMI_NAT pisze:Hej, o temacie niezgodności dodatku SoT słyszałem ale zakupiłem LL i w moim przypadku zauważalnie widać różnicę w kolorystyce kart jednostek podstawowych, żetonów: potworów czy też umiejętności oraz terenów (kolorystyka we wszystkich rodzajach jest mniej nasycona, to ... widać!!!).
Też tak macie :(
tak jest drobna różnica z odcieniem
W M&M był ten sam problem rewersy kart z podstawki i dodatku mają też inne odcienie...:(
ODPOWIEDZ