Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 967
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: krecilapka »

Właśnie skończyłem partyjkę. Komputer mi oddał zwycięstwo w banalny sposób. Jestem USA, zagrał kartę CIA, gdy status DEFCON był tuż przed wojną nuklearną. Wystarczyło zrobić przewrót na Kubie i finito.
No właśnie - psioczyć na AI? Ja np. wielce doświadczonym graczem nie jestem i zdarzyło mi się tak naiwnie podłożyć w grze. Nawet z kompem już dwa razy przegrałem przez atomowe samobójstwo ;).
No ale jakieś tam rozczarowanie mam. Człowiekowi powiedziałbym "gramy dalej", bo to taki ewidentne niedopatrzenie a pograć sobie fajna sprawa. Ale AI już wybaczyć pomyłkę jakoś trudno. Przy grze z kompem odpadają te wszystkie uczucia towarzyszące grze z żywym przeciwnikiem. Dlatego te rozgrywki są na swój sposób inne. Odarte właśnie z takich emocji.
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2013, 09:30
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Antioch Seleucyda »

krecilapka - obejrzyj film Łowca Androidów, może nabierzesz empatii do tosterów ;-)
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych oraz wojennych grach historycznych.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Pynio »

Hej

Popełniłem 3 filmy z obecnej wersji Zimnej Wojny dostępnej na Steam :)

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... oCBjyjadjz

Zapraszam do zerknięcia jak to wygląda na kompie (wygląda rewelacyjnie) i kto nie zna, może zapoznać się odrobinkę z samą mechaniką.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Pynio »

Hej

Popełniłem 3 filmy z obecnej wersji Zimnej Wojny dostępnej na Steam :)

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... oCBjyjadjz

Zapraszam do zerknięcia jak to wygląda na kompie (wygląda rewelacyjnie) i kto nie zna, może zapoznać się odrobinkę z samą mechaniką.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 967
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: krecilapka »

Od początku grania w te grę meczylo mnie po co w niej jest karta gry wojenne kończąca grę. 7 pkt różnicy to nie jest dużo a sprawia że o tym kto wygra zadecyduje ślepy los. Karta podejdzie bądź nie. 10 to rozumem skrócenie rozgrywki gdy ktoś ma przytlaczajaca przewagę. Ale ta karta losowość rozgrywki podnosi totalnie. Aż szkoda że jest ;)

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Bruno555 »

Ktoś może wie jak wyglądają rozgrywki online w wersji komputerowej gry? Łatwo znaleźć przeciwnika? Czy można grać na żywo lub asynchronicznie?
Bo gra trochę kosztuje na steamie i nie chciałbym się zawieść.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 967
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: krecilapka »

Jak do tej pory o jakiej porze nie zajrzałem to zawsze ktoś był on line. Ale prawdę mówiąc tylko tak zerkałem czy są gracze. Jakoś wolałem rodaka i grałem tylko z osobą z tego forum.

Gra wygląda w ten sposób że jeśli chcesz grać on line to musisz założyć konto u producenta - czyli mieć maila do potwierdzenia że Ty to Ty a nie jakiś robot. Na starcie rozgrywki można ustalić czasową granicę gry. To na wypadek rozgrywki z kimś kto Zastanawia się 20 minut nad każdym ruchem ;). A reszta to jak na planszy. Grę polecam. Mnie się fajnie gra i z kompem. Ale to pewnie dlatego że nie jestem wyjadaczem zimnej wojny.
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Jabol »

Mam pytanie, bo właśnie próbuję sprzedać swój egzemplarz gry, druga edycja. Jakie są w zasadzie różnice między drugą edycją a trzecią czy też czwartą? Bo powiem szczerze, że trochę na ten temat szukam i w zasadzie nie mogę żadnych konkretów znaleźć. Najczęściej spotykam się z opiniami że w zasadzie różnic nie ma. To prawda? Numerek tylko i nic więcej?
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: kamilpr »

Zamierzam zakupić Twilight Struggle. Czym różni się 4 edycja od 3 edycji ?
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: TTR_1983 »

kamilpr pisze:Zamierzam zakupić Twilight Struggle. Czym różni się 4 edycja od 3 edycji ?
Wysil się trochę i poczytaj wcześniejsze strony wątku.
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 216
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 180 times
Been thanked: 181 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Qnnrad »

@Bard,
Czy są jakiekolwiek wieści na temat kolejnych druków?
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: TTR_1983 »

Kyuzo pisze:@Bard,
Czy są jakiekolwiek wieści na temat kolejnych druków?
II połowa roku. Bard w tym roku to wydawnictwo widmo więc z nimi nic nie wiadomo.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: tomb »

Zbliża się nowa gra autorów Zimnej Wojny - Imperial Struggle.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: KubaP »

tomb pisze:Zbliża się nowa gra autorów Zimnej Wojny - Imperial Struggle.
Super, dzięki, 40 dolarów siuup.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: jax »

KubaP pisze:
tomb pisze:Zbliża się nowa gra autorów Zimnej Wojny - Imperial Struggle.
Super, dzięki, 40 dolarów siuup.
Ktoś tu nie czytał GMT newslettera ;)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: misioooo »

Complexity low. Solo nope... Czyżby lżejsza wersja w odświeżonej oprawie i osadzona w innym okresie?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: tomb »

misioooo pisze:Complexity low. Solo nope... Czyżby lżejsza wersja w odświeżonej oprawie i osadzona w innym okresie?
Complexity na poziomie 3, Zimna wojna na poziomie 4. Komponenty znacząco inne, opis gry też nie wskazuje na duże podobieństwo (dwa rodzaje tur - pokojowe i wojenne). Brak wariantu solo to chyba największa zbieżność.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: kastration »

Ktoś się porwie na wersję PL, myślicie (Bard?) czy raczej niszowa sprawa?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mauserem »

Musze wkręcić bez bólu nowych graczy w ten tytuł. Sam też dawno nie grałem, ale to inna kwestia.
Po prostu pograłbym, a starzy współgracze rozjechali się op świecie i trzeba wkręcić nowych.
Chętnie użyłbym jakichś pomocy metodycznych do nauki.
Dobry gameplay na YT, jakieś pomoce gracza, dobry skrypt tutoriala?
Akurat w tym przypadku preferowany język polski.

Nie chcę spieprzyć sprawy, tzn "spalić gry na wstępie".
Sam jestem "ofiarą" takiej nauki po łebkach - mam pomysł jak sprzedać ten tytuł dobrze - ale bardzo jestem ciekaw czy jest coś więcej, co dobrze wprowadza i oddaje ducha rozgrywki/zimnej wojny.

Czy jest coś co moglibyście polecić w szczególności? może są jakieś nowe rzeczy godne uwagi i sprawdziły się u Was?
Będziemy rozgrywać ostatnią edycję Deluxe PL
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: grabol »

Niestety gra ma wysoki próg wejścia. Bez dobrego wprowadzenia, kilka początkowych partii idzie na straty. Ponieważ gra jest długa i bardzo emocjonujaca, to nie jest łatwo często się na nią umawiać. Dlatego proponuję zapoznać się z poradami dotyczącymi poczatkowych strategii z bgg. W dziele forum/strategy, na karcie tej gry na bgg jest fajny post Jasona Matthewsa, który jest współautorem i pisze o kilku poradach na początek dla gracza USA.

Androidowa aplikacja może być świetnym narzędziem do nauki grania.
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: TTR_1983 »

Kyuzo pisze:@Bard,
Czy są jakiekolwiek wieści na temat kolejnych druków?
Pytałem ostatnio. Nie w tym roku.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: tomb »

Nie demonizujecie trochę tego progu wejścia? Gra jest skomplikowana, ale chyba lepiej opowiedzieć o podstawowych sprawach, niż męczyć kogoś tutorialami, filmikami itp., a potem jeszcze opowiadać o zasadach.

Ja uczyłem przez rozpoznanie bojem. Najpierw generalny opis gry (plansza, żetony, cel), potem dobranie ręki i gra z moim komentarzem tj. świeżakowi opisuję różnicę między wydarzeniem wspólnym, swoim lub cudzym i każę wybrać kartę jako wydarzenie dekady. Potem jedziemy już normalnie - on wybiera kartę, ja mu mówię, co może zrobić zamiast grać jako wydarzenie. Przedstawiam zalety i niebezpieczeństwa danego zagrania, przestrzegając przed ewentualnymi zagrożeniami długoterminowymi. Przy okazji wyjaśniam kluczowe sprawy (karty kulminacji, kosmos, możliwe zakończenie gry). Po 2-3 turach już jest ok i gra sam. Oczywiście taką partię należy spisać na straty, ale moim zdaniem odkrywanie możliwości na realnym przykładzie jest skuteczniejsze niż suche rozwodzenie się na detalami.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: KubaP »

mauserem pisze:Musze wkręcić bez bólu nowych graczy w ten tytuł. Sam też dawno nie grałem, ale to inna kwestia.
Po prostu pograłbym, a starzy współgracze rozjechali się op świecie i trzeba wkręcić nowych.
Chętnie użyłbym jakichś pomocy metodycznych do nauki.
Dobry gameplay na YT, jakieś pomoce gracza, dobry skrypt tutoriala?
Akurat w tym przypadku preferowany język polski.

Nie chcę spieprzyć sprawy, tzn "spalić gry na wstępie".
Sam jestem "ofiarą" takiej nauki po łebkach - mam pomysł jak sprzedać ten tytuł dobrze - ale bardzo jestem ciekaw czy jest coś więcej, co dobrze wprowadza i oddaje ducha rozgrywki/zimnej wojny.

Czy jest coś co moglibyście polecić w szczególności? może są jakieś nowe rzeczy godne uwagi i sprawdziły się u Was?
Będziemy rozgrywać ostatnią edycję Deluxe PL
Najlepiej tak naprawdę weź dwóch nowych i posadź ich naprzeciwko siebie, a sam moderuj rozgrywkę. To najlepszy model IMHO.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: grabol »

Uważam, że trzeba chociaż wstępnie omówić wydarzenia z kart z Początku Wojny, żeby nie marnować bez sensu punktów operacyjnych na dokładnie wpływów do niektórych państw, których dotykają silne wydarzenia.

Warto, też wyjaśnić co i kiedy warto wywalić w kosmos, na czym może polegać pułapka Defcon, które kumulacje napięć wchodzą kiedy do gry i że nie ma sensu robić przewrotu w panstwie z oporem 3 i więcej.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: tomb »

grabol pisze:Uważam, że trzeba chociaż wstępnie omówić wydarzenia z kart z Początku Wojny, żeby nie marnować bez sensu punktów operacyjnych na dokładnie wpływów do niektórych państw, których dotykają silne wydarzenia.

Warto, też wyjaśnić co i kiedy warto wywalić w kosmos, na czym może polegać pułapka Defcon, które kumulacje napięć wchodzą kiedy do gry i że nie ma sensu robić przewrotu w panstwie z oporem 3 i więcej.
O wielu z tych rzeczy nie wiem i gram. A gdybym takimi sprawami zawalał głowę nowemu to nie dogralibyśmy pierwszej tury.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ