Letters from Whitechapel / Listy z Whitechapel (Gabriele Mari, Gianluca Santopietro)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: wirusman »

neotom pisze:
Widząc tą cenę, poczekałbym na dodruk albo używaną na forum (120zł).
Szkoda ze go nie ma na magazynie :)
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: wirusman »

Chciałbym zrobić wersje podróżną tej gry, może mi ktoś zeskanować plansze.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Munchhausen »

Przecież jest w całkiem dobrej jakości na BGG: o tutaj.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: wirusman »

Munchhausen pisze:Przecież jest w całkiem dobrej jakości na BGG: o tutaj.
Moim zdaniem trochę za mała rozdzielczość, na zrobienie pełnoprawnej planszy.
Coin22
Posty: 406
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Coin22 »

Czy ta gra miała różne wydania czy kupując uzywke to będzie jedno i to samo niezależnie kiedy była oryginalnie kupiona. A jeśli miała więcej wydań to gdzie znajdę informację czym się poszczególne różnią?

Dzięki :-)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Maxxx76 »

Wydaje mi się, że niezależnie od wydania gra jest taka sama, ale dla pewności polecam dr google :-)
Maaro78
Posty: 22
Rejestracja: 07 cze 2014, 15:53

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Maaro78 »

Z tego co pamietam kiedy się orientowałem przed zakupem to wydanie pl bylo bardziej funkcjonalne. Ale tylko jakies szczegóły.
Using Tapatalk
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Munchhausen »

Istnieją trzy różne wydania, w tym dwa od FFG. Tutaj masz informacje na temat najnowszej edycji tej firmy:
In this revised edition of Letters from Whitechapel, many components have been improved from the previous edition based on the comments and reviews of players from all over the world.

Jack the Ripper screen: Its usability is improved. The map is bigger, and the chart of the Special Movement tokens is now shown on it, so players don't have to look at the rulebook during the game. The new physical design allows the screen to stand up by itself and better protect the secret information of Jack form the other players.

Wooden tokens: Through repeated use of the Women, Patrol and Time of the Crime tokens, these components can become marked. Now they are made of wood to make it harder for them to become damaged and marked.

Markers: Some of the plastic discs now are different colors to help them stand out more on the game board. The Clue markers are now yellow and the False Clue markers are blue.

Letters: The Letter's effects are now described in detail on the Letters, so players don't have to refer to the rulebook during the game to use them.

Rulebook: The rules of the game are unchanged, but the official errata have been integrated into the rulebook.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: kaszkiet »

Jak często korzystacie z zasad opcjonalnych?
Czy któreś są szczególnie polecane?
Czy warto nimi zaprzątać sobie głowę przed pierwszą grą?
Czy pierwsza gra bez nich jest tylko zapoznawcza, ale wskazana, a dopiero z nimi gra jest kompletna?
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 967
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: krecilapka »

Pierwsza rozgrywka to bez żadnych opcjonalnych zasad. Po paru grach moja grupa stwierdziła że balans leży ponieważ Kuba zawsze przegrywa. Gra zawiera opcje dopalajacą obie strony więc można to wykorzystać. Ale to dopiero na później, gdy ograsz grę.
Cóż, czytalem opinię ze nie mogą policjantami Kuby złapać więc to też pewnie kwestia graczy. Tak czy siak na początek zachwyc się klimatem i niczego nie zmieniaj.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: kamron6 »

Moja porada:
1. Rozegraj według standardowych zasad
2. Zmień ilość żetonów dla kuby by wyrównać balans (u nas w dół)
3. Wprowadzaj dodatkowe zasady kiedy poznasz grę
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Munchhausen »

A ja w przeciwieństwie do reszty powiem, że warto zacząć już z wariantem pościgu, bo inaczej niektórzy policjanci mogą przez większość czasu szukać wiatru w polu.
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: kamil018 »

Najlepsza opcją jest to, żeby kuba najwcześniej po 5ciu ruchach wszedł do kryjówki, bo bez tego, gra może być strasznie frustrująca i pozbawiona zabawy, bo kuba zabije i w jednym ruchu schowa się, potem zabije 2ga i znowu, policjanci nie mają żadnych śladów ale wiedzą, że ma kryjówkę w obrębie miejsc zbrodni, więc obstawiają je i przez następne 1 albo 2 noce stoją jak kaczki i odpytują i Kuba albo wpada albo kończą mu się ruchy, zero radości z gry, a resztę zasad to w miarę grania jak wyjdzie, że któraś strona zasilna to ją osłabić itp. itd., aby była zabawa i satysfakcja a nie mission impossible
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: kaszkiet »

Dzięki za odpowiedzi. Najprawdopodobniej nic nie będę ruszać przy pierwszej grze.
Zanim zacznę korygować balans to wcześniej pewnie zamienimy się stronami.
Przy okazji - co sądzicie o grze w 3 osoby?
TTR_1983
Posty: 3930
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: TTR_1983 »

kaszkiet pisze:Dzięki za odpowiedzi. Najprawdopodobniej nic nie będę ruszać przy pierwszej grze.
Zanim zacznę korygować balans to wcześniej pewnie zamienimy się stronami.
Przy okazji - co sądzicie o grze w 3 osoby?
myślę, że może być bez rewelacji. W dwie szału nie ma...
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: kamron6 »

Dwie osoby to jedyna ilość graczy przy której ta gra ma dla mnie sens.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
TTR_1983
Posty: 3930
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: TTR_1983 »

kamron6 pisze:Dwie osoby to jedyna ilość graczy przy której ta gra ma dla mnie sens.
Żart? Granie przez jedną osobę wszystkimi policjantami jest mega upierdliwe.
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: kamil018 »

zależy, dla mnie granie w więcej osób niż 2 jest słabe raczej w tym sensie, że im więcej osób tym większe szanse Kuby na wygraną, grając sam, metodycznie odpytując każde prawdopodobne miejsce gdzie Kuba mógł pójść i zawsze w 3ciej nocy bardzo rzadko w 4tej Kuba jest pojmany, natomiast jak jest więcej osób, to każda ma inny pomysł gdzie pójść i co zrobić i przez to popełniają błędy, Kuba ma furtkę i ucieka prawie zawsze. No, chyba, że się lider ujawni jakiś i powie reszcie co ma robić ale wtedy co to za gra...
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: sirafin »

Żaden żart, gracze są różni. Prowadząc solo policjantów nie trzeba tłumaczyć swojego planu, nie trzeba nikogo przekonywać, nie trzeba się podporządkowywać głosowi większości, nie trzeba się irytować na outsiderów, którzy mają kaprys wyłamać się z planu grupy itp. Dla niektórych taka gra jest sprawniejsza i przyjemniejsza. Nie jest to bardziej upierdliwe niż kierowanie grupą figur w szachach ;)

Granie policjantami grupowo ma inne zalety i cała gra wygląda też wtedy inaczej. Dochodzi element burzy mózgów, naradzania się, emocji związanych z graniem w drużynie, a gracz prowadzący Rozpruwacza też ma inne wrażenia podczas rozgrywki, bo słyszy plany przeciwników.

Każdy wybierze sobie to, co mu bardziej odpowiada, nie ma "jedynej słusznej opcji".
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Maxxx76 »

I na tym polega piękno tej gry :-)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: kaszkiet »

W sumie wiele się nie dowiedziałem, ale dzięki za ciekawą dyskusję :)
Na BGG najlepiej oceniany jest wariant 2 osobowy. Mogę sobie wyobrazić, że w więcej osób wywiązują się ciekawe dyskusje, ale z drugiej strony policjanci mają na tyle niewiele akcji do wykonania, że nie wiem na ile ciekawe jest poruszanie się pojedynczym pionkiem.
Zagram i zobaczę, może już w sobotę w 2 lub 3 osoby.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: sirafin »

To nie poruszanie pionkiem jest ciekawe, tylko dyskutowanie, gdzie go ruszyć ;)

Grałeś może w Robinsona Crusoe? To bardzo optymalizacyjna kooperacja, gdzie cała grupa musi podzielić się zadaniami. Grając w grupie nie emocjonujesz się tym, że po prostu przesunąłeś dwa pionki i dostałeś za to jeden jedzenia. Emocje są związane z dyskusjami, naradzaniem się i dojściem do wniosku, że grupa potrzebuje tych twoich dwóch dwóch pionków, żeby to jedzenie się pojawiło.


Jest jednak dużo graczy, których kompletnie nie kręci planoszowanie drużynowe i wolą podejmować wszystkie decyzje sami. Dla nich Robinson solo, czy Listy dwuosobowo, to idealne warunki do gry i nie ma w tym nic niezwykłego.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: kaszkiet »

Grałem w Robinsona, Pandemię zwykłą i Legacy i jeszcze kilka innych kooperacji - dyskutowanie nad decyzjami nie jest mi obce i owszem, bywa to bardzo fajne.
Natomiast tylko i wyłącznie z lektury instrukcji Listów trochę mi wynika, że czasem ktoś ma tego swojego policjanta gdzieś na drugim końcu miasta, może się ruszyć w miarę w kierunku miejsca zbrodni i nic ciekawego go oprócz tego nie czeka. Ale prawdopodobnie wraz z kolejnymi turami danej nocy, poszczególne decyzje zaczynają mieć coraz większe znaczenie.
Nie ma co jednak zbyt wiele przypuszczać przed pierwszą grą, tylko trzeba zagrać.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: kamron6 »

Z mojej strony widzę to tak: (dla więcej niż 2 graczy)
1. Gra się mocno wydłuża
2. Policjanci grają zwykle niespójną strategią lub tylko jeden gracz nimi kieruje
3. Kuba zna plany policjantów (albo się nudzi bo go wyrzucają z pokoju lub coś takiego, już nie mówiąc o tym jak długo czeka na ich ruch)

Dyskusje przyznam, że są fajnym elementem, ale zazwyczaj wybieram inną grę, w takim przypadku (choćby robinson albo pandemic, ale zaraz będzie też time stories, twom, mistfall i wiele innych gier, kooperacje coś zwyżkują ostatnio ;) ). Raz na jakiś czas można, ale regularnie na 3+ graczy bym tej gry nie wybrał.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: kudlacz135 »

FFG oficjalnie zapowiedziało dodatek do Listów: https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... ar-boss-1/ :)
ODPOWIEDZ