Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: kmd7 »

hipcio_stg pisze:Dzisiaj chyba społeczeństwo woli dopłacić do produktu ekskluzywnego. Generalnie wszystkim żyje się lepiej. Sam wstrzymałem się z zakupem power grida, bo jest dla mnie wydany na kolanie.
Jeśli nawet, to mam wrażenie, że w społeczeństwie planszówki nie są odbierane jako towar ekskluzywny, raczej jako towar dla dzieci. Często "społeczeństwo" po jakiejś partyjce mówi: no fajne, chyba sobie kupimy, ile to kosztuje? Co? 80 zł za pół kilo tektury albo 150 zł za 1,5kg drewna i tektury? I społeczeństwo dziękuje :D.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: zakwas »

Obrazek
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: kmd7 »

UncleLion pisze:
Spoiler:
Ale przyznaje, że zamki w innej oprawie graficznej (jakość komponentów mogła by zostać) to byłoby coś! :) Bo choć gra genialna, to grafiki ma paskudne ;)
Wcale nie uważam, że ma paskudne grafiki, ma spokojne, stonowane kolory i całość zachowuje spójny klimat. Mi się podoba.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

romeck pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:Tyle że Days of Wonder też przeprowadza kalkulację kosztów i ryzyka w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Tylko że mają w odróżnieniu do Ravensburgera inne podejście do wydawania gier. A koń jaki jest każdy widzi... :wink:
Ale robią to wg własnych strategii i metod. Ja wolę produkty Ravensburgera. I niestety, żadną tajemnicą nie jest, że decydującym aspektem decydującym o liczbie sprzedanych egzemplarzy, jest cena.
No i tu się sam zapędziłeś w kozi róg, bo wydanie Ravensburgera wcale takie tanie nie jest w porównaniu do tego co ta gra zawiera. Wystarczy porównać do Terraformacji Marsa, tu masz też woreczek hexów ale i całą masę plastiku, kart, planszetki i wielgaśna plansza.
Różnica kilkudziesięciu złotych nie ma absolutnie jakiegokolwiek znaczenia bo świadomy klient mając do wyboru średniaka za ok. 120 zł a grę na wypasie ze świetną mechaniką za 150-160 zł, wybierze tą drugą. Fakt, może pokręci nosem, ale i tak kupi bo wie za co płaci, wie że rozgrywka to mu wynagrodzi.
Co innego gdyby miał dorzucić stówę, 120 a 220, to już w oczy kole, ale nie 120 do 150-160.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: romeck »

Dr. Nikczemniuk pisze:No i tu się sam zapędziłeś w kozi róg, bo wydanie Ravensburgera wcale takie tanie nie jest w porównaniu do tego co ta gra zawiera. Wystarczy porównać do Terraformacji Marsa, tu masz też woreczek hexów ale i całą masę plastiku, kart, planszetki i wielgaśna plansza.
Różnica kilkudziesięciu złotych nie ma absolutnie jakiegokolwiek znaczenia bo świadomy klient mając do wyboru średniaka za ok. 120 zł a grę na wypasie ze świetną mechaniką za 150-160 zł, wybierze tą drugą. Fakt, może pokręci nosem, ale i tak kupi bo wie za co płaci, wie że rozgrywka to mu wynagrodzi.
Co innego gdyby miał dorzucić stówę, 120 a 220, to już w oczy kole, ale nie 120 do 150-160.
Nigdzie się nie zapędziłem, waż słowa. Nigdzie nie napisałem, że produkty Ravensburgera są tanie, a jeśli tak, to wskaż mi gdzie. Uważam jednak, że oni sami wiedzą najlepiej co i jak produkować, aby to rozsądnie sprzedać, oraz za ile. Pisanie że "gdyby było ładniejsze, grubsze, bardziej plastikowe, kolorowe i większe, ale i droższe, a mimo to także by się sprzedało", jest niczym nie popartym widzimisieniem.

I różnica kilkudziesięciu złotych ma kolosalne znaczenie. Wystarczy poczytać to forum, żeby się przekonać, że nawet 10 zł ma znaczenie. A przecież to forum zrzesza pasjonatów. Zejdź na ziemię.
kmd7 pisze: Wcale nie uważam, że ma paskudne grafiki, ma spokojne, stonowane kolory i całość zachowuje spójny klimat. Mi się podoba.
Mnie też.
Ostatnio zmieniony 24 lip 2017, 16:27 przez romeck, łącznie zmieniany 1 raz.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dla mnie jest oczywiste to że dobra gra się sprzeda. Zamki są dobrą grą, nawet bardzo dobrą. I wierzę w to że gdyby tę grę wydało Days of Wonder w cenie Quadropolis czy Pięć Klanów i takiej też jakości to gra wyprzedała by się na pniu. Gdyby Days of Wonder zapowiedziało że wydaje Zamki w nowej lepszej szacie graficznej i lepszej jakości to jestem przekonany że kolejki już zaczęły by się ustawiać.
Na wspieram.to trwa kampania gry Stworze która już zebrała ponad dwieście tysiączków. Czy to będzie dobra gra? To się okaże, ale jak widać chętni już ustawili się po swój egzemplarz. Dlaczego? Bo to są prawdziwi pasjonaci a nie dusigrosze :!:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9431
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

Dr. Nikczemniuk pisze:Na wspieram.to trwa kampania gry Stworze która już zebrała ponad dwieście tysiączków. Czy to będzie dobra gra? To się okaże, ale jak widać chętni już ustawili się po swój egzemplarz. Dlaczego? Bo to są prawdziwi pasjonaci a nie dusigrosze
Ilu jest tych pasjonatów? Niewiele ponad tysiąc. To może satysfakcjonować jakieś początkujące wydawnictwo, ale dla takiej firmy, jak Ravensburger, wydawanie gry w nakładzie poniżej 5 tysięcy jest nieopłacalne.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: hipcio_stg »

Zauważcie też, że są gry dużo droższe (większość żołnierzyków i innych odlewów plastikowych), na których nie brakuje chętnych. Ciekawy byłby taki eksperyment wydania danej gry w dwóch wersjach: tanioszka i ekskluzywa (+30%). Sam byłbym ciekawy wyników sprzedaży. Oczywiście nie jestę ekspertę od sprzedaży i innych otoczek marketingowych, ale wiem po sobie, że jeżeli mogę to wolę kupić mniej gier, ale dobrych i jak najlepiej wydanych. Druga sprawa, że i tak zawsze muszę doliczyć jakieś koszta na koszulkowanie gier i często dopłacam do tytułu. Robię to ze względu na ceny gier. Uważam, że nie stać mnie na niszczenie gier i nie wyobrażam sobie grać w jakąkolwiek karciankę/planszówkę z kartami bez koszulek. Każdy ma jakiegoś bzika. Na tapetę trafia Bora Bora :D
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Marx »

Przecież grubszy karton na żetony i plansze gracza to nie jakaś fortuna... Przeciętne euro lepiej wydane kosztuje w granicach 110-120 zł. Gra jest bardzo przyjemna, oprawa graficzna do przełknięcia, a lepiej wykonane żetony to wręcz must.

Inna oprawa gry i cena w granicach 140zł? Ciekaw jestem jakby się to sprzedawało :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ja pozbyłem się Tikala od Egmontu. Jakieś tam kosteczki na planszy, no i te krzywo wycięte hexy, ble.
Ale kupił bym tę grę jeszcze raz za jakieś 150 zeta gdyby:
-zamiast kosteczek były jakieś meeple
-zamiast kartonowych kwadracików świątyń jakieś plastikowe ala Sanatorini
-nowa szata graficzna
Generalnie jak to ze zdjęcia poniżej :wink:
https://boardgamegeek.com/image/3323743/tikal
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: romeck »

Ja z dokładnie odwrotnego powodu pozbyłem się Sztuki Wojny. Gra, która powinna być niemal kieszonkowa, mobilna, właśnie z kosteczkami i małą planszą (idealny przykład - 7 Ronin), została rozbuchana do tandetnych, wielgachnych figurek.

No, ale to już odbiegamy od tematu Zamków Burgundii.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Pitas
Posty: 59
Rejestracja: 23 maja 2017, 13:53
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Pitas »

Zmieniając nieco temat. Nie miałem okazji zagrać w Zamki i zastanawiam się nad kupnem. Czy w tej grze jest pośrednia interakcja czy często podbieramy sobie zasoby czy raczej każdy buduje sobie i przeciwnik mało nas obchodzi?
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Marx »

Zasoby podbierasz cały czas, natomiast najciekawiej grało mi się na dwie osoby, gdzie cały czas śledziłem ruchy przeciwnika i próbowałem mu troszkę popsuć plany :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: romeck »

Pitas pisze:Zmieniając nieco temat. Nie miałem okazji zagrać w Zamki i zastanawiam się nad kupnem. Czy w tej grze jest pośrednia interakcja czy często podbieramy sobie zasoby czy raczej każdy buduje sobie i przeciwnik mało nas obchodzi?
Podbieramy sobie kafle i trzeba uważać co jest potrzebne innym graczom. Nie jest to jakaś wybitna interakcja, ale jest. W większości jednak koncentrujemy się na tym, co jest potrzebne nam dla osiągnięcia celu.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9431
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

hipcio_stg pisze:Zauważcie też, że są gry dużo droższe (większość żołnierzyków i innych odlewów plastikowych), na których nie brakuje chętnych.
Czy możesz podać przykład takiej gry z żołnierzykami, której sprzedano 100 czy chociaż 50 tysięcy egzemplarzy (poza oczywiście Ryzykiem)?
Marx pisze:Przecież grubszy karton na żetony i plansze gracza to nie jakaś fortuna...
Myślę, że nie o cenę samego kartonu tu chodzi. Jaka jest zawartość pudełka Zamków Burgundii? Plansza, 4 arkusze żetonów, 6 plansz graczy, 3 instrukcje (mam na myśli wydanie niemiecko-francusko-angielskie) i wypraska. Gdyby pogrubić żetony i plansze graczy, to na wypraskę nie starczyłoby miejsca w pudełku albo pudełko musiałoby być circa półtora razy grubsze.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: hipcio_stg »

MichalStajszczak pisze:
hipcio_stg pisze:Zauważcie też, że są gry dużo droższe (większość żołnierzyków i innych odlewów plastikowych), na których nie brakuje chętnych.
Czy możesz podać przykład takiej gry z żołnierzykami, której sprzedano 100 czy chociaż 50 tysięcy egzemplarzy (poza oczywiście Ryzykiem)?

Miałem na myśli wszelkiego rodzaju bitewniaki. Przecież Ameritrashe są dużo droższe od eurasów i schodzą. Dlaczego? Bo są ładne i mają masę tworzywa. Ja tam jestem sucharowcem i nie widzę radości z grania w losowe bitewniaki. Rzuć garścią kostek, schowaj połowę plastiku do pudła. Lubię gry dobre mechanicznie, ale jestem już w takim wieku, że cenię sobie jakość wykonania.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: romeck »

MichalStajszczak pisze:Gdyby pogrubić żetony i plansze graczy, to na wypraskę nie starczyłoby miejsca w pudełku albo pudełko musiałoby być circa półtora razy grubsze.
W przypadku Bora Bora zrezygnowano z wypraski. I jest to akurat dobry przykład na to, że ilość komponentów oraz ich jakość nie wpłynęła na cenę gry w przypadku Ravensburgera. Ale dlaczego tak się stało, to już oni wiedzą sami.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Nadis »

Pitas pisze:Zmieniając nieco temat. Nie miałem okazji zagrać w Zamki i zastanawiam się nad kupnem. Czy w tej grze jest pośrednia interakcja czy często podbieramy sobie zasoby czy raczej każdy buduje sobie i przeciwnik mało nas obchodzi?
Zależy od towarzystwa, u nas normą są teksty ,,no weź mu te kury! no weź!" tudzież ,,oo, widzę, że brakuje ci jednego zamku do premii, jaka byłaby szkoda, gdybym go zabrał...". Ale jest to gra, w której można też grać patrząc tylko na swoją planszę. Marriage-friendly, jak to ktoś ładnie napisał ostatnio na fb.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Fojtu »

Nadis pisze:
Pitas pisze:Zmieniając nieco temat. Nie miałem okazji zagrać w Zamki i zastanawiam się nad kupnem. Czy w tej grze jest pośrednia interakcja czy często podbieramy sobie zasoby czy raczej każdy buduje sobie i przeciwnik mało nas obchodzi?
Zależy od towarzystwa, u nas normą są teksty ,,no weź mu te kury! no weź!" tudzież ,,oo, widzę, że brakuje ci jednego zamku do premii, jaka byłaby szkoda, gdybym go zabrał...". Ale jest to gra, w której można też grać patrząc tylko na swoją planszę. Marriage-friendly, jak to ktoś ładnie napisał ostatnio na fb.
Jak dla mnie różnica w interakcji zależy głównie od ilości graczy. Jak grasz w 4, to raczej średnio opłaca sie podbierać coś komuś, chyba że ktoś mocno lideruje i chcemy go gonić. Na 2 osoby za to, ostatnia runda to zazwyczaj prawie samo podbieranie. Oczywiście sporo też zależy na której mapie gramy.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: hipcio_stg »

Drukował ktoś dodatkowe plansze? Czy pliki z BGG są wystarczającej jakości, czy są gdzieś do pobrania wersje PnP?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9431
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

Fojtu pisze:Jak dla mnie różnica w interakcji zależy głównie od ilości graczy. Jak grasz w 4, to raczej średnio opłaca się podbierać coś komuś, chyba że ktoś mocno lideruje i chcemy go gonić. Na 2 osoby za to, ostatnia runda to zazwyczaj prawie samo podbieranie.
To odnosi się praktycznie do każdej gry. W rozgrywce dwuosobowej strata przeciwnika jest moim zyskiem, więc gdy mam do wyboru akcję, która mi daje n PZ i akcję, przez którą przeciwnik traci m PZ, to gdy m>n - opłaca się przeszkodzić przeciwnikowi. Przy grze z udziałem trzech lub więcej graczy kalkulacja jest bardziej skomplikowana, bo rezygnacja z zyskownej operacji po to, by zapobiec bardziej zyskownej operacji drugiego gracza, jest korzystna przede wszystkim dla pozostałych graczy.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1726
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Tomzaq »

hipcio_stg pisze:Drukował ktoś dodatkowe plansze? Czy pliki z BGG są wystarczającej jakości, czy są gdzieś do pobrania wersje PnP?
Ja drukowałem z bgg. Daje radę.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: hipcio_stg »

Tomzaq pisze:
hipcio_stg pisze:Drukował ktoś dodatkowe plansze? Czy pliki z BGG są wystarczającej jakości, czy są gdzieś do pobrania wersje PnP?
Ja drukowałem z bgg. Daje radę.
Na jakim papierze drukowałeś? Ja chcę spróbować na bloku technicznym i ewentualnie laminować/koszulkować.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: poooq »

hipcio_stg pisze:
Tomzaq pisze:
hipcio_stg pisze:Drukował ktoś dodatkowe plansze? Czy pliki z BGG są wystarczającej jakości, czy są gdzieś do pobrania wersje PnP?
Ja drukowałem z bgg. Daje radę.
Na jakim papierze drukowałeś? Ja chcę spróbować na bloku technicznym i ewentualnie laminować/koszulkować.
Papier półkredowy (półbłyszczący) o gramaturze 300 będzie dość podobny do oryginału.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1726
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Tomzaq »

Na zwykłym bloku technicznym. Bez laminowania. Spełnia swoją rolę.
Who is John Galt?
Posiadam
ODPOWIEDZ