Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: romeck »

josiu pisze:Najmocniejsze żółte płytki to wg mnie te, które dają dodatkowe 3 punkty za każdy typ zwierząt oraz za każdy kolor sprzedanych dóbr. Zawsze o nie walczymy.
Punktujące tak, ale to dopiero na koniec gry.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: zakwas »

Ogólnie to trzeba pamiętać, że każda płytka ma inną "wartość" w zależności od tego w której fazie gry się pojawi. Płytka pozwalająca sprzedawać za dwa srebrniki wzięta na sam koniec gry niewiele nam da. ;)
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: harrison »

Mam pytanie dotyczące żetonów, bo zastanawiam się nad kupnem Zamków po raz pierwszy (nie miałem wcześniejszych edycji). To, że żetony są cienkie to wiem, ale natknąłem się na unboxing na blogu wpajeczejsieci (http://wpajeczejsieci.blogspot.com/2017 ... aci-7.html). Autor bloga pisze
Jednak to co boli mnie najbardziej to o wiele cieńsze żetony względem tych z edycji niemieckiej, która dominowała przez lata na naszych stołach. są chyba o połowę cieńsze i przez to łatwo je uszkodzić gdy wypycha się je z wypraski.
To jak w końcu jest? są jeszcze cieńsze czy takie same jak w poprzednich edycjach niemieckich.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: gregos »

Właśnie dzisiaj wypychałem żetony z polskiej wersji. Przy tak niewielkiej grubości materiału dodatkowy problem podczas próby wypchnięcia stwarza za szerokie/twarde spoiwo. Szkoda, że tak zacna gra ma tak słabej jakości komponenty. Nie wymagam od razu klasy Days of Wonder, ale naprawdę sporo innych gier ma zdecydowanie grubsze elementy.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Gatherey »

Ktoś może polecić, skąd zamówić dodatkowe plansze? W Polsce ma tylko mepel, ale chciałbym mieć także te z monastery, które kiedyśtam były.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Nidav »

Gatherey pisze:Ktoś może polecić, skąd zamówić dodatkowe plansze? W Polsce ma tylko mepel, ale chciałbym mieć także te z monastery, które kiedyśtam były.
A czy przypadkiem nie ma ich wszystkich na bgg? Podejrzewam, że wydruk na twardszym papierze da podobny efekt do tych, które znaleźć można w pudle, a i koszty tańsze pewnie.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: hipcio_stg »

Nidav pisze:
Gatherey pisze:Ktoś może polecić, skąd zamówić dodatkowe plansze? W Polsce ma tylko mepel, ale chciałbym mieć także te z monastery, które kiedyśtam były.
A czy przypadkiem nie ma ich wszystkich na bgg? Podejrzewam, że wydruk na twardszym papierze da podobny efekt do tych, które znaleźć można w pudle, a i koszty tańsze pewnie.
Też tak podchodziłem do sprawy i wydrukowałem sobie plansze z BGG, po czym kupiłem te 10a-10h. Losujemy w ciemno plansze i super jak widać, które nie są z dodatku. Jeżeli chodzi o manstery to wydrukowałem po 4 kopie każdej z planszy i zawsze gramy na takich samych. W związku, że nie miesza się ich z podstawowymi planszami to nie ma problemu.

Dla mnie większym problemem jest kupienie w rozsądnej cenie dodatku z ogrodami.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Lothrain »

hipcio_stg pisze: Dla mnie większym problemem jest kupienie w rozsądnej cenie dodatku z ogrodami.
A ja Ci powiem, że właściwie jego posiadanie jest zależne od ilości graczy, którzy siadają u Ciebie do stołu. Wprowadzając nową kategorię na planszę, Ogrodów można sensownie używać tylko grając w pełnym składzie. Przy dwójce graczy zwiększenie ilości kafli o Ogrody powiększa dodatkowo pulę żetonów, które do gry nie wejdą i wzmaga losowość zwłaszcza premiowanych żółtych kafli.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: cezarr »

Lothrain pisze:
hipcio_stg pisze: Dla mnie większym problemem jest kupienie w rozsądnej cenie dodatku z ogrodami.
A ja Ci powiem, że właściwie jego posiadanie jest zależne od ilości graczy, którzy siadają u Ciebie do stołu. Wprowadzając nową kategorię na planszę, Ogrodów można sensownie używać tylko grając w pełnym składzie.
A u nas na dwie osoby sprawdzają się rewelacyjnie.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Lothrain »

cezarr pisze:
Lothrain pisze:
hipcio_stg pisze: Dla mnie większym problemem jest kupienie w rozsądnej cenie dodatku z ogrodami.
A ja Ci powiem, że właściwie jego posiadanie jest zależne od ilości graczy, którzy siadają u Ciebie do stołu. Wprowadzając nową kategorię na planszę, Ogrodów można sensownie używać tylko grając w pełnym składzie.
A u nas na dwie osoby sprawdzają się rewelacyjnie.
I świat jest piękny. Każdemu wedle potrzeb. Jak Ci hipcio nie przeszkadzają moje wydumane uwagi, to jak widzisz, spokojnie poluj dalej.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: hipcio_stg »

Lothrain pisze:
cezarr pisze:
Lothrain pisze: Dla mnie większym problemem jest kupienie w rozsądnej cenie dodatku z ogrodami.
A ja Ci powiem, że właściwie jego posiadanie jest zależne od ilości graczy, którzy siadają u Ciebie do stołu. Wprowadzając nową kategorię na planszę, Ogrodów można sensownie używać tylko grając w pełnym składzie.
A u nas na dwie osoby sprawdzają się rewelacyjnie.
I świat jest piękny. Każdemu wedle potrzeb. Jak Ci hipcio nie przeszkadzają moje wydumane uwagi, to jak widzisz, spokojnie poluj dalej.[/quote]

Jak trafię to i tak kupię! Dla mnie każda nowinka do tej gry to wydarzenie. Jedyne co mnie zawstydza to fakt, że tak późno odkryłem tą grę. Gdybym wpadła na nią ze trzy lata wcześniej to miałbym komplet bez jakiegoś ściągania zza granicy/oceanu. Już się jaram na myśl co będzie w kalendarzu adwentowym!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: detrytusek »

Ja też lubię ogrody na 2 os. Kupiłem za jakieś małe pieniądze z bgg store o ile pamiętam.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: hipcio_stg »

detrytusek pisze:Ja też lubię ogrody na 2 os. Kupiłem za jakieś małe pieniądze z bgg store o ile pamiętam.
Idąc za ciosem kupiłem 3szt na bgg store :D Czekam na przesyłkę. Ile to może potrwać?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: detrytusek »

hipcio_stg pisze:
detrytusek pisze:Ja też lubię ogrody na 2 os. Kupiłem za jakieś małe pieniądze z bgg store o ile pamiętam.
Idąc za ciosem kupiłem 3szt na bgg store :D Czekam na przesyłkę. Ile to może potrwać?
Nie pamiętam już ale ok 2 tyg może?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: zakwas »

detrytusek pisze:
hipcio_stg pisze:
detrytusek pisze:Ja też lubię ogrody na 2 os. Kupiłem za jakieś małe pieniądze z bgg store o ile pamiętam.
Idąc za ciosem kupiłem 3szt na bgg store :D Czekam na przesyłkę. Ile to może potrwać?
Nie pamiętam już ale ok 2 tyg może?
Zazwyczaj nawet mniej - bliżej tygodnia. Mi wszelkie dodatki z kaflami średnio podeszły. Ale mam co się dało kupić - i ogrody, i kozy z parkiem. ;)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: zakwas »

Norwoks pisze:
gregos pisze:Czy ktoś miał okazję porównać jakość wykonania polskiego i zagranicznego?
No ja też podłączyłbym się do pytania.
Czy Rebelowi udało się zrobić choć trochę grubsze/sztywniejsze komponenty ?
Czy są w zestawie jakieś elementy dodatkowe względem wersji angielskiej ?
Czy jeśli mam angielską wersję to jest sens inwestować w polską ?
https://youtu.be/nGVEUJeisQY

Chwilę to trwało, ale nagrałem filmik porównujący kafelki - tu były największe wątpliwości wg ludzi.
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: harrison »

zakwas pisze:
Spoiler:
https://youtu.be/nGVEUJeisQY

Chwilę to trwało, ale nagrałem filmik porównujący kafelki - tu były największe wątpliwości wg ludzi.
mega porównanie! Wielkie dzięki :D
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Trolliszcze »

Taak, już o to były spory na fejsie. Mam to samo wydanie Zamków (wielojęzyczne), więc od początku twierdziłem, że jakość jest identyczna. Ktoś jednak utrzymywał, że ma jeszcze inne wydanie - czysto niemieckie, bez dodatkowych instrukcji - i że tam niby żetony są grubsze. Nie wiem, bo ja tego czysto niemieckiego wydania nie widziałem na oczy.
EDIT: Okładka niemieckiego wydania wygląda tak:
Spoiler:
To musiał być jakiś krótki print run przed wersją międzynarodową, bo od pierwszego druku międzynarodowego wersja czysto niemiecka nigdy się już nie ukazała.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 130 times
Been thanked: 57 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: poooq »

Robiłem porządek w mapach i wyszła mi natępująca numeracja:
Mapy 1-8: podstawka,
10a -10h: 1st Expansion – New Player Boards (2011),
11: brak nadruku na mapie 3rd Expansion – German Board Game Championship Board 2013,
13a-13h: 4th Expansion – Monastery Boards (2013),
14: 7th Expansion – German Board Game Championship Board 2016,

Czy ktoś spotkał się z mapą oznaczona numerem 12?
Osobowość anankastyczna znów nie daje mi spokoju.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: BartP »

Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 130 times
Been thanked: 57 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: poooq »

Dzięki!
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Dwntn »

Cześć,

Czy ktoś przyglądał się polskiemu wydaniu pod względem błędów w tłumaczeniu ? Nie posiadam wersji oryginalnej, ale podczas jednej z ostatnich rozgrywek, jeden z graczy stwierdził że w instrukcji działanie niektórych kafli opisane jest inaczej niż w oryginalnej instrukcji. Zagraliśmy zgodnie z tym jak opisano zasady w polskim wydaniu, ale zastanawiam się, czy ktoś porównywał tłumaczenie do oryginału, by wyłapać ewentualne błędy i czy rzeczywiście jakieś są ?

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: warlock »

Przeczytałem zdolności kafelków na stronie Rebela, nie widzę żadnych błędów.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: wc »

Mam wrażenie (i nadzieję), że akurat w Burgundii nie ma błędów rzeczowych w instrukcji. Jest nawet poprawiony błąd powielany na całym świecie dotyczący rozstrzygania remisów :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Gatherey »

wc pisze:Mam wrażenie (i nadzieję), że akurat w Burgundii nie ma błędów rzeczowych w instrukcji. Jest nawet poprawiony błąd powielany na całym świecie dotyczący rozstrzygania remisów :-)
Co to za błąd?
ODPOWIEDZ