Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Sebs »

Czy poratuje ktos i zeskanuje mi karte bohatera Elladan z rozszerzenia "Droga do Rivendell". Chodzi mi o polska wersje tej karty. Chce sobie proxy zrobic.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Pastorkris »

Olgierdd pisze:Pytanie do tych, który posiadają Sagę: czy te scenariusze są bardziej zjadliwe do gry solo jedną talią? W WP trochę pograłem w 1. i 2. zwykły cykl i pamiętam, że bez grania na 2 ręce było ciężko, a nie jestem fanem takiego rozwiązania.
Wg. mnie może być ciężko, ale nie przyglądałem się wszystkim scenariuszom by podać rzetelną odpowiedź. Np w Hobbicie twoi bohaterowi są ładowani w worki i bez pomocy innych graczy może być ci ciężko (coś ala Dol Guldur z podstawki).
MartusMarcin pisze: Które dodatki lepiej zakupić, także w kontekście tego, że przestaną być niedługo dostępne? Droga Mrocznieje i Zdrada Sarumana czy cały cykl Dwarrowelf?

Obecnie posiadam obydwa hobbity, khazad-dum i cykl cienie mrocznej puszczy (bez polowania na golluma).
Zastanawiam się jak będzie wyglądać gra w Sagę bez Czarnych Jeźdźców i o ewentualny ich dodruk.
Wydaje mi się, że Saga jest bardziej zagrożona wykupieniem. Galakta mówiła, że nie będzie robić dodruków, więc tak jak teraz nie ma CzJ tak za miesiąc może nie być kolejnych. Małe pudełka raczej nie są tak zagrożone IMO.
Sebs pisze: Czy poratuje ktos i zeskanuje mi karte bohatera Elladan z rozszerzenia "Droga do Rivendell". Chodzi mi o polska wersje tej karty. Chce sobie proxy zrobic.
A to co jest w googlach nie wystarczy jakością? Ew. sprawdź na BGG, może akurat będzie ładniejsze zdjęcie.
DEATHLOK
Posty: 285
Rejestracja: 09 cze 2017, 14:17

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: DEATHLOK »

SAGA mają zbyt wyśrubowany poziom trudności solo. Nie wiem kto to tetował :)
Kontynuacja konta DREADNOUGHT2
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: esztfke »

DEATHLOK pisze:SAGA mają zbyt wyśrubowany poziom trudności solo. Nie wiem kto to tetował :)
Aktualnie w wielu grach wciskają na siłę solo mode, który często źle działa. Akurat w LOTR fajnie się gra solo, to dla odmiany jest sporo scenariuszy niezbalansowanych solo, nie mówiąc już o mechanice 'surge'..
Awatar użytkownika
krys
Posty: 34
Rejestracja: 31 sie 2011, 17:38

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: krys »

rattkin pisze:
Sarseth pisze: Mając trzy w decku, karta wyskakuje albo w startowej ręce albo zaraz na początku. A jak już wyskoczy, to daje niesamowitego kopa. Zdobyte zasoby można potem przekazywać innym graczom, to niewielki problem.
Cytuję ten fragment, bo nie raz już czytam o strategii budowania talii, w której zakłada się, że kluczowa karta powinna pojawić się w jednej z kilku pierwszy rąk. Nigdy mi coś takiego nie wyszło w praktyce, ale może mam problem z budowaniem za dużych decków. Trudno mi rezygnować z kart, bo przecież każda może się przydać ;-). Jaka jest Waszym zdaniem optymalna wielkość talii? Wiem, że w części scenariuszy czasem warto mieć więcej kart (np. w jednej z przygód Morii scenariusz wymusza odrzucanie dużej liczby kart), ale może ktoś ma zasadę, że np. z reguły stara się nie przekraczać 30, 40 czy 50 kart?
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Pastorkris »

Zawsze gramy "turniejowo" czyli talia min. 50 kart, max 3 kopie. I pomimo, że nigdy nie dajemy więcej kart by pula była jak najmniejsza to niestety, w LOTRze ogółem mało kart się dociąga, stąd losowość talii stoi na wysokim poziomie. Często, nawet po mulliganie wciąż nie mam kart, których potrzebowałbym na start.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: rattkin »

Minimalna wielkość talii to 50. Minimalna wielkość to *zawsze* optymalna wielkość.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Sarseth »

krys pisze:Cytuję ten fragment, bo nie raz już czytam o strategii budowania talii, w której zakłada się, że kluczowa karta powinna pojawić się w jednej z kilku pierwszy rąk. Nigdy mi coś takiego nie wyszło w praktyce, ale może mam problem z budowaniem za dużych decków. Trudno mi rezygnować z kart, bo przecież każda może się przydać ;-). Jaka jest Waszym zdaniem optymalna wielkość talii? Wiem, że w części scenariuszy czasem warto mieć więcej kart (np. w jednej z przygód Morii scenariusz wymusza odrzucanie dużej liczby kart), ale może ktoś ma zasadę, że np. z reguły stara się nie przekraczać 30, 40 czy 50 kart?
Zawsze buduję 50 kart, według zasad, jest to minimum na legalną talię i tak gram, mimo że gram solo. Nie przekraczam tej liczby też, przynajmniej jeszcze nie zdarzyło mi się, mimo że czasem mam długie dylematy, że wchodzi mi np 54 kart, ale wtedy próbuję zminimalizować gdzieś to, do 50. Wtedy zazwyczaj żongluje nimi między porażkami i kolejnymi podejściami.
https://talesfromthecards.wordpress.com ... obability/
Na szybko znalazłem w necie, nie weryfikowałem tego, ale generalnie z mulliganem widzę, że ma się 57% szans, że się uda zdobycie tej konkretnej karty jak wkładasz jej 3 kopie (moze tutaj jest problem, przez ogracznenie ilości posiadanych kopii?). Mimo to, staram się budować deck, tak by deck nie krążył tylko w okół jednej karty, tylko tych kluczowych kart jest więcej. Jak nie wejdzie to, to może wejdzie to, a wtedy zagram tak. Jak to nie wejdzie, to jest jeszcze bramka numer 3, którą zrobię coś innego na start. Zdobycie wtedy na start z możliwością mulligana jednego, jest niemal pewne, że któraś takta wejdzie.
Np Journey Down The Anduin, potrzebny mi Forest Snare na zabój w solo talii. Grałem Lore + Spirit. Więc w ręku próbowałem mieć tę kartę, ewentualnie coś na redukcję threatu, by taki troll dłużej pobył w stagu. W najgorszym wypadku, miałem jeszcze Gleowine do kopania szybszego w talii (Gdyby tam jeszcze tylko Bilbo był ;) Uwielbiam go na solo gry. Z nim startowa ręka nie ma już takiego znaczenia, bo w ciągu 2 tur i tak mam zazwyczaj to co potrzebuję).
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: donmakaron »

Zasady wymagają min. 50 kart i dobrze tego nie przekraczać. Deck-u-lator podpowiada, że przy takiej talii mamy 32% szans na dostanie jednej z trzech kopii tej kluczowej karty na rękę startową, jakieś 54% z mulliganem. Czyli jesteśmy w stanie w co drugiej* grze zaczynać z Namiestnikiem Gondoru. Każda karta powyżej 50 zmniejsza tę szansę o niecały procent. Niby mało, ale oznacza to, że w jednej grze na sto* nie zaczniemy z Namiestnikiem i sami sobie będziemy za to winni.*

Jeśli nie ma konkretnego i dobrze uzasadnionego powodu grać większym deckiem, zawsze lepiej grać minimalnym.

Za konkretny i dobrze uzasadniony powód można za to uznać "bo tak lubię i sprawia mi to fajną frajdę".

*Oczywiście bardzo upraszczam sprawy i zaokrąglam wartości, nie biorę pod uwagę doboru karty na start tury itp. Chodzi o ideę, za którą idzie matematyka, a nie matematykę, dla której pretekstem byłaby idea.
Awatar użytkownika
gocho
Posty: 173
Rejestracja: 10 wrz 2009, 14:19
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: gocho »

A im dalej w las tym trudniej. Dalsze scenariusze zakładają, że gracz nie tylko od razu ma być gotowy na twardą walkę, to jeszcze od startu powinien mieć z 10-15 punktów do wyprawy. Czyli nie wystarczy zagrać namiestnika Gondoru, trzeba mieć jeszcze do tego jakieś inne karty dodające zasoby, dodatkowo np. "bardzo ciekawą historię" by od razu podwoić liczbę wystawionych sojuszników itp inne karty. A że układ kart nie zawsze się wylosuje, gracz coraz częściej jest zmuszony grać bohaterami, którzy obniżają koszt zagrania kart (Theoden, Damrod, Grima, Hirgon) lub dają więcej zasobów w I turze (Gloin, Denethor, Arwena, Mablung) lub oszukuje w koszcie wystawianiu kart (Gandalf, Elrond) - gracz uniezależnia się wtedy nieco od pechowego dociągu (mocny start zapewniają mu sami bohaterowie). Np. Taki Mablung z Hirgonem potrafią szybko mocnych taktycznych sprzymierzeńców wystawić.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2017, 09:05 przez gocho, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krys
Posty: 34
Rejestracja: 31 sie 2011, 17:38

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: krys »

Wielkie dzięki za odpowiedzi w/s liczby kar. Kolejny sygnał, że muszę łatwiej żegnać się z kartami przed rozpoczęciem gry ;-)
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Pastorkris »

Jakie znacie stronki o naszym LCG (również anglojęzyczne) ? Nie pytam o deckbuildery. Raczej strony gdzie można poczytać o strategiach, buildach, konkretnych kartach itd.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4123
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 340 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: tomb »

Wejdź na Miśka - https://hallofbeorn.wordpress.com/ - i prócz jego strony popatrz na listę po prawej (przede wszystkim Tales from the Cards i Master of Lore).


Przy okazji - twórcy zapowiadają na początek grudnia wielkie ogłoszenie. Już miało być w listopadzie, ale coś tam musieli poprzesuwać. Ciekawe, co to będzie...
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Sarseth »

Pastorkris pisze:Jakie znacie stronki o naszym LCG (również anglojęzyczne) ? Nie pytam o deckbuildery. Raczej strony gdzie można poczytać o strategiach, buildach, konkretnych kartach itd.
Słucham sobie w drodze do pracy podcastu: https://cardboardoftherings.com/
jest jeszcze inny: https://greycompanypodcast.com/

co do blogów, kolega pokazał właśnie to: https://hallofbeorn.wordpress.com/
Polecam też ten: https://talesfromthecards.wordpress.com/

Jest trochę tego ;)
Nie jestem na bieżąco, czytam sobie w wolnym czasie według dat postów ;) Więc daleko mi do bycia na bieżąco, ale generalnie polecam, cardboardoftherings podcast jest mega.
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Pastorkris »

Dzięki wam obu, o to mi chodziło :)
maqzaq
Posty: 106
Rejestracja: 07 sty 2017, 19:10
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: maqzaq »

SoloPlayer
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Trolliszcze »

Czyli jak widać plotki o śmierci LotR LCG były mocno przesadzone :D
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: olsszak »

Trolliszcze pisze:Czyli jak widać plotki o śmierci LotR LCG były mocno przesadzone :D

Tak, tylko zobacz ile mamy zaległości w zakresie cyklów przygodowych :( Już prawie dwa pełne cykle... ?
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Trolliszcze »

Ja mam wersję angielską, więc na szczęście mnie to nie dotyczy - choć nawet gdybym miał polską to jeszcze by nie dotyczyło, bo jestem parę cykli do tyłu ;) Ale rozumiem ból tych, którzy zainwestowali w PL.
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: arqueek »

A gdzie tu problem? Polska i angielska wersja sa kompatybilne, czemu ich nie polaczyc?
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: olsszak »

arqueek pisze:A gdzie tu problem? Polska i angielska wersja sa kompatybilne, czemu ich nie polaczyc?
Nie po to szedłem w wersję PL, aby teraz mieszać, a zatem brak PL to problem.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
mackopl
Posty: 8
Rejestracja: 13 lis 2015, 20:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: mackopl »

Oficjale info o The Lord of the Rings: The Card Game LCG na Steam
http://www.fantasyflightinteractive.com/
https://www.facebook.com/ffigames/
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: olsszak »

mackopl pisze:Oficjale info o The Lord of the Rings: The Card Game LCG na Steam
http://www.fantasyflightinteractive.com/
https://www.facebook.com/ffigames/

Tak tylko na szybko spojrzałem na telefonie - będzie wszystko to co w karciance, ale na kompie? Ładnie to wyglada, ciekawe czy szybciej w to się będzie gralo niż na stole oraz czy spowoduje odstawienie karcianki w kąt.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
maqzaq
Posty: 106
Rejestracja: 07 sty 2017, 19:10
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: maqzaq »

Jeżeli część osób przeniesie się na PC to może odbić się na Naszej karciane....mam nadzieje ze FFG nie przestanie dodrukowywac starych dodatków a Nasza lokalna firma G nadal bedzie nas wspierać tłumaczeniami ( o tym dowiemy się na przykładzie nowego dodatku).

Ja nadal wole „miętolić” karty w spoconych od emocji rękach :lol: .
SoloPlayer
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: wolfe »

mackopl pisze:Oficjale info o The Lord of the Rings: The Card Game LCG na Steam
http://www.fantasyflightinteractive.com/
https://www.facebook.com/ffigames/
No najwyższy czas...
olsszak pisze:czy spowoduje odstawienie karcianki w kąt.
To nie jest takie proste, taki M:TG jest chyba ciągle popularniejszy w wersji drukowanej niż online. Karcianek online jest multum i nie jest łatwo przebić HS, wiele bardzo dobrych już padało. No i jest jeszcze problem w tym że przy multi to jest kooperacja. :)
olsszak pisze:ciekawe czy szybciej w to się będzie gralo niż na stole
Wygląda że szybciej, bo będą tylko 2 fazy w grze: Planning i Adventure, dostaniesz 3 zasoby na turę niezależnie od tego ile masz bohaterów, ataki będą takie jak w standardowych karciankach, czyli jednoczesne.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
ODPOWIEDZ