Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
krys
Posty: 34
Rejestracja: 31 sie 2011, 17:38

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: krys »

Ja gram na jedną rękę, a co do wyboru sfer, to różnie z tym jest. Lubię grać monosferami bo wtedy mogę skorzystać ze wszystkich kart danego koloru. Ale też czasem sięgam po talie dwu lub nawet trójsferowe. U mnie to wynika z pomysłu na daną przygodę i pod tym kątem dobieram karty. Ostatnio mam skręt w kierunku talii tematycznych, konkretnie Rohan lub Gondor.

Ciekawe - ja zawsze na 1 rękę (czasem pomagam sobie 1 zasobem na rundę ekstra - zależy od poziomu scenariusza), ale prawie zawsze idę w 3 strefy, bo w zasadzie w każdej przygód występuje miks potrzeb. Ostatnio gram kransoludami w układzie przywództwo - duch - taktyka. Ale faktycznie decyduje scenariusz i pomysł na to, jak się z nim bawić ;-).

Co do talii tematycznych, to staracie się trzymać realiów uniwersum? Chociażby w doborze bohaterów - mi np. ciężko sobie wyobrazić, że Denethor, Eowyna i Bilbo schodzą razem do Morii szukać Balina ;-).
Awatar użytkownika
krys
Posty: 34
Rejestracja: 31 sie 2011, 17:38

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: krys »

Przy okazji, skoro już piszę, a robię to od wielkiego dzwonu, czy ktoś widział jeszcze w sklepach "Hobbita: Na progu"? W ramach zasady "nie kupuj wszystkiego od razu" wziąłem pierwszą część, a w międzyczasie druga się wyprzedała.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: c08mk »

krys pisze:Przy okazji, skoro już piszę, a robię to od wielkiego dzwonu, czy ktoś widział jeszcze w sklepach "Hobbita: Na progu"? W ramach zasady "nie kupuj wszystkiego od razu" wziąłem pierwszą część, a w międzyczasie druga się wyprzedała.
i-szop.pl pokazuje 3 sklepy które jeszcze mają.
Warto też ręcznie sprawdzać sklepy internetowe, bo i-szop nie pokazuje wszystkich sklepów. Ręcznie kiedyś wyszukałem prawie wszystkie dodatki DnŻ (z innej gry) których mi brakowało, pomimo braku dostępności w najbardziej popularnych sklepach. Wadą w tym przypadku jest brak rabatów i rozdrobnione zakupy po sklepach czyli każdy z osobnym kosztem przesyłki.
renald

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: renald »

gocho pisze: -kilka kart graczy, które były grane przez całe lata i ciężko zapomnieć historię grania na nich: strider's path (przyciąganie obszarów bez efektu podróży), płonąca gałąź, hiper przegięty Boromir (gracz Seastan "stworzył talię wokół niego", na której gra stała się spacerkiem),
szybki węzeł (do sensownego grania hobbitami) i ciekawy bohater Frodo Baggins, Dain (do sensownego grania krasnoludami).
Nie nazwałbym Boromira przegiętym. A już na pewno nie hiper przegiętym. To tylko w miarę dobry bohater.
Natomiast może znaleźć się w talii, która będzie niefajna/hiper przegięta, ale na to jeszcze się złoży Galadriela i parę innych kart.
krys pisze:Ja gram na jedną rękę, a co do wyboru sfer, to różnie z tym jest. Lubię grać monosferami bo wtedy mogę skorzystać ze wszystkich kart danego koloru. Ale też czasem sięgam po talie dwu lub nawet trójsferowe. U mnie to wynika z pomysłu na daną przygodę i pod tym kątem dobieram karty. Ostatnio mam skręt w kierunku talii tematycznych, konkretnie Rohan lub Gondor.

Ciekawe - ja zawsze na 1 rękę (czasem pomagam sobie 1 zasobem na rundę ekstra - zależy od poziomu scenariusza), ale prawie zawsze idę w 3 strefy, bo w zasadzie w każdej przygód występuje miks potrzeb. Ostatnio gram kransoludami w układzie przywództwo - duch - taktyka. Ale faktycznie decyduje scenariusz i pomysł na to, jak się z nim bawić ;-).

Co do talii tematycznych, to staracie się trzymać realiów uniwersum? Chociażby w doborze bohaterów - mi np. ciężko sobie wyobrazić, że Denethor, Eowyna i Bilbo schodzą razem do Morii szukać Balina ;-).
Ja gram solo na jedną rękę.
Jest trudniej i nie trzeba z braku wrażeń wywalać pieniędzy na koszmarne talie :wink:

Gram zawsze talią dwusferową. Trójsferowa wydaje mi się cięższa w obsłudze i mało skuteczna.

Staram się choć trochę trzymać realiów. Denethorem nigdy nie grałem, bo właśnie mi nie pasuje.
Orłów też nie wziąłbym do Morii, ale czerwona Eowina zna już tam każdy korytarz :)
Awatar użytkownika
krys
Posty: 34
Rejestracja: 31 sie 2011, 17:38

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: krys »

c08mk pisze:
krys pisze:Przy okazji, skoro już piszę, a robię to od wielkiego dzwonu, czy ktoś widział jeszcze w sklepach "Hobbita: Na progu"? W ramach zasady "nie kupuj wszystkiego od razu" wziąłem pierwszą część, a w międzyczasie druga się wyprzedała.
i-szop.pl pokazuje 3 sklepy które jeszcze mają.
Warto też ręcznie sprawdzać sklepy internetowe, bo i-szop nie pokazuje wszystkich sklepów. Ręcznie kiedyś wyszukałem prawie wszystkie dodatki DnŻ (z innej gry) których mi brakowało, pomimo braku dostępności w najbardziej popularnych sklepach. Wadą w tym przypadku jest brak rabatów i rozdrobnione zakupy po sklepach czyli każdy z osobnym kosztem przesyłki.
Dzięki. Za szybko, widzę, spasowałem (gdy już nie było w "moich" sklepach).
Awatar użytkownika
xavier5
Posty: 104
Rejestracja: 08 lut 2014, 22:52
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: xavier5 »

Wiadomo czy galakta potwierdziła, że wyda The Mountain of Fire po polsku? Domyślał się, że pewnie tak, bo było by słabo gdyby wydali wszystkie części z sagi poza ostatnią, ale póki co nie ma nic na ich stronie, więc zacząłem się zastanawiać :P
olsszak
Posty: 1820
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: olsszak »

xavier5 pisze:Wiadomo czy galakta potwierdziła, że wyda The Mountain of Fire po polsku? Domyślał się, że pewnie tak, bo było by słabo gdyby wydali wszystkie części z sagi poza ostatnią, ale póki co nie ma nic na ich stronie, więc zacząłem się zastanawiać :P
Dopóki nie ogłoszą nic przeciwnej to kontynuują wydawanie gry i dodatków.

Swoją drogą przed "Morderstwem pod rozbrykanych kucykiem" oraz "oblężeniem..." były jakieś eventy? Jeśli tak to jakie scenariusze tam były ?
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Muad'Dib »

Było bodajże The Old Forest. Chyba pierwszy Fellowship Event.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
olsszak
Posty: 1820
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: olsszak »

Muad'Dib pisze:Było bodajże The Old Forest. Chyba pierwszy Fellowship Event.
Jeśli dobrze rozumiem to jest to ten "Stary las" dostępny jako osobny scenariusz ?
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Muad'Dib »

Przepraszam The Old Forest to był chyba GenConowy scenariusz. Pierwszy Fellowship Event to Fog on the Barrow-downs.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

Tymczasem przedzieram się przez cykl Twórca Pierścienia. Dunlandzka Pułapka została zaliczona po trzech podejściach, ale nie próbowałem za bardzo się wczuwać w ten scenariusz bo nie przypadł mi do gustu. Można zagrać, raz na rok. Mechanicznie jest dosyć przeciętny, nie ma w nim żadnego epickiego momentu, który by zapadł w pamięć. Do tego sposób na sukces jest klarowny i ograniczony dość wąskim gardłem przez karty wyprawy. Trochę mnie znudził i musiałem sobie zrobić tydzień przerwy.
Zasiadłem do Trzech Prób i tutaj jest zdecydowanie lepiej. Mechanika jest złożona, gracze podejmują się trzech zadań do wykonania i mogą do nich podchodzić w dowolnym porządku. Zadania są co prawda sztampowe, ale nastawione stricte na walkę lub questowanie, przez co dość trudno dopasować talię pod przygodę. Po trzech porażkach nie będę wiele zmieniał, bo w dwóch przypadkach byłem bardzo blisko sukcesu. Raz niestety sam się poważnie oszukałem i dlatego poległem, ale akceptuję tę ponurą zasadę :) Dziś kolejne próby.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

Trzy Próby zaliczone, ale nie mogę powiedzieć, że w pełni kontrolowałem sytuację skoro moje zagrożenie wyniosło 48. Przeszedłem ten scenariusz mono Taktyką, Eowina, Theoden i Hama. W trybie solo jest ciężko, zwłaszcza na ostatnim etapie, gdy gracza atakują wszystkie trzy Guardiany. Do tego żeby podróżować na kluczowy obszar, trzeba przyjąć na klatę darmowy atak Guardianów. Ja najpierw ich wyeliminowałem, a dopiero zabrałem się za podróż. Ten plan niestety ma swoją wadę, bo potrzeba kilku tur żeby ich pokonać, a przecież każdy z nich ma nieprzyjemny efekt upływającego czasu. Zresztą, rozwleczona rozgrywka sprawiła, że przywałęsały się Duchy Puszczy w liczbie czterech sztuk, które w trzecim etapie są podpakowane. Gdyby nie Hama i Gąszcz Włóczni, niewiele bym zwojował, ale talię mam właśnie ustawioną pod to kombo. Teraz kolej na Kłopoty w Tharbadzie.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
awokado2323
Posty: 5
Rejestracja: 21 cze 2017, 14:33

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: awokado2323 »

Zagrywam się w podstawkę i chcę zacząć dokupywać dodatki. Myślałem by kompletować w kolejności jak wychodziły, ale widzę że nie ma nigdzie do kupienia dwóch pierwszych części Mrocznej Puszczy. Kupować od 3 resztę? Ma to sens? Czy lepiej kupić Khazad-Dum i lecieć z kupnem od 1 przygody cyklu Dwarrowdelf? Zapisać się na dodruk czy raczej nie warto?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

Kupowanie małych dodatków bez zachowania kolejności jest trochę bez sensu. Z drugiej strony, to co zostało w sklepach kiedyś się wyprzeda i pozostanie tylko rynek wtórny lub tryb DnŻ. Z trzeciej strony przygody w cyklu CMP niezbyt mocno się zazębiają fabularnie i można je rozgrywać w dowolnej kolejności. Jeśli zależy Ci na skompletowaniu pierwszego cyklu to kup to co jest teraz dostępne, a brakujące przygody z czasem nabędziesz jak będzie fala DnŻ.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
maqzaq
Posty: 106
Rejestracja: 07 sty 2017, 19:10
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: maqzaq »

Kupuj co jest dostępne w miarę mozliwosci finansowych wg kolejności wydawania.
Potem łataj dziury używkami i DNŻ.
Później może być trudniej z dostępem ale zawsze możesz dołatać wersja angielską (jeżeli iczywiście ci to nie przeszkadza)
Niestety jest to czasochłonne ponieważ nie wszystko jest dostępne ale później masz satysfakcję jak się uda. Opóźnienie z dostępem też ma plus bo mozesz ograć to co masz.
SoloPlayer
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

Miałem chwilę wolnego czasu po obiedzie i postanowiłem zabrać się za Kłopoty w Tharbadzie. Podszedłem do scenariusza z marszu, nic nie zmieniając w swojej talii i zaliczyłem przygodę bez najmniejszego problemu. Rzadko się zdarza żeby nowy scenariusz tak rozbić w puch, więc przeanalizowałem wszystkie karty, które pojawiły się w grze, sprawdziłem negatywne efekty i inne kruczki, ale nie znalazłem żadnych błędów proceduralnych. Być może talia spotkań była dla mnie łaskawa? Niemniej, zamierzam iść dalej, a przede mną mokradła Nin-In-Eilph.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Assur
Posty: 62
Rejestracja: 19 kwie 2013, 16:37
Been thanked: 6 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Assur »

Kłopoty w Tharbadzie są fajną przygodą, ale jedną z prostszych w tym cyklu. Na mokradłach natrafisz na większy opór.
ThrudPL
Posty: 14
Rejestracja: 12 cze 2017, 09:57

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: ThrudPL »

Witam wszystkich,

Dopiero zacząłem swoją przygodę Z LOTR LCG. Pierwszy scenariusz rozegrałem już wszystkimi podstawowymi taliami po kilka razy. Drugi scenariusz (Podróz w dól Andiuny) tez spróbowałem podstawowymi taliami. Niestety wszystkimi dostałem bęcki. Czy istniej szansa by skończyć ten scenariusz podstawową talią czy powinienem już zrobić własną z np. dwóch sfer?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

Tutaj musisz wymieszać sfery, bo przygoda wymaga ostrego questowania i walki, a takiej mono talii nie zmontujesz w coresecie.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ThrudPL
Posty: 14
Rejestracja: 12 cze 2017, 09:57

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: ThrudPL »

Spróbowałem Duch i Wiedza - 3x przegrana. Dzisiaj Duch i Taktyka (Eowina, Gimli i Legolas) od razu zwycięstwo - 137 punktów.

Czy warto próbować z bohaterami z trzech sfer?
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: c08mk »

ThrudPL pisze:Spróbowałem Duch i Wiedza - 3x przegrana. Dzisiaj Duch i Taktyka (Eowina, Gimli i Legolas) od razu zwycięstwo - 137 punktów.

Czy warto próbować z bohaterami z trzech sfer?
U mnie Duch i Wiedza zawsze dobrze chodziły, zwłaszcza te z podstawki.
Na 3 sfery musisz mieć naprawdę dobry pomysł. Jeden z graczy zrobił z podstawki deck z 3 sfer i można to znaleźć na forum BGG (a biorąc pod uwagę, że dodał jeszcze jedną kartę to deck był z 4 sfer ale karty z innych sfer niż bohaterowie trzeba umieć wprowadzać efektem, a nie zasobami).
Awatar użytkownika
krys
Posty: 34
Rejestracja: 31 sie 2011, 17:38

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: krys »

c08mk pisze:
ThrudPL pisze:Spróbowałem Duch i Wiedza - 3x przegrana. Dzisiaj Duch i Taktyka (Eowina, Gimli i Legolas) od razu zwycięstwo - 137 punktów.

Czy warto próbować z bohaterami z trzech sfer?
U mnie Duch i Wiedza zawsze dobrze chodziły, zwłaszcza te z podstawki.
Na 3 sfery musisz mieć naprawdę dobry pomysł. Jeden z graczy zrobił z podstawki deck z 3 sfer i można to znaleźć na forum BGG (a biorąc pod uwagę, że dodał jeszcze jedną kartę to deck był z 4 sfer ale karty z innych sfer niż bohaterowie trzeba umieć wprowadzać efektem, a nie zasobami).
Tutaj jest sprytnie działający deck stworzony z kart 3 stref z podstawki:
https://ringsdb.com/decklist/view/951/b ... re-set-1.0

Po pierwszy porażkach zagranie tym deckiem w zasadzie uratowało dla mnie tę grę. Teraz sam tworzę talie, ale zagranie deckiem z sieci dużo mnie nauczyło.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

Zgodnie z przewidywaniami, czwarty scenariusz cyklu Twórca Pierścienia - Nin-In-Eilph sprawił mi problemy. Zacząłem tradycyjnie, czyli mono Taktyką. Gdyby nie upierdliwe podstępy, zwłaszcza Potrzeba Wypoczynku, to przejście tej przygody taką talią by było możliwe. Ale talia spotkań jest niezbyt gruba i natrafienie na kłopotliwe karty jest w zasadzie pewne. Przygoda wymusza na graczu szybkie questowanie, co bardzo utrudnia grę, zwłaszcza w 3 etapie. Tutaj trzeba położyć 16 punktów postępu na karcie wyprawy i gracz ma na to 3 rundy. Do tego pojawia się Ancient Marsh-Dweller, który opóźnia postępy wyprawy gdy jest w strefie przeciwności, lub eliminuje co rundę jedną z postaci gdy trafia w zwarcie.
Po kilku porażkach zmieniłem talię na miks Ducha i Wiedzy. Plan był taki, że Duch anuluje podstępy, a Wiedza będzie leczyć postacie z ran. Teoretycznie powinno zadziałać takie połączenie i działało dopóki w zwarciu nie pojawiła się jakaś gadzina. Szkoda, że na te żmije nie można zagrywać dodatków, bo to by znacznie ułatwiło sprawę.
Wróciłem więc do Taktyki, ale Hamę wymieniłem na niebieskiego Glorfindela. I od razu poczułem wiatr w żaglach, mimo porażki w pierwszym podejściu. Czułem, że talia dobrze funkcjonuje, ale była za gruba - 60 kart. Wyrzuciłem 10 kart i zadziałało. Sprawdzian Woli uratował mi grę w ostatnim etapie bo wylosowałem podstęp który każe zdać postaciom tyle obrażeń ile jest postaci w grze. Należy te obrażenia dowolnie rozdzielić, ale przy 9 jest to naprawdę niełatwa sztuka. W ostatnim etapie główny boss został rozszarpany przez Eowinę i przygoda została zaliczona.
Ostatnio zmieniony 09 lip 2017, 14:08 przez RUNner, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
oskaros88
Posty: 18
Rejestracja: 04 paź 2014, 01:14
Has thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: oskaros88 »

Czy ktoś ma ochotę pograc w lotra na octagonie?
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Pastorkris »

oskaros88 pisze:Czy ktoś ma ochotę pograc w lotra na octagonie?
Chęci mam, nie wiem tylko jak z czasem. Ale chętnie bym zobaczył jakiś poradnik jak to ustrojstwo uruchomić ;) Pamiętam, że kiedyś próbowałem i miałem ogromny problem ze znalezieniem plików z kartami.
ODPOWIEDZ